Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Jirkátor » úte 20 pro, 2022 8:20 pm

Já třeba mám DR5000, ovládám myší, tablet mi nepřipadá zas až tak praktický, ale to je věc názoru a ovládací pult. viewtopic.php?f=1&t=12586&start=195#p300313 I tak mám do budoucna možnost ovládání PC, ale asi ji nevyužiju.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod chphoto » úte 20 pro, 2022 8:36 pm

Mirec píše:Ešte mám však jednu dilemu, k ovládaniu som si kúpil centrálu DR5000, ovládať loko
chcem cez MM, alt. tabletom, postupne ako to budem zvládať plánujem aj cez PC.
Rád by som však mal ku koľajisku aj pultík na prestavovanie výhybiek atď.....
Čo som však čítal, ak sa bude ovládať koľajisko cez PC, pult pre výhybky je už zbytočný?....
Na koľajisku bude cca 25 výhybiek.
Aký máte na to názor?
Mirec

Podobné dilema jsem řešil před stavbou svého kolejiště a stál jsem na úplně stejném rozcestí. Nejprve jsem chtěl ovládat výhybky z pultu a návěstidla zapojit s moduly ABC a také ovládat z pultu, případně podle adres z centrály. Postupem času jsem toto opustil (z čistě racionálního důvodu, adresy výhybek jsem si bez plánku nepamatoval a na pult není místo) a výhybky ovládám z tabletu a i do budoucna řízení iTrainem bude přes tablet a případně dotykový počítač. Pult jsem opustil, ale klidně si ho postav, na ruční poježdění je to pro někoho dobrá volba.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Jirka1984 » stř 21 pro, 2022 7:08 am

Ahoj,taky přidám svůj příběh. Též sem měl kolejiště v minulém století:)
Se stavbou sem začal cca před dvouma lety.
Původně jsem chtěl jen ovládací panel a MM. Vše ostatní se mi zdálo složitější.
Postupně sem se otrkal, zapojil dekodery a prestavniky ovládám přes aplikaci Z21 a vlaky pres ABC úseky.
Jenže.....
Pořád koukáš do mobilu na prehazovani výhybky (32KS) ,hlídat kde jsou vlaky aby se něco nestalo.
No a jízdy si moc neuzijes.
A dostáváme se k závěru....začínám jednu stanici "programovat" do Rocrailu. Abych si mohl sednout a jen zírat.
Sem rád ze výhybky a sire tratě mám rozkouskovane od začátku stavby a jen doladíme staniční úseky.
Vlaky se budou do budoucna řídit samostatně Rocrailem ale stále bude možnost třeba posunovat MM a aplikaci Z21 když nepojedu dle PC.
Takže aspoň od začátku si to cca nakouskuj pro budoucí PC provoz.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod TheJaro » stř 21 pro, 2022 3:42 pm

Pridám ti tiež jeden pohľad, predchádzajúce koľajiska mali pult,všetko pekne fungovalo ale kopa káblov spojením koľajiska a pultu prípadne modulovke čo som mal. Skúsil som z21 a mobil,tablet. Parádička,žiadne viazané miesto mohol som byť na hociktorej strane a ovládať. Potom prišiel Pc a RocRail,za mňa osobne topka,do hodiny jazdili dve mašiny a po jednom dni 5 súprav cez Pc a ďalšie cez tablet na posune, nezávislé na sebe. Len som vymenil z21 za čiernu Z21
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » čtv 22 pro, 2022 8:21 pm

Ako čítam Vaše príspevky, poväčšine sa skôr prikláňate k ovládaniu koľajiska cez PC....
Pult bola moja taká prvotná myšlienka, ale asi teda pôjdem smerom ovládania cez PC.
Mám už kúpenú centrálu DR5000, červený MM, na ovládanie nachystaný aj starší notebook,
taktiež aj program Traincontroller Gold 7. Cez web stránku ,,dccdoma,, už mám tiež zakúpené
nejaké dekodéry výhybiek pre prestavníky MP1 a aj nejaké spätné hlásenia S88.
Najväčší problém pre mňa bude, nie samotná stavba koľajiska a krajiny, ale spojazdniť
to elektricky, správne ponapájať, aby to fungovalo ako má. :)

Takže dotazov v tejto oblasti budem mať na Vás ešte strašne veľa. :)
A tom som už asi za dva roky prešiel všetky weby na nete, ktoré sa venujú tejto problematike.

Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 22 pro, 2022 9:25 pm

Přečti si pár posledních stránek v sekci software/rocrail. Teď to tam řeším. Před dvouma lety jsem na tom byl stejně jako ty a dneska mi to jezdí samo(aspoň zkušebně)
https://youtu.be/zzDlR67SzPc
Video pro inspiraci. Je to bádání, zkoušení,letovani ale ten výsledek za to stojí.
Hlavně zdejší pomoc je k nezaplacení....
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » ned 25 pro, 2022 5:19 pm

Kým mi príde objednaná korková rolka hr. 5mm, chcem ju použiť ako ,,základný,, podklad pod koľaje aj krajinu,
tak si postupne chystám veci k el. napájaniu koľají.
I keď stále pozerám weby na nete, mám však k Vám pár dotazov.

1.Nikde nie je definovaná presne napájacia koľaj ,,J,, a ,,K,, ktorá je červená a ktorá čierna
a tiež, ktorá je v smere hodinových ručičiek ,,ľavá a pravá,, ...
Podľa info čo som naštudoval by to malo byť jedno.
2.Pri hlavnom ,,chrbtovom,, rozvode pod koľajami, hlavne v staniciach, kde je viac koľají vedľa seba,
stačí dať len jeden pár koľají J,K z ktorých napájam všetky staničné koľaje, alebo radšej pridať
ďalší rozvod J,K a z nich napájať zospodu ďalšie staničné koľaje....
3.Prikladám ešte foto rôznych možností napájať jednotlivé koľaje z hlavného ,,chrbtového rozvodu,,
Aké máte s tým skúsenosti a do ktorej varianty ísť??? Ja sa prikláňam k pájanému spoju....

dik Mirec
Přílohy
PC250732.JPG
Naposledy upravil Mirec dne ned 25 pro, 2022 6:48 pm, celkově upraveno 5
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod HonzaM » ned 25 pro, 2022 5:56 pm

Mirec píše:1.Nikde nie je definovaná presne napájacia koľaj ,,J,, a ,,K,, ktorá je červená a ktorá čierna
a tiež, ktorá je v smere hodinových ručičiek ,,ľavá a pravá,, ...
Podľa info čo som naštudoval by to malo byť jedno.
Aké máte s tým skúsenosti a do ktorej varianty ísť??? Ja sa prikláňam k pájanému spoju....


Já používám pro kolejové napájení DCC modrou a žlutou, červenou a černou mám pro napájení dekodérů.
Jak ale píše Zlámalík, nejdůležitější je zvolený systém dodržet a vést si dokumentaci.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod zdeno » ned 25 pro, 2022 5:58 pm

mne se osvedcilo pouzit pasky na plosne spoje a z toho napajet jednotlive koleje.
Doporucuji nesetrit a napajet kazdy kousek koleje, kde je "vodiva" spojka.
Logika zapojeni je spodny rozvod na spodni kolej, vrchni rozvod na horni kolej.

kompl.JPG
Naposledy upravil zdeno dne ned 25 pro, 2022 6:07 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod chphoto » ned 25 pro, 2022 5:59 pm

Značení J a K, když se podívám například na návod k DR5088RC (detekce obsazení s RailCom) tak detekční úseky mají označení J a nepřerušení kolej je K. K mají nakreslenu jako červenou a J mají žlutou barvu.
značení.jpg

detekce.jpg

Já osobně jsem si "zvolil zančení tak, že nepřerušenou kolej mám jako červenou, druhou černou a při pohledu na kolejiště je červená ta vzdálenější kolej na hlavním nádraží.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Ivan » ned 25 pro, 2022 8:15 pm

Já mám za J... černá, K... Červená.
Barvy si zvol jak chceš, jen se držet zvoleného pravidla. Je to ale praktické, mít to rozdělené dle barev.
Pod stanicí mám hlavní rozvod a z něj k jednotlivým kolejím. Tím, že jsem stavěl z metrových prutů a neřeším detekci není těch přívodu zas tolik. U kusoveho kolejiva bych asi každou kolej nenapajel, ale učíte na více místech a proletoval bych spojky.
Snažím se co nejméně šroubovaných spojů. Většinu letuji na desku cuprextit nebo pájecí lišty, prostě jako Zlámalík. Na dvou náročných místech mám svorkovnice. Ovšem jinak raději pajim, ono šroubek se časem povolí a hledej to. Takže za mne čokolády ne, waga by asi šla, ale nemám s nimi na kolejišti zkušenost.

Hlavně dodržet zásadu stromového rozvodu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Zlámalík » ned 25 pro, 2022 9:04 pm

Pokud máš páteř (tedy chrbticu) z vodiče 1,5 mm2, stačí jedna pod celou stanicí.

Odbočky bych buď pájel, ale přes pájecí lišty, co jsem tady někde inzeroval, nebo přes ty páčkové Wago svorky, co tam máš.
Určitě ne ty rychlospojky, to nemá kontakt, ani bych nevolil čokoládu (malá spolehlivost jak píše Ivan, podle mne je čokoláda vždy moc malá nebo moc velká, dále nutnost použít krimpovací dutinky k zakončení lankového vodiče) ani pájení do bužírky (pracnost, bez šance na měření a snadné odpojení).

J/K - je to jedno. Já mám J vnitřní a je to ta, na které jsou úseky.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod HonzaM » ned 25 pro, 2022 9:30 pm

Používám pájecí lišty na obrázku:
svorkovnice Telenot.jpg

Pokud máš na kolejišti smyčku (smyčky), zvol pro přívod do koleji ve smyčce jinou barvou než ve zbytku kolejiště.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 26 pro, 2022 8:51 am, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Zlámalík » ned 25 pro, 2022 9:48 pm

A po reklamní vsuvce mého předřečníka na jeho vlastní e-shop přidávám jeden nestranný tip za méně peněz: např. zde
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » stř 28 pro, 2022 6:22 pm

Budem to teda asi všetko pájať, tak ako som uvažoval aj na začiatku.
Koľajisko budem ,,skladať,, s flexi koľají, tak tých spojov bude oveľa menej, ako by som to skladal
s kusových koľají Tillig.
Idem si pred pokládkou koľají nakresliť ešte ,,schému,, koľajiska s naznačeným delením koľají,
napájaním el. a pod. V tomto som tiež len začínajúci laik, tak Vám to asi potom dám na posúdenie. :)

Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků