Kolejiště v obýváku

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod mizl » pát 19 říj, 2012 7:33 pm

mizl píše:
milan ferdián píše:To by šlo.Stejný system používáme u Starých Splavu.Otázkou je,ty tam vidíš,z důvodu výměny hnacích vozidel?


Ano pod postelí mám šatník s prostorem. Je to v podstatě druhá malá místnost o rozměru 2x2m výškou 160cm. Vozidla jdou vidět a jde s nimi manipulovat. V podstatě to je toto http://www.patranaspani.cz/fotogalerie akorát , že obložené dřevem. Kolem stěn jsou police i Věšáky na bundy a jiné hadry.


Zkusil jsem udělat 3D model, jak to mám vyřešeno s tou patrovou postelí a šatním prostorem. Samozřejmě, že kolem dokola postele je dřevěná stěna se vstupem pod postel.

Michal
Přílohy
Postel_15.jpg
Postel_14.jpg
Postel_13.jpg
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Steve30 » ned 28 říj, 2012 5:23 pm

Zdravím Vás přátelé,
jsem tady na DF nový, takže mne ještě neznáte. Toto DF sleduji už několik let a díky Vám se z něj neustále učím. Železničnímu modelářství se s malými přestávkami věnuji teprve asi 40 let, takže o tom něco vím, ale víc je toho co ještě nevím. Po „vystřídání“ všech velikostí jsem nedávno kompletně přešel na tramvaje TT, což je dle mého názoru ta nejpraktičtější velikost. Nedávno jsem získal krásnou místnost o délce 5,55 m, takže se chystám na stavbu vitrínového, modulového kolejiště v TT. Celková délka sestavených modulů bude 5550 mm (tj. přes celou délku místnosti) a šířka modulů pouze 48 cm (více mi nedovolí okno na vedlejší zdi), délka modulů bude 1 metr (5 kusů + jeden modul 55 cm). Myslím, že i na takovéto „nudličce“ se dá dobře vyřádit. Proč vitrínového (?), aby bylo prachotěsně uzavřeno, proč modulového (?), aby s ním byla snadnější manipulace. Na těchto modulech bude koncová stanice s remízou pro 2 stání. Na přiloženém obrázku vidíte moji představu. Vpravo bude trať ústit do tunelu ve skále a pokračovat probouraným otvorem v příčce do předsíně, kde bude ve vestavné skříni vratná smyčka. Vlaky tam budou nějakou dobu vyčkávat a pak se budou „z dálky“ vracet tím samým tunelem zpět, ale obrácené. Chci Vás poprosit o kritické připomínky a posouzení, zda tam nemám nějakou nelogičnost. Nemám WinTrack, jejikož jedu v Linuxu, proto kreslím v obyč. programu. Třeba i mé úvahy někomu pomohou. Těším se na naši spolupráci!
Karel
Naposledy upravil Steve30 dne sob 16 lis, 2013 1:28 pm, celkově upraveno 2
Steve30
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 27 říj, 2012 6:48 am

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod peTTr » ned 28 říj, 2012 5:39 pm

Steve30 píše:Zdravím Vás přátelé,
Nemám WinTrack, jejikož jedu v Linuxu, proto kreslím v obyč. programu.


Ahoj, i já jsem závislý na omezené nabídce SW pro Linux a velmi se mi osvědčil XtrkCAD. Doporučuji alespoň zkusit :D

Petr
peTTr (TT, analog, III/IV)
Plánuji a připravuji RONOV v TT
peTTr
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř 29 srp, 2012 1:15 pm
Bydliště: Praha 1

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Steve30 » ned 28 říj, 2012 5:50 pm

Ahoj, díky, zkusím. Koukám ale, že se mi ten odkaz na obrázek "nenahrál", tomu tedy nerozumím... :?
Steve30
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 27 říj, 2012 6:48 am

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod mizl » ned 28 říj, 2012 6:32 pm

Steve30 píše:Ahoj, díky, zkusím. Koukám ale, že se mi ten odkaz na obrázek "nenahrál", tomu tedy nerozumím... :?


Ahoj. Předně bych tě zde rád přivítal. Co se týká obrázků, tak i mě nejdou nahrávat obrázky z odkazu. Obrázky vkládám buď jako přílohu, nebo jako viditelný odkaz. Zkus nahrát obrázek jako přílohu, nebo vlož přímo odkaz na obrázek.

Jak tak čtu, tak jsi to pojal stejně jako já, probouráním zdi do vedlejší místnosti. Já mám ve vedlejší místnosti naplánované skryté nádraží. Jak je vidět v 3D modelu. Buhužel se mi do skryté části nevejde vratná smyčka. Nejužší viditelné moduly, nebo spíš segmenty, mám pouze 20 cm. Jinak nádraží má 40 cm.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Steve30 » ned 28 říj, 2012 7:08 pm

Ahoj, tak to je škoda, že se ti tam ta smyčka nevejde. Jinak jak jsem sledoval ten "vývoj" tvého návrhu, bude to moc pěkné. Moje koncepce bude podobná, snad jen s tím technickým rozdílem, že moje kolejiště bude kompletně ovládané dálkově (bezdrátově) pomocí 12-ti kanálového systému BOSys, abych za sebou "netahal" dráty. Tady je konečně ten schématický nákres:
Naposledy upravil Steve30 dne sob 16 lis, 2013 1:29 pm, celkově upraveno 1
Steve30
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 27 říj, 2012 6:48 am

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod JanoH0e » ned 28 říj, 2012 8:24 pm

Čau Steve30. Možno by sa ti oplatilo založiť svoje vlákno v úzkorozchodkách. Zas tak veľa koľajisk úzkych nieje :lol: . Čo sa týka tvojho plánku, nelogické alebo zvyklostiam odporujúceho tam nemáš nič. Môžme sa pobaviť napr. o umiestnení skladiska, zaústení vlečky, remízy atď, ale to sú už drobnosti, respektíve každého vkus, prevádzkové možnosti a predstava. Čo sa týka "" H0e, což je dle mého názoru ta nejpraktičtější velikost." ešte pred rokom by som s tebou súhlasil, dnes ma už "opantáva" 0e. Ale to je zase na diskusiu niekde inde. Prajem veľa úspechov. Jano
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod milan ferdián » pon 29 říj, 2012 7:28 am

Není třeba mít všude smyčku.Jsou i jiné řešení,například ve II.díle,str.68,kolejiště 24 Čeladná.Řešení jednoduché a materiálově dostupné.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod mizl » sob 03 lis, 2012 8:32 pm

Steve30 píše:... snad jen s tím technickým rozdílem, že moje kolejiště bude kompletně ovládané dálkově (bezdrátově) pomocí 12-ti kanálového systému BOSys, abych za sebou "netahal" dráty.


Ahoj

Pokud jsem dobře hledal informace o systému BOSys, tak se používá pro inteligentní instalace v domech. Chápu to dobře, že budeš mít jakoby "analogové" kolejiště řízené tímto systémem ?? Dokáže tento systém řídit i servopohony ?? Pravděpodobně by měl ... Servopohony se přeci používají i pro zavírání vrat k pozemku. Budeš mít tímto systémem řešeno i detekci obsazení a zpětnou vazbu ?? Můžeš nám to trochu přiblížit a popsat tvou myšlenku ?? zní to zajímavě.
Mě totiž zprvu napadlo, když jsem se poohlížel po řídícím systému, použít PLC jako řídící jednotku. Má vstupně výstupní bloky, a má jak analogické tak i digitální bloky. Navíc se dá jednoduše rozšiřovat. Jediné co mě od toho odradilo je, že se musí každá komponenta natáhnout do PLC karty.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Steve30 » ned 04 lis, 2012 9:27 am

Ahoj Michale,
v první řadě se ti omlouvám, že jsem vstoupil do tvého tématu, ale myslím, že se mé příspěvky zase tolik od něj nevzdalují a mé úvahy třeba budeš moci využít i ty.
Ano, chápeš to dobře, mé kolejiště bude vlastně analogové s „napojením“ na systém BOSys, který vyrábí jedna nejmenovaná firma ve vých. Čechách. S tímto ovládáním mám ty nejlepší zkušenosti. Vzhledem k jednoduchosti mého kolejového plánu, jsem se rozhodl pro co nejednodušší elektrické ovládání (žádný digitál), s jízdou pouze jednoho vlaku (nemám totiž rád, když na kolejišti jede několik vlaků současně, neboť člověk nestačí všechno sledovat a pořádně si „vychutnat“ pohled na jedoucí vlak). Proto tam budu mít vypínání kolejových úseků, zejména kusých kolejí, na kterých budou vyčkávat ostatní vlaky nebo posunovací lokomotiva. Přestavování výhybek (výh. skupin) bude závislé na zapnutých úsecích napájených kolejí, přes relé, kvůli oddělení trakčního napětí a napětí pro výhybky. Detekci obsazení a zpětnou vazbu neřeším, vše bude kontrolováno pouze vizuálně.
Co se týče regulace jízdy vlaku, budu používat jeden tyristorový regulátor, zapojený tak, že dvěma tlačítky (akcelerace a decelerace) bude nabíjen a vybíjen kondenzátor, čímž se docílí plynulého rozjíždění a brzdění soupravy (toto je dostatečně známé). Ke spínání budou použity dva kanály BOSys. Cena tohoto DO při počtu kanálů 12 vyjde na cca 8500 Kč + několik relé, podle počtu vypínaných kolejových úseků, což není tak mnoho, když uvážíme, že např. RC souprava pro letecké modely stojí mnohdy i více. Tento systém dokáže samozřejmě spínat i servopohony a asi by nebyl by problém jej zkombinovat i s PLC, ale to už je na mne mnoho :) .
Karel
Steve30
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 27 říj, 2012 6:48 am

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Vladimír_B » pon 05 lis, 2012 6:23 pm

Ahoj, není to trochu zbytečně složité řízení takhle jednoduchého kolejiště pomocí počítače? Počítač tam tedy bude jen na zapínaní a vypínaní úseků? Na to stačí jen hromada vypínačů (příp. + hromada relátek).
A ještě jedna taková drobnůstka. Používáš v regulátoru zpívající tyristor? :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Steve30 » pon 05 lis, 2012 7:31 pm

Ahoj, rozumím ti, jen upřesním, že tam nebude počítač, ale pouze DO. Souhlasím, že to pro někoho může být zbytečně složité a finančně neefektivní. Na druhou stranu to bude vyváženo pohodlím při ovládání. A v mém případě je to téměř nutnost (DO regulátoru naprostá nutnost), protože jsem na el. vozíku – téměř kompletně nepohyblivý, takže mi to dost ulehčí ovládání kolejiště (nechtěl jsem to sem původně psát, no, neberte na mne žádné ohledy, hlavu mám v pořádku, snad :D ). Také si chvílemi říkám, že na vypínání kolejových úseků by stačily spínače a relátka a ušetřil bych tisíce Korun. Ještě popřemýšlím... :)
Jen se ještě přiznám, že nevím co je to zpívající tyristor.
Steve30
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 27 říj, 2012 6:48 am

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » úte 06 lis, 2012 3:10 pm

ahoj buď v klidu já jsem taky na vozíku sice ruky zdraví a mám rozjetý projekt o moc větších rozměru http://arnyhovlacky.huu.cz/menu/galerie ... /kolejiste

taky musím řešit a přemýšlet co a jak jak se tam dostat no nějak to půjde nebo mě pomáhá přítelkyně
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Steve30 » úte 06 lis, 2012 7:12 pm

Ahoj Jardo, díval jsem se na tvé stránky a máš můj obdiv. Až to bude hotové, bude to pěkný kousek. Ta bílá pěna, to je normální montážní pěna, nebo něco speciálního modelářského?
Přeji hodně úspěchů a radosti nad naším krásným koníčkem!
Steve30
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 27 říj, 2012 6:48 am

Re: Kolejiště v obýváku

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 07 lis, 2012 7:32 am

Ahoj nene to není pěna obyč polystyrén mám na to udělanou řezačku plus dolaďuju malou pájkou klasickou na plošné spoje s tím ,že měděný drát si tvaruji jak potřebuji .Pěnu nepoužívám je to drahý to jsem zkoušel jen na tom malém kolejišti.polystyren mám zadarmo ze staveb od kluků
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků