Koľajisko TT 110 x 115 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Koľajisko TT 110 x 115 cm

Příspěvekod kiski » stř 22 črc, 2009 5:23 pm

Zdravím všetkých, chcel by som si postaviť koľajisko o rozmeroch 110 x 115 cm, pretože viac miesta nemám, bohužiaľ. Nevadí, vychádzal som z dostupných materiálov, a najviac sa mi pozdávalo koľajisko od p.Ferdiána, konkrétne Úvraťovka, pôvodne navrhnutá pre koľajivo TT standard. Keďže som chcel použiť nový typ koľajiva (nie U-profilové), tak som si ho trochu upravil, trošku zväčšil polomery, a nakoniec trochu narástlo v rozmeroch. Takisto som sa snažil používať výhybky EW2, nakoľko som zistil z rôznych zdrojov, že majú lepšiu priechodnosť oproti EW 1 vzhľadom na lepšiu srdcovku a jazyk.

Je to prerobené do Wintracku 8. Je to síce dobrý program, ale aj tak v reále to bude odlišné. Na názornú ukážku to však postačuje.

O čo sa mi jedná - chcel by som počuť celkový názor na vec, ďalej by som chcel vedieť, aké typy návestidiel tam môžem osadiť, druh epochy, použié vozidlá apod...

Vďaka za každú radu.

Tu je link:

http://kiski.rajce.idnes.cz/Plan_TT_110 ... Uvratovka/

Apropo, ak by niekto chcel objekty z Wintracku 8 (odkaz na túto verziu sa tu niekde na fóre povaľuje), tak nech sa ozve, vykuchal som ich, zbalil do RAR-u a možem poslať mailom. Ma to len 6,45 MB, takze cez mail v pohode.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod petrh » stř 22 črc, 2009 6:12 pm

Ahoj kiski:) prvni pochvala, ze mas planek a predstavu a precteno zde forum. druha pochvala, ze jsi vysel z planku od milana a nebres si sousta velika a vis, ze prostor vetsi nebude a ze to nepreplacas:) dle meho super pouziti planku, a navic do budoucna muzes klidne pres cast v tunelech klidne napojit...
ja bych kolejiste osadil vozidly CSD nekde na pomezi 3-4 epochy? lokalovy tip, cili nejaky kocour, ci hekttor naposun do skladu, motoracek, druhy, jeden pripojnak na ranni spiscku a dovoz lidi do prace do mesta vedle, mozna nekdy svatecne malinkata netendrova para, dva vagonky, proste pohodobve nadrazi u te nasi vesnicky strediskovy, co ty na to;)
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvekod chameleon » stř 22 črc, 2009 6:44 pm

Je to supr, aspoň máš velkou šanci projekt dokončit a pořádně si ten kousek vypiplat :wink:
EW2 jsou nááádherný (jestli neznáš tak ti mohu 1 i 2 společně vyfotit a poslat fotku), pozor ale EW2 musí přestavovat motorový přestavník. Např. Tilig se montuje nejčastěji pod výhybku, ale snad se ti tam vejde..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Příspěvekod kiski » stř 22 črc, 2009 6:51 pm

Vďaka páni, za pripomienky.

to petrh: no, môže byť, presne niečo na tento spôsob som potreboval

to chameleon: jasné, ak sa ti chce a máš čas, možeš mi ich vyfotiť, a hlavne názorne popísať konkrétne výhody a nevýhody každej z nich. A čo sa týka prestavníkov, tak tie budem mať vlastnej výroby, motorové samozrejme...:) tajomstvo :)
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Jarda H. » stř 22 črc, 2009 7:14 pm

chameleon píše: ..... pozor ale EW2 musí přestavovat motorový přestavník. Např. Tilig se montuje nejčastěji pod výhybku, ale snad se ti tam vejde..


To může být i problém, aby výška přestavníku (montovaného zespodu desky) nezasahovala do průjezdného profilu trati ve spodním patře, při zachování normálních parametrů stoupání /klesání ?!

To kiski : asi jsi to zatím nepočítal ?! Nebo ano - vyjde ti průjezd vlaku na spodním patře, když tam bude i přestavník na spodní straně horní desky ?! Jak vychází spád kolejí ?
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod kiski » stř 22 črc, 2009 9:34 pm

No nepočítal, ale tie výhybky sú umiestnené tak, že tie moje prestavníky nebudú do zasahovať do prechodového prejazdu. Nebudú také vysoké, ako originálne vyrábané.

Stúpanie bolo navrhnuté presne podľa originálneho plánku p. Ferdiána. A ten asi vie čo robí...:) Akurát bol ten plánik prerobený pre terajšiu geometriu TILLIG-u a pre použitie EW2.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Myšpulín » čtv 23 črc, 2009 4:58 am

kiski píše:A čo sa týka prestavníkov, tak tie budem mať vlastnej výroby, motorové samozrejme...:) tajomstvo :)


Sakryš, jak hrad v Karpatech a ráno na blatech. Nemůžeš trochu do tý mlhy fouknout?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod kiski » čtv 23 črc, 2009 5:27 am

No dobre teda. Prestavníky budú zo šnekových pohonov laserovej čočky z CD-ROM-iek...:)

Už vyskúšané, overené. Ak budem mať čas, vytvorím nejaký malinkatý PDF súborík aj s názornými schémami... Inak nie je to z mojej hlavy, dokonca tu na fóre už o tom bola zmienka, takže až také tajomstvo to zas nie je. Priamo to bola moja inšpirácia. Len kým to nebude priamo na koľajisku, nechcel som o tom zbytočne kecať.

Dúfam, že zoženiem dosť starých CDROM-iek, inak som v hotový :) Stále je tu ale možnosť kúpy továrenských prestavníkov.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Myšpulín » čtv 23 črc, 2009 5:46 am

Budu rád. Stačí foto. Takto tvořené přestavníky jsem asi přehlédl.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod kiski » čtv 23 črc, 2009 6:35 am

Samotné prestavovanie jazyka je na spôsob niečoho podobného, ako je tu:

http://railnet.sk/view.php?cisloclanku=2008040005

Akurát že u mňa ten elektromotorček poháňa tú prestavovaciu kulisu pomocou šneku, a nie pomocou ozubených prevodov. A máš vyriešené aj koncové vypínanie. Chlap je šikovný.

Inak aj tento jeho spôsob prestavovania pomocou ozubenej prevodovky a tiahla je celkom super. A nepotrebuješ nič len starú CDROM alebo DVDROM, ktorá už nefunguje (zle číta médiá alebo niečo podobné, hlavne aby mala v poriadku motorčeky), nájdeš v nej všetko potrebné - motorčeky, ozubené kolieska, šneky atď...
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod milan ferdián » čtv 23 črc, 2009 12:32 pm

Dvě poznámky:
1)Stoupání tratí sice vypočítavám a hlídam průjezdný profil dle NEM 102,ale třeba nejdříve před stavbou na sucho vyzkoušet.
2)Nevím ,jak chceš rozpojovat vozy va SN.Pro automatické rozpojování pomocí obyčejné pásky je třeba kousek přímých kolejí,aby se lokomotiva sama odpojila a po objetí okruhu se zase sama připojila k soupravě.
Jinak jsem rád ,že moje návrhy kolejišť jsou pro vás inspirací a že rozvíjite ideu dál. :wink:Pánové děkuji. :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod kiski » čtv 23 črc, 2009 3:36 pm

No ďakovať by sme mali skôr my. Takže ďakujeme :)

1) samozrejme, stúpanie sa ešte overí v praxi, keď sa to bude celé stavať.

2) ... ten potrebný kúsok rovnej koľaje sa tam hádam niekde nájde...:)
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Myšpulín » pát 24 črc, 2009 7:20 am

kiski píše:Samotné prestavovanie jazyka je na spôsob niečoho podobného, ako je tu:

http://railnet.sk/view.php?cisloclanku=2008040005



Díky, toto znám. Já jen, jestli nebyla použita nějaká jiná zajímavá finta.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod kiski » sob 25 črc, 2009 4:43 pm

No bola použitá, a to je ten šnek. Hlavne tam potom nie je kopa ozubených koliesok. Je to jednoduchšie...
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod kiski » stř 23 zář, 2009 9:46 am

Zdravím všetkých. Mal by som na skúsenejších modelárov jednu otázočku - chcel by som v mojom pláne "Úvraťovky" rozšíriť staničku o jednu koľaj, kvôli bohatšej a pestrejšej prevádzke, len neviem, ako to mám spraviť, aby to bolo správne, čo sa týka usporiadania zhlaví. Jedná sa o rozšírenie stanice zvonka, čiže smerom k hrane panelu, aby bola užitočná dĺžka novej koľaje čo najväčšia. Nie je problém zväčšiť celkový rozmer koľajiska o nejakých 10-20 cm.

Preto by som poprosil niekoho, kto by bol taký ochotný, aby mi to navrhol a nakreslil. Samozrejme, stačí ručne, do WinTracku si to prekreslím...

Vďaka za pomoc.

Link na pôvodný návrh je v prvom príspevku.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků