Hans a jeho využití BTTB dědictví

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » sob 26 srp, 2023 6:03 am

Beru, že celkový rozměr kolejiště se nemění (tedy délka :!: ) a touhle úpravou jsi podstatně zkrátil délky staničních kolejí - kolik vychází využitelná délka jednotlivých kolejí ?!


Na tomhle okruhu je záměr ČSS, vlaky zde jezdí motorové lokálky 2 vozy a nyní nejakej retro diesel s dvěma retro rychlíkovými vozy https://m.kzc.cz/?sekce=pravidelne_verejne_vlaky&stranka=luzickohorsky_rychlik
IMG_4372.png
IMG_4372.png (12.05 KiB) Zobrazeno 2948 krát

Ale užitnou délku koleje nádraží jsem zatím nezjišťoval. Ani nevím jak na to…
Pokusím se to inženýrovat:
Bílej patník ve výhybce
Délka “izolačního úseku” - aby mi mašina vyjela z napájení.
Délka soupravy vozů, když mašina vyjede z napájení
Bilej patník.
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod Jarda H. » sob 26 srp, 2023 7:38 am

HonzaV píše: ....
Ale užitnou délku koleje nádraží jsem zatím nezjišťoval. Ani nevím jak na to…
Pokusím se to inženýrovat:
Bílej patník ve výhybce
Délka “izolačního úseku” - aby mi mašina vyjela z napájení.
Délka soupravy vozů, když mašina vyjede z napájení
Bilej patník.


De facto jde o nejdelší provozovaný vlak, jeho délka, aby šel bezpečně ve stanici odstavit !
Celková délka koleje od námezníku k námezníku (viz foto) - lze tam bezpečně odstavit vlak (či vagony), aby nezasahovaly /u výhybky/ do průjezdného profilu !
Ale protože jsi udělal změnu plánku a délka desky je - jak píšeš - 230 cm, je to v TT na domácí podmínky a tvé plány OK !

Koncová stanice - nezapomeň na dostatečnou délku kusé koleje (pro objíždění souprav), podle délky nejdelší lokomotivy, co tam bude jezdit ... Ale ty koleje jsou asi stejně složeny zatím jen pro orientaci, ne ? Do těhle detailů to nejde :D
Přílohy
nameznik_original.jpg
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod Sandy » sob 26 srp, 2023 8:08 am

Kdybych něco podobné stavěl já, tak bych si :

1./ Postavil na stůl "patra" a "rychlíkáč" a změřil bych si, jak je souprava dlouhá. "Šacuju", že to bude tak 80 cm. (Nejsem "téčkař").
Přidej k tomu 10 cm a máš MINIMÁLNÍ délku alespoň jedné dopravní koleje.
(Prosím, neřešit vzhled ....od námezníku k námezníku...)

2./ Sundal bych si v bytě "osmdesátky" dveře, připevnil bych si na ně desetikilové závaží, abych získal představu, jak to bude těžké a jak se s tím případně bude manipulovat. Nic lehčího a tužšího totiž nepostavíš ani ti to nikdo nevyrobí.
Kdybys použil "devadesátky", tak máš k dispozici plochu cca 198x96 cm.

3./ Při plánování bych se vydal cestou "Dolní Lhota" od MF. To je ta s "odbočnou".

4./ Ve volném čase bych studoval základy elektrotechniky (co je střídavé a stejnosměrné napětí, vztahy mezi napětím (U), proudem (I), odporem (R) atd. Co je to dioda, rozdíl mezi LED a žárovkou apod.).

Kdybych stavěl z kolejiva BTTB, tak bych nepotřeboval přístup zespodu panelu. Na dveře bych nalepil dvoucentimetrový styrodur. Získal bych podklad pod krajinu a zároveň možnost ukrýt kabeláž.
Teď mi napadlo, že ty dveře by se daly použít i na sklopné kolejiště.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » sob 26 srp, 2023 12:03 pm

Zpráva z “poledního klidu”:

Tak kdybych měl jezdit se vším, co jsem zdědil, pak nemám rovinky… Vůbec. Všechny jsou pod soupravami. A mám-li sestavit rychlík z devíti vozů a mašiny, jsem hravě na 200cm
IMG_4385.jpeg
IMG_4385.jpeg (26.38 KiB) Zobrazeno 2855 krát


Nejdelší je pak souprava ze všech vozů DR - 150cm
IMG_4384.jpeg
IMG_4384.jpeg (30.09 KiB) Zobrazeno 2855 krát


Zatím oba “výkresy” počítají s 80-100cm nádražní kolejí
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » sob 26 srp, 2023 5:05 pm

to jsou dobré postřehy Sandy! asi nejvíc tedy ten s dveřmi a styrodurem. :D
4 - elektrotechniku tak nějak principielně dávám. nejvíc je tedy asi aktuálně ta dioda pro zastavení, kterou popisoval MIchal, to bych asi rád viděl ve schematu. to si od Michala budu muset nechat - prosím - rozkreslit.
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod Sandy » sob 26 srp, 2023 7:06 pm

Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » sob 26 srp, 2023 7:49 pm

jo, našel jsem zrovna teď. jako hodinu zpátky. děkuju, většinu toho chápu.
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » pon 28 srp, 2023 8:35 pm

okej, další iterace: začalo mi vadit, že soupravy mohou jet jen jedním směrem, chybí mi točna nebo potřebuji vratnou smyčku....

krom toho jsem se na popud Sandyho
Sandy píše:Sundal bych si v bytě "osmdesátky" dveře, připevnil bych si na ně desetikilové závaží, abych získal představu, jak to bude těžké a jak se s tím případně bude manipulovat. Nic lehčího a tužšího totiž nepostavíš ani ti to nikdo nevyrobí. Kdybys použil "devadesátky", tak máš k dispozici plochu cca 198x96 cm.

snažil vejít na "dveře" 90x197cm.

tedy hlavní úroveň v principu zůstává, a jedna z kolejí SN1 klesá o 130 mm vnějším přídavným modulem do SN2 ve vratné smyčce. Inspirace z Mašinky2003 se určitě nezapře. Když na to koukám, budu muset klesat mimo konstrukci rámu podkladových dveří :D Ale v principu na hraně dolů.
chalupa 002 - schemata.png


co myslíte? obě úrovně jsou v podstatě nezávislé. Takže bych v klidu mohl začít hlavním okruhem a pak, někdy, možná ošetřit problém "návratu" soupravy.
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod Pavel-HP » úte 29 srp, 2023 5:36 am

Volil bych variantu řuční-spodní nákres. Zakončené přesuvnou s 1-3 kolejemi a rozvětvení posunout do oblouku. Dvě obloukové výhybky.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod MichalM » úte 29 srp, 2023 8:30 am

U toho SN o patro níž pozor na přístup - měl bys mít možnost tam normálně sáhnout, vytáhnout vykolejenou soupravu, vyčistit koleje. Navíc chceš stavět z původního kolejiva, které nemusí být úplně spolehlivé. Já bych ho realizoval jako přesuvnu, na ní 4-5 kolejí - pěkně vyřešené to má Marwin http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=10700&start=90#p247457. Pokud bys realizoval i druhé SN, tak je otázka, jestli neudělat stanici jako odbočnou - po ovále jezdit podle Milanovy logiky kruhu (a děti můžou kroužit) a do druhého SN zajíždět po další trati napojené do levého zhlaví. Když to obkroužíš, tak klesneš dostatečně na to, aby se ti vpravo vlezly oblouky nad sebe a vlezeš se i na ty dveře.

Jak tam píšeš "úklid souprav", tak pokud počítáš, že bys tam chtěl soupravy nechávat i mimo provoz, potom pozor na prach. Budeš muset velmi dobře vyřešit ochranu proti prachu, jinak budeš mít modely za chvíli celé uprášené.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod jipol57 » úte 29 srp, 2023 9:39 am

Kdyby ses rozhodl, SN udělat podle prostředního obrázku, popřemýšlej o esíčkách, jak to mám já. Mám to podobné, ale v H0:
viewtopic.php?f=1&t=11830&hilit=300x175#p248246
Odstavných kolejí není nikdy dost, a na místo kde by se mně "rovně" vlezly taky jen 4-5 kolejí, mám jich 11. Já jsem ještě řezal výhybky, aby byly těsně u sebe. Jazyky jsou těsně u srdcovky přechozí.
A souhlasím s Michalem. Vyšší světlou výšku, aby ses tam pohodlně dostal. Příjezdovou kolej obkroužit kolem, pro mírnější sjezd do většího rozdílu mezi patry. Já to mám na těsno, a i když to skryté není úplně zakryté, tak při čištění je to náročnější. download/file.php?id=46569&mode=view
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » stř 06 zář, 2023 8:23 pm

Mno, tak jsem se to pokusil složit na 80x200 - deska dveří.
IMG_4535.jpeg

chalupa CSS.png

světlejší odstín - izolovaná kolej.

Skryté nádraží ve skále 4 koleje, nejkratší 80cm
Skála - z počátku kulisa, pak 3D ( krabice na kolejích SN)
Hrázděné domy pod skálou (hrnky)
Silnice - (toaleťák)
Průmysl - sklad, (krabice od svačiny)
nádražní budova (krabice s knihou) hlavní kolej 80 cm, Kusá kolej lokálky, manipulační kusá pro poštu a pod.
Vytopna, voda a proti ní za nádražím u silnice slepá kolej (uhlí)

Mám v záloze ještě jinou desku, 80x230, pak by se nádražní koleje prodloužily na 100 cm. To musím prověřit na místě.
Také pracuji s ideou mít možnost to “rozpůlit” pro snadnější manipulaci (stěhování). to půjde v klidu, mám 8 rovnoběžných kolejí.

Ze zděděného materiálu mi došly výhybky. Pokud budu v budoucnu delat další úroveň SN, budu už muset asi z nových kolejí….
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod HonzaV » ned 22 říj, 2023 8:21 pm

okej, dlouho nic nenapsal, tak snad jen, že trénuju na panýlku 25 x120cm jak věci fungují.
aktuálně mi funguje izolace kolejových úseků a hrnu se na stavění cest ve zhlavích na tlačítko.
vyhybna.jpg
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod Zlámalík » pon 23 říj, 2023 8:04 am

Jestli jsi se do toho zabral takto, zkus se podívat, co nabízí švédský Mollehem (MGP) - to by se ti mohlo líbit a ušetříš výrobu: http://www.mollehem.se/index.php/en/
Je to propojeno sběrnicí, umí české signály, ovládání i přes PC nebo ovladač a nastavuje se appkou. Už to tady má dost lidí v praktickém provozu.
U nás to prodává zde diskutující Honza Merhaut, hledej ADigital nebo AD Train.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Hans a jeho využití BTTB dědictví

Příspěvekod Jirkátor » pon 23 říj, 2023 4:48 pm

Sám používám a mohu jen doporučit.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: 951 a 31 návštevníků