Místnost na vláčky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » pon 07 srp, 2023 10:59 am

el_salamo píše:
Nechci začít stavět megaprojekt a pak zjistit, že ho přecijen nedodělám - lokálka mi dá velkou flexibilitu a možnost plány zredukovat. Bude složená z dílů, které budu moct sundat a tak se pohodlně dostanu ke stavbě dolního patra.

Rozpojování a spojování drátů bude trochu opruz, ale nebudu to dělat moc často (snad :) ).


Dobře si navrhni a realizuj způsob uložení toho horního patra a jeho připojení. Existují samozřejmě různé konektory které lze využít k propojení segmentů, je ale nutné to mít rozmyšleno.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Jirkátor » pon 07 srp, 2023 6:50 pm

Upřímně řečeno, tohle megaprojekt je a jestli už teď máš pochybnosti vůli na jeho dokončení, tak to zredukuj hned při plánování. Ne každý to dá tak jako zdejší borec Tempotaxi.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » úte 08 srp, 2023 8:14 am

Bude určitě dobře když si na té lokálce vyzkoušíš co stavba představuje, co k tomu budeš potřebovat za materiál, nářadí a jak se osvědčí (nebo neosvědčí) zvolená konstrukce. Nevím například co Tě vedlo k řešení s několika panely stejného rozměru - jestliže nejde o stavebnici modulů které lze sestavovat různě, je praktičtější volit rozměry tak, aby nedocházelo k dělení například v místech, kde lze předpokládat například pohon výhybek nebo kdy se dokonce samotná výhybka ocitne na dělení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod MichalM » úte 08 srp, 2023 12:41 pm

Ta lokálková stanice se mi docela líbí. Sám mám segmenty 110x40cm s výškou 83mm. Na stavbu je to super (na stole si to podle potřeby otočíš, na drátování položíš na bok), ale na manipulaci pro jednoho už je to dost dlouhé (chytit segment za čela a neulomit lampu), takže velikost segmentu 100x50cm mi přijde tak akorát. V návrhu určitě počítej s přístupem z přední strany, takže bych umístil vyšší budovy spíš k zadní stěně, aby nezavazely při posunu. K zadní straně bych dal staniční budovu, skladiště, případně tu tvou strojírnu (co ji umístit doleva do rohu, je tam docela dost místa na vyšší budovy, bylo by to pěkné zákoutí a možná by se tam vlezla výhybka a dvě koleje pro zajímavější posun). Taky bych zredukoval výhybky u té remízy - jednu výhybku ze stanice, rozvětvení do remízy. A možná bych remízu trochu otočil, ať není rovnoběžně s hranou a za remízu přidal ještě odstavnou kolej pro pár vozů, čekající stroj nebo podobně. U přední hrany v pravé části by se potom dala znázornit třeba nakládka dříví, dobytka, rampa pro nakládku/vykládku vojenské techniky nebo něco podobně nízkého. Nenutil bych se zastavět to úplně do kraje, klidně bych nechal kousek volný - třeba jako okraj louky nebo pole.

Při návrhu stanice přemýšlej, která kolej bude dopravní a která manipulační. Kolej před staniční budovou bývala většinou manipulační, bylo u ní skladiště, případně volná skládka. Pokud bys to měl stejně, tak bych na levém zhlaví dal jako první pravou výhybku a potom teprve levou k manipulační koleji. Dostaneš tak delší dopravní koleje.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Dusan » úte 08 srp, 2023 12:44 pm

No já bych určitě tu koncovou lokálkovou stanici zeštíhlil. Méně je více. Pokud chceš zachovat podobné uspořádání jako je vjezd okolo výtopny a něco u kuxých ve šturcu, tak pěkným příkladem bude Dobruška 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1286
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » stř 09 srp, 2023 10:30 pm

Zkusil jsem v rychlosti zapracovat vaše návrhy

- stanice není rovnoběžně s hranou (bude to vpadat moc dobře + vejde se mi celá staniční budova a sklad, navíc vedle SB se ještě může vejít kiosek s pár slunečníkama nebo domek a zahrádka pana přednosty.
- dvě vlečky zajistí dost provozu, případně můžu přidat nakládku dřeva, uvidíme. Musím synkovi na chvíli zabavit dřevěnou vlákodráhu a zkusit si posun :)
- strojírna je posunutá trochu bokem, ale stále vepředu. Zatím má jen jednu kolej, druhá se mi tam nějak nechce vejít.
- depo bylo úplně špatně, přesunul jsem ho na druhou stranu
- výhybky už nejsou na hraně panelu
- dopravní koleje jsou teď 1.8m dlouhé

- vlevo za obloukem svah, potůček s propustkem, les.

lokalka_kn2.png
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » čtv 10 srp, 2023 6:10 am

Návrh vypadá mnohem lépe. Stanice v mírném oblouku působí velmi dobře (u stanice kterou mám teď ve stavbě mám velmi podobné řešení, včetně využití prostoru pro staniční budovu). Mnohem lepší je teď umístění dělicích spár jednotlivých segmentů a celá zhlaví vždy na společném segmentu, což značně zjednoduší stavbu i případné následné rozebírání.
Délka staničních koleji by ovšem byla prima pro N.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Ivan » čtv 10 srp, 2023 6:32 am

Pěkná stanička, osobně bych ještě :
- použil výhybky EW2 i za cenu trochu kratších staničních kolejí (funkčně i esteticky je to mnohem výše než EW1, narval jsem je i na mini)
- prohodil bych vytopnu za vlečku, většinou se vytopny stavěly na druhé straně od VB, ovšem je i mnoho případů, kdy to bylo na jedné straně.
Je to jen můj návrh, hlavní projektant jsi ty :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » čtv 10 srp, 2023 6:55 am

Ivan píše:- použil výhybky EW2 i za cenu trochu kratších staničních kolejí (funkčně i esteticky je to mnohem výše než EW1

Máš samozřejmě pravdu pokud jde o estetiku, jenže pak už by zřejmě autor přišel nejen o délku staničních kolejí, ale také i umístění celých zhlaví na jednom segmentu, což mu usnadní stavbu i zapojování. Bohužel se vždycky musíme smířit s kompromisem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod StandaR » čtv 10 srp, 2023 7:38 am

Ivan píše:Pěkná stanička, osobně bych ještě :
- použil výhybky EW2 i za cenu trochu kratších staničních kolejí (funkčně i esteticky je to mnohem výše než EW1, narval jsem je i na mini)
- prohodil bych vytopnu za vlečku, většinou se vytopny stavěly na druhé straně od VB, ovšem je i mnoho případů, kdy to bylo na jedné straně.
Je to jen můj návrh, hlavní projektant jsi ty :wink:


Autor ale už delší výhybky používá, u H0 je EW1 dlouhá 228mm a EW2 je ta zkrácená :wink:

Já bych ale přemýšlel podobně o EW3, na lokálce nejsou potřeba tak velké staniční koleje a vzhledem k tomu že na plánu není Angličan tak by to šlo i rozumně poskládat z nich. Navíc kdyby si s nimi stavitel trochu pohrál a hrál si se zkrácením a úpravou úhlů za srdcovkou, vypadalo by to zase úplně jinak... Ale to už možná zase přeháním
StandaR
 
Příspěvky: 657
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod MichalM » čtv 10 srp, 2023 8:40 am

Stanice pěkně prokoukla. V oblouku bude vypadat dobře, jenom pozor pokud budeš používat krátká spřáhla - vyzkoušel bych na jakém poloměru je lze spolehlivě spojit a rozpojit. Jinak v místě, kde máš psané ZZN/dřevo bych nechal jenom ZZN, nakládku dřeva bych dal na volnou skládku vedle skladiště. Kolej před staniční budovou bude stejně manipulační a kvůli rampě tam nebude možný provoz osobních vozů (podle normy NEM 102). Popřemýšlel bych jestli nepřehodit depo a továrnu. Výhybka do depa by se potom dala udělat třeba z poloviny té spodní koleje, kterou bych nechal jako dopravní. Potom je otázka co budeš v depu obsluhovat. Pokud parní lokomotivu, tak potřebuješ vodní jeřáb, skládku uhlí, popelovou jámu, výtopnu s dílnou a případně vodárnu (může být i součástí výtopny). To už si chce ale vybrat konkrétní budovu a tu tam zasadit. KB model a Igra dělají pěkné budovy k našim lokálkám. Pro motorovou lokomotivu nebo vůz by sis vystačil s původní výtopnou a případně tankováním nafty.

Jinak co se týče výhybek, zůstal bych u těch středních. Já používám 12° střední PECO v CODE75 u kterých jsem vyhodil pružinový mechanismus, případně se dají i upravit na pružné jazyky. Tillig má výhodu, že má pružné jazyky, ale zase má ostřejší úhel 15° a je CODE83 (vyšší kolejnice). Ale to už záleží na tobě, které vybereš. U toho výpočtu užitné délky koleje nezapomeň, že vozy musí stát až za námezníkem, aby neblokovaly provoz po vedlejší koleji. Já jsem je umístil tuším 15cm od srdcovky, ale záleží to na použitém kolejivu. Podle té normy NEM 102 bys je měl umístit v místě, kde osy těch dvou kolejí jsou vzdálené 50mm.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » čtv 10 srp, 2023 9:24 am

Kolejivo PECO vypadá modelově mnohem lépe, stálo by určitě za úvahu to zkusit s ním.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod StandaR » čtv 10 srp, 2023 9:33 am

Tohle bych tvrdil až po tom co se na něm upraví ty jazyky
StandaR
 
Příspěvky: 657
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 10 srp, 2023 10:54 am

Ahoj, co se týká výhybek, tak Tillig je dobrá volba. pokud člověk nechce Weinerta nebo nějaké malosérie. Peco je tak do SN, kvůli kloubovým jazyzům.
Jinak Tillig vyrábí výhybky H0:
- Standard - 15° R600
- Elite 15°R484 (+ - ex Pilz) (EW1)
- Elite 15°R866 (EW2)
- Elite 12°R1650 (EW3)
- Elite 9,4° R2200 (EW5)
- Elite 6,34°R2200 (EW6)
Na webu Tilligu už u výhybek H0 označení EWx není.
Z mého pohledu používat výhybky s R1350 a na trati mít poloměry 500 je nesmysl, který bude bít do očí. To by mělo smysl, pokud by se např. plánovalo využití stanice na modulová setkání apod.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Ivan » čtv 10 srp, 2023 11:13 am

Abe Simpson píše:
Ivan píše:Pěkná stanička, osobně bych ještě :
- použil výhybky EW2 i za cenu trochu kratších staničních kolejí (funkčně i esteticky je to mnohem výše než EW1, narval jsem je i na mini)
- prohodil bych vytopnu za vlečku, většinou se vytopny stavěly na druhé straně od VB, ovšem je i mnoho případů, kdy to bylo na jedné straně.
Je to jen můj návrh, hlavní projektant jsi ty :wink:


Autor ale už delší výhybky používá, u H0 je EW1 dlouhá 228mm a EW2 je ta zkrácená :wink:

Já bych ale přemýšlel podobně o EW3, na lokálce nejsou potřeba tak velké staniční koleje a vzhledem k tomu že na plánu není Angličan tak by to šlo i rozumně poskládat z nich. Navíc kdyby si s nimi stavitel trochu pohrál a hrál si se zkrácením a úpravou úhlů za srdcovkou, vypadalo by to zase úplně jinak... Ale to už možná zase přeháním


Pardon, nevím proč, ale myslel jsem, že jsme v TT :roll:
Geometrii H0 neznám...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků