Cenová náročnost kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 01 pro, 2010 8:52 pm

yurax píše:Zastavam nazor postavit si prvni kolejiste z starsich a nouzovych materialu a az a jestli tomu clovek prijde na chut, tak bud predelat, nebo vybudovat nove na urovni.

K cene jste zapomeli rele, nejsou sice tolik drahe, ale jestli ma byt jezdeni co k cemu, tisicovka na ne padne taky.

Myslím, že to neplatí u kolejiva, kde se starým kolejivem výrazně roste nechuť k provozu, človek jen čistí a čistí a stejně se lokomotivy zasekávají a poskakují...
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod pantany » pon 06 pro, 2010 8:04 pm

kedze priestor ma nepusti rozhodol som sa poriesit si male kolajisko o rozmere 150x80 cm. radsej mensie uspesne dokoncene ako velke nedokoncene a ulozene na hrane moznosti niekde v prdeli pre nedostatok financii, a veru ani som si nemyslel co to bude stat, kolajivo a vyhybky to je najmenej, budovy sa daju, auhagen nie je drahy takze pohoda, stromky si robim vlastnorucne, pekne pri telke splietam kablik z buzirky, co je ale sakra sila je foliaz. ked chce clovek aby to vyzeralo skoro ako v reale musi kupit viacero druhov a kombinovat a tu uz ceny idu riadne hore, typujem ze kolajisko ma vyjde na takych 600 az 700 euro, to neratam vozovy park. skratka je to maraton na dlhu trat, a to bude kolajisko cisto len analogove, do buducna ked ziskam skusenosti a prax s modelovanim krajiny si poriesim kolajisko 195 x 80 cm ulozene pod postelou (rost uz mam), takze tu typujem cenu na max. 1500 euro. ono dat na kolajsiko majland penazi co stoji skoro taka fabia alebo iny povoz nie je sranda, to by ma zena asi aj zabila. takze drzim vsetkym kolegom palce ktori sa pustili do stavby kolajiska aby mali uspesny finish a mali z kolajiska radost.
pantany
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 25 úno, 2010 12:00 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 06 pro, 2010 10:37 pm

yurax píše:Zastavam nazor postavit si prvni kolejiste z starsich a nouzovych materialu a az a jestli tomu clovek prijde na chut, tak bud predelat, nebo vybudovat nove na urovni.

Na toto mám jiný názor. Člověk by se už od začátku měl naučit pracovat s kvalitou a s moderními věcmi. Spíše postupoval od menšího rozsahu k většímu. Takže začal bych nějakým diorámátkem, pak třeba modul nebo fakt mikrokolejiště a až si to vše oshám a prodělám začátečnické chyby, teprve pak se pustit do většího projektu.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod mnitka » pon 06 pro, 2010 11:28 pm

Na toto mám jiný názor. Člověk by se už od začátku měl naučit pracovat s kvalitou a s moderními věcmi. Spíše postupoval od menšího rozsahu k většímu. Takže začal bych nějakým diorámátkem, pak třeba modul nebo fakt mikrokolejiště a až si to vše oshám a prodělám začátečnické chyby, teprve pak se pustit do většího projektu.


souhlasím, před tím než se pustím do nějaké větší akce dělám tohle http://mnitka.webnode.cz/diorama/
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » úte 07 pro, 2010 7:15 am

mnitka píše:
Na toto mám jiný názor. Člověk by se už od začátku měl naučit pracovat s kvalitou a s moderními věcmi. Spíše postupoval od menšího rozsahu k většímu. Takže začal bych nějakým diorámátkem, pak třeba modul nebo fakt mikrokolejiště a až si to vše oshám a prodělám začátečnické chyby, teprve pak se pustit do většího projektu.


souhlasím, před tím než se pustím do nějaké větší akce dělám tohle http://mnitka.webnode.cz/diorama/


Zlatá slova....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Střelec » úte 07 pro, 2010 8:00 am

Když se ty diorámata budou dělat šikovně, časem z nich půjde postavit segmentovka. Když vyjdou peníze, tak se postaví větší segment s nádražím, nebo zastávkou. Malý segment se zastávkou a nákladištěm (dvě koleje, tři výhybky, šturc, malá staniční budova a sklad) nemusí být finančně zničující.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod yurax » úte 07 pro, 2010 9:35 am

mnitka píše:
Na toto mám jiný názor. Člověk by se už od začátku měl naučit pracovat s kvalitou a s moderními věcmi. Spíše postupoval od menšího rozsahu k většímu. Takže začal bych nějakým diorámátkem, pak třeba modul nebo fakt mikrokolejiště a až si to vše oshám a prodělám začátečnické chyby, teprve pak se pustit do většího projektu.


souhlasím, před tím než se pustím do nějaké větší akce dělám tohle http://mnitka.webnode.cz/diorama/


Mohl bych poprosit o popis u "jednokolejne trati", jak se polystyrenove kosticky zmenily na skalu? (<b>tak beru zpet, nasel jsem to v oddile "skala :)"</b>)

Jinak co se tyce "kvality a modernich veci", tak proc ne, na druhou stranu foliaze pri jejich cenach opravdu NE, i kdyz vypadaji prekrasne, o tom zadna. Libi se mi vsak Tva veta "dosahnout peknych vysledku i s nemodelarskymi materialy" u toho potucku, ten mi bude inspiraci :) Nekdo jeste doporucoval pro tvorbu vody jakysi silikon, zkusim vyzkouset oba postupy.
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod petrh » úte 07 pro, 2010 9:52 pm

ono takto je dobre preci jen (muj nazor) nejakou tu foliaz koupit a kombinovat ji statikou, jinymi materialy (jako podklad do lesa asi neni treba koupit foliaz od polaka za 400 kacek kousek) ale da se udelat i rekneme levneji:)
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod lada777 » pát 31 pro, 2010 2:34 pm

Omlouvám se za svoji nepřítomnost - prioritou teď jsou jiné věci (máme krásné miminko :) ).
Tedy ta náročnost mě překvapila :shock: Co pro začátek v N něco takového, posvětili byste mi to? Je to zvládnutelné nebo se raději podívat po něčem jiném: http://www.okvlacky.cz/produkt/krajinka ... -5663.html
lada777
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 28 lis, 2010 7:38 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 31 pro, 2010 4:55 pm

Tak předně gratulace k miminku,ať se vám všem daří. :P Tedˇzpátky ke kolejišti.Pokud to chceš dělat v N-ku,proč ne.Každé měřítko má něco do sebe.Pokud máš na mysli koupit jakýsi základ kolejiště,tak do toho bych nešel.
1/jsou to zbytečně vyhozené peníze
2/vypadá to hodně divně
3/připravíš se o radost z budování,tedy pokud nechceš pouze položit koleje a pak to používat v podstatě jako autodráhu.
Myslím,že když si počlivě pročteš zdejší fórum,najdeš zde jistě mnoho inspirace,návodů a duší ochotných pomoci,abys zvládl jak výrobu panelu,pokládku kolejiva a jeho výběr.A je úplně jedno,zda budeš chtít modelovat podle nějaké předlohy,či jen podle své fantazie.Rovněž návody na výrobu různých doplňků jsou zde k dispozici a třeba na výrobě stromečků se dá ušetřit bambilión :lol: Já chtěl původně stromky kupovat,ale když jsem došel k číslu cca 1000 ks,honem rychle jsem se pustil do vlastní výroby.Pak také záleží na epoše,kterou bys chtěl ztvárnit.Čím dále do minulosti,tím dražší :D Taktéž záleží na výrobci,je rozdíl mezi třeba Piko nebo Fleischmann,Trix,Brawa apod.To ale neznamená,že by levnější mašinky byly vyloženě špatné,ale nemají třeba tak propracované detaily.Na druhou stranu jsou trošku blbuvzdorné,tzn.že z nich jen tak něco neodpadne.Je to tak,jak píšeme všichni,když někdo nový přijde jako Ty.Nejdříve důkladně vše pročíst,případně se zeptat,když se nebudeš moci zorientovat,než se do něčeho pustit a pak to předělávat.To je finančně nejnáročnější.
Je to podobné,jako když si koupíš auto bez klimatizace a pak si najednou vzpomeneš,že bys ji tam chtěl přidělat.Vše je možné,ale pak Tě ta klima vyjde asi čtyřikrár dráž,než když se namontuje rovnou ve fabrice. :mrgreen: Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod JanoH0e » pát 31 pro, 2010 5:16 pm

Ja by som ti poradil ísť cestou Pekla024. viewtopic.php?f=1&t=3785&start=105
Výhody
- bude lacnejšie
- ak budeš chcieť si v budúcnosti robiť nejaké zmeny , budeš poznať stavebné postupy a budeš vedieť ako na to
- získaš prax, ak si budeš chcieť postaviť niečo väčšie alebo lepšie
- môžeš to konzultovať s Peklom, v prípade neúspechu naňho zvaliť vinu :lol: :mrgreen: :twisted:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod pekl024 » sob 01 led, 2011 3:24 pm

JanoH0e píše:Ja by som ti poradil ísť cestou Pekla024. viewtopic.php?f=1&t=3785&start=105
Výhody
- bude lacnejšie
- ak budeš chcieť si v budúcnosti robiť nejaké zmeny , budeš poznať stavebné postupy a budeš vedieť ako na to
- získaš prax, ak si budeš chcieť postaviť niečo väčšie alebo lepšie
- môžeš to konzultovať s Peklom, v prípade neúspechu naňho zvaliť vinu :lol: :mrgreen: :twisted:
Dík, šel jsem cestou test kojejiště i z důvodu finančního. Mám doma dvě malé děti, a lepší pracovat s nimi na malém a připravit si něco krásného v klidu.I v klidu rozchodit malé a vše si zjistit sám. Do sekce co se nám nepovedlo nepíšu, zbortilo by to fórum.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod Dovi » pát 07 srp, 2020 7:24 am

 
Po téměř 10 letech si dovolím toto vlákno trochu oživit odkazem na aktuální článek.

V něm se problematika cenové náročnosti budovaných kolejišť dosti zevrubně probrala, a je k němu (v tuto chvíli) dalších 15 komentářů modelářů sdělujících i svoje osobní zkušenosti.

http://www.mojett.cz/62636

Kolik stojí malé kolejiště?
(publikováno 16.6.2020)

  
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pát 07 srp, 2020 7:50 am

Je dobré si hned na počátku uvědomit, že železniční modelářství je drahý a časově náročný koniček. Je také dobře si rozmyslet co od kolejiště očekávám a hodně přemýšlet nad nákupem, především si udělatpřehled co existuje, jaké jsou technické možnosti. Je škoda nakoupit a instalovat materiál a pak zjistit, že se nedá použít s určitým systémem. Kamarád před delším časem nakoupil například přestavníky PECO a teď zjistil, že jejich velký proudový odběr znemožňuje jejich použití s některými moderními dekodéry.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Cenová náročnost kolejiště

Příspěvekod hank61 » pát 07 srp, 2020 7:25 pm

Někde jsem četl, že průměrná cena za m2 kolejiště se pohybuje kolem 5000,-Kč/m2. Je třeba to brát ale s rezervou a záleží na spoustě faktorů od měřítka a projektu počínaje.... I když mě to cca vždycky tak nějak vyšlo :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: knavi, lukynoo92 a 38 návštevníků