kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Jirka1984 » úte 08 lis, 2022 12:53 pm

Ahoj, ještě přidám trochou z mého soudku.
Cca před dvouma lety jsem zde začínal jako Dansemacbre. Za sebou jsem měl jen menší ovál v analogu před skoro 20ti lety. Znal jsem 12v +- výhybky prehazoval ručně.
U mě teda nehrál roli prostor( teda hrál jako u kazdeho) ale na vláčky mám celou místnost ve sklepě.
Někdo mi zde radil vyzkoušej si to na malém kolejiště a pak stav velké....
To jsem ale nechtěl...co s ním pak? Jezdíte jen dokola? atd...
Chtěl jsem největší co snese můj prostor. Pomocí zdejších kolegů a následně M.Ferdiana vznikl pěkný plánek který stavím,občas něco upravím ja,nebo pomocí rád od kolegů a jsem za to rád. Teď bych řekl že jsem cca v půlce stavby hrubé krajiny a už teď vím co bych předělal na začátku stavby.
A to se mi líbí...nemusím to mít za rok hotové a pak jen jezdit.
Takhle to je nekonečný příběh a člověk má co pořád dělat. Až dojdu na konec můžu upravovat začátek.
PS: servo prestavniky,MP1,dekodéry,MM ,z21,atd jsem ještě před dvouma lety nevěděl co je a teď začínám pomýšlet o pc řízení kolejiště.
Pokud jsi jen trochu zručný, umíš číst a koukat tak pomoci zdejšího fóra,strejdy gugla a YT zvládneš vše.
Takový můj postřeh. Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod hank61 » úte 08 lis, 2022 4:52 pm

Nakonec to rozhodnutí co, jak, v jaké úrovni, a tím i za kolik, je stejně na každém staviteli a investorovi, tudíž na tobě. Já bych ti vřele doporučil zvážit ještě jeden parametr. Než začneš cokoliv budovat, udělej si alespoň rámcový finanční rozpočet, ať víš, co tě čeká. Já bych i tuhle srandu odhadoval minimálně na 25 spíš 30 tis. za materiál na kolejiště a to samozřejmě bez centrály a vozového parku. V každém případě přeji správnou volbu a chuť do práce :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » stř 09 lis, 2022 1:58 pm

Tak mám nakoupené všechny koleje, latě, překližku, styrodur a roli 2mm korku. Hurá do stavby!
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod StandaR » stř 09 lis, 2022 2:07 pm

Která varianta to nakonec vlastně bude?
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » stř 09 lis, 2022 3:05 pm

Abe Simpson píše:Která varianta to nakonec vlastně bude?

Základ kolejiště s nádražím po úpravách od Tebe a od Foxe se už měnit nebude, tam to bude vždy stejné a můžu to udělat a zapojit se vším všudy klidně na pevno podle obrázku (jen místo kusových rovinek budou pruty). Skryťák a koncové nádraží/vlečku asi budu ještě chvíli laborovat s kolejemi jen na vrutech, potřebuju hlavně vyzkoušet, jak mi mašiny projedou po 3° stoupání na R267 a jestli mi s kopcem nanečisto bude stačit cca 60mm čistá výška na manipulaci ve skryťáku. Podle toho buď udělám skryťák pod kopcem, nebo za ním, případně jen tu variantu s odbočkou na vlečku. Ten hlavní základ už se ale nemění, skryťák pod úrovní terénu si nechám na další projekt.
Přílohy
chrpov_zaklad.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod milan ferdián » ned 13 lis, 2022 10:00 am

Sice mě těší že jsi použil námět kolejiště Chrpov, ale ten byl v zadání specifický. Především zadavatel nechtěl žádné skryté stanice/SN, mimo částí tratí v tunelu. Na provoz mělo být pro dítě jednoduché. Tvar kolejiště byl dán sortimentem a počtem výhybek/kolejiva, které zadavatel měl nakoupené. A né každé kolejiště jde komprimovat do jiné modelové velikosti.
Někde jsi psal, že jsi studoval skoro všechny plánky kolejišť ode mne. Asi jsi nenašel kolejiště "Kněževes" s příběhem a GVD. Kolejiště je na menší ploše než je tvoje, kolejově celé v rovině, SN za kulisou, viditelná stanice s železniční vlečkou. Stanice a SN samozřejmě nepatří do kategorie rychlíková. Provoz obstarávají dvě sólo 810 a dva manipulační vlaky. Zkus kolejiště najít, snad ti bude vyhovovat.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » stř 23 lis, 2022 9:56 am

Na Kněževes jsem koukal, nechtěl jsem ale nádraží v oblouku. Chrpov se mi stále líbí nejvíc, takže jsem se snad dopracoval k nějaké jeho mdifikaci, které mi bude vyhovovat. Z původního návrhu zůstal už v podstatě jen tvar, jinak se to díky radám všech zdejších zkušenějších už docela posunulo někam jinam. Pořád je to v kategorii "malé kolejiště", ale provozně a velikostí už snad zabaví i na delší dobu.
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » stř 23 lis, 2022 10:05 am

Stavba každopádně započala, teď se trápím při praktické realizaci a pokusem a omylem se sunu po krůčcích vpřed.

Jednoduchý rám, nakonec velikost 960x1450. Latě, buková překližka 8mm, 20mm styrodur. Latě jsem proděravěl, abych mohl tahat dráty.
02ram.jpg


A tady už jsem začal se stavbou hlavní viditelné části. Pod výhybkami jsou vyvrtané díry pro jehlu MP1 přestavníku, napájeí a izolace jsou připravené pro detekci obsazení (zatím nebudu řešit a udělám jen přes klávesnici napájení úseků)
Hodně se peru s geometrií, hlavně v pravé části, kde jsou flexikoleje, mi to nevychází a v kolejích zůstávají mezery, takže zvažuju, jestli to nevytrhat a nezačít znovu (je to jen na herkulesu, takže jdou koleje odlepit snadno)
06zacatekstavby.jpg


Ohledně těch flexi mám dotaz: jak zjistím nebo vypočítám, jak dlouhé kolejové pruty řezat, abych se do toho rozměru vešel? Informaci ze SCARMU je úplně irelevatní, ten rozměr je středová vzdálenost, ale už mi neřekne, jak dlouhé mám řezat jednotlivé pruty. Tohle mi tam zaneslo spoustu nepřesností, protože jsem šel stylem pokus/omyl.
geometrie.jpg
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » stř 23 lis, 2022 10:29 am

k rámu: a co nohy, počítáš s nimi? Pokud ano, není už skoro pozdě na nějaký systém uchycení vespod?
k flexi: to nikdy nezměříš přesně. Postupuje se tak, že si nakreslíš a rozměříš umístění kolejí na podklad a někde začneš s pokládkou. Většinou jako první obě zhlaví stanice. No a pak pokračuješ dál. Pokud (jako Tobě) vychází flexi kolej mezi dva pevné body (třeba přímá kolej zleva a výhybka zhlaví), tak si nechej jednu stranu částečně volnou (tu rovnou kolej zafixuj provizorně) a délky obou prutů u flexi si připrav o cca 2 mm delší. Pak polož flexi od "pevné" strany, (tj. u Tebe od výhybky zhlaví) a nasaď napevno spojky. srovnej tvar flexi a přesnou délku prutů označ přesně podle konců té rovné. Tady předpokládám bude vodivé spojení, tak nemusíš uvažovat s mezerou. No a pak vezmi žilpilku a opatrně zkrať pruty na přesnou délku. Jde to s opatrností přímo v kolejišti, když si to podložíš kouskem překližky apod. Pak uprav podloží, aby navazovalo. Na jeden konec (třeba zase tu rovnou) nasaď spojky a ty zasuň co nejvíc dozadu (používám zkrácené, cca 1/3, pak jdou zasunout až za hranu prutu - popis viz web Martina Pinty). No a přilož flexi, přetáhni spojky, srovnej a zafixuj napevno. Ufff... je větší práce to popsat, než to udělat :D
Až bude vše hotovo, nezapomeň vodivé spojky Z VNĚJŠÍ STRANY proletovat s prutem. Aby vodivá spojka zůstala vodivá.
EDIT: až to budeš letovat, bacha na odvod tepla. Já mám kousek hlazenky 12mm, která přesně zapadne mezi koleje. Tím se i vymezí správná rozteč kolejí (na to pozor právě u flexi v oblouku). Kousek hlazenky mezi kolejemi nechám právě při pájení. Kdybys to dlouho žhavil a povolil plast pražců, je to v pr...
Tak pozor, nepoužívej agresivní pájecí "vodičky". Spolehni se při pájení na starou dobrou kalafunu.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod dansemacabre » stř 23 lis, 2022 10:40 am

Díky, zkusím to příště takhle. Levá strana s angličanem sedí, tu pravou rozeberu a zkusím znovu, jen co po včerejšku znovu naberu morálku se do toho pustit.
S nohama nepočítám, je to kolejiště spíš na stůl, případně ho položím na dvě malířské kozy. Kdybych nakonec nějaké nohy přeci jen chtěl, tak půjdou uchytit do rohů přes vruty.
S letováním spojů si počkám, až budu mít zapojené úseky, pořád ještě laboruju s tím, kde má být vodivá a kde nevodivá spojka.
Dají se nějak vyplnit mezery mezi kolejemi, když se náhodou objeví?
dansemacabre
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25 zář, 2022 10:35 am

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod HonzaM » stř 23 lis, 2022 10:43 am

Fox píše:Až bude vše hotovo, nezapomeň vodivé spojky Z VNĚJŠÍ STRANY proletovat s prutem. Aby vodivá spojka zůstala vodivá.

Podle mne je lépe na vodivé spojky nespoléhat a dodržovat zásadu že každá kolej byť s vodivými spojkami) má mít samostatný přívod (připájeno před položením).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Fox » stř 23 lis, 2022 11:02 am

Ad vyplnit mezery: dá se tam kápnout gelový vteřiňák a po zatvrdnutí zbrousit. Ale to je tak do 1-2mm max.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod Zlámalík » stř 23 lis, 2022 12:17 pm

Pokud to má být přenosné, doporučil bych do rámu zespodu vlepit ještě výztuhy do úhlopříčky (nebo aspoň nějak šikmo), zamezí se tím kroucení.
Jinak si vytiskni plán na velký formát (nebo na víc A čtyřek) a špendlíkem či fixkou si přeznač polohy kolejí do kolejiště. Zbytek z flexi už doložíš jak píše Ivan, dořízneš podle značky udělané na kolejnici na místě. Mezery na izolované úseky dělám jen vložením papíru mezi kolejnice a zakápnu ho vteřiňákem, pak přebrousím.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod chphoto » stř 23 lis, 2022 5:05 pm

Co se týče konstrukce panelu, tak tím jsem si prošel a procházel před rokem a tady je o tom takové popovídání : viewtopic.php?f=1&t=13533&start=150

Rozhodně doporučuji pořádně postavit panel. Sice v TT není tak velký problém jako v Nku, ale čím rovnější a pevnější panel, tím lépe. Tenhle, co jsem aktuálně postavil, tak je opravdu pevný jak beton a při přenášení to je znát a i na jízdě lokomotiv to je poznat, že se nic nikde nekroutí.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: kolejiště TT Chrpov podle MF (90x135cm)

Příspěvekod milan ferdián » stř 23 lis, 2022 5:20 pm

dansemacabre píše:......

Zkoušíš průjezdnost nejdelšími vozy co máš ve stanici :?: Protože dole nalevo se mi zdá dost divně usazená jednoduchá pravá výhybka.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků