kolejiště Ho

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod tom1984 » ned 16 led, 2011 9:16 pm

k nešnímu dni je již z 99% hotov základní rám kolejiště . Rám je sestaven z dřevěnych hranolů o rozmněrech 40 x 25 mm . Hranoly byli předem o hoblovamy a ntřeny bezbarvím lakam. Na nohy kolejiště jsou použity hranoly o rozmněru 50 x 50 mm a delce 700 mm opracovány stejným spusobem . Dlou ho jsem řešil co použít jako nosnou desku kolejiště napadu a rad jsem dostal několik od klsické truhlářské překlížky po karton či lepenku . Ale nakonec jsem zvolil možná trochu netradiční material a to plovoucí podlahu o sýle 7 mm . Ptáte se na výhody ???

1.) Cena metr čtvereční plovoučky mně přišel na 150 Kč při čemž přrkližka o stejne sýle by byla nejmeně za v rozmezi 200 až 300 Kč

2.) Snadný dovoz z obchodu a také snadnější prace .

Karton jsem na základni desku požit nechtel jeikož jsem mněl strach aby mněl dostatečnou nosnos jednase přeci jen o rozmněrnejši kolejište.

fotky dřevěného ramu nemam kdyspozici ale konečne již z deskou z plovouci podlahy ano a ty jsou zde. http://tom1984.rajce.idnes.cz/ram/
tom1984
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23 kvě, 2010 6:24 pm
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Martin HO » pon 17 led, 2011 5:05 am

S tym češtin seš dobrá provokater :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Martin HO
 

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Pája » pon 17 led, 2011 5:17 am

Tome to je děs.
Doporučuji ti : nevím jak IE,ale například Mozilla Firefox prohlížeč a doinstalovat doplněk ,,Český slovník pro kontrolu pravopisu" moc by nám to pomohlo,nešly by nám z toho oči šejdrem.

Jinak to vypadá na pěkný kolejiště,akorát bych chtěl mít taky tolik peněz nazbyt.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod norbert » pon 17 led, 2011 8:41 am

Tome koukal jsem se na fotky. Myšlenku mám stejnou.
Rozhodují se zda použit překližku a nebo mi byla nabídnuta možnost koupit desky plovoucí podlahy za 29kč/kus rozměr 1.2m/0.8m.
Tyto desky se dají sehnat v OBI, Baumaxu a podobných obchodech. Desky jsou krycí proti poškození dodaného balení plovoucí podlahy.
Kolejiště máš v jedné rovině nebo plánuješ další patro? Jak jej budeš provádět?
norbert
 
Příspěvky: 188
Registrován: ned 16 bře, 2008 1:43 pm
Bydliště: Kyjovice

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 17 led, 2011 11:43 am

Chlapi, a proč máte potřebu základní rám zavíkovat deskou?
Jakmile zčnete vrstvit krajinu a vyšší partie kolejiště, děsně si komplikujete práci z hlediska rozvodů elektriky a všeho...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Radek » pon 17 led, 2011 1:32 pm

tom1984 píše:...Karton jsem na základni desku požit nechtel jeikož jsem mněl strach aby mněl dostatečnou nosnos jednase přeci jen o rozmněrnejši kolejište...
Myslíš nosnost?
Žádejte důkaz místo slibů: Obrázek
Je to lehké, levné a kdykoli do toho jde pohodlně zaříznout.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod norbert » pon 17 led, 2011 2:10 pm

Dan Buchtela píše:Chlapi, a proč máte potřebu základní rám zavíkovat deskou?
Jakmile zčnete vrstvit krajinu a vyšší partie kolejiště, děsně si komplikujete práci z hlediska rozvodů elektriky a všeho...


Dane mám kovové rámy rozdělené na segmenty a místo překližky chci tuhle desku o které jsem psal použít pouze pod vedení tratě.
Částečně na způsob Houmra
norbert
 
Příspěvky: 188
Registrován: ned 16 bře, 2008 1:43 pm
Bydliště: Kyjovice

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 17 led, 2011 2:31 pm

norbert píše:Dane mám kovové rámy rozdělené na segmenty a místo překližky chci tuhle desku o které jsem psal použít pouze pod vedení tratě.
Částečně na způsob Houmra

Pod vedení tratě je to v poho, já se spíš zarazil nad kosntrukcí autora tohoto vlákna. Podle plánku tam má evidentně skryté části, čili více pater a přitom si celé kolejiště zespodu uzavřel, což je to, co připomínkuji...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod tom1984 » pon 17 led, 2011 2:50 pm

Dan Buchtela píše:Chlapi, a proč máte potřebu základní rám zavíkovat deskou?
Jakmile zčnete vrstvit krajinu a vyšší partie kolejiště, děsně si komplikujete práci z hlediska rozvodů elektriky a všeho...


Ahoj anno planuji patro . o jeho realizaci uvažuji pravě z kartonu jen v mistě obou nadraži použiji překližku.
tom1984
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23 kvě, 2010 6:24 pm
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod tom1984 » pon 17 led, 2011 2:52 pm

za pravopis se omluvám.
tom1984
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned 23 kvě, 2010 6:24 pm
Bydliště: Újezd u Brna

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod airwar » pon 17 led, 2011 8:49 pm

tom1984 píše:k nešnímu dni je již z 99% hotov základní rám kolejiště . Rám je sestaven z dřevěnych hranolů o rozmněrech 40 x 25 mm . Hranoly byli předem o hoblovamy a ntřeny bezbarvím lakam. Na nohy kolejiště jsou použity hranoly o rozmněru 50 x 50 mm a delce 700 mm opracovány stejným spusobem . Dlou ho jsem řešil co použít jako nosnou desku kolejiště napadu a rad jsem dostal několik od klsické truhlářské překlížky po karton či lepenku . Ale nakonec jsem zvolil možná trochu netradiční material a to plovoucí podlahu o sýle 7 mm . Ptáte se na výhody ???

1.) Cena metr čtvereční plovoučky mně přišel na 150 Kč při čemž přrkližka o stejne sýle by byla nejmeně za v rozmezi 200 až 300 Kč

2.) Snadný dovoz z obchodu a také snadnější prace .

Karton jsem na základni desku požit nechtel jeikož jsem mněl strach aby mněl dostatečnou nosnos jednase přeci jen o rozmněrnejši kolejište.

fotky dřevěného ramu nemam kdyspozici ale konečne již z deskou z plovouci podlahy ano a ty jsou zde. http://tom1984.rajce.idnes.cz/ram/


Předně neber mé připomínky jako strašení, nebo že bych ti takové kolejiště nepřál, ale mám trochu strach jestli nešetříš na nesprávných místech. Jde mi o rám, rám je základ celého kolejiště a pokud ho uděláš špatně celá tvá práce může přijít v budoucnu vniveč, což při ceně tvého budoucího kolejiště by bylo tzv. na špagát.

První věc čeho se bojím jsou ty dřevěné hranoly 40x25 cm, ty mě příjdou dost tenké, vzhledem k tomu jak daleko máš od sebe nohy, a také jaký jsi použil rast na jednotlivá žebra v rámu, dle hlaviček šroubů na fotkách tipuji že rastr je 50 cm a máš je jen příčně. Mám docela obavu aby se ti to nezačalo časem kroutit a prohýbat, v dětství jsem měli kolejiště postavené na rámu z střešních latí - 50 x 30 mm s tím že 50mm bylo na výšku, na tom 5mm překližku, rám měl jen jen 2,3 x 1,5 metru a přesto se to začalo kroutit a prohýbat.

Druhá věc je ta laminátka, laminátová podlaha je celkem super, pokud leží na rovném pevném povrchu, ale pokud leží jen místy položená má taktéž snahu se docela prohýbat. Laminátové podlahy jsou levné protože jsou dělány z nejhorčího odpadu, to co má na laminátce nějakou cenu je ta tapeta s dekorem a vrchní lak. Pokud se to zdála překližka drahá je docela zajímavým řešením použití OSB desky, ta má cenu na cca. 40% proti překližce.

Možná by se k tomu měli vyjádřit zkušenější modeláři něž já, ale já té konstrukci rámu a laminátce na povrchu moc nevěřím.

PS: ještě jsem si všimnul jedné pro práci dost nepříjemné věci, tu laminátku máš položenou přes celé rámy a jak tak koukám, máš ty rámy dohromady pospojované a nepůjde to nijak rozebírat že? Ono jde o to, že jedna z nejnepříjemnějších činností je instalace elektrických rozvodů, ať už půjdeš cestou digitálu (doufám že ano) nebo analogu, tak provádět instalace elektriky zespodu rámu nad hlavou je velice nepříjemné a namahavé. Úplným "bombónkem" pak je něco nad hlavou pájet.
Naposledy upravil airwar dne úte 18 led, 2011 8:19 am, celkově upraveno 2
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Pája » pon 17 led, 2011 9:19 pm

Řešilo se to tu už mockrát.Znova,vhodné materiály jsou :
1) pravé vyschlé kvalitní dřevo (méně smolnaté)
2)Kvalitní překližka (nedoporučuje se smrk)
3)hliník
4)železo s kvalitní ochranným nátěrem/pozinkování
5)polistiren stavební
6) a nakonec i správný kartonový papír
Viz na str.Houmra,Shimiland,Zababov,atd
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Ferda » úte 18 led, 2011 9:24 am

Pánové, nenechte cloumat svým majestátem!
Na téhle konstrukci je položena plovoučka 6mm! laminem dolů, čili tak, jak není určena.
Latě 70 x 35 mm s roztečí 50 cm.
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... 120029.jpg
a pohodlně unese i značné množství sněhu bez patrného průhybu.
Pro představu asi tolik:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... nsezen.jpg
Ten sklon sloupků byl záměr a není způsoben zátěží sněhem :mrgreen:
Na téhle pergole je ta plovoučka též.
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... 310048.jpg
Podotýkám, že budováno bylo v roce 2005. Takže léty ověřeno :wink:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod airwar » úte 18 led, 2011 10:47 am

To Ferda: Tak to je fakt divočina, Na druhou stranu je to zajímavá inspirace, díky za ni.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Stavba kolejiště Ho

Příspěvekod Ferda » úte 18 led, 2011 2:21 pm

airwar píše:To Ferda: Tak to je fakt divočina, Na druhou stranu je to zajímavá inspirace, díky za ni.

I když je to OFF a nevím co tě inspirovalo, tak ať to je komplet.
Na plovoučce je IPA a na ní je asfaltem bodově přilepen rákos z Bau marketu. Po pěti letech (nebo zimách) to vypadá takto.
Foto z dneška:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Terasa_a ... 111530.jpg
Podlážka a olištování střechy kolem zdí je dubové bez jakékoli povrchové úpravy.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: paveltt a 16 návštevníků

cron