Kubulova segmentovka

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » sob 04 zář, 2010 10:17 am

Tak ja si teda taky zalozim tema :)

Forum poctive studuju pres dva roky, mam za sebou dokoncenou (!! :) ) 1,5 rocni stavbu panelu 2 x 1,3m ze starych plechovych piko koleji (dvojkolejny oval se skrytym nadrazim a odbocna lokalka s koncovou stanici), kde jsem si v praxi overil nevyhody tohoto kolejiva :), otestoval jsem spoustu postupu na patinu, krajinu atd. Samozrejme zdejsim mistrum porad nesaham ani po kotniky, ale proste uz jsem aspon neco dotahl do konce, coz me doufam alespon trochu odlisuje od tech, co jsou ve veku 12-15 let, a hazeji sem denne tri nove planky s rozpoctem sto tisic a dobou vystavby 5 let, a to vlakno za dva mesice umre a dotycneho uz tu nikdy neuvidime a to kolejiste taky ne :)

U prilezitosti stehovani jsem panel obrecel a prodal, kompenzaci je mi pokojik v novem byte o rozmerech 2,50 x 3,10 metru, vyhrazeny jen pro moje konicky.

Plan je obestavet ho (s vyjimkou dveri) po obvode skrinkami (ulozneho prostoru neni nikdy dost), a na horni desce skrinek pomalu budovat jakousi domaci segmentovku/modulovku (vsechny dily budou mit jednotnou sirku, rozhrani koleji bude vzdy na stejnem miste, takze bude mozno dily prehazovat dle chuti a potreby, navic v tehle rodine jeden nikdy nevi, kdy se zase bude nekam stehovat :) a ta variabilita a transportovatelnost se jednou muze hodit).

Motiv je jednokolejna trat mezi dvema koncovymi stanicemi, s nejakou zastavkou, ci malou mezilehlou stanici na trati (krizovani vlaku by se mi moc libilo, ale po prvnich nastrelech ve Wintracku se s tim zacinam loucit, protoze toho mista je na HO opravdu hodne malo a te sire volne trati by moc nezbylo - nicmene je to jeste otevrene tema).
Jednourovnove, zadne spodni skryte nadrazi se nekona (i kdyz nikdy nerikej nikdy :), muselo by se vyjizdet uvrati). Namet i provoz neco na zpusob trati 210 (523) v useku Dobris - Mechenice, popr. posazavsky pacifik od Davle do Cercan. Epocha 4 (moje detstvi) = zamraci/brejlovci s patraky, kocour s balmy apod., samozrejme i nejake naklady.

Obrovska vyhoda segmentu proti panelu podle mne je, ze muzu zacit stavet tu cast, kterou uz mam rozmyslenou (dily 1 a 2 = jedno koncove nadrazi, dil 3 = zatacka o 90 stupnu a dil 4 = sira trat), a behem toho muzu v klidu premyslet o tom, kudy dal, (cekat az vyjde Milanova knizka s planky :)), muzu 100x zmenit rozhodnuti o podobe druhe koncove stanice a nic se nedeje. Ze na rozdil od panelu nepotrebuju mit vsechno rozmyslene dopredu pred stavbou, resp. ze v pripade zmeny nazoru se toto mnohem jednoduseji realizuje na segmentech nez na panelu. Navic mam v planu udelat jeden (docasny) dil s vratnou smyckou (vytrceni dovnitr do mistnosti jsem si vedom) a v podstate od dokonceni prvnich dvou dilu uz si muzu omezene zajezdit. Tu mucirnu jako u panelu, ze nez se natahnou vsechny koleje a zapoji elektrika a poprve se rozjede lokomotiva, ubehne rok, to uz nechci znova zazit :) Stejne tak mam pocit, ze se segmenty si clovek vic vyhraje co do modelarskych detailu, zatimco u panelu se opet specha, uz aby to bylo konecne cele hotove a mohlo se jezdit.

Tak, a konecne prvni dotaz:

Hloubka skrinek bude zrejme 40cm. Delam si tu sablony (pouzite kolejivo Fleischmann Profi Gleiss) a kvuli obloukum v rozich mistnosti (jako kompromis vzesel bohuzel R2=420mm) mam dve varianty:
A) osa koleje je cca 8cm od zdi a cca 32 cm od predniho okraje skrinky. Zde se ale bojim, zda zvladnu na tech cca 6cm mezi zdi a hranou sterkoveho loze koleji vymyslet nejakou smysluplnou krajinu, ktera by vedle tapety s krajinou, kterou mam v planu na zed, nevypadala prilis jako pest na oko.. proste vlak by jel 6cm od fotky na zdi. Na druhou stranu bych mel hodne mista na modelovani popredi. Ale zase aby pak trat nebyla "utopena" za lesy a domky apod.

B) osa koleje je cca 18 cm od zdi a cca 22 cm od predniho okraje skrinky. Vyhody a nevyhody jsou presne opacne proti A), tj. mam hodne mista vzadu za trati, a o to min vepredu. Toto reseni mi vsak ubere 20cm na trati podel kazde "zdi" pokoje.

Uvitam vase rady a nazory. Ze osa koleje nejde stredem segmentu a dily lze tedy mezi sebou pouze prohazovat, nikoli otacet, mi vadi, ale nijak zasadne, stejne je clovek vetsinou stavi primarne na pohled z jedne strany, ne?
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod pavel » sob 04 zář, 2010 11:17 am

kubulak píše:Samozrejme zdejsim mistrum porad nesaham ani po kotniky, ale proste uz jsem aspon neco dotahl do konce, coz me doufam alespon trochu odlisuje od tech, co jsou ve veku 12-15 let, a hazeji sem denne tri nove planky s rozpoctem sto tisic a dobou vystavby 5 let, a to vlakno za dva mesice umre a dotycneho uz tu nikdy neuvidime a to kolejiste taky ne :)


Pravdu díš, tři čtyři plány denně s rozpočtem který si radši nepředstavuji a pak nic .
Jinak nevím proč v některých místech píšeš o mé situaci ? :lol: Ne , o mně ne ale podobnost čistě náhodná.
Chci se jen zeptat - když chceš kolem dokola ojet zeď skříňkama , máš už rozpočet i na ty skříňky ? Já to zrovna dokončil jen kolem jedné zdi - dělal jsem to doslova na koleně , firma by si vzala nějaký ten tisíc , takže úspora - a i tak to nebylo nejlevnější, obyčejné lamino které jsem si nechal nařezat v dřevoprodeji.
Tak a teď ke kolejišti. Je dobře, že jsi se rozhodl pro segmenty (moduly) výhody jsi již popsal. Já osobně by se rozhodl pro variantu B . Koleje natlačené úplně vzadu by dle mého nevypadaly moc dobře . Co se týče té "tramvajové" zatáčky - R2 420 - pokud by tě moc dráždila pokus se to schovat do tunelu ( ne krtiny ), nebo do hlubokého lesa a pod. Téma - jak chceš - pokud ti nebudou vadit dvě viditelné koncové stanice budiž. Dalo by se to také vyřešit skrýtým nádražím v úrovni - tedy +/- 0 , nechal by jsi jej na posledním segmentu vzadu v popředí bude kulisa s krajinou popřípadě jestli by to vyšlo tak ještě kusá kolej od nejaké vlečky která by byla třeba u té zastávky.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » sob 04 zář, 2010 5:07 pm

Skrinky jsou kapitola sama pro sebe :) Uz mesic studuju nabidku vsech nabytkarskych firem v okoli, co kdo dela za sestavy, v jakych rozmerech, a striham pudorysy skrinek v meritku na ctvereckovany papir a taham po planku pokoje, jak to nejlip poskladat. Vychazi to na cca 11-18.000 podle vyrobce a typu, kolem 8 ks skrinek v celkove delce 8-9m, vse samozrejme piliny obalene folii, z masivu by to bylo jeste 2x drazsi. Predpokladam ze u skrinek na miru (na zakazku) bych byl cenove jeste uplne jinde, na samovyrobu si netroufam. Vzhledem k uzitecnosti toho nabytku je to akceptovatelna cena, ten pokoj by se zarizoval tak jako tak a o moc levneji by to nevyslo.
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod pavel » sob 04 zář, 2010 5:19 pm

Jen dej pozor ať ty skříňky jsou alespoň z 16 mm lamina. Ty tenčí to už je jenom na okrasu a ne na užitek
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod milan ferdián » sob 04 zář, 2010 6:52 pm

pavel píše:Jen dej pozor ať ty skříňky jsou alespoň z 16 mm lamina. Ty tenčí to už je jenom na okrasu a ne na užitek


Lamino 18mm :!: .Škoda ,že bydlíš tak daleko.Vyšlo by ti dle mne, daleko levnějic. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod pavel » sob 04 zář, 2010 7:46 pm

Jistě nejlépe je 18 mm ale kdyby chtěl šetřit tak pod 16mm ne :!: Mám doma jednu komodu z 16mm a ještě to ujde ale záleží také na výrobci lamina některé jsou řidší a už ta šestnáctka ja na ...
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod petrh » ned 05 zář, 2010 6:44 am

pokud je moznost jednoznacne aspon preklizka, hobliny nebrat
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod pavel » ned 05 zář, 2010 7:52 am

to petrh to by ty skříňky vyšly pěkně draho. Momentálně jsme se bavili o skříňkách na kterých budou segmenty, ty pak už z překližky.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 05 zář, 2010 8:23 am

Něco málo.

Jestli chceš, namaluj si plánek a kámoš co dělá nábytek a je taky modelář by ti to mohl zakázkově udělat - a není vůbec drahy. Pokud si troufáš zbastlit si to sám tak to lze: lamino 18mm si nech podle plánku nařezat v OBI, bauhausu či jinde, dvířka se dají koupit už hotová s vyfrézovanými otvory pro nábytkové panty. Hrany nařezanýho lamina si olemuješ nažehlovací lamino páskou, a pomocí samořezných konfirmát vrutů sešroubuješ dohromady. Pokud si nebudeš chtít kupovat hotový dvířka, můžeš si je nechat nařezat z lamina, olemovat páskou a na otvírání použít tzv pianový pant co se šroubuje po celé délce hrany dvířek a příslušné strany korpusu skřínky. Na police co ponesou něco těžšího použij místo lamina raděj masiv, ten se tolik neprohýbá, dtto místo policových kolíčků použij raděj na držení polic ve skřínce našroubovanou dřevěnou lištu - nehrozí tak, že se ti časem pod tíhou police kolíček vytrhne i s kusem lamina!

K layoutu:
a) 6cm mezi pozadím a štěrkových ložem - OK, dá se tam udělat terén, zed, polokulisa, hustý les (dvě řady stromů, ta zadní pouze s půlkou koruny

b) 20 cm - hodně prostoru na realizaci přirozeného náspu a jeho napojení na okolní terén - říční koryto, silnice co vede pod most, polní cesta, pole s kombajnem, les za kterým mizí trat, nakrytí horniny pro kopec s tunelem aj aj.

c) vratná smyčka - co třeba do rohu dát skřínku 90x90 a v ní udělat klesající spirálu do skrytáku a vně spirály pak další trat co bude stoupat do další části pokoje? Získáš tak možnost úvratové stanice, skryták jako další segmenty (v rozích se sloupky a na nich budou ležet ty horní segmenty), vícepatrovou možnost "moduliště", přirozený provoz na trati a i hezčí terén (tunely v místě spirály a stoupající tratě, s možností vyřádit se na terénu nad tunely...

Něco podobnýho mi navrhl Milan http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 4456799906 byt na větším prostoru.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » pon 06 zář, 2010 8:18 am

Diky vsem za postrehy. Petrovi jsem si dovolil poslat dve SZ.

Varianta pouze jedne koncove stanice, jedne mezilehle stanice na trati a jedne trvale umistene vratne smycky me taky napadla, vyhodou oproti dvojici koncovych stanic by byla znacna uspora vyhybek a moznost zajezdit si v jedne osobe bez nutnosti prechazeni od jedne koncove stanice k druhe, taky se bojim, ze to preprahani lokomotiv cloveka nebude bavit vecne. Nevyhodou teto varianty je velmi malo mista na vozovy park.

Spirala do SN a obecne SN by poskytlo potrebny prostor na uskladneni vlaku, ale bojim se, ze nezvladnu vymyslet segmenty tak, aby vespod byl skrytak a zaroven to zustalo vzajemne zamenitelne... leda to udelat opravdu jako dve oddelena, zcela nezavisla patra, pouze skladovana jedno na druhem. Nicmene to bylo prave stoupani trati, co na mem prvnim kolejisti zpusobovalo jednoznacne nejvic provoznich problemu, rozpojovani vozu, vykolejovani atd. Na vine je samozrejme jen a pouze moje manualni nezrucnost :) Po tech zkusenostech jsem chtel u noveho kolejiste zustat pouze v jedne rovine.

Samostatnou kapitolou je vyskove doladeni jednotlivych segmentu vuci sobe... zatim me napadlo jen dat do rohu kazdeho segmentu dovnitr 4 kratke nozicky z jeklu se zavitem na konci a do zespouda sroubovaci podstavce.
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod chameleon » pon 06 zář, 2010 8:33 am

kubulak píše:Spirala do SN a obecne SN by poskytlo potrebny prostor na uskladneni vlaku, ale bojim se, ze nezvladnu vymyslet segmenty tak, aby vespod byl skrytak a zaroven to zustalo vzajemne zamenitelne... leda to udelat opravdu jako dve oddelena, zcela nezavisla patra, pouze skladovana jedno na druhem.

Ba ne, jde to, můžeš přeci udělat výtah - v dnešní době žádný problém :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod Radek » pon 06 zář, 2010 7:39 pm

kubulak píše:Skrinky jsou kapitola sama pro sebe :) .....na samovyrobu si netroufam....

Pokud bys v hotových skříňkách svůj rozměr nenašel, tak bych se té samovýroby až tak nebál. Když kopyto jako já zmastilo kuchyň, tak je to brnkačka :D ..Petr ti to v kostce popsal. Jen bych Bauhaus vyměnil za nějakou doopravdickou firmu, klavíráky za enkáče a když by tě svrběla koruna, tak dvířka olepit ABS hranou. Nakonec, když bys přišel s konkrétním dotazem, tak se tu krom spousty kybiců motá i jeden nefalšovaný Havířovský truhlář :)
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod depo201 » úte 07 zář, 2010 6:38 am

Petr Zatrepalek píše:Něco málo.


Něco podobnýho mi navrhl Milan http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 4456799906 byt na větším prostoru.


Petře ve stanici vidím kombinaci mechanik a světelných návěstidel, to byl záměr?

Jinak pěkná inspirace pro domácí modulovku :wink:
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 07 zář, 2010 7:06 am

Ano, byl to záměr - Sudety, ve směru do Čech SSSR světelná, do Germánie pak "původní" Einheity z WWII. Je to de facto námět Děčína - elektrifikovaná trat z Čech, v Germánii ještě ve výstavbě - takže přetahy diesely DR BW Dresden - BR110, Ragulin, BR118, plus páry DR BR01.5, BR 52 reko, BR86, VT16, na český straně pak počítánoí 365.4 v přístavu, 555.0, 555.1, 354.122, T478.1 a T478.4, T476, T435, T669, sergeje, T211/T334 na pile, M296, M131/M152, E499.0, E499.2, EM488. Střídání trakce v Podmoklech
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kubulova segmentovka

Příspěvekod kubulak » pát 24 zář, 2010 1:52 pm

Tak prvni nastrel - nakonec jsem se (zatim :)) priklonil k variante jedne koncove stanice, jedne prujezdne a vratne smycky.. ta prujezdna je neco na motivy Davle, Jiloveho u Prahy apod... ta koncova je jeste HODNE rozdelana, proste vim ze tam musi byt alespon 4 koleje aby bylo kam odkladat vlaky, a nejak vkusne zakomponovana remiza, zbrojeni naftou atd..
Na definitivni podobu je spousta casu , nez vyjde Milanova borzura, blizici se dovolenou chystam z urcite casti venovat studiu v realu atd... ale jako ukazka zakladniho konceptu to snad staci... na volne trati vpravo dole se musim vyhnout stoupackam (panelakovy byt)...

Predem diky za komentare, postrehy, zlepsovaky, napady...

Ta dira vlevo nahore jsou samozrejme dvere do pokoje (otviraji se ven z pokoje na chodbu)

http://img825.imageshack.us/img825/1944 ... avrh01.jpg

Obrázek
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků