Panel 200x80 TT - poznatky ze stavby

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » pon 30 srp, 2010 6:23 am

Návrat z dovolené: rám je slepený, zčásti zajištěný šrouby. Na dvou žebrech se mi udělal decentní luk kolem 1-2mm na 80cm - je to problém?

Pomalu ale jistě přemýšlím nad konstrukcí točny, hlavně jak zajistit její pokud možno automatické zastavení na konkrétním místě, s přesností do 1mm - nemá někdo tip :)? Pokud se dílko podaří, tak do levé části skryťáku hodím spíš segmentovou točnu nebo přesuvnu, ušetřím tím dost místa, spousty výhybek a elektroniky... no, uvidíme.

Po dovči se pustím do vykrajování dílů pro skryťák (překližka + korek), definitivního vyměřování a první pokládky kolejí. To bude radosti :).
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod StaraPakna » stř 01 zář, 2010 7:08 pm

el_salamo píše:Návrat z dovolené: rám je slepený, zčásti zajištěný šrouby. Na dvou žebrech se mi udělal decentní luk kolem 1-2mm na 80cm - je to problém?

Pomalu ale jistě přemýšlím nad konstrukcí točny, hlavně jak zajistit její pokud možno automatické zastavení na konkrétním místě, s přesností do 1mm - nemá někdo tip :)? Pokud se dílko podaří, tak do levé části skryťáku hodím spíš segmentovou točnu nebo přesuvnu, ušetřím tím dost místa, spousty výhybek a elektroniky... no, uvidíme.

Po dovči se pustím do vykrajování dílů pro skryťák (překližka + korek), definitivního vyměřování a první pokládky kolejí. To bude radosti :).


Mrkni na stránky Houmra.... Tam je podrobný návod co a jak, až vyzdychám jak je dobrej :wink: :lol:
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » čtv 02 zář, 2010 8:12 am

StaraPakna píše:
el_salamo píše:Návrat z dovolené: rám je slepený, zčásti zajištěný šrouby. Na dvou žebrech se mi udělal decentní luk kolem 1-2mm na 80cm - je to problém?

Pomalu ale jistě přemýšlím nad konstrukcí točny, hlavně jak zajistit její pokud možno automatické zastavení na konkrétním místě, s přesností do 1mm - nemá někdo tip :)? Pokud se dílko podaří, tak do levé části skryťáku hodím spíš segmentovou točnu nebo přesuvnu, ušetřím tím dost místa, spousty výhybek a elektroniky... no, uvidíme.

Po dovči se pustím do vykrajování dílů pro skryťák (překližka + korek), definitivního vyměřování a první pokládky kolejí. To bude radosti :).


Mrkni na stránky Houmra.... Tam je podrobný návod co a jak, až vyzdychám jak je dobrej :wink: :lol:


Houmrovy stránky samozřejmě znám :), mě šlo spíš o elektrické zapojení točny ve skryťáku (viz plány na předchozí stránce, točna bude na otáčení tendrovek). Budu potřebovat zpětný ohlas polohy točny a její zastavování bez nutnosti (přímé) vizuální kontroly.

Zatím přemýšlím nad dvěma variantama zastavení (a z nich plynoucích problematických míst):

1) zastavování pomocí oddělených úseků: vodící kolej kolem točny bude rozdělená na úseky, místo kam chci, aby točna "dojela" nebude napájen. Problém: bude potřeba přivést do mostku 2x tolik drátů: zpětný ohlas + napájení mostku, nutnost naprosto přesného oddělení úseků.

2) v ose napojovacích kolejí bude kontakt, který sice točnu nezastaví, ale zpětný ohlas dá naprosto přesnou informaci o poloze točny. Tady netuším, jak vyřešit ty kontakty, aby se postupem doby neochodily, neodpružily, nezničily...
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod vvitty » čtv 02 zář, 2010 8:41 am

- pri dojeti na misto bez napajeni bude jeste nejakou dobu trvat, nez se motor zastavi. budes muset mit vodici kolej rozrezanou co par cm - vzhledove nic moc, pevnostne take nic moc
- mechanicky kontakt nebude dostatecne presny
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod michal.kubista » čtv 02 zář, 2010 9:15 am

A co mechanický kontakt nahradit optikou, tedy do mostu točny umístit LED diodu a pod jednotlivé koleje umístit fotodiodu. Aby to nereagovalo na okolní osvětlení, tek bych to ještě namoduloval nějakou frekvení (cca30kHz - to je jen odhad) a přesnost snímání by se dala vyřešit velikostí průhledových otvorů před LED i foto diodama. Snímání je pak velice přesné, odolné vůdči rušení a časově stálé, jen možná bude pořeba čas od času utřít prach a jedeme dál.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » čtv 02 zář, 2010 9:41 am

michal.kubista píše:A co mechanický kontakt nahradit optikou, tedy do mostu točny umístit LED diodu a pod jednotlivé koleje umístit fotodiodu. Aby to nereagovalo na okolní osvětlení, tek bych to ještě namoduloval nějakou frekvení (cca30kHz - to je jen odhad) a přesnost snímání by se dala vyřešit velikostí průhledových otvorů před LED i foto diodama. Snímání je pak velice přesné, odolné vůdči rušení a časově stálé, jen možná bude pořeba čas od času utřít prach a jedeme dál.


Tahle varianta mě nenapadla, to by mohlo fungovat... dá se fotodioda sehnat jako součást nějakého kitu? Jen abych nalepil nebo našrouboval, zapojil dva drátky a mohl fungovat? Předpokládám, že pak přes spínací relé bych mohl mít nejen zpětný ohlas, ale i zastavení točny, přemýšlím správně?

EDIT: Ještě abych doplnil - kdysi jsem koukal na řešení optických závor a tam byla fotodioda zapojená ještě na cosi, co zesiluje proud... laicky řečeno :)
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod michal.kubista » čtv 02 zář, 2010 6:36 pm

Tak jsem nad tím přemýšlel, a o něco lepší než klasické LED a foto diody bude IR řešení. Jo a s tím příjmem to není až tak jednoduché, jak si představuješ, ale jedno zajímavé a jednoduché zapojení je třeba tady: http://pandatron.cz/?65&ir_zavora

Pak je taky pár zajímavých stavebnic v GM elekronik a nebo u flajzara, ale ty budeš potřebovat několik přijímačů a pak asi budeš chtít šetřit každou korunu (kdo by nechtěl), takže bych zkusil konstrukci z odkazu, případně jestli najdu podobně jednoduché řešení s procesorama (mohlo by to být levnější a hlavně spolehlivý), tak jej uvedu taky.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » pát 03 zář, 2010 10:09 am

michal.kubista píše:Tak jsem nad tím přemýšlel, a o něco lepší než klasické LED a foto diody bude IR řešení. Jo a s tím příjmem to není až tak jednoduché, jak si představuješ, ale jedno zajímavé a jednoduché zapojení je třeba tady: http://pandatron.cz/?65&ir_zavora

Pak je taky pár zajímavých stavebnic v GM elekronik a nebo u flajzara, ale ty budeš potřebovat několik přijímačů a pak asi budeš chtít šetřit každou korunu (kdo by nechtěl), takže bych zkusil konstrukci z odkazu, případně jestli najdu podobně jednoduché řešení s procesorama (mohlo by to být levnější a hlavně spolehlivý), tak jej uvedu taky.


Stavebnice je třeba tu, http://www.gme.cz/cz/f-kh054-p760-628.html, ale samostatnej přijímač jsem překvapivě nikde nenašel :). Stavba podle toho Tvého návodu je asi řešení, co budu muset vyzkoušet... no, to bude zase sakrování :)
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » čtv 09 zář, 2010 9:04 am

Jen krátký update současného stavu:

http://salamek4.rajce.idnes.cz/ram/#P1010152.JPG

O víkendu se už bude usazovat rovina skryťáku (odnímatelná kvůli údržbě) a asi dojde i na první návrhy kolejí 1:1.
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: První panel - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » pon 13 zář, 2010 12:33 pm

Mohl by pro mi někdo, kdo používá přestavníky Peco s jedním nebo dvěma přepínači zjistit jeho rozměry? Nějak to nikde nemůžu najít. Zajímá mě hlavně kolik místa zabere na výšku... Pokud by se nevešel, tak mě čeká nákup memwire a konstrukce vlastního přestavníku, ale toho se tolik nebojím :)
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Panel 200x80 TT - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » stř 22 zář, 2010 8:22 pm

Změnil jsem název diskuse, ať to někoho nezmate :-).

Zase jsem se kousek pohnul - začal jsem vyměřovat zhlaví skryťáku. Hodlám použít přestavníky Peco, zpětný ohlas z kolejí pomocí optozávor, ze zhlaví nejspíš jinou metodou - viděl jsem tu součástku z dvou antiparalelně zapojených čtyřdiod a ledky, takže asi něco takového.

Fotky dostupné zde:
http://salamek4.rajce.idnes.cz/skrytak/

Na fotkách je vidět i jedna problematická výhybka, která přestavníkem vychází přímo na žebro. Zatím sice nevím jak, ale nějak to vyřeším. Nabízí se použítí prodlužovacího táhla od té upínací podložky, povrchová montáž nebo nějaká jiná skopičina :).

Přístup do skryťáku z obou delších stran, navíc bude možné celý skryťák vytáhnout v případě potřeby. Oproti původním plánům asi nebudu překližku k rámu - překvapivě jsem pracoval docela přesně a překližka drží v rámu celkem pevně i bez šroubů nebo lepidla.

Prosím o vaše komentáře, během příštího týdne už hrozí první pokládky kolejí :-).
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Panel 200x80 TT - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » stř 13 říj, 2010 10:03 am

Tak se dovolím přiblížit jak postupuje stavba (aehm, postupuje pomalu :wink: )

- vyzkoušel jsem zapojení přestavníku PECO doplněného o zpětný ohlas pomocí mikrospínače a dvou diod, funguje výborně - fotky a schéma dodám večer, ale není to nic složitého.

- taky jsem vyzkoušel pokládku kolejí a-la houmr (páska pod sádrokarton + oboustraná lepící páska, koleje jsem navíc asi po 5cm fixoval kapkou vteřiňáku, ale není to vůbec potřeba) a tady mám velký problém: mám položených jen asi 20cm kolejí, drát připájený z boku kolejí a dovedený na svorkovnici. Bohužel při jízdě dochází ke ztrátě signálu, mašinka poblikává a neustále se resetuje (mám digitál, takže je to docela problém). Snažil jsem se zjistit kde může být problém, ale ani po několikerém čištění kolejí se nic nezměnilo. Mašinka (Sergej Roco, sbírá ze 4 náprav) na zkušebním oválu z kolejí s podložím jezdí naprosto bez problému i pomalou jízdou. Neřešil někdo podobný problém?

- posledním dílem, do kterého jsem se pustil je stavba výhybek EW1 - 100x popsané, takže to ani nebudu zmiňovat, snad jen že jsem zatím nenarazil na zmetek a to jich stavím cca 15. Buď mám štěstí a nebo se pánové z tilligu trochu zlepšili... každopádně krom jednoho jazyku, který jsem si zohnul sám jsou všechny v dobrém stavu :)
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Panel 200x80 TT - poznatky ze stavby

Příspěvekod pavel » stř 13 říj, 2010 10:55 am

EW1 - ty výhybky jsi měl dopředu nakoupeny, nebo je použiješ z důvodu rozměru ?
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Panel 200x80 TT - poznatky ze stavby

Příspěvekod Pája » stř 13 říj, 2010 11:53 am

el-salamo : zkoušel jsi toho Sergeje i někde jinde? Mě zlobí taky a to mám kolej vyglancovanou.Po chvíli škubavého popojíždění se to znatelně zlepší.Já podezírám sběr z koleček a ne sběr z kolejí.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Panel 200x80 TT - poznatky ze stavby

Příspěvekod el_salamo » stř 13 říj, 2010 12:34 pm

pavel píše:EW1 - ty výhybky jsi měl dopředu nakoupeny, nebo je použiješ z důvodu rozměru ?


Trochu je upravím a budou jen ve skryťáku; z důvodu prostoru - jazyky nechám jak jsou, jen je budu napájet zároveň přes čepy, kontaktem s dlouhou kolejí i prostým spojením kouskem drátu. Srdcovka bude upravená a napájená zvlášť. Snad to bude stačit :).
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků