Odbočka Dolní Rybník

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » pon 01 črc, 2019 8:19 pm

Vůbec nezabalil. Pořád na to myslím. Vymyslel sem že odbočná trať bude modulovka. Mám už základ modulu. Teď se snažím přijít na to jak zapojit servopřestavník a dekodér na EW2. Až to zjistím tak se pustím do pokládky kolejí
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » úte 02 črc, 2019 5:03 am

To jsem zvědav,protože při kompletaci V.dílu jsem narazil na plánky kolejišť tohoto námětu.Našel jsem i plánek tvé místnosti,ikdyž při četbě příspěvků,jsem zjistil,že u tebe jediného jsem se dostal do slepé uličky :mrgreen: :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » úte 02 črc, 2019 5:34 pm

Mě inspiroval tvůj plánek Malé Chornice. Rozhodl sem se pro jedokolejnou trať na modulech. Hlavní dvoukolejná zůstává.
Obrázek
To je zatím vše co mám. Tady sem se zasekl:
Obrázek
Nevím jak zapojit srdcovku.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » úte 02 črc, 2019 5:39 pm

Srdcovka musí mít svůj mikrospínač.Vždyť tady je napsáno haldy příspěvků,jak zapojit srdcovku.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » úte 02 črc, 2019 5:43 pm

Mikrospínače jsou ty dva obdelníky po stranách. Ale nevím z jakého konektoru vést vodič k srdcovce.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » úte 02 črc, 2019 5:46 pm

Dva vodiče od kolejnic a třetí přímo k srdcovce.Proč máš dekodér zapojeny na koleje?
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » úte 02 črc, 2019 8:00 pm

Takhle nějak?
Obrázek
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod MiG » úte 02 črc, 2019 10:21 pm

Je vhodné, aby proud do srdcovky zapínal ten "koncový" (mikro)spínač, na kterou stranu se výhybka přestavila.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » stř 03 črc, 2019 3:46 pm

takhle?
Obrázek
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod MiG » stř 03 črc, 2019 4:01 pm

Ano.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod milan ferdián » ned 07 črc, 2019 6:19 am

Možná mi jako laikovi něco uniká,ale proč je dekodér napájen z vedení proudu pro kolejivo a z jakého důvodu jsou použity oba mikrospínače,když stačí pro srdcovku jen jeden :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod jafobe » ned 07 črc, 2019 9:04 am

milan ferdián píše:Možná mi jako laikovi něco uniká,ale proč je dekodér napájen z vedení proudu pro kolejivo a z jakého důvodu jsou použity oba mikrospínače,když stačí pro srdcovku jen jeden :?:
Milan

Dle toho jak to chápu já, pro digitální zapojení a přehazování servem by to mělo být správné, u analogu by tomu bylo jinak a každé by mělo napájení své. Napájení u digitálu může být společné pro všechno, napětí se totiž nemění (v lokomotivách si napětí mění a přepíná jeho polaritu až samotný dekodér), navíc po stejných drátech které jsou pro napájení se šíří i samotný digitální signál (informace pro ten či onen dekodér (v lokomotivě i u výhybky) co má dělat). Spínač by se dal asi použít jen jen jeden (s tím že by v momentě kdy se začne výhybky přestavovat z jedné krajní polohy se přepne hned napájení srdcovky, a zpět opět až při návratu do první polohy), ale v tomto případě se do srdcovky dostane napětí opačné až v momentě kdy se výhybka přestaví do druhé krajní polohy, v mezipoloze do ní nejde napájení ani jedno
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod Miloš Pavlát » pon 08 črc, 2019 10:45 am

milan ferdián píše:Možná mi jako laikovi něco uniká,ale proč je dekodér napájen z vedení proudu pro kolejivo

Je to běžná věc v měřítku H0 u kolejiva ROCO LINE s podložím se dekodér, jehož součástí je i přestavník, připojuje přímo ke kolejím. A obdobná situace je s kolejivem geoLINE, kde se na rozdíl od ROCO LINE již nezaměňují kolejové spojky, protože je vše předpřipraveno. V obou případech je dekodér i přestavník napájen přímo z kolejí. Tudíž lze celé kolejiště napájet z jednoho místa pouze dvěma vodiči. Ideální pro "kobercovky".
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod jirkah » ned 15 zář, 2019 4:39 pm

kubbajs píše:takhle?
Obrázek


Ahoj, začal jsem používat servodekoder od MGP (Servodecoder 5 ) a ten už má na sobě svorkovnici pro ovládání polarity srdcovky a není nutno realizovat mikrospínač k servu. Při zapnutí to nemá , žádný zákmit a nastavuje se to přes aplikaci v telefonu. Pořizovací cena je zatím jediné mínus co jsem našel , ale má to spoustu vychytávek , takže cená je asi přiměřená. Co se mě líbí , že když náhodou špatně přehodím vyhybku a dojte ke zkratu lokomotivou a centrála vypne napájení do kolejí , tak mohu přehodit vyhybku do správné polohy a nevadí mě , že se vypnulo napájení do kolejí :-) . Když bude zájem mohu servodekoder vyfotit.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Odbočka Dolní Rybník

Příspěvekod kubbajs » ned 15 zář, 2019 7:33 pm

díky. Serva už mám nakoupený i s mikrospínačema tak bych je chtěl využít, ale dál bych možná přešel na tvůj nápad. Po zkušenostech z dřívějška radši nic neplánuju dopředu. Až se k tomu dostanu tak to budu řešit.
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků