Jak na drátovody

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na drátovody

Příspěvekod 123ps » stř 20 čer, 2007 7:36 am

Možná hodně obecný dotaz, ale nějak začít musím. Poraďte jak na drátovodné trasy ( odkud kam vlastně vedou, s čím vším jsou zpřaženy ). Případně nějaké foto, nebo odkaz ze kterého by to bylo patrné a pochopitelné. Děkuji.
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

Re: Jak na drátovody

Příspěvekod marwin » stř 20 čer, 2007 10:39 am

123ps píše:Možná hodně obecný dotaz, ale nějak začít musím. Poraďte jak na drátovodné trasy ( odkud kam vlastně vedou, s čím vším jsou zpřaženy ). Případně nějaké foto, nebo odkaz ze kterého by to bylo patrné a pochopitelné. Děkuji.


Ahoj,
na ostramu je neco o dratovodech.
http://ostramo.parostroj.net/clanky/dra ... kanaly.htm
marek
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod 123ps » stř 20 čer, 2007 11:45 am

Díky, toto jsem objevil i já včera. Chápu z toho, že jednotlivé výhybky, návěstidla, závory a další zařízení jsou zpřažena drátovody a jedna šachta vždy od každé soustavy vede do výhybny, nebo stavědla? Tak nějak zjednodušeně řečeno ?
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

Příspěvekod vlastimil vašíček » stř 20 čer, 2007 12:49 pm

drátovody jsou vedeny od stavědla směrem k přestavníkům, závorníkům, přejezdům, vjezdovým návěstidlům, odjezdovým návěstidlům a k předvěsti. aby tam nebylo šachet jako u blbých tak jsou sdružené. tzn že ze stavědla jdou dvě šachty. jedna na levou stranu a jedna na pravou. a pak se teprve dělí. výhybky, odjezdy, výhybky, vjezdy, závory, předvěsti
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod StandaR » pát 13 črc, 2007 12:25 pm

Mohu vyrobit drátovodnou trasu z proužku plastu do kterého vřežu ty rýhy ??
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Příspěvekod Ocik » pát 13 črc, 2007 1:34 pm

Určitě, nebylo by na škodu to ještě ale rozřezat na samostatné dílky a ty pak lepit :wink: . Tím docílíš toho, že nebudou všechy stejně rovné a budou se více blížit skutečným.
Ocik
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon 09 říj, 2006 4:55 pm

Příspěvekod StandaR » pát 13 črc, 2007 2:16 pm

JO dík jen sem se potřeboval zeptat protože se mi za to nechce zbytečně vyhazovat peníze, když to de jinak a levnějc
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Příspěvekod Karel » pát 13 črc, 2007 8:05 pm

Abe Simpson píše:JO dík jen sem se potřeboval zeptat protože se mi za to nechce zbytečně vyhazovat peníze, když to de jinak a levnějc

Jen si dej pozor, abys ho nevedl podél koleje do oblouku jako já. :oops: neuvědomil jsem si to, že by ve skutečnosti nefungoval.
Karel
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 19 lis, 2006 8:17 pm

Příspěvekod StandaR » sob 14 črc, 2007 6:53 am

to jsem si uvědomil už na začátku tohohle nápadu že to nemůže být v oblouku.....
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Příspěvekod mawerick » čtv 19 črc, 2007 7:25 am

Tady se pořád bavíte o drátovodných trasách. A co drátovodné sloupky. Nedělal je z vás někdo. Já to zkoušel. A nevím jestli je někdo taky náhodou nedělal.
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod StandaR » čtv 19 črc, 2007 8:29 am

myslím že něco takového dělal p. Wimmer, jeho kolejiště si můžeš najít na www.vlaky.net
StandaR
 
Příspěvky: 635
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Jak na drátovody

Příspěvekod MarekD » stř 03 srp, 2011 9:48 pm

Zdravím. Chtěl bych poprosit o radu. Snažím se pochopit problematiku drátovodných tras. Co jsem vypozoroval tak vedou drátovody v šachtách k výhybkám a návěstidlům.
Na svém kolejišti jsem přemýšlel, že budu instalovat drátovodné šachty pouze k návěstidlům (mechanickým) a jelikož nemám stavědlo navedl bych je ke stanici a v mém případě bych je zahnal pod betonový perón kde by se takticky ztratily.
Je to na mém obrázku správně?
A ještě se chci zeptat, přehazuji relátky a vedle výhybky mám dírky pod kterou se ukrývá táhlo. Napadlo mě zakrýt to klasickou žlutě lemovanou šachtou a zajímá mě jestli to není nereálné když u toho nebude ten výhybkový přestavník?
Díky za rady
Kopie - kopieks027.JPG
Kopie - kopieks027.JPG (91.28 KiB) Zobrazeno 10352 krát
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Jak na drátovody

Příspěvekod lajblt » čtv 04 srp, 2011 8:05 am

Pokud to chceš mít jako ve skutečnosti, tak i v případě, že drátovod vede pod nástupištěm, jsou na povrchu v pravidelných odstupech poklopy (vždy nad místem, kde jsou kladky) - kvůli kontrole a údržbě. V místě, kde se drátovody sbíhají a míří pod kolejemi do dopravní kanceláře, je ten poklop větší a druhý takový je většinou hned u nádražní budovy. Pokud budeš mít stanici s "ručním" stavěním výhybek, nedávej tam makety přestavníků (krabice) - ručně stavěná výhybka ho nemá. Ale výhybkové návěstidlo (lucerna a závaží) bys osadit měl. Nepohyblivé výhybkové návěstidlo se dá sehnat za ~ 70,- Kč třeba v Pečkách, pohyblivé je za ~150,- Kč od pana Berky.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Jak na drátovody

Příspěvekod MarekD » čtv 04 srp, 2011 8:55 am

Jak je to vlastně ve stanicích, které ta výhybková návěstidla nemají? A jak by to bylo v mém případě?
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Jak na drátovody

Příspěvekod JBr » čtv 04 srp, 2011 10:07 am

Vymenova navestidla jsou vzdy u vyhybek stavenych rucne (posunovac/vyhybkar musi na vyhybku fyzicky sahnout) nebo mistne (vyhybka se prehazuje z pomocneho stavedla v kolejisti). Ustredne stavene vyhybky (at uz z ustredniho stavedla nebo z jednotlivych stavedel) je mit nemusi a v takovem pripade maji jen teleso vymeniku se zavazim. Pokud ma ustredne stavena vyhybka elektromotoricky prestavnik, tak nemusi mit ani vymenikove teleso a u vyhybky je jen krabice prestavniku (napr. na koridorech).

V tvem pripade by zalezelo, jak by se vyhybky stavely. Pokud by to bylo rucne, tak musis mit navestidla u kazde vyhybky, vymenikove zavazi je napul bile a napul cerne. Pokud bys stavel ustredne (ze nemas stavedla nevadi, muzes mit ustredni stavedlovy pristroj v dopravni kancelari), tak bych je tam dal taky a zavazi by byla zluta. V tomhle pripade bys ale nesmel zapomenout na dratovody k jednotlivym prestavnikum - bud zase podzemnimi kanaly nebo v kombinaci s vedenim na sloupcich s rolnickami.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků