Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod lukynoo92 » pon 11 zář, 2023 1:43 pm

Dobrý deň,
Mám k dispozícii miestnosť s rozmermi 220cm x 160 cm a plánujem v nej pri krajoch urobiť koľajisko. V tejto miestnosti sa však bude nachádzať aj pracovný stolík, takže koľajisko bude položené vyššie vo výške cca 140cm od podlahy. Stred koľajiska bude prázdny, trať a krajina budú teda len po okrajoch miestnosti. Používam koľaje Roco Geoline a koľajisko bude riadené digitálne pomocou Z21 start. Ide mi o to, aby som na takomto malom priestore napratal čo najviac koľají, avšak nechcem aby z toho bol vlakodrom. Potrebujem stanicu s aspoň troma koľajami, kde by som vedel vmestiť súpravy tvorené rušňom a minimálne 3 osobnými vagónmi (Y)/ resp. jednou 2 poschodovou súpravou Bp920. Taktiež by som tam rád niekde na odstavnú koľaj vmestil aj čmeliaka s RAJkami (min 3 ks Raj) a M152. Preferujem dvojkoľajnú trať, avšak nebránim sa návrhom a radám. Sem som prišiel s prosbou o rady ako usporiadať trať, tak aby to nebola čistá katastrofa. Za vaše postrehy Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
https://ibb.co/64t8CRG
https://ibb.co/XDmTyKN
Obrázek
Obrázek
lukynoo92
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 08 čer, 2015 8:43 am

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Ivan » pon 11 zář, 2023 3:24 pm

Zdravím,

píšeš, že nechceš vlakodrom, ale právě tak mi kolejiště připadá. Hodně kolejí, žádný prostor pro modelování budov, krajiny, vlaky jen krouží bez skrytého nádraží. Nic proti vlakodromu nemám, když se staviteli líbí, ale na začátku textu je náznak o opaku.
Zhlaví v takovém oblouku znamená, že nepůjde rozpojovat a spojovat soupravy.

Na takový prostor se hodí dle mého spíše menší koncová stanice. Klidně u po vzoru Luhačovice, kam jezdí i rychlíky (zas tak malá není, ale třeba by se vešla v nějaké formě. Vlak by po odjezdu obkroužil místnost a klesal do skrytého nádraží pod nádražím. Zde buď přesuvna nebo točna pro odpojení loko a následné objetí soupravy. Nemám H0 v oku, ale smyčku tu asi těžko vymyslíme.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod StandaR » pon 11 zář, 2023 4:22 pm

lukynoo92 píše:Ide mi o to, aby som na takomto malom priestore napratal čo najviac koľají, avšak nechcem aby z toho bol vlakodrom.

Tohle si trošku protiřečí, dalo by se to zvládnout pokud by šlo o takový (typicky americký) výřez průmyslu nebo nádraží. V takovém případě bych nechal tu užší stranu jako "skryťák" s odnímatelnou kazetou na celé soupravy

lukynoo92 píše:Potrebujem stanicu s aspoň troma koľajami, kde by som vedel vmestiť súpravy tvorené rušňom a minimálne 3 osobnými vagónmi (Y)/ resp. jednou 2 poschodovou súpravou Bp920.

Tohle se tvoří špatně i na větších rozměrech, zkusil bych buď ten výřez stanice nebo něco koncového, jen na ty tři vozy je potřeba skoro metr. Natož pak ještě dvoukolejka

Jaká je jinak představa využití? Vlaky budou automaticky kroužit? Nebo se bude posunovat?
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Sandy » úte 12 zář, 2023 7:09 am

Na "patra" rovnou zapomeň.
Čtyřvozová souprava cca 95 cm + loko nejméně 15 cm (třeba T435 Agrárník z relace Praha - Horažďovice, blahé paměti) a jseš na 110 cm. K dispozici máš ve stanici s bídou jeden metr.
Něco získáš, když odstraníš kusou kolej vpravo dole a kolej těsně kolem staniční budovy prohlásíš za dopravní. Tím ji ale vyřadíš z možnosti mít ji jako nakládkovou/vykládkovou. I když na takovémto kolejišti je to asi jedno. Budou jezdit patra, nebude se nakládat a opačně.

Já mám něco podobného v jednokolejce na Segmentech GeoLine. Aby se mi patra vešla do stanice, tak nejmenší potřebná délka je 260cm + něco navíc (cca 20 cm)

Vyhoď kusou kolej vlevo dole. Nemá smysl. Na cca 18 cm se nic nevejde.

Že chceš dvoukolejku, tomu rozumím. Je to na takovémto prostoru jediná možnost, jak udělat provoz "malilinko" zajímavý. Hlavně pro děti je atraktivní, když se míjejí dva vlaky.

S vláčkodromem bych si hlavu nelámal. Tenhle prostor je pro něj jako stvořený. Skryté nádraží tam nedostaneš, i tunel bude vypadat blbě (portál na dvoukolejce je jak otevřená hroší tlama...). Snad na části volné trati udělat hluboký zářez, aby se to opticky trochu rozbilo. Ale to by šířka police musela být větší než 19 cm.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Zlámalík » úte 12 zář, 2023 7:32 am

Jinou možností je inspirovat se u Marwina, ten má prostor podobný a výsledek je velice lahodící oku:
viewtopic.php?f=1&t=10700&hilit=marwin&start=180#p301214
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod lukynoo92 » úte 12 zář, 2023 6:44 pm

Skúsil som navrhnúť aj takéto niečo. Je v tom zakomponované stúpanie a klesanie so skrytou priechodnou stanicou.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
lukynoo92
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 08 čer, 2015 8:43 am

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod MichalM » stř 13 zář, 2023 10:57 am

Ahoj,

Tvoje požadavky na provoz (rychlíkové vozy, patra, RAJky) a prostor spolu moc nejdou dohromady, ale vzpomněl jsem si, že jsem někde viděl plánek na oko hlavní stanice, kde trikem bylo že koleje po zmizení v zastřešené dvoraně stanice uhýbaly ostrým obloukem za kulisu. Oni měli za kulisou smyčku a skryté koleje, ale ta idea by se dala převést na tvůj prostor. Pro optické zvětšení je možné na stěnu kam by pokračovaly přímé koleje ve stanici pověsit zrcadlo nebo pozadí se zbytkem střechy, městem apod. V rychlosti jsem zkusil dvě varianty, v té delší by se do stanice vlezl i brejlovec a 5-6 nezkrácených Y. Nemám nastudovanou geometrii tvého kolejiva, takže by to někdo znalejší určitě nakreslil lépe, tohle je pouze pro představu.
Přílohy
nadr3.png
nadr2.png
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Jirkátor » stř 13 zář, 2023 3:00 pm

Ukrátím ti trápení, na tomhle prostoru a v H0 se ti rychlíky nevejdou. Je sice pravda, že mám někde fotku rychlíku ve složení hytlák a dvě patra, ale to byla nouzová situace, ale pro standardní pětivozový (a delší) rychlík tam prostě nemáš místo. Buď vem menší měřítko (v eNku už by to byl nadstandardní prostor), nebo popřemýšlej o jiném námětu.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod nebel » stř 13 zář, 2023 4:16 pm

Bejvávalo, že jezdily pětivozové rychlíky. Dnes už nejsou výjimkou ani třívozové, v nouzi dvouvozové klasické soupravy. Jako třívozový krychlík se 754 v čele pamatuju i Rožmberky během pár směn letos na jaře, změna snad souvisela s výlukou dál na trati dál na Vysočině. A proč by kolejiště nemohlo být postaveno do takové situace, u nás vše v cajku a soupravy krátké kvůli omezení „za šesti dalšími stanicemi na trati"? Kvůli výlukám jsou často krátké i nákladní vlaky, prostě na ně dojede málo zátěže, pokud vůbec jedou.

Příklad dvouvozových krychlíků v klasice:
https://zdopravy.cz/regiojet-dal-jezdi- ... ne-124663/
V budoucnu H0, variace na téma ČSD a IV. epochy v nezávislé trakci.
Uživatelský avatar
nebel
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned 01 dub, 2018 5:38 pm

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Jarda H. » stř 13 zář, 2023 6:30 pm

Doporučuji ještě se různě podívat zde na DF i na internetu, myslím, že vzhledem k prostoru by mohla být vhodná podobná koncepce jako plánek kolejiště (sice v TT) pro jiného uživatele, viz příloha ! Jinak tohle kolejiště je v knize Plány kolejišť II Segmentová kolejiště pod č.021 Martiněves. Jsou tam i další, podobné koncepce .... Neupínej se jen na okruh kolejiště po celé místnosti.
Přílohy
martin_had_001.jpg
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 13 zář, 2023 6:44 pm

Dvouvozové rychlíky ve složení Barča+Bdt+BDs jezdily běžně na trati 200 okolo r.2008-9. Šlo o rychlíky Praha-Zdice-Písek-Č.Budějovice. V nákladní dopravě tam jezdily též celkem krátké vlaky.
Mezilehlá stanice typu Bratkovice (2 dopravní koleje+manipulační kusá) by se přimhouřením obou očí mohla vejít.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod radekpo » stř 13 zář, 2023 7:50 pm

Ahoj, nahodím ještě jednu myšlenku. Píšeš o prostoru který máš k dispozici, ale nevíme nic o dalších souvislostech. Bydlíš v bytě, domě? Nešlo by tady jen mít uskladněné segmenty (včetně dalšího případného využití místnosti pro uložení sezonních věcí, technická místnost apod.) a finální layout si sestavovat v místě kde máš prostoru trochu více?
radekpo
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob 10 dub, 2010 9:02 am

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod HonzaM » čtv 14 zář, 2023 11:21 am

Já bych rozhodně stavěl trvale funkční kolejiště, k němuž mohu kdykoli zajít a zajezdit si. Pokud jde o vlastní kolejiště, v daném prostoru a daném měřítku (H0) to bude buď vlakodrom/ovál prakticky bez krajiny, kde mohou vlaky jezdit automaticky, nebo kolejiště s koncovými stanicemi jako třeba Marvinova lokálka (na níž tady byl odkaz), kde bude možné si pohrát manuálně, ovšem ne s vlaky které jak píšeš bys rád provozoval.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 14 zář, 2023 1:01 pm

Ještě si tu přihřeju polivčičku. Před časem jsem dělal návrh kolejiště Havlovice.
Je to trochu jiná koncepce a prostor se trošku liší (2,0x1,8m) , ale pokud by to pro stavitele bylo přijatelné, kolejiště by se dalo upravit, případně může sloužit jako inspirace pro vlastní návrh.
Názorně ukazuje, že kde není místo v ploše, může se stavitel rozmáchnout do výšky / pater.
Chápu, že hlavní námět lokálka, která odbočuje z hlavní trati, je daleko od původní dvoukolejky. I to, že rychlík se tu vlastně jen mihne při průjezdu. Na druhou stranu délku vlaků na hlavní trati omezují pouze koleje v SN, resp. jejich délka.
Přílohy
H0-HavloviceSN.jpg
H0-Havlovice01.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Mini poličkové koľajisko H0 220cmx160cm

Příspěvekod Jirkátor » čtv 14 zář, 2023 4:25 pm

Proč vlastně chceš jít do měřítka H0, když máš málo místa? V eNku bys měl mnohem větší možnosti a i v TT by se dalo vymyslet mnohem víc.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků