Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 28 říj, 2020 8:38 pm

Jirkátor píše:Taky jsem se nechal zlákat a zkusím to. Jen budou trochu menší.

Príma! S chutí do toho, jen to bude chtít asi tenčí drát, aby větve nezpůsobily příliš humpolácky.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 01 lis, 2020 10:59 pm

V pauze mezi motáním dalších stromů jsem se pustil do skal. V zemi České, přeci “Bory šumí po skalinách...”, tak nemohu sázet borovice na louku. Lesík je “pokácen” a pustil jsem se do pokladu. Na Rajceti je pár dalších fotek.
Přílohy
12E97D0E-78A6-4636-BC35-107F0C00D95C.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 02 lis, 2020 1:11 am

Jo a malém bych zapomněl, ve stavbě je nová trasa VN 22kV. Sloupy vlastní výroby - špejle, kousky evergreenu, papír a bužírka. Vyráběly je z části děti v rámci domácí výuky pracovní výchovy :) .
Některé sloupy budu muset ještě srovnat, ale to až před natažením lan. Vpředu jsou zdvojené izolátory, protože el. vedení směrem k fotografovi překračuje železnici.
Přílohy
64901E72-46B5-44A5-9555-1BCB3097367E.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod cipisekmp » pon 02 lis, 2020 7:08 pm

Zdravim. Jen at si deti hraji. Ze to neni trebas dokonale? No a co. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 10 lis, 2020 11:04 pm

Komu se nelení, tomu se zelení. Ano, poslední dobou tvořím stromy. Jinak vlastně nic. Když jsem unaven z borovic pustím se do listnáčů a naopak. Stromů už je přes čtyřicet, k tomu par křovin a pomalu dochází Polyfibre. Ještě tak tři až pět kousků a načnu druhé balení. Vázacího drátu už jedu čtvrté 30m klubko. Naštěstí jsem se před zavřením obchodů zásobil do rezervy.
Pro odreagování jsem zasadil prvních 10 borovic a doplnil je několika listnáči. Na kopci je teď cca 15 stromů. Druhá várka borovic je ve stadiu jehličení. Les bude klesat až k silničce.
Přílohy
AA3ABB61-2677-4EB3-A6F4-B1185264B0EB.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod jirkah » stř 11 lis, 2020 9:32 am

Vypadá to výborně ,asi přijdu na výuku :-) stromů není nikdy dost .
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 11 lis, 2020 11:36 am

Jen přijď, dokud mám materiál. Aspoň budu mít důvod uklidit :)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Vladimír_B » stř 11 lis, 2020 5:10 pm

jirkah píše:Vypadá to výborně ,asi přijdu na výuku :-) stromů není nikdy dost .
Jen pozor na měřítko! Ať z toho nemáš sekvoje! :D Sorry...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 11 lis, 2020 6:05 pm

Já spíš dělám podmíráky. Největší borovice má 18 cm. Ostatní jsou okolo 15 cm, nejmenší má zatím 11, ale mám 4 ks do školky zatím ve stavu koster. To bude pokus o “vánoční” borovičky. Sám jsem zvědav jak to dopadne.
Včera jsem ovocné stromy tedy přesněji jabloně, které mají drobnější listy sypal opadem z Naturexu od Polák model, tedy tím co opadalo při olistění větších stromů a ty kousky mi připadaly povědomé. Protože toho opadalo málo, vytáhl jsem sáček se zelenými pilinami a doplnil. Bylo to ono, jen piliny mají trochu jiný odstín.
Nabízí se hádanka, nebo tipovací soutěž:
Na přiložené fotce je originál Naturex a domácí posyp. Poznáte originál? Schválně, je Naturex ten tmavší (vlevo), nebo světlejší (vpravo)?
Přílohy
457D4167-EB7A-4467-A914-3119B9106A70.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 16 lis, 2020 2:21 pm

Zdá se, že na soutěž neměl nikdo náladu, tak bych rád napsal odpověď, ale už si nepamatuju, co je originál :D
Nicméně jsem mírně pokročil v rámci zelenění a naRajce jsem přidal pár fotek. Mile mě překvapila výroba křoví, které jde velice rychle, akorát ho musím dělat ve větších sériích. Teď vzniklo 11 kousků za 2 hodiny a to ho dělala z části dcera pod odborným vedením. Předvedl jsem první a druhý kousek a pak už motala, foliovala a posypávala sama, na mě zbyly práce typu mytí lakování apod.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 20 pro, 2020 9:39 pm

Tak jsem dnes strávil 2 hodiny pokusy o rozhýbání výhybek s přestavníky MTB.
Po cca 4 měsících odstávky a vypnutí jsem byl velmi nemile překvapen. Nejprve téměř všechny přestavníky vůbec nereagovaly na pokyny. Myslel jsem di, ze je chyba na straně centrály a ovládání, ale bohužel to vypadá spis na chyby přestavníků, které zatuhnuly v mezipolohách a odmítaly se hnout, protože po dotlačení rukou se některé pohnuly jednou, některé opakovaně, některé vůbec. Doufal jsem, že pružné táhli k výhybce známy problém vyřeší, ale bohužel se zda, ze nikoliv.
Po výše uvedené snaze, jsem dostal zhlaví do stavu, že při volbě cesty přestaví 1-2 výhybky ze čtyř. Jsem z toho opravdu hodně rozmrzen, skoro bych řekl nas.an.
Nemáte někdo podobnou zkušenost? Případně řešení jak upravit koncové kontakty?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod lajblt » ned 20 pro, 2020 10:02 pm

Takhle jsem dopadl s MP1. Z osmi jich chcíplo po roce nečinnosti šest. Bohužel to bylo už tři roky od koupě. :( Doufám, že MP5, které jsem pořídil místo nich, vydrží déle. S Hoffmany ve druhé stanici není problém ani po šestiletém "uskladnění".
Jinak s MP5 mám tu zkušenost, že pořádně fungují až při napětí 12V=. Pokud jsem je napájel jen 10V=, nedobíhaly správně do koncových poloh.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod hank61 » ned 20 pro, 2020 11:29 pm

Michal Šuhajda píše:Tak jsem dnes strávil 2 hodiny pokusy o rozhýbání výhybek s přestavníky MTB.
Po cca 4 měsících odstávky a vypnutí jsem byl velmi nemile překvapen. Nejprve téměř všechny přestavníky vůbec nereagovaly na pokyny. Myslel jsem di, ze je chyba na straně centrály a ovládání, ale bohužel to vypadá spis na chyby přestavníků, které zatuhnuly v mezipolohách a odmítaly se hnout, protože po dotlačení rukou se některé pohnuly jednou, některé opakovaně, některé vůbec. Doufal jsem, že pružné táhli k výhybce známy problém vyřeší, ale bohužel se zda, ze nikoliv.
Po výše uvedené snaze, jsem dostal zhlaví do stavu, že při volbě cesty přestaví 1-2 výhybky ze čtyř. Jsem z toho opravdu hodně rozmrzen, skoro bych řekl nas.an.
Nemáte někdo podobnou zkušenost? Případně řešení jak upravit koncové kontakty?


Michale. Někde se to tu ještě nedávno řešilo a minimálně já a Hopeter jsme měli s MP1 rovněž po nějaké odstávce naprosto stejné problémy. Údajně to prý dělaly pouze MP1 z první série, ale já na ně již po této zkušenosti natolik zanevřel, že raději používám už jen bezproblémová serva.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod MirekTT » pon 21 pro, 2020 4:54 am

MP1 máme na sluníčkuII. Rok se na něj nesáhlo a brzy se začne zase pracovat, tak jsem zvědav, v jakém stavu to bude. Zkušenost ukázala, že na MTB přestavníky je jistější 15V. Na dvanáct pouze přes tenkou strunu přímo pod výměnou, tedy velmi lehký chod výhybky. Jinak skutečně hrozí nedojetí.
V přestavníku nemá co chcípnout. Je to jen motorek točící vačkou, která přesouvá šoupátko a cvaká mikrospínači. Nedovedu si moc představit, že by kontakty napadla koroze, nebo že by se začal rozpadat plast. A jiná destrukce při běžném skladování a používání mně nenapadá.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod hopeter » pon 21 pro, 2020 10:00 am

Ano potvrzuji , z deseti MP1 čtyři nefunkční po delší odstávce. Bohužel tak to je. Postupně přecházím na serva.:wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků