kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » ned 23 říj, 2022 4:18 pm

Po měsících čtení a nasávání informací bych se konečně rád pustil do stavby prvního jednoduchého kolejiště. Má pozornost padla na vícero návrhů pana Ferdiána, nakonec jsem ale skončil u Chrpova z toho důvodu, že umožňuje jak jednoduchou jízdu po oválu, tak vlečky a manipulaci, a zároveň nepotřebuje "podzemní" skryté kolejiště ani příliš mnoho výhybek. Původní návrh je v H0, překreslil jsem si ho ve SCARMu do TT tak, aby pokud možno nezabralo moc místa. Zároveň jsem trochu upravil dispozice nádraží (dal tam víc rovinek) a do vrchního nádraží lokálky přidal druhou kolej.

"Hlavní" okružní kolej je stavěná z poloměrů R310 nebo R353, tady hádám problém nebude.
Odbočná lokálka ale musela být navržená z flexi poloměru R280, zároveň jde do stoupáku (max 4%). Tady si nejsem jistý, jestli to bude fungovat a jestli to motorové osobáky s přídavným vagonem projedou.
Dál si nejsem úplně jistý průjezdností tunelu pod vrchním nádražím. Kolej v lokálce je ve výšce 40mm, křižující kolej nad ní je v 94mm. Takhle na těsno to ale je i v původním plánku.

Budu rád za každý námět nebo doporučení. A zejména za potvrzení, jestli ta R280 do kopce bude ok a případně nápad, jak to vyřešit s nízkým tunelem.

Ještě se dá udělat varianta, při které se vrchní část oválu skryje pod to vrchní nádraží, čímž se udělá skryťák v nulté úrovni, jen se tím bohuže zakryje třetina viditelných kolejí.

Můj plánek v TT.
TT_chrpov_mensi.jpg


původní návrh MF v H0
Chrpov krajina – DF.jpg

Chrpov-kolejivo-kusovnik-DF.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » ned 23 říj, 2022 7:51 pm

Ahoj,

K poloměrum jukni třeba do těchto vláken, najdeš tam tvoje odpovědi ke sjízdnosti poloměru. Máš tam však i dost velké stoupání. Já bych do toho asi nešel, ale některé vozy to zmaknou. Nutno před stavbou vyzkoušet. Nevím, co myslíš motorový osobák. Je to prostě kus od kusu.

viewtopic.php?f=51&t=11032&start=30
viewtopic.php?f=51&t=11746

Křížení, 54 mm je dost natěsno, ale dá se to. Norma má tuším průřez 41mm, k tomu podloží, koleje, deska....

plánek je spíše z kategorie dětské, ale když se ti líbí, proč ne :wink:. Osobně mám radeji jiné Milanovi planky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » ned 23 říj, 2022 8:34 pm

v pláncích jsem teď ležel hodně dlouhou dobu, bohužel jsem ale nenašel jiný, který by splňoval všechno, co od minikolejiště chci, tzn uzavřený oblouk, vedlejší trať i vlečku a absenci podzemního nádraží. A nebo na tam bylo třeba 14 výhybek, to bych mi do začátku hráblo.
Rád si ale nechám poradit, případně poslat nějaký jiný nápad, přeci jen jsem mohl některý z hotových plánků přehlédnout.
(podobné bylo Sluníčko, to je ale bohužel ještě o 30cm větší, nebo se mi z počátku líbil Pavlov, ale tam je dost komplikovaná už samotná stavba rámu, nebo počet výhybek)

Stoupání 4% jsou moc? Půjde to i o fous snížit.
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod vojtas » ned 23 říj, 2022 8:41 pm

Ahoj, hele já bych tohle na takhle malém prostoru určitě nedělal. Je to strašně přeplácané, bude tam brutální stoupání, a v lokálkové stanici musí být možnost objet, jinak to bude provozně strašně nudné. Buď bych šel klasickou cestou SN v 0, nebo zkusil navrhnout něco lepšího. Čím míň prostoru na minikolejišti s motivem širé trati a ne třeba vlečky zabírají koleje a budovy, tím líp ve finále vypadá, to je univerzální moudro, viz třeba ty Dušanovy? Kameničky v N.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » ned 23 říj, 2022 9:00 pm

Kdybych vrchní část schoval pod terén lokálky, tak si budu moci dovolit delší nájezd, a tedy i menší stoupání, plus zbude víc místa pro krajinu. U koncového nádraží bych se vrátil k původnímu návrhu MF s objezdem a dole naopak ubral teojcestnou výhybku a jednu vlečku. Na první kolejiště mi ta "přeplácanost" docela vyhovuje.
Hodně se mi líbí i "dětské" kolejiště Rozmarýnek, ale to jsou už tři patra, 1,5 m šířka a nepočítaně výhybek... Kameničky a podobné nápady bohužel postrádají pro mne důležitou možnost kroužení.
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod hank » pon 24 říj, 2022 5:11 am

dansemacabre píše:...Kameničky a podobné nápady bohužel postrádají pro mne důležitou možnost kroužení.

V tom případě by ještě možná stálo za to podívat se do I. dílu na některé z kolejišť uspořádaných podle logiky kruhu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 24 říj, 2022 7:06 am

hank píše:
dansemacabre píše:...Kameničky a podobné nápady bohužel postrádají pro mne důležitou možnost kroužení.

V tom případě by ještě možná stálo za to podívat se do I. dílu na některé z kolejišť uspořádaných podle logiky kruhu.


Což o to, rád bych. Jen musím podotknout, že ta kniha je už několik let beznadějně rozebraná a nesehnatelná a pro začátečníka naprosto nedostupná. Vycházím z toho, co bylo digitalizováno a k čemu mám přístup. Kdyby se našla hodná duše, která by mi vyfotila pár stran s dobrými kruhovými návrhy, které nejsou digitalizované zde http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... category/8 , tak budu moc rád.
Naposledy upravil dansemacabre dne pon 24 říj, 2022 7:13 am, celkově upraveno 1
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 24 říj, 2022 7:08 am

Přepracovaný nápad původního Chrpova. Část okruhu se schovala pod terén, bylo změněno koncové nádraží a ubyla jedna vlečka.
Kolejiště se tím rozrostlo na 90x140cm, ve stoupání je teď R310 a max 3°. To už by jít mohlo?
TT_CHRPOV_BEST.jpg
chrpov_3D.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod hopeter » pon 24 říj, 2022 7:49 am

A tohle by se ti nelíbilo ? http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=11169 Mě se zalíbilo natolik , že jsem si připravil konstrukci a vymyslel jak se rozumně do podzemí. Třeba se k němu ještě někdy vrátím ale podklady můžu poskytnout. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Ivan » pon 24 říj, 2022 8:12 am

Možná bych to vzal hezky odzacatku :wink:

Maximální rozměr rámu, včetně výšky?
Nastin provozu:
-epocha (klidně napiš i žádná, proč ne :wink:)-
-koncept kolejiště, krajinné, městské, vlečky apod (část už jsi naznačil)
-tvoje zkušenosti

Já řešil mini na podobnou plochu, skončil jsem u oválu, SN za kulisou v jedné rovině s logikou kruhu když budu jezdit dle GVD, ale zároveň mohu jen kroužit a pít u toho pivo po práci :D
Ale nikomu nic nevnucuji, jen na tomto prostoru je složité vmestnat vše co chceš. Není to nereálné, je to jen otázka kompromisů a co očekáváš. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 24 říj, 2022 8:48 am

Zkušenosti nemám žádné. Před 20 lety jsem na desce měl dva ovály a domky si lepil z papíru z vystřihovánek ABC.
Aktuálně jsem objednal dvě DCC mašiny, centrálu a pár kolejí a výhybek na ježdění po stole. Rád bych ale postavil kolejiště.
Maximální rozměr 130x90, na výšce tolik nesejde (plus mínus 10 cm v pohodě). Spíš než že by mě limitovalo místo, mě limitují zkušenosti a to, že si nechci ukousnout velké sousto.

Epocha IV, venkov. Rád bych tam dostal alespoň nějaké převýšení nebo most. Domků spíš méně.
Idálně kruhový základ a možnost provozu alespoň 2-3 mašin, kdy jedna krouží, jedna je na vedlejší koleji a jedna někde na vlečce. (2 s vagonky, jeden motorák)
Rád bych se vyhnul podzemnímu skryťáku a nádraží v oblouku.

Ten přepracovaný návrh vám pořád přijde špatný?

Podobného ražení je ještě tohle http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... ategory/47 - to bych nádraží v oblouku nějak snesl.
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod StandaR » pon 24 říj, 2022 9:28 am

Zrovna jsem se po tom přesně díval, vím že jsem ji už několikrát viděl přepočítanou do TT v podobných rozměrech..

viewtopic.php?f=1&t=10713&hilit=lu%C4%8Dnica&start=75
StandaR
 
Příspěvky: 647
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 24 říj, 2022 9:59 am

Abe Simpson píše:Zrovna jsem se po tom přesně díval, vím že jsem ji už několikrát viděl přepočítanou do TT v podobných rozměrech..

viewtopic.php?f=1&t=10713&hilit=lu%C4%8Dnica&start=75


Díky za odkaz! Vidím, že je to vždycky stejné: někdo vezme původní plánek, upraví ho, 20x předělá a je k němu pořád spousta připomínek, až nakonec nejdřív obnoví původní návrh MF bez úprav, nebo (častěji) skončí u zcela jiného plánku :)
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod vojtas » pon 24 říj, 2022 10:53 am

Mě přijde plánek se skrytým nádražím ok. Je to naprostá klasika. Jen nechápu, proč jsou v dolním nádraží koleje tak daleko od sebe? I normální tillig osová vzdálenost 43mm je víc, než kdekoliv ve skutečnosti. Stanici bych udělal alespoň tříkolejnou :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » pon 24 říj, 2022 11:02 am

vojtas píše:Mě přijde plánek se skrytým nádražím ok. Je to naprostá klasika. Jen nechápu, proč jsou v dolním nádraží koleje tak daleko od sebe? I normální tillig osová vzdálenost 43mm je víc, než kdekoliv ve skutečnosti. Stanici bych udělal alespoň tříkolejnou :)


Děkuji za cennou radu! Koleje jsou tak daleko od sebe částečně proto, že to tam lépe nevychází s výhybkami, a částečně protože jsem naprostý železniční mudla a "standardizovaný rozchod kolejí" jsem pochopil jako "od kraje ke kraji. :D A taky SCARM ukazuje na rozdíl od WINTACKu koleje jen od "železa k železu", bez pražců a podloží.
Ještě si teď překresluji alternativu "Lučnica", jsem ale rád, že jsem se u té původní dostal alespoň do stavu, kdy to není vyloženě nesmysl.
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků