TT 110x110cm Horní Ledečko

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » stř 06 črc, 2011 4:24 pm

Ahoj,
nedávno jsem zde avizoval technickou přestávku se stavbou mého kolejiště, a než budu moci pokračovat, rád bych si v mezičase postavil na hraní mini-kolejiště. Zkoušel jsem vymyslet něco nového, ale nakonec jsem si řekl: "Proč bych se trápil s vymýšlením malého kolejiště a krajinky, když už se s tím bravurně popral náš Milan Ferdián" :wink:

Dlouhou dobu pokukuji po jeho krásném Horním Ledečku, a tedy jsem začal připravovat stavbu.

Snad se ale Milan nebude zlobit - malinko jsem si jeho návrh upravil. Zrušil jsem odbočující trať ze stanice, návrh jsem předělal na 110x110cm - abych měl všude pouze EW2 a IBW výhybky, a všechny poloměry byly min. r310mm. Hlavně jsem tedy překopal skryté nádraží, mě vyhovuje více tohle moje :oops:

Prosím mohli byste mi zkontrolovat návěstidla (+rychlostníky atd)? Předpokládám, že mi chybí z návěstidel již jen námezníky a ta bílá tyč v zemi "konec posunu" že? :)
ledecko_final.jpg
ledecko_final.jpg (87.61 KiB) Zobrazeno 12584 krát

Krajinu kompletně udělám podle Milanova návrhu. Jeho originál návrh zde (skrytá část v knížce)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod lajblt » stř 06 črc, 2011 7:34 pm

Návěstidla jsou v pořádku, možná bych je posunul malinko blíž k námezníku krajní výhybky. Pro umístění námezníků doporučuju udělat si šablonu podle NEM pro přímou kolej i oblouk a dát je mezi koleje skutečně na místo, kde se stýkají průjezdné průřezy - tak jako ve skutečnosti, abys měl přehled o využitelné délce staničních kolejí.
Jo, a ta bílá tyč má modrý vršek (cca 10 cm široký pruh kolem dokola) a dřív se jí říkalo taky "označník".
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod Jeňa Sova » stř 06 črc, 2011 7:57 pm

Pokud jsou odjezdová skupinová, tak jsou umístěna dobře, ale budeš muset mít ve stanici výpravčího s červenou čepicí :-D. Tu tabuli "vlak se blíží k zastávce" bych posunul blíž ke stanici - ve skutečnosti by to bylo 400 metrů od návěstidla "konec nástupiště". K té čtyrycítce na pravém zhlaví mi chybí předvěstník "očekávejte rychlost 40 km/h" - taky 400 metrů. Ta bílá tyč (s modrou špičkou) v zemi se jmenuje "označník a návěst", kterou dává je "posun zakázán". Umístuje se zpravidla 50 metrů za vjezdové návěstidlo - na pravém zhlaví někde u té šedesátky a na levém taky, tak zhruba u vjezdu do tunelu. Pokud jsem dobře pochopil, tak na širé trati bude zastávka, tudíž na druhé straně peronu chybí druhé návěstidlo "konec nástupiště" (bílá obdélníková na delší straně postavená deska s černým orámováním). Sklonovníků by to chtělo víc, aspon dva na "rovinku" ve stanici. Jinak, zajímavý plánek, velmi se mi líbí.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » stř 06 črc, 2011 8:31 pm

Kluci díky moc za rady, opravím to :wink:

PS: suvis kde se dá koupit ta červená čepice a plácačka? :)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » stř 06 črc, 2011 8:48 pm

Já si myslím, že když si člověk mákne, tak na takovémhle malém kolejišti může za 2 týdny jezdit :D
Včera jsem dolepil rám, tak uvidíme jak to půjde :wink:
ram_ledecko.jpg
ram_ledecko.jpg (61.64 KiB) Zobrazeno 12472 krát
Tak přemýšlím, jestli to pojistit vruty nebo stačí jen slepené... Plotna dole je základna skrytého nádraží, zítra na to přijde korek a pak vyměřování a instalace výhybek do zhlaví..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod JBr » čtv 07 črc, 2011 7:42 am

Jestli muzu byt tak zvedavy, jak planujes kolejiste ovladat a jake pripadne budes pouzivat komponenty?
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod Mašinka » čtv 07 črc, 2011 8:35 am

Tak Chameleone, smekám před Tvojí prací.Pokud někdo neví, co to je ČISTÁ PRÁCE, ať se podívá na Tvoje dílo!
V porovnání s tím, co se občas na forech objeví je to nádhera!
Zdraví
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » čtv 07 črc, 2011 8:49 am

JBr píše:Jestli muzu byt tak zvedavy, jak planujes kolejiste ovladat a jake pripadne budes pouzivat komponenty?

No jasně :wink:
I když je kolejiště malinké, budu jej ovládat digitálně, abych se s tím naučil pracovat a mám totiž komponenty již nakoupeny pro druhé kolejiště, tak je tady vyzkouším. Centrála od Lenze (100), detekce+zpětné vazby a propojení s PC - Lenz, motorové přestavníky Tillig + starší dekodéry od Marathonu, v počítači TC Silver. Snad jsem na nic nezapomněl :?:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » čtv 07 črc, 2011 8:59 am

Mašinka píše:Tak Chameleone, smekám před Tvojí prací.Pokud někdo neví, co to je ČISTÁ PRÁCE, ať se podívá na Tvoje dílo!
V porovnání s tím, co se občas na forech objeví je to nádhera!
Zdraví
Mašinka
Díky moc za pochvalu, to potěší. ALE musím se přiznat, že to vyřezával stroj, řezané z mých rukou by to takhle rozhodně nevypadalo... :wink: Však ono se to brzy ukáže s postupem prací, jak jsem ne/šikovný :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod Mašinka » čtv 07 črc, 2011 9:20 am

Stroj, nestroj, je to hlavně otázka přístupu.Kdyby to nebylo perfektně připravené a promyšlené,tak není žádný stroj sto z toho něco pořádného udělat.
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 07 črc, 2011 9:23 am

chameleon píše:Já si myslím, že když si člověk mákne, tak na takovémhle malém kolejišti může za 2 týdny jezdit :D
Včera jsem dolepil rám, tak uvidíme jak to půjde :wink:
ram_ledecko.jpg
Tak přemýšlím, jestli to pojistit vruty nebo stačí jen slepené... Plotna dole je základna skrytého nádraží, zítra na to přijde korek a pak vyměřování a instalace výhybek do zhlaví..


Pěkná práce,ty spoje máš předpokládám kolíkované,pokud ne tak tam dej šrouby určitě.Jinak Ti jistě poradí MF,je to jeho živobytí.Míra

P.S.Ta žebra jsou asi zafrézovaná,ale ty rohy vypadají,že jsou na tupo.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod radekkrupka » čtv 07 črc, 2011 10:15 am

chameleon píše:Díky moc za pochvalu, to potěší. ALE musím se přiznat, že to vyřezával stroj

Co jsi dával jako podklad a co to stálo?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » čtv 07 črc, 2011 3:08 pm

miroslav lengyel píše:Pěkná práce,ty spoje máš předpokládám kolíkované,pokud ne tak tam dej šrouby určitě.Jinak Ti jistě poradí MF,je to jeho živobytí.Míra

P.S.Ta žebra jsou asi zafrézovaná,ale ty rohy vypadají,že jsou na tupo.

Herdek to mě nenapadlo, ty kolíčky by byly asi nejpevnější spojení, že?
Nejsem teď u PC tak nemohu ukázat výkres, ale v podstatě žebra mají délku 110cm, a v místech jejich prolnutí má jedno prkno díru zespoda a druhý zeshora, tj. Jsou zaklesnuty do sebe. Díra je na půlku prkna se šířkou tloušťka prken + 0,1mm, sedlo to jak pr..l na hrnec:-)

PS: máš recht, s rohama se mi už nechtělo rýsovat...pravděpodobně v budoucnu stejně roh vyztužím hranolkem s nohou...
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod chameleon » čtv 07 črc, 2011 3:42 pm

radekkrupka píše:Co jsi dával jako podklad a co to stálo?

Postup byl takový, že mi kiski poradil, že lze ve wintracku pracovat s příčkami a exportem do dxf = křivek.
To je fajn, ale přeci jen to není ideální, páč ty křivky jsou chaotické. Je třeba data otevřít v Illustratoru (či Corelu nebo jiném programu co umí křivky) a celé přerýsovat... Což je stejné potřeba aby si človék dodélal spoje atd. Z wintr. dat se supr využijí kóty v příčkách pro díry, začátky os a tvar krajiny. Samozřejmě též jen překreslím do jednoduché křivky pásy pod koleje. Není to složité, kdyžtak vysvétlím/pomohu zájemcům přes SZ.

Ale Radku pokud tě zajímal jen podklad :-) (story budiž vysvétlení ostatním) tak CNC fréza jezdí dle křivek - nejradši má Illustrator verze 8, příp. EPS ver. 6
V přípravě je nutné počítat s nástrojem - fréza neumí vntřní pravý úhel, venkovní automaticky ano. A též neumí menší díru než je nástroj:-) Např. u této 8mm překližky se použila fréza o průměru 4mm

Cena dle objemu práce, já to mél mimo prac. dobu velmi levné:-)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: TT 110x110cm Horní Ledečko

Příspěvekod radekkrupka » čtv 07 črc, 2011 4:24 pm

Dík za odpověď - takže ty křivky ohraničují konečný tvar po frézování? Čili fréza jede tak, že odfrézuje to, co je "vně" obrysu? Takže do vnitřního rohu musíš zanést poloměr nástroje (čili min 2 mm)?

Jinak co se týče lepení takového trojrozměrného bazmeku - já osobně jsem svůj rám z překližek lepil epoxidem a spoje stloukl během tuhnutí epoxy truhlářskýma hřebíčkama (bez hlavičky). Podle mě zcela dostatečné. Drží jak islámská víra :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků