Návrh kolejiště H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » sob 11 pro, 2010 4:22 pm

Tak asi si budete myslet, že jsem blázen, ale znovu jsem se vrátil k původnímu plánku vycházejícího z návrhu Milana Ferdiána. Trochu jsem upravil hlavní stanici a nádražní budovu umístil na druhou stranu, aby zbylo více místa k napojení depa. Taky jsem zrušil skrytou část ve vedlejší místnosti (musel bych tam předělat regály a uklidit :D ) a klesání jsem umístil kolem rotundy v oblouku R440, což není moc, ale možná ještě trochu posunu celou stanici směrem k nádražní budově, abych oblouk trochu zvětšil. V levé části jde vlečka k pile a překladišti dřeva, které se bude přivážet z koncového nádraží.
Budu rád za každý postřeh nebo připomínku, hlavně k napojení depa.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod chameleon » ned 12 pro, 2010 1:24 pm

Sumosek píše:Tak asi si budete myslet, že jsem blázen, ale znovu jsem se vrátil k původnímu plánku

Ani ne, to je zatím ještě normální :wink:
Sumosek píše: a klesání jsem umístil kolem rotundy v oblouku R440]

Tady si myslím, že máš nevhodně tuto trať zaústěnou do nádraží -> osobní vlak ti může zastavit až na 5. koleji od nádr. budovy, což je podle mě dost nepraktické. A navíc tato kolej je jediná dopravní pro tuto trať :!: , páč ta 6. kolej od nádr. by měla být manipulační - obslužná depa... Takže vlastně zde nemáš žádné koleje pro nákladní dopravu/manipulaci - pokud bys použil pro sestavování nákl. vlaku dopravní koleje 3. a 4. od nádr. budovy, tak přestupy cestujících a vůbec osobní doprava bude velmi narušena. Všimni si, že u Milana příjezdy ze všech tratí mohou na 3. kolej od budovy, pokud si pamatuji, tak poslední 2 koleje má pro nákladní dopravu.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » stř 15 pro, 2010 11:32 am

chameleon píše:
Sumosek píše:Tak asi si budete myslet, že jsem blázen, ale znovu jsem se vrátil k původnímu plánku

Ani ne, to je zatím ještě normální :wink:
Sumosek píše: a klesání jsem umístil kolem rotundy v oblouku R440]

Tady si myslím, že máš nevhodně tuto trať zaústěnou do nádraží -> osobní vlak ti může zastavit až na 5. koleji od nádr. budovy, což je podle mě dost nepraktické. A navíc tato kolej je jediná dopravní pro tuto trať :!: , páč ta 6. kolej od nádr. by měla být manipulační - obslužná depa... Takže vlastně zde nemáš žádné koleje pro nákladní dopravu/manipulaci - pokud bys použil pro sestavování nákl. vlaku dopravní koleje 3. a 4. od nádr. budovy, tak přestupy cestujících a vůbec osobní doprava bude velmi narušena. Všimni si, že u Milana příjezdy ze všech tratí mohou na 3. kolej od budovy, pokud si pamatuji, tak poslední 2 koleje má pro nákladní dopravu.


Díky za upozrnění. Já blbec jsem řešil depo a v tom spěchu jsem toto vůbec neřešil. Takže jsem to upravil tak, aby byl přístup na všechny koleje, kromě jedné tratě. Doufám, že to není úplná blbost. Délka staničních kolejí je něco málo přes 2 metry, což pro můj provoz bude stačit.

Obrázek
Naposledy upravil Sumosek dne stř 15 pro, 2010 11:59 am, celkově upraveno 1
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 15 pro, 2010 11:34 am

A co levé zhlaví a trať "okolo rotundy"?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » stř 15 pro, 2010 12:00 pm

Michal Šuhajda píše:A co levé zhlaví a trať "okolo rotundy"?


Omlouvám se, nahrál jsem starý obrázek. Už je tam ten správný.

viz
Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » úte 21 pro, 2010 7:29 am

Pustil jsem se do stavby rámů. Použil jsem překližku 8mm nařezanou na 10cm široké pásy. Když jsem přijel ke stolaři pro nařezané pásky, tak jsem se trochu zděsil jestli to není moc slabé, ale po sestavení rámu je to docela pevné. Naštěstí mám doma pokosovou pilu, takže jednotlivé řezy mám opravdu pravoúhlé a perfektně na sebe lícují. Navíc se to zpevní dalšími patry a nakonec PURem, který budu používat pro tvorbu krajiny. Jednotlivé pásky jsou šroubované a lepené. Nohy asi použiji z tenkostěnného jeklu se stavitelnými nožičkami. Jednotlivé segmenty budou opatřeny ještě čely na celou výšku terénu. Chci aby kolejiště bylo rozebíratelné na segmenty, jak kvůli stavby (jeden díl je široký 140cm a přístupný pouze z jedné strany) tak kvůli případnému transportu.

Jeden dotaz; Jaké máte zkušenosti s ideální výškou od temena kolejnice po "strop" skryté části kolejiště (připomínám, že v H0) ? Přestavníky budu mít el.mag. PECO uchycené zespodu na upínací desku PL-9 s dvojitým mikrospínačem. Bohužel mikrospínače mi ještě nedošly, takže jsem měřil pouze přestavník s upínací deskou. Prostě mi vyšlo, že 10cm by mohla být ideální výška, ale možná mi poradíte jinak. Díky předem.

Obrázek
Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » sob 22 led, 2011 6:17 pm

Opět jsem se pustil do plánování podle nových nápadů. Sice jsem už začal stavět rámy, ale snažil jsem se využít těch co už mám hotové. Tentokrát jsem dal na rady a zkusil jsem udělat trať Uherský Brod - Újezdec u Luhačovic - Luhačovice. Všechny stanice jsou trochu upravené k obrazu mému a hlavně prostorovým možnostem. Stanice Uherský Brod je od směru Uherské Hradiště dvoukolejná, jedna kolej vede do Újezdce, druhá do vratné smyčky a skrytého nádraží pod hlavní stanicí. Krajinu jsem skoro neřešil, moc mi to ve wintracku nejde.

Prosím o vaše komentáře, nápady, výtky. Díky předem.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » ned 06 lis, 2011 5:36 pm

Po dlouhé době jsem se zase vrátil k modelaření. Léto není zrovna ideální pro tento koníček, takže s příchodem zimního času mám po večerech trochu více volna.

Na kolejišti mám zhruba na 80% procent hotové skryté části, včetně dektektorů obsazení a vyhýbkových dekodérů. Při práci na této části jsem si uvědomil, že původní myšlenka na kolejiště, které bude uzavřené a přístup bude přes odnímatelný segment mostu (viz předchozí návrh) není zrovna ideální, protože dneska si nedokáži představit jak bych stále dokola segment oddělával nebo podlézal. Takže jsem se rozhodl využít vedlejší místnost (kotelna) jako skrytou část oblouků z levého zhlaví do spodní části pod nádražím a druhou kolej vést zadní částí hlavního segmentu kolejiště nad nádražím. Toto řešení mě nyní nabízí nové umístění depa.
Mám akorát problém s napojením depa, tak aby tam nevznikly malé poloměry oblouků (ve viditelných částech mám min. 600) nebo aby stavby, točna nebo popelová jáma nebyly na spojení 2 segmentů (celé kolejiště je rozebratelné na 6 segmentů). Pokud by vás někoho napadlo něco rozumného, budu rád za každý námět. Níže přikládám můj výmysl a fotku z kolejiště při reálných pokusech.

Díky předem.

Obrázek
Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 07 lis, 2011 9:07 pm

Ahoj
jen ve zkratce
- zvětšit SN, 3 koleje je dost málo,
- křižování
- pohrát si se zhlavím u velké stanice
- otočit budovu u hlavní stanice, nobo skrýt trať hned za stanicí + zrušit most
- viditelná trať začíná a končí pár cm od sebe
- zamyslet se nad existencí spojky ze stanice do tunelu a do SN
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » pon 07 lis, 2011 9:45 pm

Michal Šuhajda píše:Ahoj
jen ve zkratce
- zvětšit SN, 3 koleje je dost málo,
- křižování
- pohrát si se zhlavím u velké stanice
- otočit budovu u hlavní stanice, nobo skrýt trať hned za stanicí + zrušit most
- viditelná trať začíná a končí pár cm od sebe
- zamyslet se nad existencí spojky ze stanice do tunelu a do SN


Díky za připomínky. Ne všechno mi je zcela jasné:
- zvětšit SN, 3 koleje je dost málo - zatím je tam 6 kolejí a o dalších 3 jsem taky přemýšlel
- křižování - asi myslíš křižování jednotlivých tratí?
- pohrát si se zhlavím u velké stanice - o to jsem se už snažil :(. máš nějaké návrhy?
- otočit budovu u hlavní stanice, nobo skrýt trať hned za stanicí + zrušit most - trať za stanicí by měla vést na vysokém náspu, částečně podepřená betonovou zdí a s podjezdem pro cestu, která povede kolem nádraží. Myslíš, že by to byl takový problém?
- viditelná trať začíná a končí pár cm od sebe - tak tady nevím co myslíš
- zamyslet se nad existencí spojky ze stanice do tunelu a do SN - Z levého zhlaví klesá jedna kolej do SN a druhá stoupá za hlavní stanici (ta co se ti nelíbí). Na obrázku to možná vypadá jako že se na konci oblouku v tunelu spojují, ale ne.

Dík.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 07 lis, 2011 11:51 pm

Sumosek píše:Díky za připomínky. Ne všechno mi je zcela jasné:
- zvětšit SN, 3 koleje je dost málo - zatím je tam 6 kolejí a o dalších 3 jsem taky přemýšlel
No jo, jenže do 6 kolejí ti vedou 3 tratě a dvě koleje na trať moc není.
Sumosek píše:- křižování - asi myslíš křižování jednotlivých tratí?

To neřeš, to mi uniklo.
Sumosek píše:- pohrát si se zhlavím u velké stanice - o to jsem se už snažil :(. máš nějaké návrhy?
To je na dýl, sorry pro dnešek
k jsem se vyčerpal jinde a vstávám v pět.
Sumosek píše:- otočit budovu u hlavní stanice, nobo skrýt trať hned za stanicí + zrušit most - trať za stanicí by měla vést na vysokém náspu, částečně podepřená betonovou zdí a s podjezdem pro cestu, která povede kolem nádraží. Myslíš, že by to byl takový problém?
Problém ne, ale je divný, když vlak vjede do tunelu a za chvíli se objeví "za barákem" a pak ještě přejede kousíček za zhlavím.
Sumosek píše:- viditelná trať začíná a končí pár cm od sebe - tak tady nevím co myslíš To jsem myslel ty dva tunely vpravo dole. Vím, že trať se ještě objeví, ale stejně..
Sumosek píše:- zamyslet se nad existencí spojky ze stanice do tunelu a do SN - Z levého zhlaví klesá jedna kolej do SN a druhá stoupá za hlavní stanici (ta co se ti nelíbí). Na obrázku to možná vypadá jako že se na konci oblouku v tunelu spojují, ale ne. To jsem pochopil správně, ale nevím k čemu tam ta spojka je?
Jinak v té skryté části aby se čert vyznal. Je to hrozně nepřehledné.

Dík.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » úte 08 lis, 2011 5:23 pm

Tak ještě tady dávám přehlednější obrázky. Mám zase o čem přemýšlet. Kdybys měl chvilku času, tak budu rád za jakoukoliv pomoc.

Obrázek
Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků