Odbočka Dolní Rybník

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » pát 25 lis, 2011 10:19 am

žst.Jirkov_V.epocha_TT/1:120_kubbajs

Listopad

Je konec listopadu,nevlídno a jak tradičně na chomutovsku,nedýchatelná inverze.Spolu s Kubou připravujeme manipulák do znkl.Jirkov.Ano čtete správně,není to stanice ,ale zastávka s nákladištěm.Leží na zrušené trati,která pokračovala do Horního Jiřetína a dál.
Dnes máme tři Eas a jednu Gbks.Všechny nákladní vagóny jsou prázdné,určené pro nákladku.
Kontrola brzd,chvíli koukání do sešiťáku a na odjezdovém návěstidle nám svítí zelená se žlutou.Zatímco já dávám pomalu do pohybu vlakovou soupravu,Kuba se v klidu a teple uvelebí a otevře si termosku s kafem,která po chvíli provoní celou kabinu.Kola nám zarachotí na výhybkách ,zvyšuji traťovou rychlost a jedem.Trať je dvojkolejná,elktrifikována a místy rozestavěná,takže třeba uhlídat včas návěstí.Minuty utíkají,kola drnkotají na spojích kolejí a podhůří Krušných hor nám nabízí na chvíli majestátný pohled na úbočí.Jo,jo co tady bylo tratí,co překračovaly hřebeny hor,aby své hnědé uhlí dovezlo do Německa.Dnes,lupou je třeba hledat.
Vjíždíme do tunelu,který byl stavěn formou otevřeného výkopu a po zhotovení tunelové roury zasypán.Na moment otevřená krajina,rozplet v podobě odbočky a vjíždíme na rozestavěné úseky.Výhybka nás hodí na nesprávnou kolej a máme tu další tunel.Ten je již ražen v skalním masívu.Původně byl jednokolejný a byl rozšířen pro dvě koleje.Blížíme se k odbočce Dolní Rybník,vítají nás jen reléové bedny.Budova stavědla je zbořena,protože překážela v přestavbě.Pravá traťová kolej navazuje na starou trasu a my po levé koleji,klesáme.Po levé ruce vidíme vlečku soukromé firmy a na koleji naložené vozy.Přejíždíme potok,zahrádkáři již zazimovali a podjíždíme další nový úsek dvojkolejné trati na estakádě.Brzdíme a zastavujeme před první výhybkou v znkl.Jirkov,spíše co z něj zbylo.Kuba ochotně vyskakuje z kabiny , odemýká zámek,výhybku přehazuje do polohy do odbočky.Důvod,dnes jsme delší a vejdeme se jen na kolej 3.Stanice byla původně dvakrát delší,měla čtyři staniční koleje s připojením dvou vleček,které naštěstí zůstaly funkční.Zbytek kolejiště stanice je zasypán odvalem z nedalekého velkodolu Rudý Říjen.Dle počtu kolejí je vidět,že SŽDC,provedlo rekonstrukci a úpravu stanice dle svého.
Přijímací budova,byť nedávno opravena je uzamčena.Skladiště již dávno ztratilo svou funkci.Dnes tam má sklady soukromník.S čím dle nepořádku na placu,nevíme.Kolorit okolo nádraží vystihují staré domy s vytlučenými okny a určené k demolici.Vlečka pod odvalem patří „Krušnohorské pily“ a druhá opačným směrem fa Plast.
Kuba se již vrátil a zamkl výhybku do původního postavení a jdeme posunovat.My se vracíme k původní odbočce Dolní Rybník a mrkneme na tuto trasu.Po pravé ruce vidíme již další rozestavěný dvojkolejný úsek,zatímco my jedeme po původní trase s krátkým tunelem.Levotočivým obloukem vystoupáme na další nové napojení tratě estakádě . Roze- stavěnou část máme opět po pravé ruce.Znkl.Jirkov máme pod sebou,tak vidíme,jak Kuba s manšífírou se činí a profesionálně obsluhují obě vlečky.My pokračujeme po estakádě,obloukem stoupáme,abychom dosáhly vrcholu tratě.Trať bude již jen klesat a v novém tunelu mizí naše trať.


Doplňující informace o užitných délek staničních kolejí:

Žst.Chomutov,směr od shora dolů-
První svazek
1-1142mm
2-1071mm
3-812mm
4-812mm

Druhý svazek
5-748mm
6-542mm
7-563mm

znkl.Jirkov
1-506mm
3-666mm
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » pát 25 lis, 2011 1:01 pm

Milane je to skvělý, jak plánek, tak povídání k němu. Snad jen:
milan ferdián píše:Blížíme se k odbočce Dolní Rybník,vítají nás jen reléové bedny.Budova stavědla je zbořena,protože překážela v přestavbě.

Budova stavědla vznikla právě tou přestavbou v 80-tých letech. Při přestavbě byla zbořena odbočka Jezero která byla o pár stovek metrů blíže k Chomutovu. Jinak ale skvělý, přesně takhle budu stavět. Jen bych asi udělal malou úpravu, ještě jsem to nezkoušel hodit do wintracku, tak nevím zda to vůbec půjde. Myslíš že je dobrý nápad udělat celou hlavní trať dvoukolejnou? Jaký je poloměr oblouku hlavní trati u levého okraje? Že bych ho zdvoukolejnil. a trať do jirkova by odbočovala z té dvoukolejky, kde by před odbočkou byla kolejová spojka. SN by bylo řešené podobně jako jsi to navrhl u Menhartic. Myslíš že je to dobrý nápad nebo špatný nápad nebo jaký je to nápad? Jaký máš na to názor a hlavně jaký máte názor vy ostatní? Předem díky za připomínky. Kuba
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » pát 25 lis, 2011 1:26 pm

kubbajs píše:Milane je to skvělý, jak plánek, tak povídání k němu. Snad jen:
milan ferdián píše:Blížíme se k odbočce Dolní Rybník,vítají nás jen reléové bedny.Budova stavědla je zbořena,protože překážela v přestavbě.

Budova stavědla vznikla právě tou přestavbou v 80-tých letech. Při přestavbě byla zbořena odbočka Jezero která byla o pár stovek metrů blíže k Chomutovu. Jinak ale skvělý, přesně takhle budu stavět. Jen bych asi udělal malou úpravu, ještě jsem to nezkoušel hodit do wintracku, tak nevím zda to vůbec půjde. Myslíš že je dobrý nápad udělat celou hlavní trať dvoukolejnou? Jaký je poloměr oblouku hlavní trati u levého okraje? Že bych ho zdvoukolejnil. a trať do jirkova by odbočovala z té dvoukolejky, kde by před odbočkou byla kolejová spojka. SN by bylo řešené podobně jako jsi to navrhl u Menhartic. Myslíš že je to dobrý nápad nebo špatný nápad nebo jaký je to nápad? Jaký máš na to názor a hlavně jaký máte názor vy ostatní? Předem díky za připomínky. Kuba


To bylo to prvotní,co mě napadlo.Ale šířka 800mm,je strašně málo.Původně jsem chtěl realizovat v plném rozsahu odbočku Dolní Rybník s pokračováním dvojkolejky směrem na estakádu.Jenomže zde je nutno použit pro vratný oblouk,aspoň min.R439+R396,aby oblouk nevypadal směšně.Existuje jedna finta,tzv složené oblouky,kdy menší oblouky se schovají v tunelu,aby poloměry nebily přímo do očí.
Levá strana je složena z těchto oblouku:
-R396/60°-
-R310/60°-
-R396/60°-

V případě dvojkolejky potřebuješ:
-R439+R396/60°-
-R396+R353/60°-
-R439+R396/60°-
Samozřejmě musíš upravit napojení na estakádu,která se určitě pohne doprava.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod chameleon » pát 25 lis, 2011 5:32 pm

chameleon píše:Ervěnicky nasep se rozpadnul, a proto zbyla jen odbocka z 2kolejky a hlavni trat jiz vede jinudy... :D je to tak?

Tak já myslel, že se ta 2kolejka rozpadla, ale ono naopak, dokonce se tu stavi dve nove 2kolejne trate :D Tak to se zas tak spatne nemame :wink:

Planek skvely, kubbajsi ten oblouk bys musel dat cely do tunelu, aby nevypadal blbe....
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » ned 27 lis, 2011 5:36 pm

milan ferdián píše:V případě dvojkolejky potřebuješ:
-R439+R396/60°-
-R396+R353/60°-
-R439+R396/60°-
Samozřejmě musíš upravit napojení na estakádu,která se určitě pohne doprava.


Tak asi udělám ten oblouk dvoukolejnej, holt budu muset změnit tvar základní desky. Udělám tvar "U".
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod fruafru » pon 28 lis, 2011 2:17 pm

Taky něco přidám
Přílohy
jirkov01.jpg
jirkov01.jpg (180.25 KiB) Zobrazeno 6975 krát
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod chameleon » pon 28 lis, 2011 2:22 pm

fruafru píše:Taky něco přidám

jo, když se dva co umí dají dohromady a doplňují se, nemá to chybu :wink: skvělá práce :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » úte 29 lis, 2011 10:56 am

fruafru píše:Taky něco přidám

Tak jsi mě předběhl. Já se s tím teprve babrám.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod fruafru » úte 29 lis, 2011 2:10 pm

kubbajs píše:Tak jsi mě předběhl

Neztrácej naději, třeba se ti to podaří líp než mě :wink:
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » stř 07 pro, 2011 11:14 am

Trošku jsem se pokusil Milanovo plánek pozměnit, snad to nebude vadit. Okruh jsem udělal celý dvoukolejný. Musel jsem předělat vjezd do skryťáku. Tím že jsem předělal odbočku se koncová stanice posunula o trošku blíže ke spodnímu okraji, ale snad to není ještě tak hrozný. Jen ten levý oblouk u dvoukolejky budu muset nějak vhodně zamaskovat stromama a křovím aby to nebylo do očí ten malý poloměr.
Obrázek
Obrázek
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » pát 03 úno, 2012 3:20 pm

Sice jsem plánoval na hlavní trati elektrický provoz v 1.pol. 90-tých let, to byl Bastard tady pravidlem, jenže brejlovcům od Kuehna se odolat prostě nedá, tak jsem se stal hrdým majitelem dvou kusů. Holt budu muset grafikon na hlavní trati upravit a z osmdesátých let přesunout do devadesátých dva rychlíky který tu jezdili tažený brejlovcema. Tuším že to byl Bezdrev než ho zkrouhli jen z Mostu do ČB a lehátkový Thermal (KV - Poprad).
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 03 úno, 2012 7:02 pm

V té době jezdil také Vihorlat jestli se nepletu,Cheb-Košice.Nebo taky rychlík z Liberce do Chebu,který vozil 3 klasy DB,které potom jely z Chebu samostatně do Německa.S těmi mám docela veselý příběh,kdy se za jízdy utrhly zrovna ve chvíli,kdy jsem přešel přes můstek. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » pát 03 úno, 2012 7:35 pm

A nejezdil Vyhorlat přes Ůstí a byl taženej elektrikou? Dýzlama byly tažený jen vlaky co jely do Prahy přes Louny.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 04 úno, 2012 5:30 am

Pravdu díš,přesněji řečeno se přepřahalo s elektriky na diesel v Chomutově,později v Kadani a potom v Karlových Varech opět na elektriku.Zažil jsem ale přepřahy i v Mostě,bylo to někdy po revoluci,jezdili jsme z Ústí do Chebu k rodičům.Byť jsem v té době na dráze dělal,tak o tomhle mám povědomí pouze jako cestující,ale třeba se tady najde nějaký fíra, výpravčí nebo dispečer,který do pamatuje.

Edit:Tak se mi povedlo najít nějaké další vlaky.Pro Tebe by mohl být zajímavý R Salubia(Cheb-Louny-Praha) nebo Bezdrev(Chomutov-Most-Rakovník-České Budějovice),více zde: http://www.zelpage.cz/gvd/1988/130_04.jpg
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » sob 04 úno, 2012 6:33 am

Tož to jsem u vás jezdil ještě párou.Mohutné stroje,bohužel lokomotivní řada mi již vypadla z hlavy.Musel bych mrknout do archívu.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků