Sklopný panel TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod marian_r » stř 24 led, 2024 11:55 am

Michal Šuhajda píše:Tak zrovna vedení tratí (dva okruhy), kdy jedna trať vystoupá, nadjede sama sebe, a obloukem se vrátí a klesá zpět úplně smysluplné není.


Toto hodnotenie na serveri kde sa prijímajú s nadšením vlakodrómy spred 50 rokov je dosť prekvapujúce.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod jafobe » stř 24 led, 2024 3:47 pm

marian_r píše:
Michal Šuhajda píše:Tak zrovna vedení tratí (dva okruhy), kdy jedna trať vystoupá, nadjede sama sebe, a obloukem se vrátí a klesá zpět úplně smysluplné není.


Toto hodnotenie na serveri kde sa prijímajú s nadšením vlakodrómy spred 50 rokov je dosť prekvapujúce.


Nic ve zlém, ale...

Za prvé se tady vlakodromy s nadšením nepřijímají,to se už za ten půlrok oficiálně tady dalo všimnout... a navíc ve výsledku to je každého věc co mu stačí k radosti. :)

Za druhé hodnocení by se mělo brát jako celek a ne si z něj vytahovat jen to co se zrovna hodí ke komentáři... Sic nám jdou naší "vládci" příkladem, ale to ještě neznamená že to my máme dělat stejně. :wink:
Hodnocení není jen o vedení tratě, ale hlavně o modelařině jako takové.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Ivan » ned 28 led, 2024 10:41 pm

Čas od času se tu píše, že mnoho nového nepřibývá... no a pak se tu náhle ukáže kolejiště v top provedení!

Ano, je to vlakodrom, já bych to takto asi nezvolil, ale autor se k tomu hrdě přiznává a mne se právě tento přístup líbí! Říká nám "Tak jsem to postavil, líbí se mi to a o radost z výsledku se s vámi chci podělit". A já za toto děkuji, protože zpracování je skutečně úžasné. Když přibyla fotka kolejiště na dřevě s vedením tratí, říkal jsem si, zda je to skutečně stále jedno to samé kolejiště, jako je na detailních fotkách. Vskutku, podařilo se na takovou plochu nacpat spousta zajímavých míst a zákouté plných detailů. Korunu tomu dodávají skvěle provedené fotky!

Na závěr jen, prosím více :)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod MichalM » pon 29 led, 2024 7:29 am

Mě se to líbí. Nejen, že to je výborně vymodelováno, ale co je důležité, tak je to i skvěle nafoceno. Nad tím způsobem nasvícení a nafocení musel tvůrce hodně přemýšlet, aby to takto vypadalo. Hodně by mě zajímal celkový pohled na hotové kolejiště.

Co se týče přijímání nebo nepřijímání vlakodromů zde na fóru, tak myslím, že to taky závisí na fázi stavby. Pokud někdo přijde s dobře zpracovaným vlakodromem jako v tomto vlákně, tak proč ne - má to hotové, chce to tak, vyhovuje mu to. S plánkem se už potom stejně nic neudělá, takže se tady na fóru dozví, že to je vlakodrom a řešit se už bude spíš provedení krajiny. Ale když někdo začíná a přijde s plánkem vlakodromu, případně kolejištěm z půdy, kde se nakonec rozhodně vyměnit kolejivo, protože to nejezdí, tak si nemyslím, že by bylo špatné mu vysvětlit, že by mohl na tom prostoru mít něco smysluplnějšího s lepšími možnostmi provozu. A u některých velkých projektů u začátečníků taky není od věci zmínit tu finanční stránku věci, protože si myslím, že to si taky spousta lidí neuvědomuje.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Fox » pon 29 led, 2024 8:33 am

Že se pořád vracím k tomu mechanickému provedení: Podle fotek je jasné, že jsou v bočnicích skříně otočné panty, které zároveň vymezují výšku od podlahy. Na druhé straně je pak noha (nohy) z ocelového profilu. Nicméně délka kolejiště se zdá taková, že se po sklopení musí ještě asi posunout dolů, jinak mi to nevychází na výšku skříně...? Může autor uvést pro zvídavé další podrobnosti k celému mechanizmu?
Vlastní skříň je samovýroba, nebo byl použitý nějaký koupený polotovar?
Dík.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Zlámalík » pon 29 led, 2024 10:06 am

Ze zkušenosti si dovolím načrtnout nápad: hledejte na Googlu "výklopné nábytkové kování" - je to obdoba toho, co se používá pro výklopná kuchyňská dvířka. Není tam otočná osa, ale spojení je provedeno přes dvě páky a druhý díl se při vyklopení současně vysune. Nevím, co tam autor má, ale hledal bych tudy. Případně se asi dá jít i snadnější cestou - v bočnici skříně osa (kolík), v boční straně panelu dlouhá oválná díra, po které panel během vyklápění posunu.

Nasvícení si myslím, že je sluncem. Když se podíváte na fotku sklopeného surového panelu, tak uprostřed panelu je část trochu ve stínu - tam autor cloní světlo od okna. A všechny fotky mají stejný směr světla - od krátké strany, kde je okno, proti skříni. Tedy při vhodné výšce okna a pěkném dni uděláte takovéhle fotky hned. Co se týká ostrosti, buď to chce malý čip na foťáku (a nebo velkou clonu), nebo je fotka stanice skádaná v nějakém softu (CombineZP, Helicon Focus apod.) z více záběrů skrz stanici.

Uvidíme, co nám autor řekne, ale jeho přístupu naprosto rozumím a je mi blízký.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod HonzaM » pon 29 led, 2024 10:52 am

MichalM píše:Co se týče přijímání nebo nepřijímání vlakodromů zde na fóru, tak myslím, že to taky závisí na fázi stavby. Pokud někdo přijde s dobře zpracovaným vlakodromem jako v tomto vlákně, tak proč ne - má to hotové, chce to tak, vyhovuje mu to.

Záleží i na tom, co modelář od kolejiště očekává. Na tomto kolejišti jsou skvěle provedené detaily a záměrem pravděpodobně nebylo na daný prostor našlapat co nejvíc tratí (což je podle mne bolest řady publikovaných návrhů). Každého také nebaví vyžívat se v posunu. Nikdy bych si nepostavil kolejiště sestávající jen ze dvou nebo více koncových stanic - takový provoz si užiju na modulovém setkání. Myslím, že by se modeláři měli s modulovkou více osobně aktivně seznámí . Sektání je sice většinou jen několikrát do roka, ale zato si zde modelář opravdu užije provoz a je zde řadanádherné do detailů provedené stanic i tratí. Přijďte se na nějaké setkání podívat a věřím, že pak rádi využije svou dovednost a postavíte dokonalý modul.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod martin-tt » pon 29 led, 2024 11:47 am

Trainmaniak píše: Vedení tratě je podle mě pro nás, co si nepotrpíme na echt provozní zákonitosti, ale radši se jen kocháme jízdou vlaku, naprosto vyhovující.

Přesně tak to mám i já. Udělám si kávu, dám si 2dc Rulandského modrého a nechám vlakové soupravy pomalu kroužit a užívám si to. Pokud mne to přestává bavit tak si dám další 2dc. :) Plán kolejiště jsem moc zveřejňovat nechtěl, abych se vyhnul diskuzím o vlakodromu. Já si myslím že vlakodrom vypadá jinak, někdy vidím taková kolejiště na modelbazaru a to je síla. Jak jsem již psal, kolejiště není hotovo a je tam, a také teprve bude spousta zalesněné plochy jak listnatých tak jehličnatých stromů. Představa je, že se někde vynoří vlak a zase se ztratí v krajině. Každého baví něco jiného a já to chtěl takto.
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod martin-tt » pon 29 led, 2024 12:05 pm

Zlámalík píše: Nasvícení si myslím, že je sluncem.

Ano, foceno bylo v létě kolem šesté hodiny raní (okna mám na východ). Focení moc nerozumím (foťák Panasonic DMC FZ 28) ale pokud jsem chtěl vyfotit detail a objektiv dal co nejblíž, na makro, tak ostrý byl jen detail a okolo vše rozmazáno. Tak jsem to zkusil vyfotit na automat a z větší vzdálenosti. Potom obrázek oříznu a téměř vše ve výřezu je ostré. Pro mne nejednoduší postup. Tak jsou foceny i obrázky co jsem zveřejnil (z větší vzdálenosti, potom ořez). Přidám obrázky budov před instalací na kolejiště.
Přílohy
15_zDSCF3845 - kopie.JPG
16_zDSCF3858.JPG
17_zDSCF3659.JPG
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Myšpulín » pon 29 led, 2024 3:10 pm

Tedy to je paráda.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Jarda Kadlec » pon 29 led, 2024 5:57 pm

Pro mě velká paráda. :wink:
Jarda Kadlec
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned 25 pro, 2011 10:59 am
Bydliště: Planá u M.L.

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod martin-tt » úte 26 bře, 2024 10:25 am

Přidám tři fotky výtopny se dvěma stáními. Jedná se o stavebnici Auhagen 13233 která se vyrábí už mnoho let. Uvnitř výtopny jsem naznačil interiér a také dřevěné středové podpěrné sloupy a podélný trám.
Přílohy
P1110333.JPG
DSCF3951.JPG
IMG_20230716_055757.jpg
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Zlámalík » úte 26 bře, 2024 10:52 am

Propadám pocitu marnosti. Máš to parádní, ta atmosféra je prostě dokonalá.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Dovi » úte 26 bře, 2024 11:03 am

To je neuvěřitelný.
Druhá a třetí fotka bych řekl, že je to skutečná stavba.

A první?
Snad jedině přechod porostu a jeho stín na blízkém modrém pozadí, kolejivo (výška a profil kolejnic u výhybek) a trochu možná i tráva vepředu vlevo plus okolí směr JZ naznačují, že by se nakonec přece jenom asi (eventuálně) mohlo jednat o model.

Fantastický. Nádhera veliká !!
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Sklopný panel TT

Příspěvekod Trainmaniak » úte 26 bře, 2024 12:25 pm

My, co máme do dokonalosti ještě nějakou tu rezervu, se vlastně máme dobře. Pořád máme prostor se zlepšovat. Ale co někdo jako Martin-tt, který už je na vrcholu? To musí bejt hroznej pocit... :D Je to fakt luxusní a to sluneční světlo tomu dává punc autentičnosti.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků