Návrh kolejiště H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 28 říj, 2010 4:12 pm

Takovéhle informace by měly být v záhlaví tohoto tématu, aby všichni budoucí stavitelé (hlavně nováčci v železničním modelaření) viděli, jak MOC finančně je to náročný :!: :!:[/quote]
Jardo souhlasím, možná i s fotem jak "velké" kolejiště to je. Foto samozřejmě s souhlasem majitele :P[/quote]


Jestli to bylo na mě,tak ten souhlas máte.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod pavel » čtv 28 říj, 2010 8:54 pm

miroslav lengyel píše:Takovéhle informace by měly být v záhlaví tohoto tématu, aby všichni budoucí stavitelé (hlavně nováčci v železničním modelaření) viděli, jak MOC finančně je to náročný :!: :!:

Jardo souhlasím, možná i s fotem jak "velké" kolejiště to je. Foto samozřejmě s souhlasem majitele :P[/quote]

Jestli to bylo na mě,tak ten souhlas máte.Míra[/quote]
Jo, z mé strany ano :P ale máme tady moderátory a adminy a ti by s tím mohli něco udělat - pokud by to mělo vůbec cenu. My ostatní můžem o tom jen kecat :lol:
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod chameleon » pát 29 říj, 2010 7:59 am

Sumosek píše:Díky moc chameleone za první vizi. Zkusím si to v klidu projít a hodit do wintracku.

Určitě, jak jsem psal, je to jen první nástřel jak by mohly vést tratě... Mě osobně se mi nejvíc líbí ta skrytá část :D
Každý jsme jiný, teď opravdu na tom musíš máknout sám, udělat to tak aby se ti to líbilo.. A pak to sem ukaž, opravíme ti chyby a doladíme to.

Jinak ohledně debaty o penězích: já nevím, zase abychom tady třeba zbytečně neplácali velkýma částkama a neodrazovali případné nováčky - třeba u tohodle kolejiště se dá výrobou stromků svépomocí ušetřit třeba až 100tis, nahradit super fóliáže statickou trávou, atd..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod pavel » pát 29 říj, 2010 8:16 am

chameleon píše:
Jinak ohledně debaty o penězích: já nevím, zase abychom tady třeba zbytečně neplácali velkýma částkama a neodrazovali případné nováčky - třeba u tohodle kolejiště se dá výrobou stromků svépomocí ušetřit třeba až 100tis, nahradit super fóliáže statickou trávou, atd..

Máš pravdu, to mně také napadlo, ale nějaký nástřel by možná šel. Varianta A mega kolejiště plus střední kolejiště s kupou výhybek - cena jen rám, výhybky s přestavníkama, kolejivo plus digitál pokud by jej dotyčný chtěl, varianta B - střední a menší kolejiště rozumného provedení - cena jen rám, výhybky s přestavníkama, kolejivo plus digitál pokud by jej dotyčný chtěl. Příroda je kapitola sama pro sebe, myslím že jen cena za "holé" kolejiště by stačila :lol: Ale to nezáleží na nás :D

No malý off topic a teď se věnujme opět tématu :P
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » pát 29 říj, 2010 11:53 am

Asi nemá smysl nyní debatovat o přesné ceně mého kolejiště, když ještě ani není hotový finální plán. Nové auto stejné velikosti si taky můžete koupit za 500 tis. ale třeba i za 5 mil., takže řešit tady počet nul asi nemá smysl. Já chci stavět kolejiště chlavně pro svoji radost a radost mých dětí, takže nějaká "nedokonalost" mě až tak nemrzí a jestli použiji jeden stromek za 30,- nebo za 500,- to teď opravdu neřeším. Ono se dá hodně ušetřit i na DCC komponentech. Mám už doma nějaký od STE a fungují bezvadně a jejich cena je mnohem nižší než u komerčních komponentů. Takže uvidíme časem, kam se náklady vyšplhají. Samozřejmě vás všechny budu informovat o aktuálních nákladech.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » sob 30 říj, 2010 4:03 pm

chameleon píše:No víš, u takhle velkého projektu se s pořádnou krajinou, množstvím kolejí s DCC a vozovým parkem dá lehce dostat i k 7-mi místnému číslu :arrow: radši jsem ti tedy pro začátek navrhnul co nejjednoduší řešení.
pozn.: STANICE nejsou v měřítku ani pořádně navržené - jsou tam jen plácnuté aby tam jakoby něco bylo. Sedět by měla víceméně jen trať, resp. oblouky jsou min. cca 490/502mm. Neznám H0, jen někde v normě jsem zahlédl vzdálenost kolejí cca 59mm... Je to jen náčrtek... Práce s tím budeš mít ještě hodně, abys to upravil aby se to líbilo tobě :!: :wink:
sumosek_skryta.gif
sumosek_viditelna.gif


Tak jsem zkusil dát chameleonův návrh do wintracku, ale bohužel v reálu to moc nevycházelo . Tak jsem trochu experimentoval a vrátil jsem se k druhému schématu o rozmístění stanic. Níže dávám první pokus s 3D náhledem, zatím bez stanice, protože s tou si nevím moc rady. Budu rád za vaše komentáře, připomínky a náměty.

ObrázekObrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » sob 13 lis, 2010 3:41 pm

Tak jsem trochu změnil celkovou koncepci kolejiště a nakonec jsem využil jeden z plánků Milana Ferdiána, který jsem "trochu" upravil pro moje prostory. (Jedná se o tento orginál http://magazin.modely.biz/image/img_redakce/planky/ho/005_H0_5.jpg). Hlavní problém, který mám je napojení depa na stanici, se kterým bych potřeboval poradit. Samozřejmě přivítám i jiné návrhy nebo připomínky. Díky předem všem a Milanovi za námět.

3D pohled
Obrázek

Viditelná část
Obrázek

Skrytá část
Obrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod mlha » sob 13 lis, 2010 6:25 pm

Před vjezdem do koncové stanice vidím tunel,myslím si,že by stačil zářez,tunel by nikdo na tak malém kopci určitě v reálu nedělal
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » sob 13 lis, 2010 6:31 pm

mlha píše:Před vjezdem do koncové stanice vidím tunel,myslím si,že by stačil zářez,tunel by nikdo na tak malém kopci určitě v reálu nedělal


V 3D náhledu je vidět, jako by koleje byly lehce talčené do terénu, ale to jenom Wintrack tak vykreslil špatně, protože pod kolejí vede stejná trať v tunelu a výška mezi kolejema je 88mm. Takže to tunel určitě není.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod chameleon » sob 13 lis, 2010 7:59 pm

to jsem rád že pokračuješ dalšími plánky :wink:
to depo je příliš poměrové velký vzhledem ke stanici, taky bych ho upravil podle Milanova návrhu. Určitě by se dal ještě vytknout ten angličan na vjezdu hl. tratě. A jestli dobře vidím, tak máš do stanice zaústěné 4 tratě => možná máš málo kolejí /dopravních i manip./
Jinak koncová stanice je v pořádku, a vlečky pokud nepůjdou z kopce a budou jištěny výkolejkami tak taky OK.
Asi bych si dal pozor a promyslel ten téměř triangl dole napravo od mostu, působí skoro "vlakodromově"
Jen tak dál :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » ned 14 lis, 2010 4:31 pm

Tak jsem provedl pár změn. Depo jsem umístil podle původního návrhu Milana a celou stanici pootočil o 12°. Bohužel to neodpovídá skutečnosti, protože točna ROCO je o něco menší než ta co je ve Wintracku. Taky jsem prodloužil trať do koncové stanice kolem zříceniny hradu a tímpádem zvětšil poloměr oblouku. Vyhýbku pod zříceninou jsem dal do tunelu, asi to tak vypadá o něco reálněji než předtím.

Díky za komentáře.

Tady jsou obrázky:
http://www.rajce.net/a4184638
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Pája » ned 14 lis, 2010 5:29 pm

Pokud koleje a kór nádraží nejsou rooběžný s hranou rámu vypadá to hned líp.
Nemohla by ta točna s rotundou být až vlevo na tom výběžku?
Mohl bys případně zvětšit rotundu až na 180-210 st. a měl bys delší příjezdovou kolej a lépe by se ti tam vešly nutné doplňky jako zauhlování,pískování,vod.jeřáb a třeba druhou kolej jako vjezdovou s popelovou jámou atd.Případně jako další/třetí kusá kolej,trošku víš než tyto dvě by mohla být na zásobování uhlím,sypalo by se to rovnou z vagónů dolů na hromady uhlí.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » ned 14 lis, 2010 5:48 pm

Pája píše:Pokud koleje a kór nádraží nejsou rooběžný s hranou rámu vypadá to hned líp.
Nemohla by ta točna s rotundou být až vlevo na tom výběžku?
Mohl bys případně zvětšit rotundu až na 180-210 st. a měl bys delší příjezdovou kolej a lépe by se ti tam vešly nutné doplňky jako zauhlování,pískování,vod.jeřáb a třeba druhou kolej jako vjezdovou s popelovou jámou atd.Případně jako další/třetí kusá kolej,trošku víš než tyto dvě by mohla být na zásobování uhlím,sypalo by se to rovnou z vagónů dolů na hromady uhlí.


Díky za postřehy. Ta část kolejiště vlevo od rotundy je skrytá za příčkou ve vedlejší místnosti - viz plánek na začátku diskuze. Takže posunutí rotundy nepřipadá v úvahu.
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Sumosek » ned 21 lis, 2010 7:45 pm

Tak mi to nedalo a zkusil jsem rozpracovat další návrh s trochu jiným rozmístěním a maximálními poloměry oblouků - min. 500mm vedlejší trať a min. 520 hlavní trať. Ještě mi tam chybí vlečka z koncového nádraží, ale zatím nevím co za "průmysl" tam umístit, ale místa je tam dost.
Díky předem za komentáře. :wink:

Viditelná část
Obrázek
Skrytá část
Obrázek
All In One
Obrázek
3D
ObrázekObrázek
H0 - III. epocha v DCC. www.lasermodel.cz
Uživatelský avatar
Sumosek
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 06 led, 2008 6:58 pm
Bydliště: Pozlovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod milan ferdián » ned 21 lis, 2010 7:54 pm

Není to sice podmínkou,ale správně by jsi si měl dostat z obou traťových kolejí na všechny dopravní koleje.K manipulační skládkové koleji by napojení nevadilo.Takže opravit levé i pravé zhlaví.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků