Definice "LOGIKA KRUHU"

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod radekkrupka » čtv 04 lis, 2010 10:50 am

uherjara píše:Třeba Myšpulínova věta: "Milane, nikdo jistě nebude zklamán, když ta brožura vyjde někdy dýl", ...

To je právě na zvážení. Např. "přijdu dýl" je celkem rozšířené v Čechách, zvlášť na Plzeňsku, co jsem vypozoroval. Je to ale nespisovné (a vlastně nelogické) spojení.... a takovým by se měla každá tištěná forma vyhnout. Já bych udělal korekturu češtiny - tzn. interpunkce, i/y a pod... sloh je vždy diskutabilní.... dle mého stačí, aby to bylo srozumitelné... každý autor má svůj vlastní vyprávěcí styl, ne?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Jarda H. » čtv 04 lis, 2010 11:45 am

uherjara píše: .....Bohužel jsem při svých občasných návštěvách fóra propásl termín na objednávku brožury plánků kolejišť a teď jsem v seznamu někde pod čarou a doufám, že se najde dost dalších zájemců, aby se nadšencům tvořícím tuto brožuru "vyplatilo" doobjednat další dotisk brožury. .....


Jarku, jak už psal Milan F., o dotisku se vůbec nezvažuje, ale (pokud mne paměť neklame :wink: ) vzhledem k situaci se i ti zájemci "pod čarou" dostali do hlavního seznamu a pokud brožura jednou opravdu vyjde, mělo by dojít i na opozdilce :D !



radekkrupka píše:
uherjara píše: ....Je to ale nespisovné (a vlastně nelogické) spojení.... a takovým by se měla každá tištěná forma vyhnout. Já bych udělal korekturu češtiny - tzn. interpunkce, i/y a pod... sloh je vždy diskutabilní.... dle mého stačí, aby to bylo srozumitelné... každý autor má svůj vlastní vyprávěcí styl, ne?


Taky jsem zastánce učesanějšího provedení, nějaká kontrola a případná korektura není na škodu (brožura je přece na furt, to je spisovně natrvalo, ne ?). Sloh vypravěče je něco jiného, získávám dojem, že si to tady řada lidí plete ?! A co se týká formy, preferuji tištěnou brožuru před PDF formátem apod. Jsem staromilec :lol: zkrátka s knihou si mohu udělat lepší pohodlí při čtení, kreslení a tak než u PC !

SHRNUTÍ : (všichni) zařídíme se po rozhodnutí Milana Ferdiána, které přijde během pár dnů ! Ať se rozhodne jakkoliv, já budu respektovat jeho řešení :idea:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod MirekTT » čtv 04 lis, 2010 12:25 pm

Tuto brožuru (pokud uzří světlo světa) bych považoval za maloserii. Tedy limitovaný produkt pro úzkou skupinu zasvěcených s takovýmy charakterovými vlastnostmi, které jsou v této kategorii obvyklé a nikoliv něco jako vydalo "Nakladatelství XY Publishing". Dále si myslím, že mělo jít o prvotní zkušební platformu, která měla ověřit zájem a nakonec i to provedení, pro případné další Milanovy publikace. Jen si nejsem jistý, zdali po těchto peripetiích bude mít Milan chuť na další publikování.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod milan ferdián » čtv 04 lis, 2010 5:39 pm

MirekTT píše: Jen si nejsem jistý, zdali po těchto peripetiích bude mít Milan chuť na další publikování.


Pravdu díš.....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Ferda » čtv 04 lis, 2010 6:54 pm

Nestraš a rob :!:

Esi chceš helfnuť, tak třeba řeknuť.

Bo taky peň se těško hleda, co idě rano bez oběda, ani plan se podlezť neda, třeba ho překročiť :!: ... Jak pravi klasik.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod kubulak » pát 05 lis, 2010 11:22 am

Logika kruhu je vyborny napad, moje prvni kolejiste bylo postavene na podobnem zaklade (SN skryte vzadu za kulisou = pristupne zhora a z boku).
Nevidim jediny duvod, proc by melo z brozury vypadnout.

Je to presne to, co bych doporucil kazdemu, kdo zahledl na netu start set a hned planuje kolejiste 5x5 metru se 100 vyhybkami a 300 metry flexi koleji. Vejde se to pod postel, proti velkemu kolejisti to stoji pakatel (jasne, i kolejiste 1x1m muze stat 50.000), na pochopeni zakladu elektriky a modelariny idealni, da se tam honit Hurvinek nebo M152/810 a nejaky Kocour/Hektor s Mn a bude to KRASNY. A da se to postavit za pul roku po vecerech.
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Myšpulín » pát 05 lis, 2010 9:14 pm

Ferda píše:...Bo taky peň se těško hleda, co idě rano bez oběda, ani plan se podlezť neda, třeba ho překročiť :!: ... Jak pravi klasik.

Hergót, Ferdo, kde že to tén klasik poudál?

Jinak znova potvrzuji slova Jardy H. Jakákoli kniha může být vydána jakýmkoli dialektem, třeba i tím krásným Milanovým. Ale i/y, čárky ve větě, apod., ty musí být pravopisně správně. Nejde o to, je li slovo spisovné nebo nespisovné, jde o to, aby bylo podle PRAVOPYSU napsané. :D
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Ferda » pát 05 lis, 2010 10:25 pm

Myšpulín píše:Hergót, Ferdo, kde že to tén klasik poudál?

Klasikem je v tomto případě folkař Pavel Dobeš a tu větu jsem si vypůjčil z jeho písně "Z uhla prach a kašel".

Pamatuji, jak jsme to s ním zpívali při "bečce" ještě v době, kdy byl na "indexu" a nesměl veřejně vystupovat. A světe div se! Podobné texty v naší krásné "ostravštině" má ve spoustě dalších písniček. Vyšla mu spousta CDéček a nikdo mu je nezredigoval. Jestli to nebude tím, že by ztratily poetičnost a autenticitu?

Takže shrnuto - podtrženo, pravopis samozřejmě ano, ale do stylu bych rozhodně nezasahoval!

Ps. Dnes jsem s Milanem mluvil, nabídnul jsem pomoc a mohu zodpovědně prohlásit: Milan to nevzdal, zatnul zuby a pracuje dál!
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod pavel » sob 06 lis, 2010 8:25 am

kubulak píše:Logika kruhu je vyborny napad, moje prvni kolejiste bylo postavene na podobnem zaklade (SN skryte vzadu za kulisou = pristupne zhora a z boku).
Nevidim jediny duvod, proc by melo z brozury vypadnout.

Je to presne to, co bych doporucil kazdemu, kdo zahledl na netu start set a hned planuje kolejiste 5x5 metru se 100 vyhybkami a 300 metry flexi koleji. Vejde se to pod postel, proti velkemu kolejisti to stoji pakatel (jasne, i kolejiste 1x1m muze stat 50.000), na pochopeni zakladu elektriky a modelariny idealni, da se tam honit Hurvinek nebo M152/810 a nejaky Kocour/Hektor s Mn a bude to KRASNY. A da se to postavit za pul roku po vecerech.

Nemáš nějaké fotky z toho kolejiště? Byť by byly již na "papíru" - scan existuje :wink:
Jinak s tímto tvým příspěvkem naprosto souhlasím.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod pavel » sob 06 lis, 2010 8:30 am

Ferda píše:Takže shrnuto - podtrženo, pravopis samozřejmě ano, ale do stylu bych rozhodně nezasahoval!


Ferdo souhlas - nedovedu si představit co by vzniklo z knih Zdeňka Galušky o Slovácku. To by byl děs a ne knihy ke čtení :!:
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod Raaba » stř 30 bře, 2011 12:50 pm

Líbí se mi nápad s logikou kruhu,ale mám tu jedno ALE. V SN bude spojování a rozvěšování souprav asi bez problémů, protože kusé koleje jsou rovné. Ovšem posun v nádraží, které je viditelné bude asi oříšek. Přemýšlel jsem o realizaci kolejiště "Mezilehlá" z brožůry. Ovšem nádraží je v ostrém oblouku (kolej blíže ke staniční budově pravděpodobně R310) a podle pokusů, které jsem včera dělal, tak spojit soupravu v takovém oblouku je nemožné. Tedy alespoň s novými a starými spřáhly Tilling. Máte někdo zkušenosti s jinými spřáhly ohledně spojování v oblouku? Podle toho, co jsem našel na netu je to problém asi pro všechna spřáhla použitelná pro TT...
Raaba
 
Příspěvky: 88
Registrován: úte 13 črc, 2010 8:18 am
Bydliště: Praha

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod vojtas » stř 30 bře, 2011 2:12 pm

Já mám taky celou stanici v R310,a s očkovými spřáhly se spojováním nemám problém.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod fruafru » stř 30 bře, 2011 2:39 pm

vojtas píše:Já mám taky celou stanici v R310,a s očkovými spřáhly se spojováním nemám problém.

Raaba píše: podle pokusů, které jsem včera dělal, tak spojit soupravu v takovém oblouku je nemožné.

Mám TTčko asi dvacet let a troufnu si říct, že očkové spřáhlo v oblouku r 310, se bez pomoci samo nespojí. To dokáže několik modelů, co mají spřáhlo v šachtě na podvozku a i to je spíš dílo náhody. Ostatní modely, které mají šachtu spřáhla na skříni vozu, lze spojit pouze tehdy pokud se spřáhla nasměrují proti sobě. Spřahovat vozy v oblouku automaticky (najetím na vozy), bude podle mého, reálné až někde od r500 a výš.
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod radekkrupka » stř 30 bře, 2011 5:13 pm

Spřahování v oblouku není zejména možné s vozy s kinematikou. Tam se volné spřáhlo automaticky rovná ve směru čela vozu. Čím delší vůz, tím hůř. Problém není se 4N vozy (a lokomotivami) bez kinematiky, které mají spřáhlo přímo v otočném podvozku. Pak je spřáhlo i v oblouku v dobrém směru právě díky natočení oblouku, tzn. v tečně...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Definice "LOGIKA KRUHU"

Příspěvekod vojtas » stř 30 bře, 2011 5:30 pm

Já nemám problém najetím v R310 spojit rosničku+zetku s kinematikou (používám očková spřáhla).
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků