Domácí kolejiště H0; DR epocha IIIc

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Domácí kolejiště H0; DR epocha IIIc

Příspěvekod Barbucha » pát 15 kvě, 2009 9:46 pm

Tak jsem asi týden sbíral odvahu a nakonec jsem se rozhodl, že to zkusím. Trápím se asi tři čtvrtě roku s kolejištěm H0, které by mělo okupovat část obývacího pokoje. Pochopitelně jsem začínal nějakým panelem, který jsem po půl roce kroucení kolejí zavrhl. Přece jen obývák není nafukovací a je nás pět. Další vývoj šel přes hybrida s panelem a ocáskem do koncové trati. Nakonec jsem zvolil tvar L. Nejhezčí by bylo jezdit v půl metrovém pruhu, ale jízda tam a zpět by asi děti tolik nebavila. Tak jsem se pustil do šílenosti, kterou tu předkládám ochotným kritikům. Provoz bude analogový vzhledem k množství vozidel a výhybek, které mám z dob dávno minulých.
Základem je nádraží na jednokolejné trati s odbočkou do koncového nádraží. Hlavní trať na obou koncích mizí v tunelu, v rozšíření jsou oblouky, které vedou do skrytého nádraží asi o pěti kolejích. Vlevo je průmyslová zóna na periferii kde se bude prolínat kousek města a několik továren (hrozné binec). Vpravo bude jen krajina snad s nějakým stavením. Hlavní trať bude elektrifikována, mimo vlečky.
Vedlejší trať bude ukončena nádražím, kde bude jen nějaký uhelný sklad a nádražní budova se skladem.
Předpokládám provoz v 70. letech v DDR vzhledem k vozovému parku. Krajina bude řešena střízlivě bez skalních masivů, vedlejší trať na náspu, kolem pole, pastvina. Tunel jsem nucený strpět z provozních důvodů. Pietně ho skryje les.

Pokud by Vás něco napadlo, budu velice rád. Hlavně koncová stanice se bude ještě asi nějak vyvíjet s ohledem na stavby. Rozměry jsou v milimetrech :-), měřítko pdf souboru je 1:20. Je to malováno v CADu, tak prosím o shovívavost.

http://sklad.souboru.cz/index.php?p=download&hash=mqm39Ur5P0tp
Naposledy upravil Barbucha dne pon 21 dub, 2014 4:57 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Martin HO » sob 16 kvě, 2009 4:29 am

Mám doma kolejiště podobného charakteru. Proto si dovolím trdit že to je v případě omezených prostorových podmínek docela dobré řešení.
Takže líbí.
Martin HO
 

Příspěvekod Martin HO » sob 16 kvě, 2009 4:30 am

duální příspěvek - sorry
Naposledy upravil Martin HO dne sob 16 kvě, 2009 10:32 am, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Příspěvekod Domba » sob 16 kvě, 2009 8:11 am

já myslim že hodně povedené kolejiště!! chci se zeptat bude nějaké skryté nádraží?: ))
HO : ))
Uživatelský avatar
Domba
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 31 pro, 2008 11:12 am
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Dan Buchtela » sob 16 kvě, 2009 8:33 am

Domba píše:já myslim že hodně povedené kolejiště!! chci se zeptat bude nějaké skryté nádraží?: ))

V průvodním textu se jasně píše o skrytém nádraží o pěti kolejích...
Naposledy upravil Dan Buchtela dne sob 16 kvě, 2009 10:54 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Barbucha » sob 16 kvě, 2009 9:56 am

Domba píše:já myslim že hodně povedené kolejiště!! chci se zeptat bude nějaké skryté nádraží?: ))


Děkuji za povzbuzení k činnosti. Skryté nádraží bude pod viditelným nádražím. Vlak sjede obloukem za tunelem přímo do nádraží, kde se budou střídat soupravy, dalším tunelem zas vyjede ven. Zbaběle uvažuji jen s jednosměrným provozem, abych to nekomplikoval dětem. Poloměr oblouků ve skrytém je 42 cm, snad to bude stačit. Musím si to ještě rozkreslit výškově, ale myslím, že nebude problém. Objekty jsem jen tak poházel, abych měl nějakou představu. Výtopna bude jednoduchá, zauhlování, pískování, jáma. Chci se vyblbnout hlavně v průmyslové části. Proto je vlečka napojena na dvě manipulační koleje, aby se dalo jezdi nezávisle na provozu nádraží. Celkem budou tři úseky: hlavní trať, vlečky a manipulační koleje a třetí, pochopitelně, vedlejší trať.
Zatím nevím co s přestavníky, mám dost výhybek PILZ (Tillig) s původními přestavníky. Do skrytého to půjde, ale na povrch zatím přemýšlím o PECO.

Trochu jsem zcivilizoval nákres: http://sklad.souboru.cz/index.php?p=download&hash=E7yXre3nFItc
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 16 kvě, 2009 5:21 pm

Bohužel ten odkaz nejde spustit - hlásí to chybu...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod mlha » sob 16 kvě, 2009 5:45 pm

adobe ten odkaz otevře
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 16 kvě, 2009 5:51 pm

Přes ten to právě otvírám - při otevírání mi to hlásí že soubor nenalezen...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jarda H. » sob 16 kvě, 2009 5:53 pm

Petr Zatrepalek píše:Bohužel ten odkaz nejde spustit - hlásí to chybu...


Windows mi to taky nepobral :wink: , zkusil jsem lištičku Mozzilu a ejhle, pár vteřin načítání, vložit kontrolní kód, odklepnout a ono se to otevře, sice kostrbatým psotupem, ale otevře !

K plánku - volné ježdění na širé trati se sice moc neužije, ale manipulace na nádraží a na vlečkách v průmyslové zóně umožní zajímavé situace a "hraní si s vlaky" :lol: ! V realitě by mne zarazily plynové zásobníky (plynárna) oddělené jenom silnicí od obytných bloků - ale vzhledem ke kompromisům v modelaření já to za extra chybu nepovažuji !
Celkově konstatuji, že s ohledem na prostor tento plánek (a následně i postavený model) umožní smysluplný provoz a posun :!:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod mlha » sob 16 kvě, 2009 5:54 pm

jde mě to,vyskočí mě okno,zadám adobe a jede to
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod milan ferdián » sob 16 kvě, 2009 6:30 pm

Šikovné,ikdyž trať do koncové stanice je malinko krátká,tak já bych to nechal tak ,jak píšou kluci.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Barbucha » sob 16 kvě, 2009 10:30 pm

V realitě by mne zarazily plynové zásobníky (plynárna) oddělené jenom silnicí od obytných bloků - ale vzhledem ke kompromisům v modelaření já to za extra chybu nepovažuji !


Objekty jsem jen naházel, určitě se to bude měnit. Pokud tam bude plynárna, tak to bude plynárna železáren. Ve Vítkovicích je plynojem 200 m od obytných bloků. V Brně bývala plynárna přes ulici. Podle dnešních norem by to nešlo, ale dělám 70. léta.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Krátká trať

Příspěvekod Barbucha » sob 16 kvě, 2009 10:35 pm

milan ferdián píše:Šikovné,i když trať do koncové stanice je malinko krátká, tak já bych to nechal tak ,jak píšou kluci.


Ta trať mě taky trápí, možná ještě trochu srazím nádraží. Možná se to i zdá, protože mezi nádražími jsou to skoro 3 metry trati. Nemám chuť to zase nějak nerealisticky kroutit, aby byla trať delší ...

Proto jsem to hodil do placu, abych slyšel nějakou kritiku, chválit nepotřebuju :-).
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 17 kvě, 2009 8:14 am

Dík za mejlíka! Ten náhled/návrh se mi moc líbí - jednoduché, účelné, přehledné a dokážu si představit že když se použijí kvalitní materiály na krajinu, tak i moc hezký solitér v obýváku! Já osobně bych na tom už nic neměnil - ted pokud nechceš jezdit s dlouhými soupravami, 3m mezi stanicemi je na to málo... Určitě bych ale být tebou už dopředu počítal s DCC upgradem kolejiště! Taky bych to určitě řešil segmenty po 1-1,5 metru - raději než velkoplošným kolejištěm.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků