Kolejiště H0 3050x1060

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Jorges » úte 11 dub, 2023 12:15 pm

Dobrý den,
po 25ti letech se opět pomalu vracím k vláčkům. Chtěli bychom se synem postavit malé modelové kolejiště H0 pro IV - V etapu. Prošel jsem zdejší příspěvky a nechal se trochu inspirovat.

Místo na kolejiště je taková nudle s maximálními rozměry 3050 x 1060mm. Přístup pouze z přední dlouhé strany, ale kolejiště bude na kolečkách a půjde případně vysunout, aby byl přístup ke skrytým kolejím. Ze třech stran zeď – bude to v takovém výklenku. Minimálně na zadní stěnu bych chtěl dát foto pozadí, aby se to opticky rozšířilo.

Jelikož nejsem fanda posunování a radši se dívám, jak vlaky jezdí dokola, tak jsem se pokusil navrhnout následující kolejiště.
Obrázek
Vnitřní okruh by jezdil motoráček, který by měl v zadní části ještě zastávku.
Na velkém okruhu by se mohly proti sobě střídat dva vlaky.

Ovládání DCC, Multimaus + tablet, PC
Lokomotivy: motoráček T850, Brejlovec, Bardotka, Čmelák – vše od Roco s minimálním poloměrem oblouku 358mm. Z osobních vozů budu mít snad jen patrový vůz Bap ČSD od Pika (53114).
Jinak nákladní dvounápravové (směs všeho) a dvě čtyřnápravové cisterny.
Koleje a přestavníky Roco. Přestavníky ovládané servem.

Lokomotivy a většinu kolejí a přestavníků již mám.

Chtěl bych vás požádat o případné podněty a připomínky.
Předem děkuji.
Přílohy
3050x1050.jpg
Jorges
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 05 dub, 2023 7:58 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod HonzaM » úte 11 dub, 2023 4:13 pm

Nádraží bych se určitě nevzdával, je prima viditelné střídání vlaků. Určitě bych ale ten hlavní okruh udělal dvojkolejný, jednak mohou jet současně dva vlaky, navíc je míjení protijedoucích vlaků na dvojkolejce velmi efektní. Z nádraží by mohla vycházet lokálka končící koncovou stanicí se dvěma kolejemi s kolejovou spojku umožňující soupravy. Vypustil bych tu krátkou kusou kolej v pravém dolním rohu a raději prodloužil staniční kolej obloukovou výhybkou stejně jako v protějším zhlaví.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod sidlo » úte 11 dub, 2023 4:36 pm

Když kroužit, tak nic proti. Jenom pozor na místo, kde jedna trať najíždí druhou. Aby tam nebylo moc velké stoupání, lokomotivy by to nemusely utáhnout. Lomy nivelety budou způsobovat problémy s rozpojováním vozů.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Jorges » stř 12 dub, 2023 6:24 am

Děkuji za nápady a připomínky.
Zatím jsem upravil ten spodní pravý roh, kde jsem dal obloukovou výhybku.
Dále jsem malinko zmenšil pravý oblouk vnitřní trati, aby nebyly koleje v zadní části nad sebou. Sidlo měl dobrou připomínku k stoupání.
Tímto bych to mohl udělat podobně jako Milan Ferdián na plánku Ronov
Přílohy
řez trati.jpg
řez trati.jpg (25.98 KiB) Zobrazeno 3160 krát
3050x1060 ver4.jpg
Jorges
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 05 dub, 2023 7:58 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 dub, 2023 6:25 am

Chceš jen kroužit, nebaví tě posunovat, tak se vykašli na stanici. Vytvoř dva samostatné okruhy. Dolní okruh může být hlavní jednokolejná/dvojkolejná trať vzadu s odkrytou tříkolejnou výhybnou. Horní okruh pro lokálku s poloměry R358. Nalevo v oblouku vytvoř mini obloukovou výhybnu. Lokálka bude ve tvaru kost. V některém místě zvol něco jako přestupní terminál. Zakrytá bude část nalevo s dolním okruhem.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Dovi » stř 12 dub, 2023 11:22 am

 
Chceš jen kroužit, nebaví tě posunovat, tak se vykašli na stanici. Vytvoř dva samostatné okruhy [...]


Omlouvám se, ale vzdát se tak snadno stanice (malého nádraží) by se na domácím rodinném kolejišti mohlo časem ukázat jako dost bolestivé. Je to hodně důležité, zásadní rozhodnutí, a zvlášť když kolega je teprve na samém začátku svého vývoje...

Dnes člověk sice může preferovat jednu věc, ale zítra se jí nabaží. A bude pak litovat, že už může jenom kroužit a kroužit a nemůže to prostřídat s "posunováním", nádražním provozem atd. Navíc postupem doby přibydou další a další vytoužené "mašinky a vagonky" typické pro dané epochy... - známe to všichni až moc dobře.

Bylo by myslím škoda se o ten modelářsky pestřejší (a univerzálnější) provoz do budoucna připravit a tuto krásnou 3metrovou délku nevyužít lépe. Co by za ty 3 metry mnozí dali :--)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 dub, 2023 12:06 pm

Dovi píše: 
Chceš jen kroužit, nebaví tě posunovat, tak se vykašli na stanici. Vytvoř dva samostatné okruhy [...]


Omlouvám se, ale vzdát se tak snadno stanice (malého nádraží) by se na domácím rodinném kolejišti mohlo časem ukázat jako dost bolestivé. Je to hodně důležité, zásadní rozhodnutí, a zvlášť když kolega je teprve na samém začátku svého vývoje...

Dnes člověk sice může preferovat jednu věc, ale zítra se jí nabaží. A bude pak litovat, že už může jenom kroužit a kroužit a nemůže to prostřídat s "posunováním", nádražním provozem atd. Navíc postupem doby přibydou další a další vytoužené "mašinky a vagonky" typické pro dané epochy... - známe to všichni až moc dobře.

Bylo by myslím škoda se o ten modelářsky pestřejší (a univerzálnější) provoz do budoucna připravit a tuto krásnou 3metrovou délku nevyužít lépe. Co by za ty 3 metry mnozí dali :--)

Napsal, to co napsal. Na co ti je stanice, když zde budou vlaky jen křižovat nebo předjíždět. Na co tam má kusé koleje, když nechce posunovat. Ano máš pravdu Dovi, že tak krásný prostor na kroužení je škoda. Jenže máme tu modelovou velikost H0/1:87, kolejivo ROCO a malou hloubku 1,06 m. S tzv. "Metrovky" jsem se už jednou dobou zabýval, ano existuje plán kolejiště s kolejivem ELITE s rozměry 3,0 x 1,0 m pod názvem Spálovice. Ta je určená pro daný provoz, ale né pro kroužení.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod StandaR » stř 12 dub, 2023 12:27 pm

Zkusil bych něco nakombinovat z toho co tu je a z Milanových Spálovic. Jen by mě asi zajímalo pár věcí/omezení.

Délky souprav? - Podle návrhu to vypadá cca na něco přes metr?
Vratné smyčky? - Ano/Ne?
Koleje Roco - To jsou s podložím nebo bez?

Sice se zde mluví hlavně o jízdě, ale zatím mi příjde že té si tady člověk zase tolik neužije, když hlavní trať mizí v podstatě hned za nádražím

Myslím že v tomto případě by i stálo za úvahu kouknout na nějáké ty plánky od Nocha. Na ježdění mi to příjde fajn, jen si to upravit podle svého - Trochu protáhnout, někde něco přidat apod.
"Andreastal"
Obrázek

"Mittelberg"
Obrázek


Edit: Plán co má Milan na mysli
download/file.php?id=35928&mode=view
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Jorges » stř 12 dub, 2023 12:31 pm

Díky za další příspěvky.
Možná jsem se na začátku trochu hloupě vyjádřil, že chci jen kroužit. Myslel jsem tím, že nechci vytvořit kolejiště, které je jakoby slepé (nudloidní rozměr desky k tomu v tomto měřítku nabádá), ale aby vlaky mohly jezdit dokola.
Stanici bych rád zachoval pro možnost zastavení osobního vlaku a občasný "nádražní provoz".
Jorges
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 05 dub, 2023 7:58 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Jorges » stř 12 dub, 2023 12:53 pm

Abe Simpson píše:Zkusil bych něco nakombinovat z toho co tu je a z Milanových Spálovic. Jen by mě asi zajímalo pár věcí/omezení.

Délky souprav? - Podle návrhu to vypadá cca na něco přes metr?
Vratné smyčky? - Ano/Ne?
Koleje Roco - To jsou s podložím nebo bez?

Sice se zde mluví hlavně o jízdě, ale zatím mi příjde že té si tady člověk zase tolik neužije, když hlavní trať mizí v podstatě hned za nádražím

Myslím že v tomto případě by i stálo za úvahu kouknout na nějáké ty plánky od Nocha. Na ježdění mi to příjde fajn, jen si to upravit podle svého - Trochu protáhnout, někde něco přidat apod.
"Andreastal"
Obrázek

"Mittelberg"
Obrázek


Edit: Plán co má Milan na mysli
download/file.php?id=35928&mode=view



Délka soupravy na hlavní trati kolem 1 metru. Na vedlejší jen motoráček max 2 vozy.
Vratné smyčky spíš ne.
Koleje jsou bez podloží. To Roco podloží je takové hodně umělé

Díky za další návrhy.
Na návrhy od Noch jsem se již díval a jsou takové moc "Alpské"

Ještě jsem to upravil tak, že je tunel jen vpravo a zbytek hlavního okruhu je viditelný
Přílohy
3050x1060 ver5.jpg
Jorges
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 05 dub, 2023 7:58 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Dovi » stř 12 dub, 2023 1:04 pm

Ještě jsem to upravil tak, že je tunel jen vpravo a zbytek hlavního okruhu je viditelný


Zároveň jsi ale odstranil i tu (skrytou) výhybnu nahoře na hlavní trati.

Důsledky:

- už bys takto nemohl pustit dva vlaky proti sobě a vykřižovat je

- nebo dva vlaky za sebou (v jednom směru) a provést předjetí

- a hlavně by takto zbytečně omezený layout neumožnil logiku kruhu (pěkně kdysi popsáno Milanem Ferdiánem) a tím i celkem realistickou simulaci skutečného provozu i na menším jednoduchém kolejišti

- plus pozdržení vlakových souprav mimo zorné pole přihlížejících lidí; toto všechno časem velmi oceníš Ty i další diváci


Ten skryťák bych se proto snažil zachoval skoro za každou cenu (v nejhorším případě alespoň přiznanou výhybnu, třeba za přírodní překážkou nebo i za volitelně osaditelnou kulisou).
A spíš bych ještě dle možnosti uvažoval o rozšíření toho původně dvoukolejného řešení - každá kolej navíc ve SN by byla přínosem...
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 dub, 2023 1:54 pm

Výkres už není aktuální, protože Jorges upřesnil své požadavky.
-m-
Přílohy
Přestupní terminál DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Sandy » stř 12 dub, 2023 3:53 pm

milan ferdián píše:Výkres už není aktuální, protože Jorges upřesnil své požadavky.
-m-

Zlé jazyky tvrdí, že projekční činnost byla ukončena.... :P
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 dub, 2023 3:57 pm

Sandy píše:
milan ferdián píše:Výkres už není aktuální, protože Jorges upřesnil své požadavky.
-m-

Zlé jazyky tvrdí, že projekční činnost byla ukončena.... :P

Ano byla ukončena.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 3050x1060

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 12 dub, 2023 9:26 pm

Ahoj,
Podle mě by byla škoda nejen viditelné stanice, ale i té druhé (skryté). Pokud je potreba prodloužit viditelnou trať, přidal bych patro a skrytou stanici umístil dopředu.
Abych jen neplkal, zkusil jsem něco nakreslit. Snažil jsem se zachovat původní myšlenku - přání Jorgese. Zachoval jsem stanici, jen jsem ji trochu učesal. Ponechaný je i kroužící okruh viditelný v celé délce. Je přidána skrytá stanice. Navržená je tříkolejná. Protože výhybky berou dost užitné délky, naznačil jsem i možné provedení v podobě "šuplíku". To jsem naznačil tečkovaně.
Šuplík nabízí kromě jednoduššího provedení nabízí i významně delší delší už. délku kolejí a pokud bude proveden vyndavací snadnější přístup i údržbu. Vlevo jsem posunul i oblouk, aby se dalo šuplíkem projet přímo, pro klidné kochací kroužení bez manipulace. Šuplík má také tři koleje. Naznačeny jsou krajní pozice.
Ve viditelné stanici jsou doplněny tečkovaně koleje, které nejsou nutné. Ty jsou pouze pro případ, že by Jorges časem přišel na chuť posunu nebo chtěl tu a tam odstavit nějaký ten vůz.
Ve stanici křižují dva třívozové os. vlaky tažené Brejlovci. Dále tu stojí Hydra 853 (místo 850). Krokodýla nemám nakresleného.
Pokud by časem vyvstal zájem, je možné zriušit levý oblouk lokálky a místo zastávky udělat miniaturní koncovou stanici.
U kolejiva je použita geometrie Roco, odstup mezi kolejemi jsou 61,6mm. Na "hlavní trati je použit R3 (419,6 mm), na lokálce je R2 (358mm). Největší stoupání je na lokálce po výjezdu ze stance vlevo, ale nikde nepřesahuje 30 promile (3cm/m).
Krajinu jsem jen zlehka naznačil, regulérní plánek bude později (pokud bude zájem).
Přílohy
Jorges.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků