Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod lajblt » pon 21 pro, 2020 10:38 am

Jo, potvrzuju, u mě to byly MP1 první verze. Ta druhá už byla v pohodě, ale stejně jsem je vyměnil za MP5 kvůli druhému přepínacímu kontaktu.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod pekl024 » pon 21 pro, 2020 10:47 am

Ahoj,
pochopil jsem, že dnes už jsou MP1 v pohodě? Chci je použít.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod lajblt » pon 21 pro, 2020 11:49 am

MP5 je lepší. Ten jeden přepínač navíc za to stojí.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod NnODemon » pon 21 pro, 2020 1:26 pm

Přišel na to někdo proč ty MP1 nefungují po nějakém čase, pokud je tam jednoduchý vačkový pohon neměl by s tím být problém. Já teda nemám ani MP1/5 a ani serva, ale zhruba v příštím roce se budu muset rozhodnout, kterou cestou jít a nemám vůbec jasno. Když vemu MP5, tak se servem jsem na poloviční ceně a řekněmě za stejný výkon. Měl jsem cukání jít do těch MP1, dokud jsem si nepřečetl tohle :). Někdy je lepší nečíst :D .
Uživatelský avatar
NnODemon
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 24 dub, 2011 7:55 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 22 pro, 2020 12:06 pm

Pořád mi to vrtá hlavou čím by to mohlo být.
Přece když si přestavník MP1 koupím v obchodě, tak rozhodně taky několik měsíců někde ležel a přitom po zapojení funguje.
Jediný rozdíl. který bych tedy viděl, je ten, že je tam po instalaci do kolejiště trvale napnutá struna. Nic jiného mě nenapadá.
Jakou používáte strunu? Já, pokud je vzdálenost mezi kolejí a přestavníkem větší než 50mm, tak používám ocelový drát 0,8mm
Pokud je přestavník přímo pod deskou tedy vzdálenost cca 15-20mm tak dávám myslím 0,6mm. Mluvím o měřítku TT
Občas se mi sice stane, že některý přestavník zazlobí a nechce se rozjet, ale pak většinou stačí prstem šáhnout na posuvnou šablonu a on se rozběhne.
Mám jich na kolejišti celkem 27ks a některé skoro dva roky a nepozoruji, že by ty starší chodily nějak výrazně hůře než ty nově ji osazené.
Edit: jinak MP1 mám nastavený na střední kolík
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Jirkátor » úte 22 pro, 2020 12:24 pm

NnODemon píše:...Já teda nemám ani MP1/5 a ani serva, ale zhruba v příštím roce se budu muset rozhodnout, kterou cestou jít a nemám vůbec jasno...

Vůbec jsem nepřemýšlel a šel do serv. Nenapadá mne moc důvodů, proč bych jim neměl dát přednost před MP1 - 5.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Tomas Lebeda » úte 22 pro, 2020 3:12 pm

Jirkátor píše:
NnODemon píše:...Já teda nemám ani MP1/5 a ani serva, ale zhruba v příštím roce se budu muset rozhodnout, kterou cestou jít a nemám vůbec jasno...

Vůbec jsem nepřemýšlel a šel do serv. Nenapadá mne moc důvodů, proč bych jim neměl dát přednost před MP1 - 5.

Mě napadá třeba jednoduchost zástavby, jednoduchost elektrického zapojení, malé rozměry.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Jirkátor » úte 22 pro, 2020 5:04 pm

Tomas Lebeda píše:
Jirkátor píše:
NnODemon píše:...Já teda nemám ani MP1/5 a ani serva, ale zhruba v příštím roce se budu muset rozhodnout, kterou cestou jít a nemám vůbec jasno...

Vůbec jsem nepřemýšlel a šel do serv. Nenapadá mne moc důvodů, proč bych jim neměl dát přednost před MP1 - 5.

Mě napadá třeba jednoduchost zástavby, jednoduchost elektrického zapojení, malé rozměry.

To nechápu. V čem jsou serva složitější? Pokud tedy mluvíme o digitálu. Pořád do toho vedou dráty a dírou pod výhybkou vykukuje trn. Rozměry jsou prakticky stejné - takto to mám já viewtopic.php?f=1&t=11531&start=630#p282780. Navíc u serva nemusíš řešit délku chodu jezdce a tuhost trnu, prostě si délku a rychlost pohybu nastavíš. V eNku je to opravdu výhoda.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod MirekTT » úte 22 pro, 2020 5:08 pm

U MP hlavně možnost seřídit všechny možné pozice, pohyby, vektory a síly pouze pomocí šroubováku, čili žádné doplňkové znalosti navíc.
Nicméně tady Michalovi plevelíme, empéčka tu vlákno mají tuším své.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 22 pro, 2020 10:04 pm

Ahoj, ty MP1 mají problém v tom, ze když musí přestavit větší silou, někdy se nedotočí do pozice, kde vačky sepnou koncové kontakty pro další půlotáčku. Motor pak nemá sílu dostat přestavník do koncové pozice, ale protože přestavník nedojel a kontakty nepřepnuly, neotočí se zpět.
To je věc o které vím, a myslel jsem, že ji odstraním pružným táhlem k výhybce, které zmenší brzdící sílu.
Doposud světové stalo tak 1x ze 100 přestavení a stačilo do přestavníku strčit, aby “docvakl” a zase běhal. Ale po výluce a odstavce provozu je to katastrofa. Přestavníky odmítají se dat do pohybu a to platí pro oba směry. Ještě zkusím proměřit napětí, i když jsem zdroj neměnil.
Mám podezření i na centrálu, resp. nastavení dekodéru, ale fakt nevím.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Trixt » stř 23 pro, 2020 12:43 am

Michal Šuhajda píše: Ale po výluce a odstavce provozu je to katastrofa. Přestavníky odmítají se dat do pohybu a to platí pro oba směry. Ještě zkusím proměřit napětí, i když jsem zdroj neměnil.

Všechny? Nefungují vůbec? Jaký používáš dekodér? Napájíš přestavníky ze samostatného zdroje nebo DCC?

Jinak co se týká serv, také to není žádná hitparáda. Koupil jsem tři serva s dekodéry PeLi, abych mohl zrealizovat otevírání vrat výtopny. Ze tří serv mně s dekodérem funguje jen jedno (naštěstí alespoň jedno). Možná bude nějaké ještě fungovat s jiným dekodérem, ale nevím. Naštěstí jsem je kupoval zde v Česku:(
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod MirekTT » stř 23 pro, 2020 6:40 am

Hm, mě to nedá. Pár desítek jsem jich namontoval a mám je celkem v oblibě.
Michale, zmiňuješ, že přestavník musí občas přestavit větší silou. Motorek jistou sílu má a navíc převod velmi do pomala, tedy do síly. Naproti tomu výhybka má vždy lehký chod výměny. Předpokládám, že v hánule chodí výhybky stejně lehce, jako v TT. Takže bych se nejprve zaměřil na samotnou instalaci přestavníku. Byť je MP robustní a silný, pečlivou a přesnou zástavbu prostě potřebuje. Pokud mě někde potřeboval větší sílu, bylo to vždy kvůli vzdálenému přestavníku pomocí táhla. A i tak bylo nutno přísně dodržet velmi lehký chod mechanizmu.
A teď samotné nastavení přestavníku. Na vačkovém hřídeli je hnané kolo s čepem a otvory, kde se dá nastavit šíře posuvu. Od tří do devíti, a tuším u MP5 až do dvanácti milimetrů. Tady je nutno si představit vzorec páky. Za prvé pro všechny polohy čepu pro nastavení šíře rozkyvu platí, že nejvyšší sílu má přestavník v krajních úvratích. Je to dáno konstrukcí posuvníku.
A pak je tady ta páka, nejmenší sílu má přestavník, pokud je čep nejdále od osy hřídele, tedy nastaven na největší posuv. A samozřejmě naopak. S tím se při instalaci přestavníku musí taky počítat.
Až sem posud tě nepodezřívám, že bys tohle nevěděl. Takže bych se zaměřil na napájení. Prostě to chce 15V z tvrdého zdroje. Ne nějakých 15V, které klesnou na deset, když se motorek rozběhne. Je to opravdu důležité.

Shrnuto: pečlivá zástavba a správné napájení. (Platí pro všechny přestavníky a serva, nejen pro MTB).
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 23 pro, 2020 11:08 am

Mě si již několikrát stala taková záležitost, že mi nešel jeden přestavník ani když jsem ho prstem popostrkával.
Nakonec mi pomohlo, že jsem přehodil vedlejší přestavník a pak ten první začal fungovat.
Takže trochu podezdřívám dekodér. Používám DR4017. Nicméně ostatní stejné dekodéry mi to nedělají.
Napájím 12V DC ze samostatného trafa.
Prostě tak trochu záhada:)
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Ivan » stř 23 pro, 2020 11:46 am

Uz jsem to psal jinam, dám to i sem. Já mám 14 MP1 verze 2, dekodér kuehn WD10 a jezdím jednou za čas (i po více měsících) , kdy vyndam kolejiště ze skříně na jídelní stůl. Zatím po 2 letech žádný zádrhel. Napájím z rozvodu DCC, takže cca 14 V. Pravda, přestavníky mám hned pod 4mm deskou, struna 0.6mm.
Oni se toho asi sejde více a pak je problém.
Chci se zeptat, zlobí někomu i ta verze 2?

Možná by nebylo marné, kdyby se příspěvky k MP1 přesunuly do vlákna k nim (myslím že je v offtopic)? Už jsme to tu Michalovi dost zaplevelili, ale zkušenosti ostatních jsou velmi cenné!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 23 pro, 2020 7:47 pm

Ahoj, díky za tip s napětím. Omylem jsem někdy v minulosti připojil kabely k výhybkám na jiné svorky u zdroje. Takže místo 14,7V tam bylo 11,3V. Po úpravě zapojeni občas zastaví jediný přestavník.
Dekodér mám DR4018 centrála DR5000.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků