Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » pon 25 dub, 2022 8:13 pm

Ďakujem chalani za Vašu pomoc pri plánovaní toho môjho koľajiska. :)
Ani som nečakal, že budete takí nápomocní a podelíte sa so svojimi názormi a radami.
Vážim si to veľmi. Hlavne Tebe Zlámalík, že si venoval aj svoj čas a nakreslil plán staničných koľají.....
Priznám sa, rád by som ponechal tú moju prvú alternatívu t.j. z ľavého zhlavia pravá koľaj klesá do tunela
a ľavá stúpa do koncovej stanice.
Tiež som však rozmýšľal a to ešte na začiatku, že to bude prehodené......?????
Taktiež mám ešte jeden ,,nápad,, a to urobiť ľavý segment A dlhší o cca 10-15cm , tým by sa predĺžili
staničné koľaje. Segmen B by bol potom o to kratší.....
Čo poviete?
Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Zlámalík » pon 25 dub, 2022 10:29 pm

Stoupání vlevo bych nechal, jak je. Pokud to přehodíš, omezíš si prostor pro nákladiště nahoře. Já třeba nemám rád zhlaví v oblouku, vypadají nepřirozeně zlomená "za roh", takže tuto cestu ti radit nebudu, zas bys měl levý tunel skoro narvaný ve stanici a to by vypadalo divně, protože druhá kolej v tunelu nebude a mezi oběma bude minimální rozdíl výšek - tak proč by byla jedna z nich už v tunelu?

A prodloužit stanici... Záleží na tom, co chceš. Jestli modelovat provoz ve stanici a o trať ti až tak nejde, nebo jestli si chceš vychutnat i jízdu vlaků po trati. Já jsem si třeba pro Malou Paku zjistil, že souprava může mít lokomotivu + "soupravu" o délce 27 cm. A podle toho jsem navrhoval i délky kolejí ve stanici či vleček. Nemá cenu to někde "na silu" natáhnout a pak zjistit, že se mi to jinam stejně nevejde. Prostě omezení dané prostorem je základ a z něho vyjdi při navrhování toho, co modeluješ. Do tvé stanice podle toho posledního návrhu dostaneš brejlovce a tři klasické "rychlíkové" vozy, to si myslím že je rozumné maximum. Dvou- až třívozové soupravy (854 + něco + něco, Desiro apod.) tady budou vypadat nádherně. Nakonec, dnes klidně jezdí soupravy typu 750 + Bmto + BDs a to je sem přímo ideální. Čtyři Y vozy s mašinou už potřebují cca 95 cm a to tady neuděláš. Těch 10 - 15 cm tě nezachrání. Náklady se vejdou si myslím taky dobře: lokomotiva (i Herkules) + max. 4x Eas/Eanos, 5x Faccs, 7x Es či Tds, na tu kratší kolej to bude o něco víc jak polovina, jasně, ale i tak myslím, že možnosti jsou slušné.

Mrkni třeba na kolejiště Tomáše Samohýla sem a sem a spíš se soustřeď na to, co dělá atmosféru železnice, než na rekordy v délce vlaků. Na minikolejištích vypadá provoz taky dobře, proč by nemohl na poměrně velkém panelu u tebe.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » úte 26 dub, 2022 12:24 pm

Ďakujem Zlámalík za Tvoj názor aj za poznámky.
Ako som už napísal ostanem pri načrtnutej alternatíve a to vľavo stúpanie a vpravo klesanie do tunela.
Ak by som to prehodil, už by mi to ani výškovo nevychádzalo a plánovaný priestor na hornú odstavnú koľaj by sa dosť zmenšil.
Ako si už v poznámke načrtol, viac sa mi páči samotná premávka vlakov v krajine, ako len samotná manipulácia po stanici......
Tiež nerátam s tým, že budem s loko ťahať 10ks vagónov :) , ale podobné súpravy ako si spomínal v príspevku.
Videa Tomáša Samohýla som už pozeral viac krát, (a nie len tie), naozaj má nádherne spracované koľajisko,
k niečomu podobnému v menšom sa hádam niekedy dopracujem aj ja. :D :D
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » pát 04 lis, 2022 6:01 pm

Tak po dlhej, dlhej dobe som tu opäť na fóre. :)
Konečne som sa pohol v stavbe, podarilo sa mi z domácich zásob dreva
narezať, ohobľovať a zmontovať nosnú konštrukciu na obidva samostatné segmenty koľajiska.
Dosky sú hrubé 22 mm, široké 105mm, vnútorné rohy som ešte spevnil kovovými uholníkmi.
Nohy sú demontovateľné, výška nôh je 80 cm + hrúbka konštrukcie + plánovaná výška
krajiny, zdá sa mi, že to bude všetko nakoniec dosť vysoké, ale nohy sa dajú zrezať nižšie.
Uvidím, ako to potom pohľadovo bude nakoniec vychádzať. :)
Ešte doplním medzi vnútorné vložené laty menšie priečne latky.
Posielam prvé foto základnej konštrukcie koľajiska.

Mirec
Přílohy
PB030874.JPG
Detail rozoberateľného spojenia segmentov skrutkami
PB030873.JPG
Pohľad zo spodku konštrukcie
PB030870.JPG
Spojené oba segmenty koľajiska
Naposledy upravil Mirec dne pát 04 lis, 2022 6:06 pm, celkově upraveno 1
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » pát 04 lis, 2022 6:04 pm

Ešte doplnené ďalšie foto.
Přílohy
PB030871.JPG
Bočný pohľad na konštrukciu
PB030872.JPG
Bočný pohľad na konštrukciu
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » úte 08 lis, 2022 6:54 pm

U kamaráta vo veľkosklade som zohnal preglejku.
Preglejku hrubú 6 mm použijem na čelá a boky segmentov po vytvarovaní terénu.
Preglejku 8 mm a 10 mm použijem ako podklad pod koľajnice a základ pod tvorbu krajiny.
Ako podložie pod koľaje zvažujem 4mm korok, prípadne 3mm samolepiacu šedú sádrokart. pásku.
S čím máte lepšiu skúsenosť?, alebo použiť aj korok+pásku spolu???
Rád by som odhlučnil koľajisko čo najlepšie.

Mirec
Přílohy
PB050856.JPG
Nachystaná preglejka
PB050857.JPG
Preglejka 6,8,10 mm
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Ivan » stř 09 lis, 2022 12:17 pm

Někde je k tomu téma... Ve zkratce.
Korek ti to neodhluční, ale dobře se s ním pracuje a lehce tak vznikne potřebné kolejové lože. Pro TT je vhodnější 3 mm, ale on to není takový rozdíl. SDK pásku jsem nezkoušel, s hlučností by na tom mohla být lépe. Dost záleží na fixaci kolejí.

Zkus si to vlákno najít

Ps: rámy vypadají dobře :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Zlámalík » stř 09 lis, 2022 2:06 pm

Je potřeba to udělat co nejvíc "akusticky mrtvé". Tedy slepit materiály různých hustot k sobě. Čím hlubší zvuk se má tlumit, tím těžší a hustší musí materiály být (aby se nerozvibrovaly).
Korek a překližka ano, namísto korku navrhovali moduláři z Brna využít mletý pryžový recyklát: https://www.modulybrno.cz/guma - a čti i diskuzi.

Páska taky jde, ale moc netlumí, je podle mého názoru lehká a spíš koleje od desky oddělí (to je taky verze, jak na odhlučnění - jen se to nesmí pak vytvrdit zalakovaným štěrkem). V rámci pokládky překližky na rámy slep a prošroubuj všechny spoje se žebry, aby se horní deska nechovala jako buben.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » pon 14 lis, 2022 7:17 pm

Cez víkend som konečne dorobil obidva segmenty. Vložil som do vnútorných
rebier ešte priečne laty. Vnútorné latovanie bude slúžiť ako základ na uchytenie
,,stojok,, na konštrukciu potrebnú k vybudovaniu vlakových ciest a krajiny z 10 mm preglejky.

Mirec
Přílohy
PB130726.JPG
Pravý pohľad na segment
PB130727.JPG
Ľavý pohľad na segment
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » pon 14 lis, 2022 7:45 pm

Prechádzal som rôzne webstránky ohľadom tvorby základu štrkového lôžka pod koľaje, aj pod samotnú krajinu.
Nakoniec som sa rozhodol pre 5mm korkový podklad, ktorý bude nalepený priamo na základ konštrukcie
z 10 mm preglejky, tak pod koľaje aj pod tvorbu krajiny. Výhoda korku je, že sa ľahko opracúva, reže, brúsi
(tvorba rôznych odtokov, odvodnenia trate a pod.)
Na 5mm korok pri štrkovom lôžku koľajníc, ako ďalšie odhlučnenie nalepím 3mm čiernu ,,gumorohož,,
obchodný názov ELASTON-Eltec FS 700, rohož má rozmer 100 x 200 cm, hrúbku deklarovali 3 mm,
ale doma po zmeraní je to 3,5 mm,
Dobre sa reže aj tvaruje, odhlučnenie by malo byť dobré. Lepiť to budem disperziou k preglejke.
Je to recyklát z drte zo starých pneu a pod., lisovaný a spojený polyuretánovým lepidlom.
Výška štrkového lôžka bude teda spodných 5mm korok + vrchných 3,5mm rohož, pre TT to bude tak akurát. :)
Prikladám ešte foto rolky.

Mirec
Přílohy
PB130737.JPG
Hrúbka gumorohože
PB130738.JPG
Rolka gumorohože
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Zlámalík » pon 14 lis, 2022 10:05 pm

Mirec píše:Výška štrkového lôžka bude teda spodných 5mm korok + vrchných 3,5mm rohož, pre TT to bude tak akurát. :)
Mirec

5 + 3 = 8. Nebude.
Obrázek
Těch 5 mm by už mělo být součástí náspu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod HonzaM » úte 15 lis, 2022 7:40 am

Mirec píše:Cez víkend som konečne dorobil obidva segmenty. Vložil som do vnútorných
rebier ešte priečne laty. Vnútorné latovanie bude slúžiť ako základ na uchytenie
,,stojok,, na konštrukciu potrebnú k vybudovaniu vlakových ciest a krajiny z 10 mm preglejky.

Mirec

Rám s mi líbí, měl bych ale strach, že může být problém s umístěním přestavníků v kolizi s latěmi. 10 mm překližka je příliš tlustá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Mirec » stř 16 lis, 2022 12:26 pm

Tak to aj plánujem, ten 5mm korok bude ako základný ,,násyp,, a gumorohož 3,5 mm nalepená na korku, bude už ako súčasť násypu pod koľajami.
Preglejku mám 8mm aj 10mm hrúbku, ešte sa rozhoduje ktorú použijem.
Čo som čítal po stránkach, kolegovia používajú ako základ krajiny, tak aj pod koľaje preglejku hrubú od 6 až do 12 mm.
Prestavníky budem dávať mp1, koľaje budem dvíhať nad základnú úroveň stola (klesanie/stúpanie trate podľa krajiny)
takže umiestniť ich nebude myslím problém pod preglejku.

Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Ivan » stř 16 lis, 2022 12:44 pm

Já mám dokonce jen 4mm, ale už mi z ní malinko koukají vruty. Je-li pevný rám, volil bych 6 nebo 8 mm.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Úzke koľajisko TT 410 x 72/100 cm

Příspěvekod Jirkátor » stř 16 lis, 2022 4:02 pm

Já mám 1cm a ani jsem nepřemýšlel o slabší. Je ale pravda, že moje kolejiště je trochu specifické.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků