Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod HonzaM » stř 26 zář, 2018 4:36 pm

Bylo by prima na rajčeti vkládat datum pořízení fotografie. Je to velice pěkné a zbývá se jen těšit na postupné výsledky. Konečně kolejiště kde vlaky jezdí jen mezi dvěma koncovými stanicemi. Je mi ovšem jasné, že nemá každý takový prostor a dostatek času který na stavbu věnovat. O to cennější vidět stavbu takovéhoto kolejiště.
Osobně mne mrzí že se dává přednost možnostem modelů a ne zajímavému a bohatému provozu jaký poskytuje velikost N.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 26 zář, 2018 9:07 pm

Ahoj, to je najednou odpovědí. Děkuji, a jak se zdá, asi si o ně budu muset psát častěji :D
HonzoM zkusím datumy doplníte, ale bojím se, že ta data budou dost deprimující. Poslední fotky jsou pořízeny po dlouhé době asi rok bez většího pokroku. To vyplývá z časových možností, o kterých též píšeš.
K uspořádání kolejiště malou opravu. Vlaky nejezdí mezi dvěma koncovými stanicemi. Hlavní trať tvoří vlastně ovál, který je uprostřed propojen spojkami, takže vznikají dvě smyčky a vlak ze SN může vyjet libovolnou tratí. Viditelná je pouze jedna stanice. Další 2 čtyřkolejné stanice tvoří SN a na jedné stoupací trati je dvoukolejná skrytá výhybna. Z viditelné stanice odbočuje místní trať se zastávkou a vlečkou sklárny, ale jinak zatím bez konce.
Nějak jsem nepochopil poslední větu, jasně, že eNko nabízí na stejném prostoru dvojnásob místa, ale jsem konzervativní a když už si s H0 hraju skoro 40 let, měnit to nebudu. Na provoz jsem sám zvědav. Na jednokolejné hlavní trati bude vzhledem k délce stoupacích kolejí a mezistaničním vzdálenostem do SN (cca 15m) celkem odpovídat skutečnosti. Tedy co se týká hustoty vlaků.
Jen mi prosím vysvětli co myslíš upřednostněním možností modelů?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 04 říj, 2018 2:53 pm

Pouze kraťoučká aktualizace - 3 fotky na Rajceti.
Zapojil jsem další pracovní síly, aby si dětičky jen nejezdili vláčky a pokračujeme ve štěrkování Tepelského zhlaví ve stanici.
Dobrá, výhybky štěrkuju sám, protože se na to děti necítí, ale koleje jim docela jdou.
Zásoba štěrku už dochází, ale zítra si vyzvednu nový. Pomalu budu muset začít přemýšlet jak na nástupiště.
Přílohy
IMG_2490.JPG
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 20 lis, 2018 2:17 pm

Pokročil jsem se stavbou. V minulých dnech a týdnech došlo na obávané drátování. Fotky s komentářem na Rajceti
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 27 lis, 2018 3:08 pm

Tak se hlásím s dalším pokrokem.
Už mám natahané dráty i k přestavníkům. Dráty jsou zatím pouze vyvedeny (s rezervou) v místě budoucího konektoru.
Zatím nemám a hledám vhodný konektor. Budu rád za tipy na vhodné typy :)
Budoucí napojení ovládacího pultu by mělo být flexibilní.
1. Kvůli možnému připojení z obou stran
2. Kvůli možnému přenesení ovl. pultů do jednoho bodu (centrální ovládání stanice)
K bodu 2. přemýšlel jsem, zda by šlo nějak nasimulovat elektromechanické ZZ. Tedy výpravčí ve stanici by měl centrální pult, na každém zhlaví by bylo jedno stavědlo (ovl. pult), ze kterého by byly stavěny výhybky a návěstidla (drátovody nahrazeny dráty) dle pokynů od výpravčího. Ovšem ještě nemám úplně domyšleno, jak na to.
I z tohoto důvodu jsem chtěl nejprve použít čistě mechanické řešení (bovdeny) ovšem pak jsem se přiklonil k elektromotorickým přestavníkům MP1 od MTB modely. Teď tedy analogové řešení, ale ještě nejsem 100% rozhodnut.
Možná nakonec použiju digitál, což mi zjednoduší práci při drátování ovl. pultu i konektorů - ovšem ono připodobnění elektromechanice už vezme za své. No, máte-li nějaké zajímavé nápady, sem s nimi. Jen prosím ať je to aspoň trochu k věci.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Trixt » úte 27 lis, 2018 3:38 pm

Asi to nebude moc k věci, ale pokud jsi nezavrhl přechod na kompletní digitální ovládání, pak bys mohl do svých úvah zahrnout i nahrazení ovládacího pultu počítačem. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod fulda » úte 27 lis, 2018 4:38 pm

digitál ti ve tvém případě zjednoduší drátování a také přenášení pultů. Navíc si budeš moci udělat varianty - jednomužná / trojmužná.

Pokud by jsi se chtěl přiblížit mechanice, tak nad tím jsem také přemýšlel. plánoval jsem něco takového, jako že si udělám dvě tlačítka, nad která dám páku na něčem pružném, takže přehození na jedné straně povede k přehození také na straně druhé. Ale pak mi to vyšlo tak komplikované, že jsem se na to vykašlal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod lajblt » úte 27 lis, 2018 6:44 pm

I na elektromechanice mohou být elektromotorické přestavníky (třeba Rakovník). Pak bys to mohl zjednodušit na "ústřední stavědlo" v dopravní kanceláři. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Vladimír_B » úte 27 lis, 2018 9:45 pm

Ahoj, já bych se elektromechanice v "plné palbě" obloukem vyhnul. Je to zdlouhavé a nudné. (Ano, znám pár takových co je to baví, ale to jsou procenta populace a nemusím Vám psát co je živí. :D ) Když už tak bych si nasimuloval řídící přístroj a práci stavědel bych nechal na počítači. Děti bez tak baví spíš jezdit, nebo kochati se pohybujícím se vlakem...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 27 lis, 2018 10:53 pm

Ahoj, snahou je právě trojmužná obsluha v základu, dvojmužná nebo jednomužná ( přidružen jeden či oba pulty stavědel) jako náhradní řešení. Děti by měly fungovat jako signalisti a záložní řešení je pro chvíle, kdy ke to nebude bavit. Vím těch chvil bude víc a víc.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 27 lis, 2018 11:00 pm

No, mě třeba velmi bavil ústřední zámek v Lokti, aspoň do doby než jsem omylem přehodil klíče a z pasti mě vysvobodil kouzlem sám Marwin. Tak si říkám, ze ta elmechanika by mohla být skoro stejně příjemná blbárna.
PS: momentálně mě živí autobusy s hvězdou nebo K ve znaku, tak nevim
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod marwin » stř 28 lis, 2018 10:03 am

Michal Šuhajda píše:No, mě třeba velmi bavil ústřední zámek v Lokti, aspoň do doby než jsem omylem přehodil klíče a z pasti mě vysvobodil kouzlem sám Marwin. Tak si říkám, ze ta elmechanika by mohla být skoro stejně příjemná blbárna.
PS: momentálně mě živí autobusy s hvězdou nebo K ve znaku, tak nevim


Bečov s elektromechanikou by byl žrádlo o tom žádná, určitě bych byl jeden z prvních zájemců, kteří by si to chtěli vyzkoušet.
Předpokládám, že na stavědlových pultech by si chtěl mít páky ala hofine, které přepínají přepínače. K nim budeš muset dodělat pravítka, tak jako je má v Buelthausenu, můžu poskytnout fotky (o víkendu bude stanice na setkaní).
V dopravní kanceláři budeš mít řídící přístroj, kterým budeš povolovat stavění výhybek a návěstidel na stavědlových pultech.
Předpokládám vše v digitálu, takže stavědlový pult můžeš píchnout kdekoliv v nádraží. Tedy pokud bude na setkání obsluha stanice jednomužná, tak je mám pěkně u sebe a pokud seženeš signalisty, tak jim pulty dáš ke zhlaví.
Na doma je to docela pakárna, tak bych vyřadil řídící přístroj a stavěl bych vlakové cesty jen pákama.
Jako první bych si sehnal nějakou publikaci o elektromechanice, abys nastudoval teorii, bývají tam i rozkresleny jednotlivé prvky. Na úplný začátek se dá něco vygooglit, např.koukni sem https://publi.cz/books/191/03.html .
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 01 lis, 2019 2:24 pm

Ahoj,
už jsem dlouho nepřidal žádnou fotku z kolejiště, ale pokrok probíhal spíš neviditelně. Sen o elektromechanice zatím nechám spát. Prozatím (jen na jeden furt :) ) jsem zprovoznil ovládání přes DCC centrálu a dekodéry výhybek a po vyladění všechno běhá tak jak má. Ovládací pult je v tabletu (resp. v mobilu).
Ve viditelné části přibylo:
- Nástupiště jednostranná sypaná jsou složena ze smrkového hranolku 3x3 mm - hrana, a samotné nástupiště je z balsy a brusného (smirkového) papíru - (základní tvar). Na závěr je vše posypáno jemným štěrkem.
- Nástupiště betonové je od ES Pečky, upravované v obloukové části (ještě projde patinací)
- Hrany plochy pro nakládku - Opět smrkové hranolky 2x3 mm, Nyní je v plánu úprava a dosypání ploch
- Vodní jeřáby Po průzkumu pozůstalých jeřábů a hledání v historických (barevných) fotkách budou upraveny barvy. Ani černá ani celosvětlešedá není to pravé.
- Svah za stanicí - zatím hnědý, chystám se zelenit v nejbližších dnech
- Malované pozadí, za kterým je ukryta klesající trať s dvoukolejnou výhybnou. Pozadí malovala dcera, děti mi na stavbě zdatně pomáhají, a částečně já. Původně jsem zvažoval použití fototapety, ale pokusy na menší části mne nepřesvědčily. Navíc nemohu přece originální umělecké dílo jen tak přelepit nějakou fotkou..
- Sdružené odjezdové světelné návěstidlo (Ž,Č,B) pro koleje 1 a 3. návěstidlo je plně funkční vč. návěstí posun dovolen nebo opatrně na přivolávací návěst
Přidávám fotky, ovšem fotil jsem z mobilu a večer, proto kvalita není příliš vysoká.
Přílohy
IMG_5050.JPG
IMG_5043.JPG
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 01 lis, 2019 3:34 pm

No pane jo,taky jedno z těch menších kolejišť. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště H0 na půdě, návrh a stavba - MiŠ

Příspěvekod jirkah » sob 02 lis, 2019 11:40 am

Michal má krásný prostor a kolejiště. Měl jsem možnost vidět osobně a je to perfekt.Hlavně díky Michalovi vzniknul základ mého kolejiště , který byl postupně doladěn do fáze stavby. Díky :-)
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků