Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » sob 02 pro, 2023 8:51 pm

No ale zpět ke kolejišti - nelíbila se mi střední část, protože mi štítové okýnko vycházelo do místa, kde "nic zvláštního není" a naopak údolí říčky, která byla kousek vedle, končilo ve zdi. Takže jsem to komplet vygumoval a vymyslel znova. Posunul jsem údolí naproti okýnku, aby jím procházelo světlo zvenku (dno údolí bude zhruba ve výši parapetu) a prostor tak získal hloubku. Na lokálce navíc mohlo k zastávce přibýt nákladiště a je tam více detailů. V kopci vedle zastávky je ostré údolíčko, které o něco níže vytváří na hlavní trati hezký moment s propustkem mezi tunely.

Snímek obrazovky 2023-12-02 203630.jpg

Snímek obrazovky 2023-12-02 203757.jpg

Technicky je tam jediná podmínka - o 15 cm níž, než je rovina stanice, vede u zadní hrany segmentu kolej, vracející se do skryťáku. Jinak lze ale klesnout, co to jde.

No a když už jsem v tom byl, udělal jsem vám ve WinTracku takovou vizualizaci průjezdu po hlavní trati tímto úsekem - odkaz na YouTube

Vizualizace - náhled.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod workous » ned 03 pro, 2023 11:33 am

Máš to pěkný jakou verzi Wintracku používáš? Dík za info Z
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » ned 03 pro, 2023 6:34 pm

Je to ve verzi 16. Hlavně tam oceňuju komfortní posouvání obrazu - už není potřeba klikat na šipky, pro posunutí obrazu stačí Ctrl a myš, zoomuje se kolečkem. Jak v návrhu, tak v 3D zobrazení. Ale nemám ty všechny dodatkové knihovny s modely. Pro představu mi stačí, co bylo obsaženo v základu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Fox » pon 04 pro, 2023 7:40 am

Líbí moc... z celého průběhu návrhu a realizace vyplývá, jak všechno souvisí se vším. Vizualizace návrhu ve WT je pěkná. Trochu mně děsí, když si představím té práce co je za tím - je potřeba vložit každou opěrnou zeď, terénní vlnku, povrchy, portály, stromy, křoviska... atd.atd.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod HonzaM » pon 04 pro, 2023 8:07 am

Fox píše:je potřeba vložit každou opěrnou zeď, terénní vlnku, povrchy, portály, stromy, křoviska... atd.atd.

Jak pracné to je a jaký je postup - nejdřív se předpokládám udělá běžné kolejové schema. Bohužel Wintrack není pro macOS, tak budu muset vytáhnout starý notebook s Windows - stačí Windows 7?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4092
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » pon 04 pro, 2023 11:24 am

Foxi, ano. Mraky práce. Ale baví mne to, dovolí mi to udělat si představu o výsledku - co bude vidět okem diváka, kde se co kryje, kde je co pěkné či divné. Natočíš si světlo, pozici kamery... Prostě scénografie. Taky se tím ověří, co půjde na kolejišti fotit - aby scenérii neblokoval kus kopce nebo stromy. A nakonec- když to vypadá uvěřitelně, bude to i slušné na pohled.

Honzo, pro představu postup:
- Napřed se udělá obvod - vloží se rám. Podle místa, které máš. Libovolného tvaru, může být i obloukový (přímka se "křiví" otáčením kolečka myši). Jde to kdykoliv změnit.
- Pak se skládají koleje. Označí se, kde asi bude most, kde tunel. Pak si to přepneš do 3D zobrazení a vidíš, cos to vlastně udělal.
- Dál tvaruju terén vkládáním křivek či ploch se zadanou výškou. S tím souvisí výšky kolejí, které jsou v základu "v nule" a je potřeba jim nastavit výšky (jde to i systémem od - do a sklon se spočítá a zobrazí sám).
- Pak to několikrát upravuješ, až to začíná vypadat k světu. A znova a líp. A zase...
- No a dál vkládáš budovy, zeleň, silnice, vodu atd., opět mravenčí práce.

Je dobré dělit si věci do vrstev - stanice, skryťáky, zeleň, stavby, doplňky - abys mohl vypnout zobrazení těch vrstev, které nechceš vidět a nechat si jen, co potřebuješ. Pořadí vrstev má taky vliv na viditelnost (skládají se jakoby nad sebe).
Vrstvy mají taky výhodu, že si nechám zobrazené jen koleje, posunu co potřebuju, aby to mělo tvar, jaký chci (stoupání atd) a pak, až je to vyhovující, k tomu si zpátky porovnám stromy. Jejich pozice (výška) je daná terénem, takže se samy umístí podle toho, jak jsi změnil terén třeba při změně nivelety kolejí. Dtto skryťák - můžu ho mít ve stejném plánu, jen není normálně vidět.

Ovšem podotýkám, že ve WinTracku nelze nic vymýšlet. V něm kolejiště nikdy nenavrhneš. Budeš jen skládat kousky tam a zpátky. To je jako kdybys sednul k Wordu a čekal, že z něj vypadne třeba povídka. Ne. Žádný program za tebe nic nevymyslí. Nápad musíš mít v hlavě, na papíře, kdekoliv - a WinTrack (stejně jako jakýkoliv jiný program) už jen dovolí ověřit realizovatelnost. Celé to kolejiště vzniklo napřed postupně papíře v několika verzích během pár let - a do stroje jsem to jen překreslil. Výhoda programu je, že to můžeš snadno posunovat, změnit, uvědomíš si, co je kde blbě a kam se nevejdeš, složíš si různé části dohromady, podíváš se, jak to vypadá. Ale kus papíru a hlavu to nenahradí.

Podívej se ke mně na web sem - spousta z věcí na této verzi Velké Paky vznikla už na návrzích deset let zpátky (a jen doufám, že nebude trvat dalších deset let to postavit, i když vím, že asi ano...)

A takhle vznikly teď mosty:

Velká Paka mosty.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 06 pro, 2023 2:20 pm

Mě se to tvoje kolejiště hrozně moc líbí.
Ta varianta střední části s tunely mi přijde zajímavější než to původní křížení tratí s mosty.
Jen si nejsem jistý zda to nákladiště již není příliš.
Asi by se mi více líbilo když vlak pojede taky kousek krajinou.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 pro, 2023 3:31 pm

Tomáši díky, i mně se to líbí :D A jsem zvědavý, jak to bude v reálu působit - když bude za mosty okýnko, dalo by se totiž vymodelovat navazující údolí na extra destičce a pokládat ji na parapet, aby to mělo hloubku.

O nákladišti rozmýšlím taky - přináší tam totiž dost problémů:
- sklon koleje lokálky cca 30 promile versus to, že by nakládková kolej měla být vodorovná
- směr zaústění do tratě - s nákladem sjíždět dolů po svahu, nebo tahat nahoru proti kopci?
- malá využitelná délka koleje
- nutná výkolejka/odvrat
- rozpojovač do lomu nivelety...

Takže kdyby tam nakonec nebylo, asi by žádná škoda nevznikla :wink:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Danny » stř 06 pro, 2023 7:32 pm

To nákladiště není špatné, i když já tam pořád vidím myšlenku dalšího lomu.
Přehodit vyhýbku k tunelu, kolej vyrovnat a k ní násypku štěrku či tak. Trať by pak klesala kolem opěrné zdi vlečky lomu. Vozy by se tahaly do Malé Paky a odtud celý vlak zpět do Velké Paky.
Ten přídavný kousek krajiny navazujícího údolí na parapet je také parádní nápad :)
Amatérské patrové kolejiště TT , DCC / reléovka, epocha IV,V
Danny
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon 27 říj, 2008 4:37 pm
Bydliště: Brno venkov - Zastávka

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 pro, 2023 11:13 pm

Danny píše:To nákladiště není špatné, i když já tam pořád vidím myšlenku dalšího lomu.
Přehodit vyhýbku k tunelu, kolej vyrovnat a k ní násypku štěrku či tak. Trať by pak klesala kolem opěrné zdi vlečky lomu. Vozy by se tahaly do Malé Paky a odtud celý vlak zpět do Velké Paky.
Ten přídavný kousek krajiny navazujícího údolí na parapet je také parádní nápad :)

Hihihihi, dobře! No tohle je taky nápad. Ovšem to bych to tady schytal - pod takto uvažovaným lomem je tunel hlavní tratě, takže nevím nevím... To jsme už řešili u Malé Paky.
Ale jo, já měl verzi s malým opuštěným lomem a zarůstající vlečkou připravenou na předchozím návrhu, jen jsem to sem nedával, neb to bylo slušně řečeno nedokonalé. Kolej do lomu tam v této verzi není, návrh se nedochoval, ale tak aspoň se zarostlou příjezdovou cestou přes trať okolo strážního domku a se závorou do lomu:

Snímek obrazovky 2023-12-07 000559.jpg

Edit - o hodinu a tři čtvrtě později:
Nějak takhle, jo? No - máme výhybku skoro v tunelu, druhý tunel pod nohama a pořádný lom (viz Podhůra Tomáše Samohýla) to stejně není.
Asi bych tam nechal spíš jen tu zastávku v lesích. Ale díky za tip, nechme to uzrát.

Snímek obrazovky 2023-12-07 015115.jpg

Nic, jsou dvě, jdu spát :)
P.S.: pro HonzuM - tady vidíš, kolik času si to vezme.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Fox » čtv 07 pro, 2023 6:15 am

A co místo nákladiště "lesní" zastávka? Taky zkusit, jestli místo kusé se nevejde výhybna? To by mohlo dál zpestřit provoz...
(PS: to se to kecá od stolu, že? :lol: )
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 pro, 2023 7:42 am

Zlámalík píše:Nic, jsou dvě, jdu spát :)
P.S.: pro HonzuM - tady vidíš, kolik času si to vezme.

A k tomu ještě spousta času pro instalaci a učení principu všech postupů…. Máš můj obdiv.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4092
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » čtv 07 pro, 2023 9:32 am

Fox píše:A co místo nákladiště "lesní" zastávka? Taky zkusit, jestli místo kusé se nevejde výhybna? To by mohlo dál zpestřit provoz...
(PS: to se to kecá od stolu, že? :lol: )

Ještě ty začínej! :lol:
Dej mi pět minut :mrgreen:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod Zlámalík » čtv 07 pro, 2023 9:48 am

HonzaM píše:
Zlámalík píše:Nic, jsou dvě, jdu spát :)
P.S.: pro HonzuM - tady vidíš, kolik času si to vezme.

A k tomu ještě spousta času pro instalaci a učení principu všech postupů…. Máš můj obdiv.

Netřeba, dík. Mě to baví. Když člověk zatím nemá kde stavět, může to promýšlet. A kolikrát se mi už hodilo mít něco připraveného - paradoxně jsem to pak na nové verzi použil mimovolně a až časem si uvědomil, že "to tady už bylo". Prostě to zraje.
Líbilo by se mi asi ale vytvořit plán v něčem, co má reálnější krajinu - ale ani ne pro mě samotnýho, já si to dokážu představit a v hlavě to vidím jak na fotce - ale pro publikum. Jen to nebudu skládat podruhé v něčem jiným, existuje vůbec nějaká možnost exportu z WinTracku třeba do XTrackCADu nebo MSTS?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1864
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Velká Paka II - kolejiště na půdě (TT)

Příspěvekod StandaR » čtv 07 pro, 2023 10:09 am

Zlámalík píše:....existuje vůbec nějaká možnost exportu z WinTracku třeba do XTrackCADu nebo MSTS?


To už by byl moc velký extrém, ale je docela jednoduché naimportovat obrázek plánu do Trainz a pak jenom "obkreslit", testuju tak často zábavnost svých nekonečných konceptů :D
StandaR
 
Příspěvky: 654
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Trainmaniak a 8 návštevníků