Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 17 dub, 2020 10:02 pm

Škoda už jsem objednal přímo a přišla mi odpověď na objednávku z mininatur, že se ohledně termínu ozvou. Možná objednávku stornuji a objednám ve Světě na kolejích. Má to nevýhodu, ze se mi objednávka prodraží, protože jen u vozíku nezůstane.
Díky za tip na KŽM Brno podívám se co a jak.
Prikladam jednu noční fotku. Nádražní budova je pouze položena, tak moc neprohlizejte peron.
Přílohy
C41BEC4A-6976-451D-A268-902929DC82A7.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod tabletrain » pát 17 dub, 2020 10:14 pm

Tiež som sa pohral s interiérom.
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 10 kvě, 2020 9:30 am

Bečovskou budovu jsem prozatím odložil. Na nátlak dětí vzniká nová stanice. Jde o koncovou stanici Zelvice. Jak jsem zmiňoval před časem, původní plán na umístění koncové stanice byl upraven. Stanice byla posunuta a upravena. Vzhledem k místu, které je k dispozici, jsem ji musel zkrátit. Vjezdové zhlaví je umístěno v oblouku.
Koncová stanice má dvě dopravní koleje č. 1,3. Dále zde najdeme manipulační kolej č.5 u skladu s rampou a kusou kolej 5a, kde je volná skládka a konec koleje užívají Uhelné sklady.
Poslední je kolej 4V, která patří vlečce Hosp. družstva / ZZN. Kromě sýpky (asi to vyhraje Telč) je zde i rampa, další sklad a plocha pro stáčení cisternových vozů nebo vyprazdňování vozů Raj a rampa.
Délka kolejí je omezená, ale pro zajímavý provoz dostačující. Dopravní koleje mají délku cca 85cm bez výhybek na manip. koleje/ vlečku. S vyhybkami jsem na cca 1,0m délky. Trasa lokálka má dost stoupání, takže norma zátěže pro “Hektora” je 200t / 12 náprav. Na trať mají sice přechodnost i Bardotky, ale ty běžně jezdí jen v omezené míře s osobními vlaky (kvůli topení). Do Želvic totiž jezdí 1x denně přímý vůz od rychlíku.
Stanice je postavena ze zásob. Použil jsem staré výhybky Pilz, ze zásob. Jednak kvůli tomu abych je rozumně zpracoval, jednak kvůli geometrii, která umožňuje provést zhlaví na celkem malé délce. Jen jsem nemohl strávit kloubové jazyky a původní srdcovky z podivné slitiny, tak jsem se pustil do úprav. Vyrobil jsem nové srdcovky i jazyky, přestavníky budou motorické od MTB. Trochu jsem upravil i poloměry zejména u obloukových výhybek. poloměry jsou nyní cca 600 mm.
Stanice je zatím na stole. Protože k finálním místu je obtížný přístup, musím udělat maximum prací mimo. Přikládám fotku ze včerejšího večera, vozidla jsou jen pro názornost (a pro potěšení). Elektrika mě čeká dnes večer.
Přílohy
B17D26D4-D013-4166-8668-88D5165E382B.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 10 říj, 2020 8:29 pm

Přes léto toho moc nepřibyly, ale něco málo přece. Ve stručnosti:
- Koncová stanice Želvice má výpravní budovu, v kolejišti zaštěrkováno mimo nástupišť a hotové uhelné sklady - foto
- dále na kolejišti přibyly plochy trávy a postupně přibývá křoví a stromy.
- V potoce pod příhradovým mostem už teče voda, a most dostal konečně zábradlí a trochu oreznul.
- Přibylo několik vozidel, byť se některá bez troleje neprojedou

Přikládám pár obrazků
Přílohy
FE1ED828-67D2-48A8-BF75-2D58CA423315.jpeg
Lokomotivní vlak po výjezdu z tunelu přejíždí přes most, kde zatím schází omezení rychlosti pro nákladní vlaky. V závěsu za “Sergejem” jede “ Laminátka” S489.0020 na cestě z dílen.
A39B857C-1098-42CF-87F5-A1CDD7D2EBB7.jpeg
M296.1 + Baim jako spěšný vlak minul mechanické závory a přes most se blíží k tunelu
1942070E-DAB7-45B9-BDB5-952B924C3681.jpeg
Uhelné sklady okupují kusou kolej u vjezdu do dopravny D3 Želvice
Želvice nejsou ve finální poloze, ale leží na stole
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 11 říj, 2020 2:34 pm

Venku sychravo, rodina kouká v TV na koníčky a na kolejišti je další přírůstek. Takže opět koncová dopravna D3 Želvice, tentokrát vlečková kolej ZZN - zatím bez budov, zato s oplocením.
Plot je tvořený klasickým postupem. Sloupky a vzpěry z ocelového drátu, pletivo z jemného drátěného pletiva proti hmyzu. Pletivo je střiženo v úhlu 45 st. Horní napínací drát je z hnědé niti.
Pletivo leželo pár let v garáži, takže původní barva omšelo a místy orezlo. I díky tomu už není nutná přílišná patinace a dá se snadno naznačit i poškození o které u starého plotu není nouze.
Přílohy
F0EAF47D-C5D5-4DCD-AA28-6A2FB034705D.jpeg
Plot při lepení, pletivo je dočasně fixováno špendlíky i zapřeno pražci, než ho přestřiknu aktivatorem vteřiňáku.
C7B127A3-2F1F-470E-954B-B97B99A93085.jpeg
Na 3. kolej vjíždí MOs tvořený M131.0 a vozem Blm, na 1. koleji Hektor před chvílí dokončil posun a teď čeká na odjezd s Mn vlakem. Foceno s bleskem, tak díra překvapivě vylezla.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod chameleon » ned 11 říj, 2020 3:01 pm

Ahoj Michale, máš to moc pěkný!
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 11 říj, 2020 9:19 pm

chameleon píše:Ahoj Michale, máš to moc pěkný!

Díky za pochvalu.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 26 říj, 2020 1:06 pm

Ahoj,
Začínají dlouhé večery a tak jsem se dostal k tomu, abych doplnil pár fotek z ročního postupu na kolejišti. Najdete je opět na Rajceti.
Nečekejte převratné novinky, některé se už na fóru objevily, nicméně v albu jsou s komentáři :) .
Úplně nové jsou pouze stromy resp.borovice, které prezentuji ve též vlákně "Výroba doplňků".
Nicméně vzhledem k tomu, že výroba stromoví běží na jak na listnaté tak i na jehličnaté lince, brzy přidám fotky z výroby listnáčů.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Trixt » pon 26 říj, 2020 3:32 pm

Možná novinky nejsou převratné, ale určitě jsou inspirující. I ta díra v plotě vypadá skvěle. :) Díval jsem se, zda jsi již někde v terénu použil nové borovice, ale zatím jsem je na fotkách kolejiště neobjevil.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 26 říj, 2020 5:04 pm

Borovice jsou včera dodělané, až jich bude víc (aspoň 10) začnu s lesíkem na skalce nad potokem, která je vidět na fotkách s přejezdem. Dole je pásmo dubových a borových lesů na pískovcích, u koncové stanice v horách už převládají smrky.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 27 říj, 2020 11:04 pm

Tak jsem ty čtyři zasadil, ale jen dočasně, ještě mi schází podrost v lese.
Aby tam tolik neprofukovalo, přidal jsem pár listnáčů z dnešní tvorby. jJak listnaté stromy vznikly najdete v albu o stromech, které se dočkalo listnatého pokračování
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Trixt » stř 28 říj, 2020 5:27 am

Já myslím, že ty stromy vypadají skvěle. :) Pěkná práce.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 28 říj, 2020 2:04 pm

Stromy přibývají, dnes jsem první várku přelakoval. Borovic je deset, listnáčů ještě víc. Už bych se mohl pustit do sázení. Ale spíš ještě pár kousků počkám. :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod chameleon » stř 28 říj, 2020 5:30 pm

Michal Šuhajda píše:Stromy přibývají, dnes jsem první várku přelakoval. Borovic je deset, listnáčů ještě víc. Už bych se mohl pustit do sázení. Ale spíš ještě pár kousků počkám. :D
Taky proto mám v plánku u vjezdu do SN zakreslený borovicový háj - když vidím, jak ti to jde, risknu výrobu taky a obšvihnu tvůj postup :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Jirkátor » stř 28 říj, 2020 6:17 pm

Taky jsem se nechal zlákat a zkusím to. Jen budou trochu menší.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků