Domácí segmentové kolejiště TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Vlasťa79 » úte 11 dub, 2023 7:28 pm

Tak, jsem tady zase. Protože moje staré téma zaniklo pro ztrátu obrázků a sousední je jenom náhledem na to, co mám doma.. tak to uděláme ofico topic ..

Kolejiště je segmentové, nikoliv modulové .. segmenty nemají normovaná čela, nejsou variabilní, jsou pro pevný a stálý tvar kolejiště. Základní šutr položen před cca 15ti lety.
Ovládání lokomotiv je digitální pomocí Roco Maus, dekodérů Lenz silver.
Ovládání výhybek je pomocí motorických přestavníků Tillig, výhybky jsou EW3, kolejivo Pilz, stavění cesty pomocí cestové volby s využitím Diod (stará dobrá klasika), návěstidla světelná s permanentní návěstí Stůj.

Kolejiště bylo od začátku bráno jako zábavní, bez předem zadané a dodržované epochy. Takže tam máme všehochuť, tak to tak i berte.

Teď nějaké prasárničky, kor pro zastánce topovek ... Použité věci : Noch, Auhagen, Tillig, Piko, Busch, ModelScene, Čína (stromky, postavičky nižší kvality) a další výrobci a dodavatelé.

Kolejiště se vytahuje několikrát za rok, sestavení a uvedení do provozu je za cca 30 minut, to samé je i schování do krabic a uložení.
Spojení je pomocí obyčejných drátěných háčků, uprostřed dřevěného rámu je naváděcí trn na střed. Pod celým panelem je napájecí vedení, spojení cinch konektory, každý segment je napájen z průběžného napájení

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vlasťa79
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10 dub, 2023 1:09 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Trixt » úte 11 dub, 2023 9:01 pm

Moc pěkná práce. Již jsem ji několikrát obdivoval na FB. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Matys » stř 12 dub, 2023 5:01 am

Za mě je toto skvělý počin.
Z prostorových důvodů jsem už několikrát uvažoval nad podobným projektem, ale vždy jsem se zasekl u myšlenek zda ty plánované nudle nejsou hloupost a zda to nebude vypadat úplně blbě.
Po shlédnutí FB a fotek zde jsem zcela ujištěn, že nebude, protože toto vypadá skvěle. Navíc jsem si pročetl i články o TEŽ a musím konstatovat, že opět začal hlodat červík pokušitel.
Zkrátka moooc pěkné
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 dub, 2023 6:08 am

Vlasťa79
Legendární segmentovka. Mě se nechtělo zasahovat do vedlejší diskuse, protože tu máme trolla, který do všeho kecá a prd tomu rozumí. No dobře, to je konečná fáze nebo budeš pokračovat v rozšíření segmentovky nebo už se budeš chlubit jen novými fotografiemi :?:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 dub, 2023 6:17 am

Matys píše:Za mě je toto skvělý počin.
Navíc jsem si pročetl i články o TEŽ a musím konstatovat, že opět začal hlodat červík pokušitel.
Zkrátka moooc pěkné

Ve IV.díle /SLOVENSKO/ je zmínka o modulovém systému VoVo/TTm - 1:120. Je tam Vojtovo rozhraní. Jeho moduly jsou rozděleny do dvou časových úseků. První časový úsek je od roku 1907 do roku 1970. Druhý časový úsek od roku 1970 do 2020. V obou časových úsecích jsou navrženy moduly se stanicemi, zastávkami, výhybnámy a traťové. Je tam i málo známý úsek s tunelem ve Vyšných Hágech do nemocnice.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Ivan » stř 12 dub, 2023 6:43 am

Vítej zpátky a jsem rád, že vlákno vzniklo. Já o kolejišti nevěděl a moc se mi líbí jeho pojetí. Píšeš, že je spíše hrací. Možná namíchaným, parametry a zpracování mi přijde velmi modelové a určitě někoho inspiruje.

Kdysi jsem měl také v plánu něco podobného, ale skončilo to u dvou segmentů. Nebyl čas, aspoň jsem získal zkušenosti.

Doufám, že uvidíme více fotek, kolejiště vypadá se spoustou detailů, tak se těším na momentky.

Ať se daří!
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » stř 12 dub, 2023 6:47 am

Krásná práce a šikovné řešení s místem.
Mám dotaz k tomu spojení segmentů. Na fotce jsem si všiml , že jsou klasické spojky kolejnic. Nejsou s tím po víceré manipulaci problémy nebo je to uděláno pro možnost výměny uvolněné spojky ?
Kolejnice jsou nějak fixované jako u klasických modulů ( šrouby , pájecí pražcové pole apod. ) ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Vlasťa79 » stř 12 dub, 2023 7:05 am

Trixt píše:Moc pěkná práce. Již jsem ji několikrát obdivoval na FB. :)


zdar, dík .. ale proti výtvorům dnešní doby je to těžce za zenitem :D :D

milan ferdián píše:Legendární segmentovka.


prej legendární :D :D hele koleje zůstávají, ani já nemám moc místa, tohle nám to volné zabírá tak akorát. takže se s holkama hrabeme jenom v povrchu, nějaký domeček, stromky, baráčky a blbosti. ono se to dost oživí .. teď jsem si po dlouhé době koupil vagon od Pika.. ten jídelní, ale stejně zkrácený, aby se nám vlezla souprava pěkně k peronu

Ivan píše:Píšeš, že je spíše hrací. Možná namíchaným, parametry a zpracování mi přijde velmi modelové a určitě někoho inspiruje.
Doufám, že uvidíme více fotek, kolejiště vypadá se spoustou detailů, tak se těším na momentky.


no je spíš hrací, proto jsem nedělal ani funkční návěstidla, ale jsou pořád na stůj .. a to jsem si je mohl dovolit jenom proto, protože máme jiné kočky .. ty co jsme měli předtím je úspěšně likvidovaly :D :D

hopeter píše:Mám dotaz k tomu spojení segmentů. Na fotce jsem si všiml , že jsou klasické spojky kolejnic. Nejsou s tím po víceré manipulaci problémy nebo je to uděláno pro možnost výměny uvolněné spojky ?
Kolejnice jsou nějak fixované jako u klasických modulů ( šrouby , pájecí pražcové pole apod. ) ?


zdar, hele spojky kolejnic jsou tam pro nivelaci kolejnic k sobě.. ten trn v rámu si navede rámy, ale přes ty spojky se srovnají i koleje. ono je to celé komplet přilepené, takže se to ani nehne, je to tam spíše pro jistotu. když jsem s tím začínal, tak jsem o modulech nevěděl vůbec nic, prostě jsme to nabouchali co se vleze do obýváku a udělali panel, protože doma prostě místo na kolejiště nebylo, aniž by zavazelo

jinak bych vám všem už dávno odepsal z mobilu, ale háže mi to chybu fora a nejde mi z mobilu psát
Vlasťa79
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10 dub, 2023 1:09 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod HonzaM » stř 12 dub, 2023 7:32 am

Báječný nápad. Výhodou je snadná páce při stavbě, segment mohu dát na stůl a pracovat na něm stejně jako na minikolejišti, když mám zrovna čas a chuť. Asi bych to ale řešil jako moduly a postavil si také jednoduché moduly s koncoým nádražím. Byla by pak možnost si někdy postavit jen krátkou trať a postupně stavět další moduly a trať prodlužovat. Stálo by asi i za úvahu zvolit normovaná čela, což by umožňovalo použit moduly v klasické modulovce.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 12 dub, 2023 8:06 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod HonzaM » stř 12 dub, 2023 7:55 am

Vlasťa79 píše:zdar, dík .. ale proti výtvorům dnešní doby je to těžce za zenitem :D :D

To si vůbec nemyslím, s modelovostí a provedením krajiny se s mým domácím kolejištěm mohu jen stydět. Pokud jde o návěstidla, s tím mám stejný problém. Není problém aby se návěstidlo postavilo z "volno" na "stůj" po projetí vlaku, ale problém je, že na "volno" ho pak musím postavit manuálně. Když si ale přijdou hrát děti, baví je jen vzít do ruky ovladač a jezdit, jenže pak buď jezdí na "stůj", nebo dát trvale "volno", jenže pak je při jízdě opačným směrem "volno" v protisměru. Dopadá to obvykle tak, že se jako u Tebe jezdí na "stůj".
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod sidlo » stř 12 dub, 2023 11:46 am

HonzaM píše:Pokud jde o návěstidla, s tím mám stejný problém. Není problém aby se návěstidlo postavilo z "volno" na "stůj" po projetí vlaku, ale problém je, že na "volno" ho pak musím postavit manuálně. Když si ale přijdou hrát děti, baví je jen vzít do ruky ovladač a jezdit, jenže pak buď jezdí na "stůj", nebo dát trvale "volno", jenže pak je při jízdě opačným směrem "volno" v protisměru. Dopadá to obvykle tak, že se jako u Tebe jezdí na "stůj".


V JMRI Layout Editor NX Odkud Kam https://www.jmri.org/help/en/html/tools/EntryExit.shtml se dá při vytváření vlakových cest nastavit volba Nastavení výhybek a návěstidel. Potom po postavení vlakové cesty se za vlakem návěstidlo shodí na Stůj a po opuštění bloku se znovu postaví Volnoznak. To trvá až do doby, dokud se ručně příslušná vlaková cesta nedá Vynulovat. To odpovídá vašemu požadavku jednou postavit cestu a potom dlouze kroužit.

LayoutEditor_NastaveniVyhybekANavestidel.png
LayoutEditor_NastaveniVyhybekANavestidel.png (72.42 KiB) Zobrazeno 2988 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Vlasťa79 » stř 12 dub, 2023 12:42 pm

HonzaM píše:Báječný nápad. Výhodou je snadná páce při stavbě, segment mohu dát na stůl a pracovat na něm stejně jako na minikolejišti, když mám zrovna čas a chuť. Asi bych to ale řešil jako moduly a postavil si také jednoduché moduly s koncoým nádražím. Byla by pak možnost si někdy postavit jen krátkou trať a postupně stavět další moduly a trať prodlužovat. Stálo by asi i za úvahu zvolit normovaná čela, což by umožňovalo použit moduly v klasické modulovce.


jojo, výhoda je, že si podám jeden nebo dva kusy a můžu na nich patlat.. ale i kdybych dělal další kolejiště.. jakože určitě nebudu, tak bych do norem nešel :D rád si dělám věci po svém a normy preferované na modelové železnici jdou mimo mě :D
Vlasťa79
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10 dub, 2023 1:09 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Sandy » stř 12 dub, 2023 5:21 pm

Vlasťa79 píše:
HonzaM píše:Báječný nápad. Výhodou je snadná páce při stavbě, segment mohu dát na stůl a pracovat na něm stejně jako na minikolejišti, když mám zrovna čas a chuť. Asi bych to ale řešil jako moduly a postavil si také jednoduché moduly s koncoým nádražím. Byla by pak možnost si někdy postavit jen krátkou trať a postupně stavět další moduly a trať prodlužovat. Stálo by asi i za úvahu zvolit normovaná čela, což by umožňovalo použit moduly v klasické modulovce.


jojo, výhoda je, že si podám jeden nebo dva kusy a můžu na nich patlat.. ale i kdybych dělal další kolejiště.. jakože určitě nebudu, tak bych do norem nešel :D rád si dělám věci po svém a normy preferované na modelové železnici jdou mimo mě :D

Vlasto, obdivuji tě.
Málokdo si uvědomuje, že postavit modulové/segmentové kolejiště v otevřené podobě je "brnkačka".
Ale postavit uzavřený tvar předpokládá značnou dávku zručnosti a především perfektní znalosti geometrie minimálně na úrovni deváté třídy ZŠ (z doby za "socíku"). A to myslím smrtelně vážně! On jeden chybný milimetr/úhlový stupeň na začátku může znamenat fatální centimetrovou nepřesnost na druhém konci.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Vlasťa79 » stř 12 dub, 2023 5:38 pm

Sandy píše:Vlasto, obdivuji tě.
Málokdo si uvědomuje, že postavit modulové/segmentové kolejiště v otevřené podobě je "brnkačka".
Ale postavit uzavřený tvar předpokládá značnou dávku zručnosti a především perfektní znalosti geometrie minimálně na úrovni deváté třídy ZŠ (z doby za "socíku"). A to myslím smrtelně vážně! On jeden chybný milimetr/úhlový stupeň na začátku může znamenat fatální centimetrovou nepřesnost na druhém konci.... :roll:


proč :D vždyť si to snad první poskládáš a pak to zbastlíš to přesného tvaru. nemyslíš si, že jsem to stavěl po kouskách :D
Vlasťa79
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10 dub, 2023 1:09 pm

Re: Domácí segmentové kolejiště TT

Příspěvekod Sandy » stř 12 dub, 2023 6:20 pm

Vlasťa79 píše:
Sandy píše:Vlasto, obdivuji tě.
Málokdo si uvědomuje, že postavit modulové/segmentové kolejiště v otevřené podobě je "brnkačka".
Ale postavit uzavřený tvar předpokládá značnou dávku zručnosti a především perfektní znalosti geometrie minimálně na úrovni deváté třídy ZŠ (z doby za "socíku"). A to myslím smrtelně vážně! On jeden chybný milimetr/úhlový stupeň na začátku může znamenat fatální centimetrovou nepřesnost na druhém konci.... :roll:


proč :D vždyť si to snad první poskládáš a pak to zbastlíš to přesného tvaru. nemyslíš si, že jsem to stavěl po kouskách :D

No, já ty moje minisegmenty GeoLine taky stavěl vcelku. Jeden segment jsem musel "dobastlit", jeden obloukový ale čeká na kompletní výměnu. Oprava není možná... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků