H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » čtv 31 srp, 2023 1:28 pm

ondřej001 píše:Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co? :lol: :lol:

Takovej je život modelářů... :D

Občas mi přijde že skoro nic moc nepřibejvá, nic nestíhám... asi by to chtělo někoho na plnej pracovní úvazek... Je taky dost znát když to musím před odchodem uvést do stavu aby případná exkurze měla kolejiště pokud možno co nejvíc provozuschopné a když tam po týdnu zase dojdu tak všechno potřebné vytahat zase ven, a vzpomenout kde jsem skončil abych mohl pokračovat... A když tam jsem jen na jeden den, tak je to taky znát že ten čas na přípravu a úklid schází jinde.
A to mi už bylo nabízeno od jedné exkurze jetli nechci o prázdninách dodělávat ještě jedno další kolejiště na jihu Čech.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod Zlámalík » ned 03 zář, 2023 7:10 pm

Máš to krásný, klube se z toho parádní kolejiště. Oproti "době předmačetové" nebe a dudy. Držím palce.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » čtv 07 zář, 2023 8:39 pm

Díky Zlámalíku. ;)
Tak trochu se snažím aby to vypadalo k světu ale přitom si to zachovalo trochu i z původního rázu. Jen kdyby se to klubalo samo a rycheji... :mrgreen:

Poslední kousek pokroku i když jsem víc musel pomáhat pracovat na velkých strojích, který náš klub hlavně živí... sem tam chvilka se našla...

Nástin kde by měl být strážní domek u přejezu lesní cesty, sice na ten prostor asi nedostanu jeden z darovaných o kterém jsem původně přemýšlel, takže se asi bude muset vytvořit jiný o trochu menší, nebo ten zamýšlený trochu překopat...

DSC01440m.jpg


špendlíková armáda se odstěovala, tak je líp vidět zatravněnou část kolem nové hlavní tratě...

DSC01479m.jpg


A špendlíková armáda momentálně bojuje blíže hlavní odbočné stanici... :D

DSC01480m.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod ondřej001 » pát 08 zář, 2023 7:08 am

Paráda, ještě se stihne houbařská sezona :D
Jo a pozor na tvorbu trávy, kombinace vlhké - stín příkop a suché na slunci či v porostu lesa. Dělá to opravdu hodně.
Přílohy
les 01.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 11 zář, 2023 3:26 pm

ondřej001 píše:Paráda, ještě se stihne houbařská sezona :D
Jo a pozor na tvorbu trávy, kombinace vlhké - stín příkop a suché na slunci či v porostu lesa. Dělá to opravdu hodně.

No jen houbičky správné velikosti zatím nemám... i když i o těch jsem tak trochu přemýšlel, ale asi by stačilo nabarvit obyčejné špendlíky Možná že by je malí diváci našli... jen bych je musel dobře přilepit aby mi je je nevysbírali... :mrgreen:
Je mi jasné že kombinací trávy se dá nejen dost získat ale také ztratit, trochu tady ale musím brát ohled i na trávu stávající která se zatím neměnila (i když místy asi i na ni dojde), takže je za ty roky asi taky trochu vyplajchovaná, místy ani nebyla. Taky záleží na počasí, a co kdy kde bylo posekané, i to může ovlivnit jestli to bude sušší nebo to zůstane víc zelené i když to bude hned vedle sebe

Třeba se do Mikulášské soboty něco stihne, původně plánované říjnové otevírání depa tentokrát není pod patronací našeho klubu, tak zatím netuším co bude, a spolek co to má organizovat nám zatím nic neupřesnil, krom toho že nechtěli aby jsme otevírání pořádali my, když to bude společně s akcí kterou pořádají oni...

A pár fotek z víkendu, i když na kolejiště zbylo jen pár hodin před spaním a po vstávání... jinak se dělalo na velkém stroji... okolí tunelu...

DSC01650m.jpg


a konečně došlo i na rybníček, kde bude potřeba dodělat přechod k původnímu zatravnění...

DSC01654m.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » stř 01 lis, 2023 5:27 pm

Poslední dobou na kolejiště nebylo moc času, víc se řešili vělké stroje. Ale minulý týden se konečně dostalo i na ty malé. Krom nějaké skoro nutné údžby nejvíc používaných strojů které potřebovali alespoň vyčistit aby se s nimi dalo jezdit trochu spolehlivěji, také došlo na pokusy... když už tu kdysi někdo pronesl zmínku o digitálním provozu... 8)

Když před nedávnem slovo dalo slovo, a s jedním kamarádem, začínajícím modelářem, který ale zatím nemá kolejiště, ale má nějaké modely v digitálu a ve zvuku, jsme se dohodli že vyzkoušíme provoz jeho strojů na našem kolejišti... Tak jsem dopravil svou centrálu Z 21 start a jednu svou loko v digitálu abych to mohl připravovat než dorazí, a trochu poupravil přívod napájení od trafa k ovládacímu pultu tak aby se dala připojit centrála a přepínat jestli do kolejí půjde analogové napájení nebo to digitální... S ohledem na analogový základ kolejiště a tudíž i odpojitelné úseky (většina oboukolejnicově) nejen na nádraží, ani nebylo nutné sundávat lokomotivy zrovna nepoužívaného napájení. Kamarád byl spokojený, já u toho vyzkoušel jednu z dalších možností provozu vozidel i průjezdnost nezkrácených rychlíkových vozů... :)

DSC05049m.jpg


A jak vypadá rychlík se šesti Y, z toho 4 nezkrácenými, na našem kolejišti? Nic moc, i nejdelší kolej odbočné je na to krátká... :mrgreen:

capture_4745_01112023_181715.jpg
capture_4745_01112023_181715.jpg (66.04 KiB) Zobrazeno 3131 krát


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » ned 12 lis, 2023 4:42 pm

Tak trochu pro navázání k předchozímu příspěvku a pro lepší představu o tom co se na jaký rozměr v H0 vejde... A hlavně jak to vypadá v reálu když tam stojí nějaká vozidla..
Stůl pod odbočnou stanicí má 3,2 metru, poloměr oblouku nalevo je zhruba 360 mm takže zbylá délka na panelu kde je nádraží i s kusem za ním je necelých 2,8 metru (takže kdyby to nebyla takto koncipovaná odbočná vešel by se tam nejspš oblouk další kdyby to bylo jen na jednom panelu), nalevo jsou vyhybky kratší s ostřejším odbočením, napravo jsou o něco delší... na nejdelší koleji je mezi námezníky necelého 1.8 metru, na dalších míň pokud nebudu chtít stát na vyhybkách...

Delky koleji.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod ondřej001 » ned 12 lis, 2023 6:38 pm

Kdy bude nějaký provozní den po úpravě?
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » ned 12 lis, 2023 8:37 pm

ondřej001 píše:Kdy bude nějaký provozní den po úpravě?


Nejbližší akce je sice směřovaná spíše těm mladším, ale stavit se může určitě každý. ;)

Obrázek

Rozhodně ale nevidím problém na tom se domluvit a stavit se jindy (to platí i pro ostatní zájemce), kdy na to bude víc klid, stejně se skoro každý víkend v depu potuluji, i když ne vždy u kolejiště... :) Teda příští víkend tam nebudu, ale 25.11 ano... a pak asi i v neděli po akci... I zkoušení provozu v digitálu s kamarádem bylo po domluvě, kdy jsem si u toho dělal jiné věci...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 25 pro, 2023 10:54 am

Poslední dobou toho tady moc nepřibylo, ani stavebně natož viditelně na kolejišti... Řešili se jiné akce a větší vozidla, k tomu zima i u kolejiště, takže na drobnou práci to je zase na nic... i když na kolejiště v rámci vánoc něco málo přibylo, a někteří to mohli už zategistrovat třeba na našem FB či našich stránkách.

DSC07745am.jpg


A do nového vozového parku klub pořídil T466.2050, soukromý dopravce dojel s T435.0105 a sebou přitáhl pár nákladních vozů a pro oživení osobní dopravy i pár pater (konečně se mi dostaly do ruky pořádná vozidla pro vyzkoušení průjezdného profilu v obloucích, tunelech... takže teď tam po pár dalších drobných úpravách projede snad už vše ostatní, teda krom toho co potřebuje elektrifikovanou trať... :D ). Vozidla soukromého dopravce asi na kolejišti nebudou jezdit o věřejných akcích pokud se nedořeší ochrana proti vichřici... mlátit to nemůžu, neposlouchá to a rodiče si to vychovat často asi ani neumí, takže se k tomu chovají hůř než kdyby to pařilo jim... :twisted:

DSC04004m.jpg
Vychřice...

Taky tak trochu zvažuji jestli občas neudělat i nějaký soukromnější otevřený den u kolejiště jen pro modeláře mimo plánované veřejné akce, kdy většinou na kolejiště přes návštěvníky není pořádně klid na to si to prohlédnout natož si najít chvíli i na pár slov.
Pokud by z vaší strany byl zájem, tak dejte vědit sem nebo do SZ. Jednalo by se tedy spíš o nějaký den o víkendech, pokud by se jednalo o jedince dí se domluvit i individuálně.

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » úte 02 led, 2024 10:31 am

Aby se neřeklo že se na kolejišti nic neměni, tak se na něj dostalo i mezi svátky, kdy se měnil chladič našeho motoráku a dělala se příprava na novoroční výjezd, a já tam pak zůstával do dalšího dne kdy jsem vyrážel s kolegou na obchůzku tratě...
Zabudovali se přažce na přejezd, zkoušela se velikost strážního domku u něj (hlavně ta půdorysná která bude nejvíc omezující s ohledem na prostor mezi kelejí a hranou panelu...). Ten o kterém jsem přemýšlel, v podobě lasercute stavebnice co se mi dostala do ruky, by byl moc natěsno...
...takže zkouším improvizaci po vzoru jednoho domku z Turnova byť ten je na poměrně vysokém náspu což tady nebude...Jen možná přístavek by se mohl přestěhovat do štítové strany i když to tady nebývalo moc časté, aby bylo víc místa ke koleji i k hraně panelu...

DSC07911m.jpg


Taky se zkoušela a odměřovala velikost a umístění bočnic mostku (zatím jsem se definitivně nerozhodl jestli bude plnostěná s dolní mostovkou více po vzoru těch německých nebo nějaká otevřenější s horní mostovkou a jen zábradlím nahoře, víc podle našich vzorů... tam ale s ohledem na umístění v oblouku by asi nevypadala nejlíp přes svou šíři... takže asi zkušebně budu muset udělat obě varianty). Na foto je jen naohýbaný papír abych viděl kde to hrozí kolizí a kde už ne...

DSC07910m.jpg


A došlo i na přípravu pár dalších starších stromků na recyklaci, na kterých molitanový posyp už nedržel nebo za moc nestál...

DSC07914m.jpg


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » pon 22 led, 2024 5:55 pm

Tak jsem sice kolejišti ani tento víkend nevěnoval moc času... Ten vyžral zase krátkej balm a jeho topení ve větším měřítku... takže na něm od včera jde už zase nevím po kolika letech či spíš desetiletích otevřít záklopky pro nasávání vzduchu do topení zvenčí... 8) Ale aspoň jsem stihl poslední návrh strážního domku dal zkusmo na kolejiště... a řekl bych že to by to takto asi mohlo jít... :)

DSC08775.jpg

DSC08774.jpg

DSC08773.jpg


Jaromír
Naposledy upravil jafobe dne stř 06 bře, 2024 3:41 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod jafobe » stř 06 bře, 2024 3:40 pm

Moc času na kolejiště se porád nedostává, ale i tak sem tam aspoň něco málo přubude...

Co s nima když už nemakaj jako dřív... nu třeba jim dát nové zaměstnání aby se citili užitečné... :mrgreen:

mP1090392.jpg

mDSC09234.jpg

mDSC09235.jpg


Jinak jde o obroušené brusné houby... není to molitam ale hutnější pěnová hmota, asi obdoba aranžovací hmoty co se dá sehnat v květinkce. Sice je to z houbiček trochu omezené velikostí ale na kratší vozy to i v H0 stačí, a dlouhé nemám. Seřízmu nahrubo tvar, nůžkami a šmirglem upravím, trochu probarvím podle toho co je za náklad, natřu lepidlem a posypu uhlím, štěrkem apod. tak aby to nebylo nalepené z boku a nedřelo bočnice, ale že to je v základu natřené tak neprosvítá světlá barva pod uhlím... Je to trochu poddajné a pružné sice ne jako molitan, ale stačí když se to udělá o kousek větší a ve voze to pak drží...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod cipisekmp » stř 06 bře, 2024 4:58 pm

Ahoj. To nevypada vubec spatne :) Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: H0 klubové kolejiště tvaru U 4 x 2,4 x 2,4. metru

Příspěvekod Ivan » pát 08 bře, 2024 11:58 am

Vtipný a Dobrý nápad, náklad jako pravý.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků