Plán kolejiště TT 130x90

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod Jirkátor » stř 11 kvě, 2022 10:50 am

Přisadím si ještě k tomu stoupání. Sice stavím v eNku a tak adheze mých lokomotiv je pochopitelně nižší, ale je hodně znát, zda je to stoupání v rovném úseku, nebo v oblouku (zvlášť o malém poloměru). Hodně jsem experimentoval, než jsem přišel na to, že si mohu dovolit na přímé koleji stoupání cca 40‰ a v oblouku o poloměru R1 25‰ viewtopic.php?f=1&t=12586&start=210#p306867 . I tak mají lehčí mašiny problém s více vozy. Nové vozy také jezdí jinak, než ty 20 - 30 let staré. Píšu to proto, že je velký rozdíl v tom, zda stoupáš rovně, nebo v ostrém oblouku. Jestli to chceš zkusit, tak počítej s tím, že když dáš oblouk na kus nakloněné desky, tak ne celá kolej je ve stejném sklonu - část bude v rovině a jen nakloněná ke straně a tak je odhad hodně zkreslený, protože v tom maximálním stoupání jede jen část soupravy.
Také pamatuj, že přechod do stoupání a zpět do roviny musí být dostatečně plynulý a to ti také ubere centimetry na stoupání samotné. Nemůžeš jednoduše říct, že je na to stoupání 6m tratě a vyleze o 20cm, tak je to jen 30‰. Bude to o trochu víc, protože v tom maximálním sklonu bude jen řekněme 5,5m a to už je nějakých 35‰.
Tak jsem se vykecal a jdu něco dělat.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod HonzaM » stř 11 kvě, 2022 11:35 am

Do skŕíně to budeš jen uklízet a pro provoz to bude mít volný přístup ze všech stran? Nebo chceš to kolejiště ve skříni i provozovat?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod workous » stř 11 kvě, 2022 4:43 pm

Někde jsem tu viděl i výsuv kolejiště ze skříně....nejen sklopné, ale i o hloubku skříně výsuvné, takže teoreticky je kolejiště přístupné ze všech stran. Další možnost je, že se bude jen do skříně uklízet tedy bude stát samonosně při provozu a pak je přístup v pohodě...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod Jirkátor » stř 11 kvě, 2022 5:08 pm

workous píše:Někde jsem tu viděl i výsuv kolejiště ze skříně...

Myslíš tohle? viewtopic.php?f=1&t=12586&start=135#p295463
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod workous » stř 11 kvě, 2022 6:50 pm

jjj super deluxe provedení :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod sTTrojvedoucí_láďa » stř 11 kvě, 2022 10:11 pm

Dobrý večer všem

Děkuji za vaše podněty a připomínky. Jsou to cenné rady, protože když jsem kdysi stavěl první kolejiště pro syna (dneska je dospělý), tak to bylo v rovině na desce a šmytec.
Už mám plán na víkend - jízdní zkoušky všeho co mám do stoupání. A uvidíme...
Vzhledem k délce staničních kolejí max. 850+ 1x Balm, či 810+010, zamračená / brejlovec + 2x os. - B / BDs. Ty 3 vozy za mašinu asi nedostanu, uvidím jak to vyjde na nejdelší dopravní koleji od námezníku k odj. návěstidlu. Náklady spíše Mn, pár vozů, dřevo na pilu a tak...
Jelikož to se mnou myslíte dobře, a vaše argumenty jsou neoddiskutovatelné, tak osmička půjde pryč, ta bude mít nejhorší adhezní poměry a dělala mi nejvíc potíže při plánování, vzhledem k průjezdnému profilu pod/nad.
Zůstane jen přízemí, mezipatro a koncová. Zkusím to dát do Scarmu a pošlu sem....
Koncovou s dovolením použiju úpravu czhuntera, ta se mi líbí. Mezipatro bude v podstatě jen ovál dokola, který pošlu o patro níž ...a co se skrytým?
Dělali byste zde nějaké úpravy? Spodní nádraží asi přidám veksli a udělám 3 průjezdné koleje...
Na další dotazy - ano do skříně se bude jen uklízet, jinak postelové kování a vyklápění - jak jsem kreslil výše. Po vyklopení bude ve skříni max 20 cm, zbytek venku a přístupný ze 3 stran. No a tím, že uberu patro, měla by se zlepšit i celková výška na zaklopení do skříně.
Přílohy
návrh 2 - 05_12_ výška.jpg
terén návrh 2 - 05_12.jpg
Návrh 2-05_12.jpg
sTTrojvedoucí_láďa
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03 pro, 2020 3:26 pm

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod Miloš_P » stř 11 kvě, 2022 10:42 pm

Dovoluju si přidat něco pro inspiraci pro tvůj prostor. Méně je někdy více.
Plány1-str022.JPG

Plány1-str018.JPG
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod Jirkátor » čtv 12 kvě, 2022 5:23 am

Tohle už vypadá rozumněji. Jen si nejsem úplně jistý, jestli se ti k dolnímu nádraží vejde výpravní budova. Pokud ne, tak se můžeš tvářit, že stojí před kolejemi směrem ven z kolejiště (a pak ani nebudeš muset řešit příjezdovou cestu), nebo to pojmout jen jako výhybnu bez nástupišť a postavit jen malý domek pro výpravčího na levé zhlaví.
Skryté nádraží nemá nikdy dost kolejí, zkus tam ještě nějakou nacpat a tu zadní krátkou prodloužit.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod Ivan » čtv 12 kvě, 2022 10:00 am

Můžeš prosím poslat plánek jen spodku? Scarm totiž nemí moc dobře 3D (sám ho však s oblibou používám) a mne není jasné, zda tam jedna kolej končí, nebo je to vratná smyčka.

Jinak je to samozřejmě o míle lepší :wink:

Spodní stanice: VB se tam zřejmě fakt nevejde, obšem můžeš ji mát na malém přikládacím panelu zespod. A nebo udělat stanici jen jako nákladiště se zastávkou, 2 koleje místo 3. Ovšem asi jsi chtěl ponechat křižování vlaků? Pak by šla dát kusá pokračováním druhé směrem k tunelu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod sTTrojvedoucí_láďa » čtv 12 kvě, 2022 7:49 pm

Zdravím vespolek,
provedena úprava horního koncového nádraží, výhybky vlevo, zprava do manipulační vlečka na pilu, dvě koleje.
Co takhle to nádraží? Vlevo staniční budova vpravo u manipulační sklad, pak na vlečka.
Mezipatro poloměr vlevo upraven na 310, čímž vzhiklo více místa pro spodní staniční budovu. Zprava poloměr cca 353. Stoupání 3,1%.
Výška horního nádraží 10 cm, stoupání mi počítá na 3,1% všude ve viditelných částech, pouze stoupání ve skyťáku v příme koleji je 4%,
a to abych se dostal na nadjezdnou výšku 60mm. Přístup skrytého zezadu a zespodu vyříznuté kruhy pro manupilaci.
V SN zatím beze změn, navím jak to více rozšířit...
Pohledy přiloženy
Přílohy
Spodní patro 12_05.jpg
horní patro 12_05.jpg
komplet 12_05 + budovy.jpg
sTTrojvedoucí_láďa
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03 pro, 2020 3:26 pm

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod sTTrojvedoucí_láďa » čtv 12 kvě, 2022 8:33 pm

a celkový pohled na krajinu.,..
Přílohy
pohled krajina.jpg
rám koleje pohled 12_05.jpg
terén návrh 2 - 05_12.jpg
sTTrojvedoucí_láďa
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 03 pro, 2020 3:26 pm

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod HonzaM » sob 14 kvě, 2022 6:24 am

sTTrojvedoucí_láďa píše:Víceméně motorová trakce - zamračené, brejlovci, bangle, krokodýl, singrovka, 810, a výjimečně pára na nostalgii.
Soupravy mašina + 2 os. vozy, max 3 vozový rychlík (vím, že to neodpovídá epoše). Anebo motorák Krokodýl s Balmem, Singr + Bix, 810+ 010 apod...
a náklady spíše Mn a Pn s Daak a 5-8 různými nákl. vozy.

Vyzkoušej si délky vlaků, které uvádíš, a porovnej to s délkami kolejí v nádražích, jaké budeš mít k dispozici, abys pak nebyl zklamán. Myslím že jsi velký optimista, vlaky jako třívozový rychlík nebo osm nákladních vozů v TT při těchto délkách kolejí v nádražích asi možné nebudou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Plán kolejiště TT 130x90

Příspěvekod Sandy » sob 14 kvě, 2022 7:39 am

HonzaM píše:
sTTrojvedoucí_láďa píše:Víceméně motorová trakce - zamračené, brejlovci, bangle, krokodýl, singrovka, 810, a výjimečně pára na nostalgii.
Soupravy mašina + 2 os. vozy, max 3 vozový rychlík (vím, že to neodpovídá epoše). Anebo motorák Krokodýl s Balmem, Singr + Bix, 810+ 010 apod...
a náklady spíše Mn a Pn s Daak a 5-8 různými nákl. vozy.

Vyzkoušej si délky vlaků, které uvádíš, a porovnej to s délkami kolejí v nádražích, jaké budeš mít k dispozici, abys pak nebyl zklamán. Myslím že jsi velký optimista, vlaky jako třívozový rychlík nebo osm nákladních vozů v TT při těchto délkách kolejí v nádražích asi možné nebudou.


1./ Užitečná délka kolejí v hlavní stanici bude tak 40 cm. V koncové ještě méně, s výjimkou jedné, která bude mít tak 80 cm.
2./ Listoval jsem nedávno ve Světě železnice a byl jsem překvapen, kolik vlaků ve IV.epoše ve složení motorová loko + služební + osobní bylo prohlašováno za Sp nebo R
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků