Cenová náročnost kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Trixt » pát 07 srp, 2020 9:33 pm

hank61 píše:Někde jsem četl, že průměrná cena za m2 kolejiště se pohybuje kolem 5000,-Kč/m2. Je třeba to brát ale s rezervou a záleží na spoustě faktorů od měřítka a projektu počínaje.... I když mě to cca vždycky tak nějak vyšlo

Tak to do toho nepočítáš ani vozidla, ani DCC komponenty a pravděpodobně ani krajinu. Já mám 2,6 m2 a rozhodně mě to nestálo 13000,- Kč. A to jsem na většině kolejiště jen v době hliněné. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hopeter » sob 08 srp, 2020 6:47 am

Ono hodně záleží jak moc je člověk náročný a s čím se spokojí. Proč by měl být standart DCC , špičkové modely ozvučené za desetitisíce , stavby od renomovaných výrobců atd. ? Dovolím si tvrdit , že do 5000,- Kč za metr čtverečný a k tomu dva vlaky taky pořídím kolejiště jako hank61. Bude to ale ze startsetu , bazarů, ručně ovládané a dá to nějakou práci kterou nepočítám , protože je to zábava. Ono je dnes nějaká divná móda všechno přepočítávat na peníze - jídlo stojí peníze , děti stojí peníze , bydlení stojí peníze , auto stojí peníze , telefonování stojí peníze , milenka stojí peníze... Buďto něco chci nebo budu kručet ,že to stojí peníze. Je na každém kolik pořídí těch peněz vydělat či ušetřit , co si vybere a s čím se spokojí. Mít všechno jde jen několika vyvoleným. :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hank61 » sob 08 srp, 2020 7:32 am

Jasně, že bylo myšleno bez vozového parku. Jinak jak píše hopeter. Záleží nejen na layoutu, ale také na tom, jak je kdo náročný, a kolik je do stavby schopný a ochotný investovat vlastní um a čas. Např: Podobné staniční budovy (viz obrázek) v měřítku 1:43 se nechají koupit za 120 Euro, nebo si je udělat za cca 4 české stovky a tak bych mohl pokračovat.... Moje úzká, tak jak je vidět na http://hankovystranky.cz/category/nakladiste-lesni-zeleznice-0e-143/ o ploše cca 5,6m2 bez vozového parku s částkou 5000,-Kč/m2 docela koresponduje.

SB1.jpg
SB1.jpg (31.64 KiB) Zobrazeno 4055 krát

SB2.jpg
SB2.jpg (22.36 KiB) Zobrazeno 4055 krát
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2492
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod petehasky » sob 08 srp, 2020 9:56 am

Tak treba za me, kdybych vedel ze na to nebudu mit v kvalite, kterou chci tak ani nezacinam a budu si stavet dal dioramka, proto vse prepocitavam. Vzdyt cele to tema vybizi k poctum a ruznym rozpoctum ruznych naroku, ikdyz se mi z tech cisel chce vzdy brecet :D ted posledni kousek co jsem delal 40x70 vysel bez elektroniky a vozidel na 15 a to byla ciste krajina s jednokolejkou. Takze do budoucna pocitam spis s cca 30 na m2 podle narocnosti.
MODELS KITCHEN
Ve stavbě modelu Hostivic
https://www.facebook.com/ModelsKitchenCZ
Uživatelský avatar
petehasky
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 30 kvě, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Trixt » sob 08 srp, 2020 10:07 am

Ahoj Hanku, znám tvoji úzkou i tvá předchozí kolejiště. Tvojí výhodou je docela velký prostor pro kolejiště, absence skrytých nádraží a konzervativní přístup k řízení. ;) Paradoxně, čím menší prostor člověk má, tím se snaží dostat na daný prostor více věcí. Staví skryťáky, automatizuje provoz, pořizuje více vozidel atd. Tím i rostou náklady za m2. Možná by se dalo říci, že cena za m2 je závislá i na počtu pater kolejiště. A je tu ještě jeden faktor, který ty a další zkušení modeláři pomíjejí. Ti, co s tímto koníčkem začínají od nuly, nebo se k tomuto koníčku vracejí po desítkách let, nemají doma nic použitelného a tedy vše musí pořídit. Kromě materiálu i nářadí a různé pomůcky, musí se naučit různé postupy, a ty otestovat atd. Navíc se občas dopustí chyby, a to co pořídí, nakonec nepoužijí, takže občas pořizují některé věci dvakrát, jindy občas něco zkazí .... ;) Předpokládám, že článek byl určen pro začátečníky, a ne člověka tvých zkušeností. Až budu stavět druhé kolejiště, určitě to bude levnější. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hank61 » sob 08 srp, 2020 10:49 am

Trixt píše:Ahoj Hanku, znám tvoji úzkou i tvá předchozí kolejiště. Tvojí výhodou je docela velký prostor pro kolejiště, absence skrytých nádraží a konzervativní přístup k řízení. ;) Paradoxně, čím menší prostor člověk má, tím se snaží dostat na daný prostor více věcí. Staví skryťáky, automatizuje provoz, pořizuje více vozidel atd. Tím i rostou náklady za m2. Možná by se dalo říci, že cena za m2 je závislá i na počtu pater kolejiště. A je tu ještě jeden faktor, který ty a další zkušení modeláři pomíjejí. Ti, co s tímto koníčkem začínají od nuly, nebo se k tomuto koníčku vracejí po desítkách let, nemají doma nic použitelného a tedy vše musí pořídit. Kromě materiálu i nářadí a různé pomůcky, musí se naučit různé postupy, a ty otestovat atd. Navíc se občas dopustí chyby, a to co pořídí, nakonec nepoužijí, takže občas pořizují některé věci dvakrát, jindy občas něco zkazí .... ;) Předpokládám, že článek byl určen pro začátečníky, a ne člověka tvých zkušeností. Až budu stavět druhé kolejiště, určitě to bude levnější. ;)


Jo. V tom ti dávám za pravdu :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2492
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 08 srp, 2020 11:57 am

Jak vidím, v něčem mám podobný přístup jako hank, také mám celé kolejiště v jedné úrovni (ne výšce) a bez skrytých nádraží,
Naposledy upravil HonzaM dne ned 09 srp, 2020 6:26 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4092
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod JanoH0e » sob 08 srp, 2020 12:36 pm

HonzaM lenže Hank 61 mal a má skrytú stanicu na svojich koľajiskách. Skôr ako začneš zase vypisovať svoje " dojmy", pozri si dotyčné koľajisko. To, že nejakého dôvodu nechápeš plány M.F., je tvoj osobný problém. Prosím, nezahlcuj svojimi "poznatkami" kde aké vlákno.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hopeter » sob 08 srp, 2020 4:28 pm

Malý příklad - Výhybka TT Tillig EW1:
Stavebnice cca 250 Kč
Hotová cca 350 Kč
Materiál na ovládání elektropřepínačem a táhlem cca 20 Kč
Elektropřestavník (MP1) + přepínač cca 320 Kč
DCC dekodér sólo ( Digi ) cca 300 Kč
DCC dekodér pro více výhybek od cca 100 Kč na jednu výhybku.
Část z ceny DCC centrály a ovladače nepočítám.

Můžu tedy mít výhybku za 270 Kč nebo to samé za 600 Kč a více. Pořád je to ale jedna výhybka v kolejišti... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Trixt » sob 08 srp, 2020 4:40 pm

HonzaM píše:Jak vidím, v něčem mám podobný přístup jako hank, také mám celé kolejiště v jedné úrovni (ne výšce) a bez skrytých nádraží, k těm jsem měl vždy odpor
.
Honzo, pokud je dost místa, skryté nádraží lze zrealizovat i v jedné úrovni. Možná jsem se v příspěvku nevyjádřil úplně přesně, šlo mi o více "pater" v kolejišti. K mimoúrovňovému skryťáku se musí chýlit většinou ti, kteří mají na kolejiště málo místa, což asi bude většina modelářů. A zde vidím závislost ceny za 1 m2 i na tom, do kolika pater se kolejiště rozvine. Například Ferys má tři patra.

HonzaM píše:Co míníš konzervativním přístupem k ovládání?

No, tím jsem myslel, že člověk nevyužije plně možností digitalizace a tedy nepoužije například zpětnou detekci lokomotiv, výhybek, RailCom, řízení kolejiště pomocí PC apod V oblasti ovládání kolejiště se dá hodně ušetřit nebo hodně utratit. Vem si jen program TC a jeho cenu. A i to vlastně ve výsledku ovlivňuje cenu kolejiště za 1 m2. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Petr S. » sob 08 srp, 2020 9:45 pm

Kolegové ,
mluvit o průměru je velice ošemetná věc . To už můžeme rovnou citovat ministryni financí o průměrné mzdě ( nebudu dál komentovat ) . Na horní hranici průměru mluvíme o cca 3000,-Kč ( možná i více ) za vyhýbku Weinert + ruční uzamykatelný přestavník + zámek . Rozdíl mezi kolejištěm postaveným na 2,5 mm vysokých kolejnicích sestavené z kusovek a mezi PUR-ovým na code 75 na postavených výhybkách je propastný . To je rozdíl mezi uklízečkou a špičkovým manažerem . To je rozdíl jednoho řádu , možná i dvou . Zprůměrovat domácí vlakodrom na Piko plechu a PUR nebo Finescale nejde . To číslo , které vyjde nebude relevantní . Ani když toho vlakodromu budou tři patra .
Zdraví Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Ferda » ned 09 srp, 2020 9:27 am

- 9x angličan ROCO 10°
- 40x výhybka PECO 12°
- 10x výhybka Tillig 9°
- 1x trojcestná výhybka Weinert
- 2x točna
- 1x přesuvnoTočna
- 70 přestavníků (některé sloučené)
- 120 m kolejí
- ovládání několika Arduiny dle Ondřeje

Skryté nádraží na modulovce, 8m2, žádná krajina
Kolik myslíte, že výjde m2 ?

https://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Skryty_BOHUMIN
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Dovi » ned 09 srp, 2020 10:42 am

Ferdo,
10 - 15?
Řekněme... 12 (?)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 547
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 09 srp, 2020 11:57 am

Dovi, Ty jsi z laciného kraje, to je tak za koleje - cca 100Kč/m
Angličan roco je nejmíň za litr
výhybky po třech až pěti stovkách
Přestavníky za tři sta
Točny a arduino netuším.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2387
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod belgarat » ned 09 srp, 2020 12:36 pm

Necham se prekvapit ... u mne je to totiz cenovy extrem. Neustale si hraju s nejakyma serepetickama a vystavba stoji. To znamena, ze cena/m2 prudce stoupa :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: czhunter a 11 návštevníků