Místnost na vláčky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod MichalM » úte 29 srp, 2023 6:31 pm

Vypadá to moc pěkně. Tou kusou vpravo dole ses protáhnul moc ke spodnímu okraji, nechal bych tam trochu místa na nějakou nakládku.

V tom původním plánku jsi měl 3x100cm + 50cm segment. Když to máš na 3x90, tak by ti mělo zůstat 80cm místa, pokud to tedy nebylo nějak těsně. Těch 80 cm přímé koleje ve stanici to ještě dost vylepší.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » stř 30 srp, 2023 2:00 pm

Máš recht, to mi uteklo. Pro pobavení, celý ten testovací papundekl má 299,5cm :). Asi znamení.
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » pát 29 zář, 2023 11:19 am

Hlásím zahájení stavby:

Buková truhlářská překližka 12mm, vruty, lepidlo. Na začátku je rám 1000x500x100, pak na každé straně čelo 500x122 a ještě zbývají dodělat žebra (které ale musím vyměřit podle polohy výhybek). Na to pak přijde pás překližky 12mm a korek 10mm. A taky dovrtat otvory na protažení kabeláže, namontovat držáky na nohy...

20230929_121028~2.jpg
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod el_salamo » úte 28 lis, 2023 10:44 pm

Ahoj,

možná to vypadá, že projekt zapadl a vlastně se nic neděje. No, není to tak.

Zkusil jsem si několikrát na sucho vyskládat a vyměřit budoucí koncovou a pořád jsem s ní nebyl spokojený. Zadání je pořád stejné - trochu větší koncová stanice s vlečkami, které zajistí zajímavé Mn vlaky na kolejišti, pěkný posun, v osobní dopravě tam občas přijede Singrovka, občas Všudybylka, občas Hurvínek. Díly 100x50cm, oblouk na vjezdu R550. Kolejivo Tillig Elite, výhybky 15°/ r866 (střední).

Zatím mám v hlavě i ve wintracku 4 různé možnosti (pohledová strana je vždy dole):
- Salamek - v podstatě stále původní návrh, není na něm vlastně nic zvláštního ani zajímavého
- Sedlčany - vychází ze stejnojmenné stanice. Zajímavá je otočenou remízou a možností zpracovat větší kus krajiny v levé části
- Velvary - opět vychází ze stejnojmenné stanice, kvůli délce kolejí je ořezaná vlečka do cukrovaru. Továrna na pohledové straně může bránit ve výhledu, proto tam padají v úvahu jen nízké haly, stáčírna chemikálií + komín. Kusá kolej v továrně vede ke kotelně s komínem. Posun je zajímavější díky výtažné koleji. Nevejde se mi tam remíza, je tam jen bouda na posunovací mašinku (t334/t444)
- Kamenice - vychází z koncové v plánku "Kamenice II". Zcela opačná orientace, jen tady je staniční budova z pohledové strany. Proto to asi bude jen jednopodlažní budova, typu Adršpach. Kusá ke skladišti je asi ke zrušení, protože pak už se tam nevejde to skladiště (červeně). Remíza může být trochu stísněná, ale Ledečko by se mohlo vejít i s jámou a uhelnou skládkou. Líbí se mi tam umístění násypky štěrku, tak nějak tuším, že by tam mohl být hodně zajímavý posun. I díky výtažné koleji.

Staniční délky kolejí vychází všude podobně - kolem 1.7m, všude je nějaká ta snaha nemít všechno rovnoběžně s hranou panelu.

Asi nemám konkrétní dotaz - trochu víc se mi líbí Velvary a Kamenice, ale, pokud by tam někoho něco napadlo, viděl, cítil... sem s tím.
Přílohy
4 možnosti.png
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 207
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Ivan » stř 29 lis, 2023 4:28 pm

Ahoj,
za mne Velvary, místo ZZN by šlo i depo.
U Kamenice bych zrušil angličana na levém zhlaví, ta spojka ke kusé z dopravní koleje je divná a v reálu by asi nebyla (ale víme jak je to s různými výjimkami).
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod MichalM » stř 06 pro, 2023 10:29 am

Ahoj,

Já bych jenom upozornil, že v tom mém původním návrhu se počítalo s možností vložit mezi pravé dva segmenty nebo vlevo mezi trať a stanici další 50cm segment. K tomu je potřeba mít všechny koleje kolmo k hraně a o to ses připravil. Jinak osobně bych tu stanici neprotahoval do toho obloukového modulu a nechal ho přírodě. Ten poloměr není největší a alespoň částečné zakrytí nebude na škodu. A taky by to podle mě vypadalo lépe, kdyby na stanici již navazoval kus širé trati (bude to takové vzdušnější a vypadat prostorněji). V původním plánu byly dva obloukové moduly a potom přímý modul s vlečkou zapojenou do širé trati. Pokud tu stanici vytáhneš až do obloukového modulu, bude potom ta vlečka hodně blízko stanici a je otázka, jestli by už spíš nespadala do obvodu stanice.

Jinak konkrétně k tvým návrhům (pouze moje postřehy k zamyšlení, jak s tím naložíš je na tobě):
Salamek - u výtopny nebude dost místa na zbrojení (ohrada na uhlí, vodní jeřáb, popelová jáma), otázka jak ti bude fungovat spřahování vozů v oblouku na vlečce k ZZN (je potřeba vyzkoušet nejmenší poloměr, kdy se to bude dařit, očková spřáhla zvládnou o něco ostřejší oblouk, krátká spřáhla vypadají líp, ale potřebují větší poloměr.
Sedlčany - ten ostřejší oblouk ve stanici je zbytečný (problémy se spřahováním, zbytečné lámání vozů), krátká kolej s kusou k pile mi nedává moc smysl, výtopna mi tam přijde trochu pohozená. Když už, tak bych výtopnu napojil do té krátké koleje ze které vede vlečka k pile a případně kolej k výtopně trochu odklonil, aby nebyla rovnoběžně s okrajem. Je tam dost místa, vlezlo by se tam v pohodě komplet zbrojení.
Velvary - Tady ses podle mě zbytečně připravil o jednu staniční kolej. Výtopna je předpokládám pro stroj vlečky, potom bych i výtažnou kolej napojil na vlečku a ne do stanice (aby provoz na vlečce neblokoval provoz ve stanici). Nicméně ten tovární komplex takto vpředu bude muset být hodně nízký, jinak bude zavazet provozu (riziko poškození lamp, budov, komína kotelny). Navíc ti budovy zastíní pohled do stanice a na odstavené vozy v areálu. Jedině tam mít pouze rampu (boční a čelní) nebo nějaké stáčení cisteren (se zásobníky mimo panel), ale i to by mělo mít nějaké osvětlení.
Kamenice - málo místa na zbrojení u výtopny, ale to se dá řešit posunem na druhý segment. Více menších míst pro nakládku je asi v pořádku, nevím, jestli by takto umístili nakládku kamene, to je otázka na jiné odborníky. Ta výtažná kolej pro nakládku štěrku mi přijde dost krátká (vlezla by se tam lokomotiva a dva čtyřosé vozy?) Osobně si myslím, že by toho angličana nikdo nezaplatil a byla by tam pouze kusá kolej pod násypku. U míst pro nakládku si ověř, kolik se ti tam vleze reálně vozů (vlevo počítám max. dva dvouosé, vpravo možná tři, u nakládky dřeva to bude víc). Pokud je ta budova dole vedle štěrku staniční, tak by u ní nejspíš bylo i skladiště, případně nějaké podružné budovy a na to tam není moc místo (nebo je skladiště to vpravo?).

U toho plánování bych se víc zamýšlel nad výškou jak terénu, tak zamýšlených budov, stromů, atd., aby u přední hrany bylo budov míň a nižších (a byly blíž koleje, protože je potřebuješ v dosahu) a vyšší objekty byly spíš vzadu. Lépe to vypadá, ulehčí ti to údržbu i provoz a omezíš tím případné provozní škody. Nestavíš model podle reálné předlohy a máš v tomhle volnou ruku, tak bych to využil.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod marian_r » stř 06 pro, 2023 11:46 am

Spojky modeltech umožňujú aj koľajnice šikmo na rozhranie.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » stř 06 pro, 2023 12:01 pm

Na domácím kolejišti mám celé šestikolejné nádraží šikmo na rozhraní segmentů, problém s tím nemám. Podmínkou ovšem je, že je vzájemná poloha zajištěna ocelovými kolíky s kovovými pouzdry a koleje na rozhraní byly rozříznuty až po přilepení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod HonzaM » stř 06 pro, 2023 12:12 pm

marian_r píše:Spojky modeltech umožňujú aj koľajnice šikmo na rozhranie.

Můžeš popsat ty spojky modeltech?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod vorech » stř 06 pro, 2023 1:08 pm

HonzaM píše:
marian_r píše:Spojky modeltech umožňujú aj koľajnice šikmo na rozhranie.

Můžeš popsat ty spojky modeltech?


https://atlasrescueforum.proboards.com/thread/8547/modeltech-rail-aligners
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 pro, 2023 1:50 pm

No to bych se bál že to při první manipulaci ustřelím.
Naopak, je pravda, že spojky modeltech nedovolují koleje šikmo na rozhraní. Kdyby dovolovaly, spojka by vypadala jinak.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod marian_r » stř 06 pro, 2023 2:01 pm

Zlámalík píše:Naopak, je pravda, že spojky modeltech nedovolují koleje šikmo na rozhraní. Kdyby dovolovaly, spojka by vypadala jinak.


No, niektorí o tom nevedia a používajú ich.
modeltech.jpg


modeltech2.jpg


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=OEzAf3_6egw
Naposledy upravil marian_r dne stř 06 pro, 2023 2:05 pm, celkově upraveno 1
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod marian_r » stř 06 pro, 2023 2:02 pm

Vlastne aj na tom prvom odkaze sú šikmo.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 pro, 2023 3:40 pm

marian_r píše:
Zlámalík píše:Naopak, je pravda, že spojky modeltech nedovolují koleje šikmo na rozhraní. Kdyby dovolovaly, spojka by vypadala jinak.

No, niektorí o tom nevedia a používajú ich.

Někteří to nevědí a pak čumí jak puk. Mít kolej přes hranu segmentu je blbý i na doma, natož na modulovku.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Místnost na vláčky

Příspěvekod MichalM » stř 06 pro, 2023 6:49 pm

Já myslím, že jste trochu odbočili od tématu. Já pouze napsal, že ty koleje byly kolmo k rozhraní, aby se tam dal vložit další segment. Šikmé vedení kolejí přes spoj samozřejmě není problém a nejsou k tomu potřeba ani žádné spojky. Stačí segmenty složit, položit koleje, kolem spoje je řádně přilepit nebo připájet k vrutům dle libosti (já si vystačil s Chemoprenem). A následně říznout kolejnice podle rozhraní. Každopádně tu hrůzu na fotkách, kde koleje přesahují přes hranu segmentu bych si odpustil. Stačí lehká nepozornost a je vytrháno. Ač nepoužívám normované rozhraní, tak jsem dodržel že kolejnice končí o kousek dřív než je čelo segmentu (je tam nějaká desetina milimetru). Provozu vůle nevadí a nebude problém, pokud čelo třeba časem trochu seschne nebo spoj víc stáhnu. Ale v tomhle jsem už dost teoretik, tak bych to nechal odborníkům na dřevo.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků