Cenová náročnost kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Dovi » ned 09 srp, 2020 12:39 pm

Michale,
ale vždyť přece nejsme v rozporu, taky jsem takhle ty ceny sázel. Sice jen zhruba od pasu, ale vyšlo mi to stejně jako Tobě - cca na 55 až 60 tisíc bez těch točen, bez digi řízení, bez podkladu a bez režie na moduly. S nimi jsem tedy počítal celkově za těch 8 m2 skryťáku bratru tak klidně i 90 až 110 tisíc.

Tak proč z laciného kraje?
12 x 8, a už jsme na těch celkových 90 až 100 tisících.

Ta Ferdova kvízová otázka, na kterou jsem odpovídal, přece zněla na cenu za čtvereční metr, ne za celkových 8 čtverečních metrů SN...
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hopeter » ned 09 srp, 2020 12:42 pm

Kdo chce mít sedmdesát výhybek a 8 m2 kolejiště tak hold musí připlatit. :wink:
Běžní domácí modeláři se pohybují v jiné relaci. Většina těch co znám tak se pohybují na dvou metrech čtveřečných a deseti až patnácti výhybkách. Ještě dodám , že i na jejich kolejiště je hezké pokoukání a jsou schopní předvést smysluplný provoz. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hank » ned 09 srp, 2020 1:37 pm

Smysluplný provoz se dá znázornit i s jednou výhybkou a bez přestavníků, o arduinu ani nemluvě... 8)
Viz tady:
viewtopic.php?f=51&t=7183&start=375#p277452
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod jirkan » ned 09 srp, 2020 2:23 pm

Ještě bych započítal pár maličkostí..... Např.: náklady za zhotovení rámu, podkladové trasy, protihluková izolace, spojovací materiál a lepidla, štěrk, základ pro tvorbu krajiny, různé foliáže, posypy, budovy, porost, no a pak celá instalace. A i když se to tady moc nenosí, tak i cenu práce (jde o filosofii, zda si vše dělat sám, nebo raději si vydělat na hotový produkt).
Myslím, že pokud se toto dopočítá, tak podle složitosti kolejiště budou ceny za m2 vycházet sice v několika tisících, ale Eur.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hopeter » ned 09 srp, 2020 3:47 pm

Jak chceš počítat cenu práce když si ji děláš sám pro sebe jako zábavu ? Kolik si řekneš na hodinu ? :mrgreen:
Znám modeláře co říkají "Dalo mě to hodně práce ale užil jsem si to". No a pak znám pár lidí co říkají "dal jsem za to tolik peněz ale ještě musím koupit tohle za tolik".
Pokud se chce někdo živit výrobou kolejiště tak musí k těm penězům za materiál ještě hodně moc přidat aby měl taky na erár... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 09 srp, 2020 4:45 pm

Dovi píše:Michale,
ale vždyť přece nejsme v rozporu, taky jsem takhle ty ceny sázel. Sice jen zhruba od pasu, ale vyšlo mi to stejně jako Tobě - cca na 55 až 60 tisíc bez těch točen, bez digi řízení, bez podkladu a bez režie na moduly. S nimi jsem tedy počítal celkově za těch 8 m2 skryťáku bratru tak klidně i 90 až 110 tisíc.

Tak proč z laciného kraje?
12 x 8, a už jsme na těch celkových 90 až 100 tisících.

Ta Ferdova kvízová otázka, na kterou jsem odpovídal, přece zněla na cenu za čtvereční metr, ne za celkových 8 čtverečních metrů SN...

Máš pravdu, Promiň. Blbě jsem si přečetl otázku a bral to jako cenu za celek. Omlouvám se.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Dovi » ned 09 srp, 2020 5:15 pm

OK, v pohodě :-)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod IRIS » ned 09 srp, 2020 5:31 pm

Dobrý den Před 20-ti lety vycházel 1m² asi tak na 10-15 000kč. Dnes to bude podobné spíše víc.
Uživatelský avatar
IRIS
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 30 led, 2016 7:32 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hank » ned 09 srp, 2020 7:26 pm

IRIS píše:Dobrý den Před 20-ti lety vycházel 1m² asi tak na 10-15 000kč. Dnes to bude podobné spíše víc.


No to bude sakra víc. Ve srovnání s cenami roku 2000 dělá celková míra inflace cca 45%.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Dovi » úte 11 srp, 2020 8:10 am

 
Ferda píše:Skryté nádraží na modulovce, 8 m2, žádná krajina.
Kolik myslíte, že vyjde m2 ?


Ahoj,
moc lidí si už asi svůj tip netroufne (nebo nechce) přihodit.

Nechceš prozradit tajenku :-) svého SN ?
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Ferda » úte 11 srp, 2020 10:21 am

Celkem jste to odhadli správně. Cena by byla tak 100-120 tis.
Já naštěstí kupoval jen PECO vexle (15.000) a ROCO anglány (11.000) . Dřevo vyšlo asi na 1.200 za kus i s nohama (12.000). Cca (2.000) za 4 klubka licny, lišty a čokolády. Konektory z číny za (1.000). K tomu asi 60 standardních serv v kovu po $4 (6.000), několik ARDUIN cca (1.000), k tomu nějaká elektro bižuterka a hlavně spínače do 3 pultů (3.000), nějaké barvy, lepidla, štoubky, barevné samolepky a jiné drobnosti... 5.000.

Trojcestku Weinert jsme dostali darem od Martina Kejhara už sestavenou
Tillig vexle si strouháme sami takže cena jenoho nepřesáhne 200
Kolejivo mám ještě ze zásob koupených na AUKRU před 10-ti lety po 40 Kč za metr
Točny a přesuvnotočna budou DYI takže přepokládám, že se vejdu do 2.000 za kus i s ovládáním a pohonem. Přesuvna možná o něco víc (2 krokáče, 2 Arduina, převody a tabule plexiskla).

Patří k tomu ještě 5 vjezdových modulů(1x 6 kolejí, 3x 4 koleje a 1x 2 koleje + 2 šturcy), ale to už pokládám za běžné dvoukolejné traťové moduly, čili do skryťáku je nepočítám.

Ps:
Většina cen je velkoobchodních, nebo i z dřívějších dob (např. dřevo se kupovalo před 5-6-ti lety). Takže lze počítat, že dnešní maloobchodní cena by byla ještě o cca 20% vyšší.
Pps:
Jen spojek kolejnic je použito téměř 1.000, takže při dnešní ceně 3 Kč/ks je i toto docela cifra.
Ppps:
Kdybych to měl dělat na kšeft, tak by půl milionu nebylo dost, protože by mě to muselo rok živit... :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků