Definice "LOGIKA KRUHU"

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 lis, 2010 9:37 am

Zveřejňuji pro vaše posouzení,zda je to modelářský nesmysl nebo zda má šanci mezi vámi se ujmout.Vyzkoušel jsem si na TTkolejivu.Defacto je celá definice v reálu jednoduchá jak facka.Protože né každý ví oč se jedná,tak jsem rozepsal do brožury ,krok za krokem.Vše jsou pracovní verze a konstrukčně patří jen mezi ty nejmenší kolejiště.
Toto téma nezamykám.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.usObrázek

Uploaded with ImageShack.us

Text následuje v dalším příspěvku.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 lis, 2010 9:43 am

Zde je uveden celkový text s následujícími odkazy na obrázky.

Logika kruhu

Všichni znáte používané skryté stanice (dále jen S.N.) na modelových kolejištích.Na malých kolejištích ,jsou to většinou dvě koleje,které nám umožňují přijímat nebo vyslat vlakovou soupravu jen jedním směrem,to je dokola.Existují varianty ,kde se ve S.N. dá posunovat.Jsou řešeny tak ,že S.N.je odkryté pro obsluhu a od diváků pohled na S.N. dělí kulisa nebo pozadí kolejiště.Viz kolejiště z Chocně (Jirka1).
Přemýšlel jsem a zkoušel jiné vhodné řešení pro tyto velmi malé kolejiště.Řešení jsem našel,samozřejmě řada z vás nemusí být spokojena,ale zaleží na vás ,jak řešení S.N. dle „LK“ přijmete nebo zavrhnete.
LOGIKA KRUHU je konstruovaná jen pro malé kolejiště.Její definice zní :“Malé kolejiště ,které má tvar kruhu nebo oválu,lze znázornit pravdivý železniční provoz dle GVD.Musí mít vhodně kolejově upravené S.N.,která splňuje dané podmínky.“

Začínáme….

Trať vždy začíná z bodu „A“ do bodu „B“.Běžně je to klikaticí se spojnice ve tvaru přímky.

(obr.1/1a)

Když tyto body spojí k sobě ,vznikne onen nám známý kruh nebo ovál

(obr.2)

My tyto body prohodíme,tím se budou jejich vlakové cesty křížit.

(obr.3)

Vidíme základní nejjednodušší schéma.

(obr.4)

Tím, že stoupání tratí začíná již na výchozích výhybkách,ušetříme cenné centimetry pro světlost patra kolejiště.Tím ,že všechny výhybky jsou v oblouku,což nám nevadí,tak je nám umožněno využít přímé úseky staničních kolejí S.N.,které nutně potřebujeme z důvodu rozpojování vlakových souprav.

Podmínky
a)S.N. musí být z důvodu posunu,vizuálně přístupna ze stran (viz plánky malých kolejišť).
b)Vůči S.N.jsou tak navrhované plánky malých kolejišť

c)Vlaková souprava se musí vejít za krajní výhybku

(obr.5)

d)Vytažená vlaková souprava nesmí ohrozit výjezd hnacího vozidla

(obr.6)

e)Vlaková souprava může při vysunutí ,využít maximální délku koleje

(obr.7)

f)Můžete zde uplatnit vyřazené hnací vozidlo pro posun (pohledově poškozené atd.),které bude obsluhovat obě dvě skryté stanice,v reálu by to měli by být dva kusy,protože fiktivně nelze přemísťovat kolejová vozidla z bodu A do bodu B,ale nám bohatě stačí jen jeden kus nebo si vypomůžeme hnacími vozidly ,které jsou momentálně ve stanicích přítomny.
g)Pro rozpojování můžete použít buď průmyslově vyrobené,domácí výroby nebo pomocí rozpojovacích tyčí (viz provoz na modulech)
h)Pro ty ,kterým toto řešení nechtějí zvolit,musí potom zapracovat do těchto malých kolejišť své S.N.

Technologický postup ve S.N.

Výchozí obsazení kolejí/ve st. A stojí nákladní vlak a uprostřed motor

10
__________________________________________________________
Nákladní vlak odjíždí ze st.A na širou trať

11
____________________________________________________________
Nákladní vlak vjíždí do st.B a lokomotiva se odpojí od soupravy

12
_____________________________________________________________
Motorák najíždí na soupravu

13
____________________________________________________________
Motorák vytáhne soupravu

14
__________________________________________________________
Lokomotiva vyjede z koleje na trať

15
________________________________________________________
Motorák nasune soupravu zpět

16
________________________________________
Motorák zaujme výchozí pozici

17

_________________________________________
Lokomotiva najede zpět na soupravu

18
__________________________________________
Nákladní vlak je připraven k odjezdu ze st.B

19

možnosti
19a)Motorák ,jako MOs může dle GVD provést jízdu za stA do st.B
19b)Jestliže na trati není mezilehlá stanice na vykřižování,motorák provede jízdu dle GVD
19c)Motorák zaujme postavení tak ,aby buď dle GVD se vrátil zpět do st.A nebo ponechal volnost pro odjezd nákladního vlaku ze st.B.

Skrytá stanice s tématem mezilehlé stanice

Ve S.N.již máme dvě nákladní soupravy a motorák pro osobní dopravu

20
__________________________________________________________
Nákladní vlak I vyjíždí ze st.A

21
___________________________________________________________
Nákladní vlak II vyjíždí ze st.B

22
_________________________________________________________
Ve st.M se křižuji a dle potřeb obslouží stanici

23
__________________________________________________________
Nákladní vlak II vjíždí do st.A

24
Provede se posun dle bodu 12 až 18

motorák odjíždí a zároveň s ním i nákladní vlak I ze st.M do st.B

25
__________________________________________________________
Nákladní vlak I vjíždí do st.B

26.

Provede se posun dle bodu 12 až 18 ,ale s lokomotivou od nákladního vlaku II

Tyto S.N.jdou dál rozšiřovat o další kusé koleje (viz plánky).Jen nesmíme obsadit všechny koleje ve S.N.vlakovými soupravami.


Nejlépe je vše vyzkoušet na kolejišti malém číslo 4 průmyslový areál.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 lis, 2010 9:56 am

Samozřejmě čekám na vaše názory,bez rozdílů jaké budou ,zda poztivní nebo negativní. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod spikeHO » pon 01 lis, 2010 10:23 am

Mě to přijde geniální a pochopil jsem to okamžitě i z obrázku. Z textu se to dá taky velice snadno pochopit. Modelář si na malém prostoru vyhraje a nezasvěcený pozorovatel nestačí valit oči odkud se ty vlaky berou. :mrgreen:
Uživatelský avatar
spikeHO
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:42 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 lis, 2010 10:23 am

Zapoměl jsem na skrytou verzi.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod deacon007 » pon 01 lis, 2010 10:29 am

Paráda...dlouho jsem přemýšlel jak to funguje, ale tohle mě nenapadlo. Člověk si díky tomu může opravdu s vlakama vyhrát
deacon007
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 12 zář, 2010 3:35 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod JBr » pon 01 lis, 2010 10:30 am

Taktez mi to prijde srozumitelne. Jen bych to pripadne do textu rozsekal na jednotlive obrazky a popisny text mel primo u nich, je to snazsi pro porozumeni.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 lis, 2010 10:34 am

JBr píše:Taktez mi to prijde srozumitelne. Jen bych to pripadne do textu rozsekal na jednotlive obrazky a popisny text mel primo u nich, je to snazsi pro porozumeni.


Tak to mělo i být...
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Michal Dalecký » pon 01 lis, 2010 10:37 am

Milane to co jsi uvedl je podle me super a ok. Me spis k tomu nesedi ten nazev a nedovedl jsem si predstavit co tim myslis. Mozna "Logika modeloveho provozu".
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Jarda H. » pon 01 lis, 2010 10:40 am

Logika kruhu - má to svoji logiku !! Samozřejmě každý může mít svůj názor a pohled na tyhle plánky, ale .... Já bych to hodnotil kladně, ne každý má doma prostor na kolejiště, jak by chtěl on sám. A já zkrátka vidím tohle jako jednu možnost řešení - funkční kolejišťátko s nějakou smysluplnou dopravou, tj. SN má svůj specifický význam a účel !!

Jen na okraj - často jsme ve fóru zmiňovali kolejiště Výsluní ! Je to "jenom" (opravdu jenom ?!) okruh, ovál s třemi výhybkami a mám dojem,
že 99% lidí by řeklo, že to domů na malé ježdění a předvádění se návštěvám :lol: bere

Takže za mne - logika kruhu může být domácím (mini) řešením touhy po kolejišti :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod MirekTT » pon 01 lis, 2010 10:42 am

U mně taky dobrý. Dát do tisku a basta!
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod JanoH0e » pon 01 lis, 2010 10:51 am

Možno by som zmenil názov napr. na "Posunujeme pre radosť" alebo podobne. Sú tam bohužiaľ niektoré veci, kde sa fakt človek musí zamyslieť až nelogičnosti. Ak budeš chcieť, môžem ti ich vypisovať, ale nie je to dôležité pre celkový kontext. Možno by stačila "konzultácia" s úplným laikom najlepšie pedagógom, ktorý by tomu dal formu ľahšieho pochopenia pre laikov. Predsa len pre skúseného modelára je maličkosť, pre začiatočníka hlavolam. Taktiež by tam mohol byť návod napr. vytrhávaci list s plánom a vystrihovánka s vozidlami, aby dotyčný sa mohol pohrať - posunovať skôr, ako si postaví trať a pochopil o čo ide aj s návodom.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » pon 01 lis, 2010 10:59 am

JanoH0e píše:Možno by som zmenil názov napr. na "Posunujeme pre radosť" alebo podobne. Sú tam bohužiaľ niektoré veci, kde sa fakt človek musí zamyslieť až nelogičnosti. Ak budeš chcieť, môžem ti ich vypisovať, ale nie je to dôležité pre celkový kontext. Možno by stačila "konzultácia" s úplným laikom najlepšie pedagógom, ktorý by tomu dal formu ľahšieho pochopenia pre laikov. Predsa len pre skúseného modelára je maličkosť, pre začiatočníka hlavolam. Taktiež by tam mohol byť návod napr. vytrhávaci list s plánom a vystrihovánka s vozidlami, aby dotyčný sa mohol pohrať - posunovať skôr, ako si postaví trať a pochopil o čo ide aj s návodom.


Pro modeláře není problém si nakreslit na papír v měřítku ono kolejiště,vystřihnout si vozy a lokomotivy a zkusit to.Kdysi dávno jsem si provoz zkoušel s hranolkami imitujicími vozidla
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod spikeHO » pon 01 lis, 2010 11:12 am

milan ferdián píše:
JanoH0e píše:Možno by som zmenil názov napr. na "Posunujeme pre radosť" alebo podobne. Sú tam bohužiaľ niektoré veci, kde sa fakt človek musí zamyslieť až nelogičnosti. Ak budeš chcieť, môžem ti ich vypisovať, ale nie je to dôležité pre celkový kontext. Možno by stačila "konzultácia" s úplným laikom najlepšie pedagógom, ktorý by tomu dal formu ľahšieho pochopenia pre laikov. Predsa len pre skúseného modelára je maličkosť, pre začiatočníka hlavolam. Taktiež by tam mohol byť návod napr. vytrhávaci list s plánom a vystrihovánka s vozidlami, aby dotyčný sa mohol pohrať - posunovať skôr, ako si postaví trať a pochopil o čo ide aj s návodom.


Pro modeláře není problém si nakreslit na papír v měřítku ono kolejiště,vystřihnout si vozy a lokomotivy a zkusit to.Kdysi dávno jsem si provoz zkoušel s hranolkami imitujicími vozidla


Souhlasím, není potřeba každému naservírovat hotovou věc! Každý se musí taky sám snažit. Proto si myslím, že mení potřeba ani uvádět použité kolejivo. Jde o ten nápad a mimo jiné i o krajinu, která má v těchto pláncích taky svojí logiku!

Já o takovémto mini předváděcím kolejišti uvažuji skoro rok, a tyto plánky jsou pro mě nesmírně inspirující.
Uživatelský avatar
spikeHO
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 19 čer, 2010 1:42 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod chameleon » pon 01 lis, 2010 11:27 am

MirekTT píše:U mně taky dobrý. Dát do tisku a basta!

Já jsem taky pro! :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků