TT domácí kolejiště - Darkovičky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Raww » ned 18 zář, 2022 6:35 pm

Zdravím modeláři,
již od dětství mě láká železnice a obdivuji mnohé vaše modelové železnice. Sám se již nějaký pátek chystám pustit se do stavby vlastního domácího kolejiště. Pravidelně pročítám převážně toto fórum a snažím se nasát informace jak do toho.
Částečně mám jasno - prostor mě nijak neomezuje, protože se nechci pustit do ničeho velkýho. Vnitřně jsem si dal limit 240cm*120cm. V měřítku mám také jasno - TT. Nějaké modely již mám pořízeny na přelomu epochy 3 a 4. Takže k dispozici mám Němku (pára 555.1), Brejlovce, Krokodýla a samozřejmě Sergeje. Vše již osazeno v DCC, Krokodýla i "ve zvuku". Taktéž prakticky zkouším z21 se softwarem Train Controler, takže celé kolejiště bude DCC.
Jako kolejiště se mě velmi líbí námět od p. Ferdiána Darkovičky http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwigo/picture.php?/270/category/171&slideshow=+play-false, které bych mohl trochu roztáhnout na zmiňovaný rozměr. Tím bych docílil delších staničních kolejí a větších oblouků a i zastávka by se mohla natáhnout.
Chtěl bych se tedy zeptat, zda není tento námět pro začátečníka moc velké sousto?
Přílohy
Darkovicky-DF-la.jpg
Raww
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 17 čer, 2015 7:29 am
Bydliště: Jihlava

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod rawen » ned 18 zář, 2022 7:52 pm

S jakým skryťákem počítáš?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod HonzaM » pon 19 zář, 2022 6:51 am

Mně se nelíbí přeplácáni kolejemi, kdy třeba trať z nádraží následně toto nádraží podjíždí a pokračuje do nádraží Vrbka s kolejí, na niž se vejde nanejvýš motorák. Raww píše, že není omezen prostorem, pak bych volil zcela jinou koncepci. Začátečník by myslim měl jako první stavbu v životě volit jednodušší koncepci a nekomplikovat si stavbu třeba skryťákem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Ivan » pon 19 zář, 2022 7:41 am

Honza je spíš modulista, tak ho ber s rezervou :wink: . Ovšem s jeho poznámkou souhlasím, také se mi v tomto plánku úplně nelíbí, že trať vede obloukem hned pod nádraží. To je daň za prostor, na kterém plánek vznikl. Jestli chceš Darkovičky, tak ho můžeš natáhnout na délku i do stran a trať vést esíčkem po povrchu. Podotýkám, že kvůli větší šíři bude třeba mít ke kolejišti přístup z obou stran.

No a ke stavbě. Jestli jsi ještě vůbec nic nestavěl, doporučuji začít něčím malinkým, kde si osvojíš postupy. Buď mini alá Kameničky, nebo třeba jen diorama do knihovny. Jsi-li šikovný a troufáš si, můžeš to zkusit rovnou. Náročnější kolejiště je, ale jsou horší. Nejhorší bude skryťák, jak naznačuje Radek. Chceš ten Milanův, nebo jiný?

No a na závěr, ať vybereš cokoli, hlavně ať se to líbí tobě :wink:

Edit

Ještě ty kamenicky, i zde na fóru je několik realizaci. Třeba od Dušana je jedna z nej. Takový prcek a kolik radosti udělá.

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod HonzaM » pon 19 zář, 2022 8:56 am

Ivan píše:Honza je spíš modulista, tak ho ber s rezervou :

To je omyl, mám docela velké domací kolejiště,postavil jsem jich několik, moduly jsou spíš vedlejší činnost. Souhlasím že je potřeba začít s něčím jednodušším, ale raww píše že není omezen prostorem, pak začínat Kameníckami nebi jiným mini na němž by neužil lokomotivy které má a provoz kdy není možně nechat vlek jezdit a kochat se jak jezdí by ho asi moc nebavil. Jako začátečník by neměl začínat ani s vícepatrovým řešením se skryťákem. Postavil bych třeba jen jednoduchý ovál s jedním nádražím se třemi kolejemi a vyzkoušel pokládáni koleji, instalaci a zapojení výhybek.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Ivan » pon 19 zář, 2022 9:20 am

Honzo, však tvoje kolejiště z fotek znám. Nabyl jsem však dojmu od tazatele, že chce jiný koncept, než dlouhá nádraží, byť samozřejmě reálnější. Navíc je to TT a ne N.
Myslím, že nejsme v rozporu, jen máme oba jiný pohled na věc :wink: . Já bych zas kolejiště tvého typu nestavěl, protože mám radši starší epochy a lokálky. Bude na kolegovi Raww, aby si našel tu svou cestu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 zář, 2022 9:35 am

Co do začátku tohle? viewtopic.php?f=1&t=4120&start=360 ("Odbočná" dle Milana F.)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod HonzaM » pon 19 zář, 2022 9:48 am

Ivan píše:Honzo, však tvoje kolejiště z fotek znám. Nabyl jsem však dojmu od tazatele, že chce jiný koncept, než dlouhá nádraží, byť samozřejmě reálnější. Navíc je to TT a ne N.
Myslím, že nejsme v rozporu, jen máme oba jiný pohled na věc :wink: . Já bych zas kolejiště tvého typu nestavěl, protože mám radši starší epochy a lokálky. Bude na kolegovi Raww, aby si našel tu svou cestu.
Souhlas, záleží na staviteli, jen je myslím dobré ho seznámit s různými koncepcemi, aby měl z čeho vybírat, tedy volit například mezi Tvým a mým přístupem, jestli má zájem o kolejiště kde budou vlaky moci jezdit třeba takovým, kde může vlak nechat jezdit a kochat se pohledem na něj, nebo dá-li přednost kolejišti, kde je nutný se především věnovat posunu nebo kdy je dokonce posun nezbytný. Myslím, že třeba Kameničky jsou pro začátečníka naprosto nevhodné, protože vyžadují jediný způsob provozu s převahou nezbytného posunu. Je samozřejmě na každém co si vybere, je ale dobré ho seznámit z různými možnostmi řešení a tím co přinášejí z hlediska provozu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Ivan » pon 19 zář, 2022 10:12 am

Jasně, souhlas. Ty Kameničky, či COKOLI malého jsem myslel hlavně z důvodu osvojení metodiky stavby, práce s materiály... a hlavně také člověk zjistí, kolik času to žere.

Budiž příkladem moje mini 115x115, které pomalu stavím už několik let :mrgreen:
Je to však o prioritách a časových možnostech. Mám malé děti a to je velký faktor a pak když se dá jezdit, tak taky práce ubývá...
Zmínil jsi ještě zajímavý aspekt, kroužení. I já šel u mini cestou na úkor modelovosti stanice (jestli se vůbec u mé stanice o modelovosti ještě dá hovořit), abych si mohl vlaky pustit na kochačku jen kroužit. No a když budu chtít jezdit dle GVD (časem ano), tak mám SN dle logiky kruhu. Viz třeba Milanovi planky Buda, Petrov...

Myslím, že už jsem toho za sebe zde napsal až moc, uvidíme co jiní a hlavně tazatel :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Jirkátor » pon 19 zář, 2022 2:03 pm

Osobně bych do mini a pidi kolejiště nešel ani jako do prvního. Uznávám, že stavět jako první projekt hned velké kolejiště přes celou místnost, také nebude ono a ne každý to dotáhne až do úplného konce, ale ta maličká kolejiště mi připadají jen jako ztráta času i financí a upřímně řečeno, nechápu, jak to může někoho bavit v provozu. Někdo si chce prostě postavit kolejiště a pak si ho užívat, ne postavit jedno, pak ho zrušit a hned se pustit do dalšího.
Použití skrytého nádraží v prvním projektu se mi nejeví jako nepřekonatelný problém, jen se musí přemýšlet nad pozdějším přístupem k němu (do něj). Také je mi jasné, že vedení tratě ne zcela odpovídá realitě, ale pokud na to člověk nemá celou tělocvičnu, tak je to vždy o kompromisu. Jen jde o to, jak velký ten kompromis je člověk ještě ochotný podstoupit.
Pokud to shrnu, ten projekt není příliš velký, pokud jsi vytrvalý a dotahuješ věci do konce. Počítej ale s tím, že to bude trvat mnohem déle, než předpokládáš.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1040
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod StandaR » pon 19 zář, 2022 2:20 pm

Pokud by se akorát natahovala délka kolejí a poloměry oblouků, tak si nemyslím že by na tom bylo něco nepostavitelného. Jako sousto mi to příjde adekvátní pro jakoukoliv úroveň znalostí a zkušeností, jen věnovat čas poctivé přípravě a detailnímu plánování. Ale mluvím jenom jako stavitel teoretik :D

Ty tunely pod stanici se dají krásně oddělit hustším lesem. Sám budu mít dost podobnou situaci kdy vlak takhle podjíždí střed stanice a neviděl bych v tom takovou hrůzu. Osobně bych nahradil ten zámek, panské sídlo, nebo co to tam je. Ale to už jsou drobnosti.
StandaR
 
Příspěvky: 646
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Střelec » pon 19 zář, 2022 4:37 pm

Pohrát si s krajinou a porosty a tunel pod stanicí nebude problém - v tomhle má Abe Simpson pravdu. Stačí správná výška a hustota stromů a krásně se to ztratí. je to spolehlivě otestováno v praxi.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod wendycrx » pon 19 zář, 2022 5:51 pm

A mě se to opravdu moc líbí, nechá se na tom, i při takto malém prostoru,výborně zajezdit a zašíbovat.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod Raww » pon 19 zář, 2022 9:49 pm

Moc děkuji za vaše názory a postřehy. Pokusím se o nějaké shrnutí z mého pohledu:
Nechci začínat pidi/mini kolejišti, protože tohle by měl fakt nebavilo, ani mě nijak neoslovuje šibování ve stanici. Kochání je přesně to, co je můj cíl. Z těchto důvodů jsem již dávno zavrhnul kolejiště typu Kameničky nebo Odbočná apod.
Naopak u Darkoviček mě oslovilo průjezdné malé nádražíčko, velké množství viditelné trati, možnost neustálého kroužení se soupravami, které již mám. Navíc díky smyčce (smyčkám) vlaky buď "jen krouží" nebo se otočí. A taky skryté nádraží tomu celému dává pěknou variabilitu provozu. Vlastně mým cílem je automatické řízení pomocí sw v PC. Takto si to zkouším již na stole. A kdyby náhodou, i zde se dá malinko šibovat.
Skrytého nádraží se nebojím, koneckonců je to nádraží na které jen nevidím a blbě se k němu leze. Ukočírovat vlaky pomocí Train Controleru na stole v simulovaném oválu s "nádražím" se třemi kolejemi se mi celkem daří. V Darkovičkách se mi úplně nelíbí jak je SN navrhnuto. Spíše bych to viděl na jedno nádraží s delšími a také více kolejemi. Ve viditelné části bych rád prodloužil zastávku v popředí. Zámek s parkem nejpravděpodobněji nedopadnou, ale to už hoodně předbíhám.
Ještě jednou díky za názory a protože jste mi to "posvětili", zkusím udělat návrh, jak bych si to představoval pro realizaci.
Raww
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 17 čer, 2015 7:29 am
Bydliště: Jihlava

Re: TT domácí kolejiště - Darkovičky

Příspěvekod prcek » úte 20 zář, 2022 5:52 am

Jen zkušenosti jiných. Je to velké, bude to chtít rozdělit na víc částí kvůli manipulaci a případnému přesunu. Je velmi nepříjemné, i když řešitelné, když žebro, nebo nějaká jiná výztuha zavazí umístění přestavníku, nebo nedává prostor k připojení svorkovnice, případně brání v dosažení do skryťáku atp.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků