Místnost na vláčky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » úte 18 črc, 2023 11:16 pm

Zdravím všechny,

začínal jsem na TT, postavil jeden panel ještě na Učku a pak rozestavěl soumodulí stanice - no, ale pak se z dílny stal dětský pokoj a začali jsme stavět model domu 1:1. S místností na vláčky 3x4.8m. Dveře v jednom rohu, okno na užší stěně, otvírá se jen ta malá část. Vzhledem k velké místnosti jsem přesedlal na H0 a teď přemýšlím, jak ten prostor co nejlépe využít.

20230718_221246.jpg

20230718_221234.jpg


V místnosti nezůstane nic, jen oproti dveřím je vyvedená síťová kabeláž - někde pod kolejištěm by v těch místech měl být rack, router a wifina. Někde v místnosti by měl být stůl na práci s vláčkama a ovládání kolejiště. Rád bych se vyhnul nějakým montážním otvorům - celé kolejiště by mělo být dostupné "od krajů". A na zemi postupně skládám papundekl, abych si to dovedl nějak představit.

Tématem kolejiště by měla být odbočná nebo přípojná stanice, velmi se mi líbí Hranice-město z II. dílu nebo Lanšperk z I. od MF (ne celé kolejiště, jen hlavní stanice). Rád bych se vyhnul motivu, kdy trať hned za zhlavím zmizí v tunelu. Rád bych měl na kolejišti dost volné tratě, abych mohl v klidu koukat na jedoucí vlak. Přemýšlím i o možnosti stavět na etapy a na patra, kdy by hlavní trať byla v nižším patře a vedlejší s koncovou stanicí ve vyšším patře - mám na to celý zbytek života :).

Provozně mířím do III. epochy, parní a dieselový provoz. Rychlík by měl být spíš lehký, kratší motorový, takže nemusím mít nutně stanici "od rohu k rohu".

Co mě ale nejvíc trápí do začátku je využití toho prostoru. Zkoušel jsem si namalovat víc možností, ale nedokážu se rozhodnout: G kolem stěn, O včetně vyndávacího dílu, něco jako F nebo P... všechno se tam teoreticky vejde, ale taky tuším, že spousta nápadů je pitomost. Co by byla vaše volba?

Předem díky za brainstorming, postupně sem začnu sypat i nějaké návrhy, co se na ten který prostor a layout vejde.
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Fox » stř 19 črc, 2023 10:43 am

No vida, další lapená duše. Nejsem ten nejpovolanější, ale základní fakta jsou:
- měřítko HO
- přístup "od krajů" - co to znamená?
- k dalším úvahám (povolanějších osob) by jistě pomohl náčrt půdorysu místnosti s vyznačením přístupu k oknu, dveře, umístění pracovního stolu atd. Pak by se dalo odpíchnout od maximální rozumně využitelné plochy pro kolejiště.
Měj se!
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » stř 19 črc, 2023 4:09 pm

Od krajů = všude chci došáhnout od okraje kolejiště, nechci mít vyndávací části. Takže hloubka kolejiště kolem stěn nejvýš 80-90cm.
Půdorys zde:

mistnost_pudorys.png


Stůl ani žádný nábytek zatím nemá dané místo - prostě nejdřív kolejiště a pak zbytek. K oknu se stačí natáhnout a otevřít/zavřít, mytí obstará robot.

Zatím se motám mezi těmahle možnostma:
A:
20230719_160028.jpg


B:
20230719_160031.jpg
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » stř 19 črc, 2023 4:13 pm

Pokračování variant:

C:
20230719_180611.jpg


D:
20230719_161326.jpg


E:
20230719_160036.jpg
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Milan.D. » stř 19 črc, 2023 6:34 pm

Ahoj, jelikož brzy budu řešit podobný projekt, jen s malinko odlišnými rozměry(3500x4500), už jsem taky přemýšlel jak na to. Z předložených variant se mi líbí B nebo E, hlavně proto, že tam to vypadána dobrou dosažitelnost na všechny místa. U těch ostatních, i když se to možná nezdá, vznikají v místech výstupků, u zdi špatně dosažitelná místa. A co skryté nádraží ? Plánuješ spodní patro nebo skryťák někde za kulisou?
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Trixt » stř 19 črc, 2023 8:17 pm

Ještě bych popřemýšlel, že by se ti tam kromě kolejiště měla vlézt i případná návštěva, které se budeš chtít kolejištěm pochlubit. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod chphoto » stř 19 črc, 2023 8:23 pm

Na úvod jen malé povzdechnutí, to se někdo má, že má na mašinky celou místnost. A teď trochu konstruktivně : jak už psal kolega, tak problémy budou s dostupností v rozích místnosti (u okna), tam od okna vpravo nějaký kopec, aby koleje vedly blíže k hraně pro případ vykolejení (nějakou koncovou stanici nebo nádraží asi ne - špatná dostupnost). Jinak z návrhů se mi opticky líbí D kvůli jeho pravoúhlosti a dobrému umístění stolu (alespoň za mě). U verze E se mi nelíbí právě ten stůl, i když zbytek vypadá dobře a zase se mi tam líbí to propojení s dveřmi, že vstup bude rovnou do krajiny.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 20 črc, 2023 4:58 am

Ahoj, sice píšeš hloubka kolem stěn ale na konci panelu se ti bude muset vlak otočit zpět a min polomer(doporuceny) je 425mm. Což je 85cm plus krajina aby vlak nejel na kraji panelu. Takže už jsi min na 1m.
A jak to vidím u sebe není moc hezky pohled na vlak v tak malém poloměru.
Jestli by nebylo lepší udělat kolejiště u prostred a třeba jen do L a mít prostor od zdi.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod MichalM » čtv 20 črc, 2023 3:42 pm

Ahoj,

Prostor je to krásný. Je otázkou, jestli stavět klasické kolejiště na velkých rámech nebo třeba segmenty kolem stěn. Co všechno se ti povede naskládat na klasické kolejiště je otázkou návrhu, ale zpravidla se začíná nějakou skrytou částí pro odkládání souprav a než se dostaneš k přírodě, tak uteče dost času. Navíc počítej, že i lokomotiva a pár vozů v H0 zabere metr délky koleje jak nic (menší parní lokomotiva a 7 dvouosáků nebo 3xBai a pára a je to). Stanice o třech kolejích, kde druhá a třetí kolej mají 110cm přímé mi při použití středních Peco výhybek (poloměr 900mm) se stejným protiobloukem vychází na 220cm.

Osobně bych zvážil patrovou segmentovku kolem místnosti, kterou bych umístil do vitríny za plexi. Jedno patro bych udělal tak, aby koleje mohly projít pod oknem (kolem okna by mohl být klidně nějaký technický segment). Druhé cca 40cm nad ním (aby nebylo vysoko pro provoz, ale dalo se koukat na spodní patro, u okna udělat demontovatelný kus). Šířka segmentů kolem 50 cm by měla být dostatečná. Vedle okna nebo dveří bych umístil dvoukolejnou spojovací spirálu. Pod základní patro bych třeba časem umístil skrytou část. Segmenty ti přinesou několik výhod - jednoduchá manipulace při práci, méně starostí s logickým začleněním trati do krajiny, možnost stavět opravdu postupně (nejdříve třeba stanici, potom několik segmentů trati, navíc můžeš mít segmenty v různém stadiu rozpracovanosti a střídat tvorbu krajiny a stavbu budov se zapojováním elektriky), dobrá ochrana proti prachu (je to schované ve skříňce za sklem), možnost to pěkně nasvítit led páskem z vrchní police, výborná dostupnost všech kolejí při čištění a v neposlední řadě možnost to v případě potřeby rozebrat na rozumně velké díly, zabalit a uskladnit nebo převést. Při rozdělení na více vitrín můžeš ztvárnit více námětů (např. stanici v zástavbě u delší stěny, průmyslový areál napojený na širou trať vedle dveří a lokálku vedoucí v přírodě do patra). Zmizení trati z vitríny se dá krásně zamaskovat zářezem, přemostěním, lesem nebo zástavbou místo klasického tunelu. Navíc mi přijde, že na segmentech je méně "nevyužité" krajiny, která nesouvisí s tratí, ale na kolejišti ji musíš vybudovat. No a taky by ti zbyl uprostřed místnosti prostor na nějakou manipulaci, návštěvy a podobně.

Krásně zpracované kolejiště za plexi má Marwin - viewtopic.php?f=1&t=10700&start=180#p301214
Já mám několik segmentů ve vitríně za posuvným plexi - viewtopic.php?f=1&t=11341&start=90#p301583
Původně jsem měl v plánu stavět u protější stěny, která je delší a udělat právě dvě patra propojená spirálou. Akorát mi to doma neprošlo.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Zlámalík » pát 21 črc, 2023 9:12 pm

Jestli můžu přidat taky názor "poučeného laika": myslel bych na posezení, dvě tři křesílka, stolek na víno/pivo. Kolejiště bych udělal obdélníkové na dlouhou stranu proti dveřím, se zalomením pod oknem, vpravo vedle okna pak smyčku/spirálu do skryťáku či jinam. Křesílka a stolek podél pravé dlouhé stěny. Pracovní stůl a druhou smyčku (s výjezdem na stůl) na krátkou stranu proti oknu.

A nebo, jestli se nebojíš dělat složitější tvary, tuhle myšlenku rozvinout a udělat něco třeba takového:

2023-07-21 22.59.10.jpg

S tím, že trojúhelník vlevo pod oknem je vysunovací kvůli otevírání a údržbě.
Koleje jsou tam jen pro představu, v H0 to stejně asi moc divočejší nebude.
No a kdyby ses cítil na víc, vytáhl bych lokálku s koncovou stanicí do úzkého pruhu podél stěny za křesílky.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » sob 22 črc, 2023 1:09 pm

Jako vždy půjde o kompromis. Místnost se může zdát dost velká, ale nemají-li mit vlaky nejvýš tři nebo čtyři Y a nemají-li bŷt oblouky ukryty v tunelu nebo nemají-li vlaky v oblouku vypadat jako skládací metr, je-li šířka panelu 80 cm, má-li být dostatek volné trati ke kochání, pak nemůže být rozměr H0, ale spíš TT nebo N.
Vzal bych si některý z programů WinTrack, SCARM nebo XTrackCAD a zkusil si udělat nějaký návrh rozložení kolejí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod StandaR » sob 22 črc, 2023 2:18 pm

Ahoj, místnost je to moc pěkná. Asi bych si ještě promyslel to měřítko. Zdá se že je to na H0 dost, ale pokud chceš i nějakou trať, už se to musí všelijak lámat a točit. Já už bych dnes asi o H0 na doma ani nepřemýšlel. :D

Jako odrazový můstek bych asi použil tento kousek od Milana F.. Takové Cčko co by šlo pěkně natáhnout na celý pokoj.

Někde protáhl, někde utáhl. Třeba i s té dvoukolejné "Paradstrecke" udělat jednokolejnou. S tou dostupností rohů to bude akorát horší, ale to už by bylo na tom si to upravit
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » sob 22 črc, 2023 8:34 pm

Dvojkolejky bych se určitě nevzdával, je velmi efektní sledovat míjející se vlaky. Ale rozhodně bych nestavěl takovéhle kolejiště, na němž se autor snaží každý čtvereční milimetr pokrýt kolejemi. Takhle krajina nikdy ani vzdáleně nevypadá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » sob 22 črc, 2023 10:34 pm

Dobré sobotní odpoledne přeji a díky moc za všechny nápady a poznámky. Hodně mi to pomohlo a některé postřehy mě nenapadly a přitom řeší moji situaci.

- H0 si chci určitě nechat.
- Posezení tam (pro jistotu) nebude. Ideálně bych ve vláčkárně zakázal jídlo a pití komplet, stejně jako vstup pod vlivem (a to i sobě). Zatím máme malé děti, takže jednou povolím a za tři dny bude v kolejišti ledňák nebo pitíčko.
- Hlavní nádraží bude u nejdelší stěny, délka hlavní koleje pak vyjde i ke 3m (ale osobně myslím, že mi budou bohatě stačit 2m: nejdelší souprava 5x Bai + Albatros by měla dát lehce přes 1.5m
- Ad dosažitelnost: v rozích počítám s nějakou jednoduchou krajinou - pod oknem může být asi jen pole, v rohu naproti dveřím les, pole nebo nějaký průmyslový komplex, který postavím zvlášt a na místo pak jen usadím a zamaskuju kraje.
- Viditelnou dvojkolejku určitě ne.

Vaše nápady a tipy mě směřují k takovéhle filozofii (berte to jako náčrt, jen abych věděl délky úseků a rozložení všeho možného). Dost pravděpodobně pak může dojít i ke zúžení většiny segmentů na 60-70cm hloubky.
plan_panelu.png


Lokálka/vedlejší trať vlevo stoupá prudšeji, 2.5 - 3%, hlavní trať jen lehce nebo vede v rovině. Hlavní trať vpravo klesá. V rohu u okna je prostor pro spirálu a otočení kolejí, kterou postupně využije smyčka SN, klesání hlavní tratě, aby se mohla spojit s druhou větví a dokončit tak jednu ze smyček. Nejvýš pak bude spirála lokálky. Poloměry na hlavní trati i na lokálce tak mohou být dost velké. Na spirále nemusí být žádná krajina, ani nahoře.

Zůstává otázka jak nějak hezky naložit s prostorem vedle dveří (za stolem), kde vedou obě větve hlavní tratě i lokálka/vedlejší. Tam ještě uvidím, zkusím si načrtnout nějaké 3d modely. Může to tam vypadat hezky, pokud se tratě podaří opticky oddělit, nebo taky pěkně přeplácaně. Vysoké lesy, skály, zářezy, případně kus schovám do krátkého tunelu - věřím, že to nějak dám.

Dost mě zaujaly ty vitrítny. Asi bych to nechtěl stavět na uzavřené segmenty, ale nějaká taková konstrukce je dost zajímavá. Počítám, že aspoň na vrchní patro lokálky by to šlo velmi hezky použít, navíc mi to umožní tou lokálkou začít a ověřit si, jestli jsem se taky nepustil do zbytečně ambiciózního díla :).

Stůl může být tak, jak je naznačený, a když bude potřeba, můžu ho přesunout. Případně by se vlezl i pod okno s tím, že trať povede po úzkém segmentu za ním (20-30cm hloubky).
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod prcek » ned 23 črc, 2023 4:26 am

Otázka: je poloměr naznačené spirály dostatečně velký, aby na jednu otočku vystoupala dostatečně sama nad sebe při zachování rozumného stoupání?
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků