Modelové kolejiště z polystyrenu

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod David » sob 14 črc, 2007 10:03 am

Klidně to řešte tady,určitě se najde spousta modelářů, ktaří se rádi poučí.
Uživatelský avatar
David
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon 19 bře, 2007 1:13 pm
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod JM » sob 14 črc, 2007 3:07 pm

Tomáš píše:no jednak se drobí,ale to je jen bordel toho je při stavbě kolejiště moc..to víme všici...ale hlavní MÍNUS obyčejnýho polystyrenu je,že časem 5-10let strácí svůj objem,prostě se zcvrkne...což na modelu by mohlo mít fatálí následky..ověřeno praxí to nemám,ale píšou to výrobci

Je tu někdo, kdo má s tím "smrskáváním" polystyrénu nějakou zkušenost? Jestli je to pravda, tak by to časem mohl být v kolejišti dost těžko řešitelný problém... :?
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Miloš_P » ned 15 črc, 2007 6:56 pm

Za 7 let jsem nepozoroval žádné změny polystyrenu na kolejišti. Kolejiště se spíš pomalu rozrustá :D .
Pro základy kolejových tras bych spíš volil styrodur (je to takový ten zelený nebo žluty "tvrzený polystyren"). Je daleko pevnější, nedrolí se a opracovává se stejně snadno jako normální polystyren. Dá se samozřejmě použít i na krajinu, je sice trochu dražší, ale zase se s tím nenadělá skoro žádný svinec. Koupit se dá v např. OBI apod.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Sandy » stř 18 črc, 2007 7:59 am

Pár zkušeností :
- krajinu z polystyrenu mám asi 7 - 9 let; zatím ani náznak objemových změn ( praskání, propadání apod.)
- z technologického hlediska se mi zdá jednodušší udělat základ trati z překližky, sololitu apod. a pak teprve polystyrenový terén
- pokud se na základ krajiny udělá skořepina např z buničité vaty, papíru apod., je úplně jedno, jaký druh polystyrenu se použije
- při stavbě jsem postupoval tak, že jsem si udělal hrubou šablonu z kartonu, podle ní VENKU vyřezal základní obrysy a opracoval to nahrubo.
Konečnou podobu jsem pak udělal horkovzdušnou pistolí na kolejišti. Všechen " bordel " ( až na pár kousků) zůstal venku.
- dobrým zdrojem je odpadní polystyren ze zateplování budov. Nedávno jsem sledoval práce na jednom objektu, kde vyhazovali tolik odřezků, že bych mohl zásobovat celé toto forum. Výhodou polystyrenu je to, že se dají používat i odřezky - i když práce je pak komplikovanější
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod kvasha » stř 18 črc, 2007 11:54 am

a jak polystyrénovou krajinu (např. na svahu) osazujete např. stromkama. Já jsem to na vzorkovém kusu krajiny z polystyrénu řešil ulomením "kořenů" stromku, a zasazením do předem připraveného otvoru v polystyrenu. Tento "otvor" byl vytvořen zavrtáním dutého nýtku. Jinak mi totiž stromek na polystyrénu ne a ne držet.
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Sandy » stř 18 črc, 2007 4:02 pm

a jak polystyrénovou krajinu (např. na svahu) osazujete např. stromkama. Já jsem to na vzorkovém kusu krajiny z polystyrénu řešil ulomením "kořenů" stromku, a zasazením do předem připraveného otvoru

Jo, třeba takhle.
Anebo naneseš na kořeny stromku lepidlo na polystyren, položíš na místo, přitlačíš a eventuelně zafixuješ špendlíkem. Po zaschnutí natřeš barvou, posypeš pilinami a je hotovo.
Anebo na polystyren kápneš trochu stavebního silikonu, usadíš stromek, zafixuješ špendlíkem a tak dále .....
Anebo taky vykutáš v povrchu polystyrenu malý důlek, naplníš ho lepidlem na polystyren a dál už to znáš.
Všechno záleží na tom, jaké stromy a kam je sázíš. A jak chceš, aby to pod nimi vypadalo. Když sázíš hustý les, asi použiješ to s tím silikonem. Když sázíš ovocný strom do zahrady, tak asi ten důlek.
(Ty piliny byl jen fórek, i když podle mých zkušeností ušetří spoustu fajnovějších a dražších materiálů)
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod matokr13 » pát 20 črc, 2007 11:05 am

Klasický biely polystyrén je ľahko premačknuteľný na rozdiel od expandovaného p. (používa sa na izoláciu do podláh).
http://www.bauland.sk/info/polystyren.phtml
Ja som používal ten klasický fasádny p. ,ale závisí to hlavne od roštu koľajiska a ak je redší (rošt) tak radšej dajte expandovaný p. (najlacnejší 130 sk/m2).
Pod koľaje nemusíte dávať nič pevnejšie stačí ak dáte na zvršok napr.sololit a ten to spevni spolu s duvilaxom. Na rezanie je najlepší odporový drôt a nematé žiadny bordel.
Uživatelský avatar
matokr13
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 10 pro, 2006 10:59 am
Bydliště: SVK Martin

Příspěvekod Miloš_P » pát 20 črc, 2007 5:30 pm

kvasha píše:a jak polystyrénovou krajinu (např. na svahu) osazujete např. stromkama. Já jsem to na vzorkovém kusu krajiny z polystyrénu řešil ulomením "kořenů" stromku, a zasazením do předem připraveného otvoru v polystyrenu. Tento "otvor" byl vytvořen zavrtáním dutého nýtku. Jinak mi totiž stromek na polystyrénu ne a ne držet.


Polystyrenový základ krajiny pokrývám novinami (natrhanými na menší kusy) v několika vrstvách, které rovnou natírám základovou barvou (zelený nebo hnědý Eternal). Na mokrý povrch sypu piliny nebo jemný štěrky, abych dosáhl hrubé struktury. Po zaschnutí povrch vytvoří tvrdý a pevný podklad na který pak nanáším posypy, foliáže apod. Otvory pro stromky dělám tenkým šroubovákem, lepím je Herkulesem nebo vteřiňákem. Nic se nedrolí a stromy se nevylamují ani při "silném větru" 8) .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod matokr13 » sob 21 črc, 2007 7:01 am

Miloš_P to snáď nemyslíš vážne ten ,,vteřiňák´´ veď po zazchnutí sa ti tam spraví biely povrch a to potom moc pekne nevyzerá. :roll:
Uživatelský avatar
matokr13
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 10 pro, 2006 10:59 am
Bydliště: SVK Martin

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 21 črc, 2007 8:52 am

matokr13 píše:Miloš_P to snáď nemyslíš vážne ten ,,vteřiňák´´ veď po zazchnutí sa ti tam spraví biely povrch a to potom moc pekne nevyzerá. :roll:

Všeobecně platí, že vteřiňáku stačí malá kapička tak ho tam nesmíš nalít půl litru :D Problém vzlínání může odstranit gelové, nebo husté vteřinové lepidlo.
K usazování stromů do skořepiny nebo i přímo do polystyrénového povchu "zapíchnutím jsem používal dolík do které jsem nasypal piliny a zalil jsem to všechno několika kapkami Herkulesu. Stromek šel pak ven jedině s "kořenovým balem" a většinou i kusem okolního terénu.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Miloš_P » ned 22 črc, 2007 10:12 pm

S bílým povlakem jsem zatím problémy neměl. Stačí pouze malá kapka, jak píše Michal. Vteřiňák jsem použil hlavně v místech, kde stromek nechtěl držet sám v požadované pozici (např. na skále) a nechtělo se mi budovat nějáké podpěry.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Houmr » pon 23 črc, 2007 8:21 am

Vteřiňák dělá taky bílý povlak, tam kde je více vzdušné vlhkosti (třeba na půdě), nebo pokud do něho budete foukat.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod user_13 » pon 03 zář, 2007 7:44 pm

Pěnový polystyrén bílý řídký ve stavebnictví mizí při kontaktu s asfaltovými výpary. Čistý, kombinovaný jen s dispezními lepidly a barvami je v kolejišti Praha hl. nádraží Jóžinov - Rezkovice od roku 1987 a geometrické změny nejsou pozorovány.
user_13
 

Příspěvekod trunda » ned 09 zář, 2007 6:06 pm

Polystyren je citlivý na ultrafialové záření, slunce ho spolehlivě likviduje.
Možná se může projevit sublimace - prostě se časem nepatrně odpařuje. Mám ho v kolejišti 15 let pod latexovým nátěrem a povrchovou úpravou, takže obojímu je zamezeno a je to v pohodě.
trunda
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 25 črc, 2007 12:25 pm

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků