SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod loscarlos » stř 07 pro, 2016 8:10 pm

Když to tak vidím, v tom předvánočním čase, připomíná mi to Třebechovický Betlém :-). Jinak paráda. Je neuvěřitelné, co někdo dokáže vymyslet. Klobouk dolů
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod cipisekmp » pát 09 pro, 2016 4:53 pm

Ahoj, to je krasna volovina. At se ti dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Radek » úte 31 led, 2017 5:21 am

Ne že by se na Bílé nic nedělo. Jen postupuju vzad, místo vpřed. Něco sem holt nedomyslel hned ze startu a něco zestárlo dříve, než sem to dotáhl do konce.
Když sem udělal kliky na přehazování výhybek, netušil jsem, že budou ovládat i návěstidla. Když se pak z klik staly přepínače a vodiče pro napájení srdcovek, netušil sem, že přes táhla návěstidel povede úplně jiný elektro okruh pro jejich osvětlení. No a protože celý ten paskvil neměl vymyšlené žádný slušivý bok, tak sem si to dal znovu a líp.

Už se to začíná rýsovat. Při pohledu na tuto fotku, na které nic zajímavého není a přitom je za tím spousta zbytečné práce a promarněného času a které předcházel vnitřní boj co a do jaké míry překopat, musím se pousmát. Vzpomínám si totiž, že jsem začal koketovat s vláčkami v době, kdy na Houmrových vlacích a na Shimilandu byla každý týden aktualizace a všechno to vypadalo krásně a jednoduše… Zdravím všechny, kdo si s hlavou v oblacích malují plánek obrovského kolejiště. :wink:
Obrázek


Taky se pomalu učím sázet trávu a hrát si s terénem. Všichni se na to těší, ale pro mě je to zatím boj a zkoušení. Navíc i opravdu důkladně sportakryl mi ztmaví hlínu až do mokra. Ale je to čím dál lepší, takže tomu přicházím na chuť čím dál víc.
Obrázek

Obrázek


Nejvíc mě ale stejně baví nejrůznější drobnosti, tak snad se k nim brzo zase dostanu…
Obrázek
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Radek » sob 06 kvě, 2017 4:00 pm

Pod Bílou je hotovo. Táhla sice nejsou vidět, ale jejich funkce vidět je a všechno chodí jak má. I to, co z toho vidět je už aspoň nějak vypadá. Není to sice na parádu, ale aspoň nějakou štábní kulturu to má. :wink:
Obrázek
A teď už by to mohlo odsejpat. Ale nebude, páč sem si zase začal hrát. Napadlo mě, že by se hodilo nějaké auto a už v tom lítám. Ale co už, nejsem nikde organizován, tak si můžu malovat co chci a jak chci. :D

Volba padla na Pragu AN. S podkladama je to bída. Na internetu je sice spousta fotek, ale nic víc. Navíc to auto procházelo neustálím vývojem a protože mě auta nikdy moc nebrali, tak se v tom dost těžko orientuju. Je to spíš taková parodie. :wink:

Po složitém honění nějakých rozměrů, které by proporčně aspoň trochu odpovídali předloze…
Obrázek

…přišli papírové střihy.. a znovu a znovu … a až to bylo ucházející, tak přenést na plast.. a znovu a znovu... Kdybych zmetky průběžně nevyhazoval, tak je z toho slušná hromádka. :D

Obrázek

Obrázek

Toto je prozatímní výsledek (teda byl…)

Obrázek

Na první pohled to není špatné. Škoda jen, že maska chladiče je vyšší než kapota a že sem si ji rytím větracích žeber zdeformoval. :roll: Ještě jsem mladý a nezkušený. :lol: :lol:

Na tom, co k vláčkům doopravdy patří průběžně pracuju taky. Zatím aspoň zátiší s odpadem.
Obrázek

Obrázek

Je zajímavé, že vymodelovat smetiště je mnohem jednodušší, než kousek krásné krajiny. :wink:
Naposledy upravil Radek dne ned 07 kvě, 2017 4:24 am, celkově upraveno 3
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Ferda » sob 06 kvě, 2017 5:01 pm

Radku je to vše moc hezké, ale tenhle odkaz: "https://lh3.googleusercontent.com/DCX1TiFd3brpBGKItbx8feC4ytH6ISZPQ7optGzE0jnPKFTt8mYBZhp5VLSYsDBqzt6LFu_JyWz8rSzZ7mo7kxrt03j4DiPWPxaEPy6IvAmGwlI-Y02dMduBvwVnqo_HdNrg2WnrXEj9hD4kl22i415JY-vmYYlQEvlirPlXZlcCdLB_FPtO4jmTb6qyQsnStsZuJh8eimXnXWiSLIEaR9NFR3LLApgmZKwS5Gx6X3f4a_nxVfsUAN3V1nciCjaOV79YVa3RR7U5FhsD04EN9EaGFGIaRWJlA1rgXN1WUUDy-BCdl8nDaN25ILP4xbez6kI6kNS-iuQDpfqKAY3fA4r0ak9hXwKgKbEfB2NBXnX7G3t7Uso_bCdhEhzgaE4piZ8xXzui4Rey8Of-6JPZBMdqAddPxZYaeHT1nqpxekmNoAM56SglWFhJsBtimFmvWttjGw-EFMCFK_Gq3YLqaEpfhKbz-rRD0JK-UT7sPFHsLdKZPmxU0nZJ3O2UhqJiBXVNTl_85FonqntDTv0_W_I7RSIlZ5I_xGpeUVXibvS692uYJ81cGHBt3Pbrrzd6BLGXX-7bsar7sR7ZTRE931zeFKGmFFDaTvN9W4d0QOmaQIWcZQKC=w900-h675-no" můj prohlížeč opravdu nepobral.
Zajímavé je, že v předchozím příspěvku se mi obrázky zobrazují normálně.
Zkoušel jsem Explorer, Firefox, MyIE2.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod PajaF » sob 06 kvě, 2017 6:49 pm

Ani ja nic nevidim :(
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Radek » sob 06 kvě, 2017 7:44 pm

Omlouvám se :oops:
Snad už to jede.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Miloš_P » sob 06 kvě, 2017 8:33 pm

Pořád nic nevidím :cry:
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 07 kvě, 2017 9:10 am

Teda Radku, s těma dveřma jsi mě dostal :shock:a teď děláš svoje auto. Předpokládám, že auto bude mít přinejmenším funkční řízení :wink: :lol:, parádní práce!!
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod workous » ned 07 kvě, 2017 10:14 am

Zdravím Radku nastavuješ laťku hodněěě vysoko :D držím palce auto vypadá dobře...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod hank » pon 08 kvě, 2017 9:00 am

Jestli si můžu dovolit něco poradit, tak jako podklad pro modely starých náklaďáků, autobusů a částečně i osobních vozidel počínaje epochou II se dají použít různé papírové modely. Většina použitelných modelů je v měřítku 1:100 a dají se snadno předělat do TT i H0. Kdybys potřeboval víc, napiš SZ.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Radek » pon 08 kvě, 2017 3:40 pm

Diky za pochvalu. Ona to sice taková hitparáda není, ale egu pochvala chutná :lol: .

Hanku díky. Rozměry jsem odpočítával právě z vystřihovánky hasičské Anduly ve dvacetině. Škoda, že mě nenapadlo se napřed zeptat tady, mohl sem si ušetřit práci. Jestli se ještě někdy do podobné šílenosti pustím, rád využiju.
Ale nevím, nevím, jak dlouho mě ještě bude tahle Sisyfovská hračka bavit :oops: .
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Radek » pát 12 kvě, 2017 8:04 pm

Každý modelář má jinou míru šikovnosti, představivosti, citu atd. My, co jsme při rozdávání šikovnosti zaspali, máme štěstí, že jsou tu vyzkoušené postupy, se kterými se ti, co to umí, netají a jejich dodržováním se dá troch té nešikovnosti šikovně zamaskovat. :oops:

Je pravda, že to člověk musí brát s nadhledem, protože internet je plný protichůdných rad. Co jeden velebí, to druhý haní. Bez metody pokus – omyl se to stejně neobejde, ale když už je tu návod co a jak zkoušet, je to velká pomoc.
O postup, jak barvit figurky se tu s námi podělil Petr Zatřepálek, tak sem si z toho vybral, co sem chtěl a zkusil jsem to. Hynek s Karlem jsou ze sady od Preisera.
Obrázek



Petr Zatrepalek píše:1) ZAČIŠTĚNÍ FIGUREK - Figurky Preiser a i většina jiných- mají bohužel po obvodu stopu po dělení formy… Odstranění toho "švu" je neprostá nezbytnost, a provádím to tak, že používám skalpel…


K tomu jsem ještě potřeboval, aby Karel předklonil hlavu a trochu mu upravit polohu rukou.

2) PŘÍPRAVA PŘED BARVENÍM - základem je figurku zafixovat k nějakému držáku, aby jí člověk nemusel furt brát do ruky, nezamastil si jí a nebo si nesetřel barvu…Takže za tímto účelem kde to jde, navrtám do vhodných míst dírku a do ní strčím špičku párátka, nebo zalepím drátek. Pokud toto nejde, přilepím si figurku vteřinákem k tyčce plastu. Důležité je, aby bylo možné se k figurce dostat ze všech stran.


Po vtipném pokusu navrtat chudákům chodidlo a následném chirurgické operaci poškozené nohy jsem zvolil přilepení na párátko. Holt v jednoduchosti je krása. :lol:

Když to mám takto nalepené, a vím že figurku budu moci držet jen za drátek nebo "podstavec", naředím si BÍLÝ surfacer nitroředidlem (používám bílý surfík Mr. Base White 1000). To že to naředím nitrákem a stříkám v několika tenkých vrstvách, mi řeší i odmaštění figurky. Ti co stříkací pistoli nemají, si to odmastí pomocí štětce a jarové vody případně technického lihu, a pak použijí jakoukoliv vhodnou MATNOU bílou ve spreji.


Z tohoto jsem si vybral odmaštění jarem a nástřik matnou bílou z pistole. Upřímně přiznávám, že stříkat bílé figurky na bílo mi přišlo jako děsná kravina, ale postup je postup.
Aniž znám všechny důvody pro tento krok, už jen to, jak bílá vytáhla špatně začištěné švy bylo úžasné. :wink:
Obrázek



3) BARVENÍ… Samotný barvení figurky začínám vždy od pleti a obličeje…

Pleťová revelka
Obrázek



… pak do prohlubní obličeje použiji base skin ztmavený…

Ztmavil sem to kapkou červenohnědé. Byl to ale opruz. Je to tak malé, že sem na to vzal špičaté párátko a lupu. Blbé je, že lupa zvětší nejen obličej, ale i to párátko
Obrázek


…a nakonec na vystouplá místa base skin hodně zesvětlený bílou…

Skoro to není vidět, ale asi to tomu něco dalo
Obrázek



… pouštím se do barvení vlasů případně rovnou oděvu… U oděvu i dalších detailů platí, že nejdřív barvím základní odstín…


Obrázek



…ztmavený do prohlubní a zesvětlený na vystouplá místa. Drajbruš používám často, ale pozor, použijete-li drajbraš jednou barvou na celou figurku, není to to pravé. Lepší je stínovat figurku po částech - obličej zesvětlenou pletovkou a bílou, oděv třeba světle šedou…

A tady sem to přehnal. Hynek docela dobrý, ale Karel! Pořád se mi zdálo, že nic, nic a nakonec tohle. Foťák sice moc žaluje a zveličuje, ale chtělo to víc citu. Nejvtipnější je, že sem mu šedivou drncnul i obličej. :)
Na druhou stranu, pokud to nebudu zkoušet, tak se to nenaučím.
Obrázek



Pokračování těchto veselých postupů a začlenění obou dříčů do pracovního procesu snad někdy příště.

… Snad vám rady budou k užitku…

Jsou. Ať už bude výsledek jakýkoli, užívám si to a o to tu jde především .Moc děkuju! :wink:
Radek
Naposledy upravil Radek dne ned 18 úno, 2018 10:10 pm, celkově upraveno 1
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod Radek » stř 17 kvě, 2017 1:49 pm

Koše nosí KAREL, HYNEK MÁCHÁ lopatou.

Dalším krokem bylo přidělení práce.
Že se dřív chlapi dřeli s těžkými koši se dnes zdá neuvěřitelné, ale už se to tu probíralo, a asi to tak vážně bylo :shock:

…Když mám figurku suchou, vezmu si olejovou barvu odstínu van-dyckova hnědá a naředím si ji ředidlem White Spirit od Winsoru (tohle ředidlo rychle schne a nedělá mi lesklý povrch). Takto vzniklou vodičkou pomocí štětce s dlouhým chlupem napustím draperie oděvu a lehce i všechny ostatní záhyby na figurce. Dá se na to použít i akrylová barva vallejo smoke nebo případně jiný vhodný akrylový odstín, naředěný lifecolor ředidlem, nicméně mě osobně nejvíc vyhovuje na tento účel olejová barva...


Ráďa je šetřílek a tak si v lidlu koupil sadu olejových barev pro tyto účely. Použil sem tmavě hnědou.
Výsledek na fotce docela ujde.
Obrázek


Nicméně v reálu se mi to zdálo moc nevýrazné, tak sem si umíchal hustší a ještě sem to zopakoval. Teď už to výrazné bylo až až. A když to zaschlo, tak to chytlo krásný, věrohodný odstín čerstvé světlé rzi. Škoda jen, že pro oblečení to není úplně typická barva. Inu, kdo šetří… :oops:

Nakonec tomu dát příběh a…


…4) FINÁLE - … zaprášit nebo zabahnit botky a nohavice - dělám to jednak pomocí tupování molitanem vallejo barvama, nebo častěji zlehka pigmenty prach a zem...


Tady jsem se ještě dál než ke křídám nedostal. Ale s uhlím není problém, vše je černé… Prášil sem to až jako celek.

Moc děkuju Petrovi, že si sepsáním toho elaborátu dal práci. Snad je výsledek aspoň o kousek lepší než minule. Ale hlavně vím, co sem udělal blbě. Příště si musím víc pohrát ze zesvělením a ztmavením už při barvení. A suchý štětec a napouštění prohlubní nepřehnat, nenechat se zvyklat tím, že to hned nebije do očí. 8)

Obrázek

Obrázek

Obrázek



I pro nepovedené koše se našlo místo
Obrázek

Obrázek

Obrázek

a ještě letecká
Obrázek

Taky jsou tam vidět nesmělé pokusy se zelení, které se stále úspěšně vyhýbám... :wink:
Naposledy upravil Radek dne čtv 18 kvě, 2017 6:52 pm, celkově upraveno 1
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: SEGMENTOVÁ KOLEJIŠTĚ "BÍLÁ"/Radek

Příspěvekod cipisekmp » stř 17 kvě, 2017 4:59 pm

Ahoj, no nevim co se ti na tom nelibi. Sice v realu stejne nikdo na kolejisti ty detaily a stinovani nebudou videt, ale vlastni uspokojeni je nadevse. Ja ti davam jak by rekla ma dcera LIKE. At se ti dale dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků