130x60 TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

130x60 TT

Příspěvekod lubo5s » stř 23 bře, 2022 11:17 am

Zdravim som uplny novacik a venujem sa plastikovym modelom. Ale chcel by som si postavit mini kolajisko do vitriny 130x60cm. Vedeli by ste mi nakreslit nejake kolajisko vo WinTrack tak aby sa tam ten vlacik vobec otocil?
Naposledy upravil lubo5s dne stř 23 bře, 2022 6:18 pm, celkově upraveno 1
lubo5s
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 bře, 2022 6:37 am

Re: 130x60 tt

Příspěvekod Ivan » stř 23 bře, 2022 11:34 am

Což o to, jde postavit oblouk i na tomto poloměru, ale jde také o to, aby to projely vechny lokomotivy a vozy. Takže by bylo vhodné, abys trochu upřesnil tvoji představu o vozovém parku a námětu.

Dotaz na okraj: TT je dané? Já jedu v této velikosti, ale na tomhle rozměru bych zvážil i N (byť je tam jen málo českých vozů).

Pro začátek Ti vřele doporučuji projít si kolejiště v kategorii MINI. Trochu času to zabere, ale zas tak moc ne ;) a hlavně tam uvidíš, co je na takové ploše možné, někdy jsou to docela extrémy ;). Někde jsou uvedeny i konkrétní lokomotivy, jaké zvládají poloměry atd...

Dále je otázka, zda vlak musí nutně kroužit? Legendární Kameničky jsou například zde.

No a co až je možné, například zde

EDIT:
Já to našel, ještě jedno kolejiště s uvedeným vozovým parcek, co ještě projede
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: 130x60 tt

Příspěvekod lubo5s » stř 23 bře, 2022 11:53 am

N moc nechcem, forum som pozeral len chcel aby ten vlak jazdil dokola plus nejake vedlajsie kolaje. Vozovy park nemam este ziazdny viem ze ziadne dlhe vlaciky tam nemozem dat ale ten najmensi polomer obluku R1 by vosiel.
lubo5s
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 bře, 2022 6:37 am

Re: 130x60 tt

Příspěvekod Ivan » stř 23 bře, 2022 12:07 pm

lubo5s píše:N moc nechcem, forum som pozeral len chcel aby ten vlak jazdil dokola plus nejake vedlajsie kolaje. Vozovy park nemam este ziazdny viem ze ziadne dlhe vlaciky tam nemozem dat ale ten najmensi polomer obluku R1 by vosiel.

jasné, pro jistotu jsem se zeptal. Já používám pro stavbu flexikoleje, pak si postavíš poloměr jaký potřebuješ. Náměty tam jsou, tak si něco načrtni a můžeš ti pak sem dát do pléna :wink:
Když použiješ jen krátké vozy/loko, tak na délce 1.3m se vejde hezká stanička. Máš představu o období?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: 130x60 tt

Příspěvekod lubo5s » stř 23 bře, 2022 5:32 pm

Bola by to epocha lV tak obdobie ako mam vojensku tuchniku CSLA. Cize nejaky motorovy rusen s plosinovymi voznami a na nich tanky t-55 a jeden osobak z drevennymi voznami.
lubo5s
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 bře, 2022 6:37 am

Re: 130x60 tt

Příspěvekod jafobe » stř 23 bře, 2022 7:17 pm

Ivan píše:
lubo5s píše:N moc nechcem, forum som pozeral len chcel aby ten vlak jazdil dokola plus nejake vedlajsie kolaje. Vozovy park nemam este ziazdny viem ze ziadne dlhe vlaciky tam nemozem dat ale ten najmensi polomer obluku R1 by vosiel.

jasné, pro jistotu jsem se zeptal. Já používám pro stavbu flexikoleje, pak si postavíš poloměr jaký potřebuješ. Náměty tam jsou, tak si něco načrtni a můžeš ti pak sem dát do pléna :wink:
Když použiješ jen krátké vozy/loko, tak na délce 1.3m se vejde hezká stanička. Máš představu o období?

Moc velká stanice by se tam v případě oválu na daném rozměru nevešla... kolejivo Tillig , r 267 a EW1 u obojího

130x60a.jpg

v případě variace na Kameničky s koncovou stanicí by to bylo o trochu lepší...

130x60b.jpg


A s ohledem na předpokládaní vozový park...
lubo5s píše:Bola by to epocha lV tak obdobie ako mam vojensku tuchniku CSLA. Cize nejaky motorovy rusen s plosinovymi voznami a na nich tanky t-55 a jeden osobak z drevennymi voznami.

Poloměr 267 mm který se na těch 60 cm vejde, by to měla vcelku zvládnout i obdoba V60 od Pika s obdobně dlouhými čtyřnápravovými plošiňáky Rlmmp od Roca (ty by pro vojenskou techniky stačit měli), otázkou je jestli to pojmout jako běžnou stanici nebo jen nějakou obobu třeba koncové vyhybny vlečky... dát tam nejen boční ale i čelní rampu na vagonování techniky... nějaký sklad a volnou skládku třeba pro přečerpávání z cisteren... a třeba i malé depo pro posunovací lokomotivu vlečky...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: 130x60 TT

Příspěvekod Střelec » stř 23 bře, 2022 7:48 pm

Parametry víceméně jako pro plechové kolejivo BTTB. Pokud do toho geometrií pasuje nějaký Tillig, pak bych se inspiroval předpotopními enderáckými plánky. Pokud se to nebude prát s moderními kolejemi, měla by takovou geometrii zvládat stará enderácká produkce a její současné ekvivalenty. Rosnička, Br80, Br89, V36, Köf, šukafony, možná nové Hektory a Kalugy. Osobně se mi ten rozměr zamlouvá spíš pro H0e.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: 130x60 tt

Příspěvekod Zlámalík » stř 23 bře, 2022 8:02 pm

lubo5s píše:Bola by to epocha lV tak obdobie ako mam vojensku tuchniku CSLA. Cize nejaky motorovy rusen s plosinovymi voznami a na nich tanky t-55 a jeden osobak z drevennymi voznami.

Že se s tím tady furt vnucuju: viewtopic.php?f=16&t=10848&p=231604&hilit=vojensk%C3%BD+prostor#p231604 :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: 130x60 TT

Příspěvekod Ivan » stř 23 bře, 2022 10:11 pm

Já myslel spíše něco jednoduššího, třeba toto. Otázka, zda vůbec dělat stanici, ale nepojmout to třeba jen jako vlečku odbočující z trati, případně u zastávky.

Poloměr je 250 a je to dost do kraje, ale trochu se bojím, že vozy vhodné na tanky ve IV epoše budou mít problémy. Vhodnější by pak bylo mít vlečku s úvratí do SN a nejezdit dokola. Před stavbou je třeba vyzkoušet vozový park.

Lokomotiva ideálně rosnička T334, kterou armáda měla.
Přílohy
130x60_TT_čsla.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: 130x60 TT

Příspěvekod Kavka_ » čtv 24 bře, 2022 7:13 am

Vím, že je to hodně o kompromisu mezi chtěným a dostupným, nicméně bych se v provozu zaměřil na maximálně spolehlivé lokomotivy - ideálně Hektor nebo Kocour (není boha, aby se zastavili). Rosnička bude sice správná, ale v TT provozně nespolehlivá. No a za ně některou variantu vozů Rlmmp od ROCA a oblouky mohou klidně na R150 a projede to bez potíží...
No a kdybych měl hlasovat, tak ten Zlámalíkův návrh je parádička.
Zlámalík píše:Že se s tím tady furt vnucuju: viewtopic.php?f=16&t=10848&p=231604&hilit=vojensk%C3%BD+prostor#p231604 :D

...i když to je pro začátečníka asi celkem sousto. V tom případě bych se také přimlouval pro odbočku se zastávkou a s vlečkou.
Každopádně přeju spoustu chuti a sil do realizace a budu se těšit, jak to nakonec dopadne.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: 130x60 TT

Příspěvekod hank » čtv 24 bře, 2022 9:14 am

Lokomotivy a motoráky v TT, které projedou poloměry oblouků 150 - 170 mm, jsme už tu víckrát probírali. Namátkou: ROCO BR 80 (lze přestavět na průmyslovou parničku ČKD CP 600 aka 327.0/328.0), starťácká rosnička bez střední nápravy (při normálním pohledu na kolejiště šikmo shora její absenci divák vůbec nepostřehne), všelijaké malosériové M 131.1, M 130.1, M 120.4, T 211.0 apod., Kaluga, V15/V23 a jejich klony, Köf II od Arnolda/Kolmara atd. Zkušenost zatím nemám s M 152.0/810 ani s podvozkovými lokomotivami, ale i bez nich ten výběr při správně zvoleném tématu pokryje epochy II - V. U těchto kolejišť platí, že méně je více: Při osazení 1 - 2 hnacími vozidly a cca 8 - 10 vozy lze i na kolejišti typu Kameničky věrohodně znázornit reálný provoz podle grafikonu.

Při stavbě oválu bych se pak buďto řídil logikou kruhu podle Milana Ferdiána nebo bych v zákulisí používal výměnné kazety tohoto typu:

pidikolejiste_kazeta.jpg
pidikolejiste_kazeta.jpg (13.03 KiB) Zobrazeno 2656 krát


cassette02.jpg


cassette03.jpg

Ty kazety jsou samozřejmě použitelné i pro Kameničky a jejich všemožné klony.

Ivan píše:...je to dost do kraje...

Minimální rozumný odstup osy koleje od hrany základní desky je v TT 5 cm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: 130x60 TT

Příspěvekod Ivan » čtv 24 bře, 2022 10:37 am

hank píše:
Ivan píše:...je to dost do kraje...

Minimální rozumný odstup osy koleje od hrany základní desky je v TT 5 cm.


Souhlas, já to chtěl původně nakreslit s R230, ale SCARM to neumí. Byla to taková večerní rychlovka, jen nástřel jak to vypadá na daném prostoru, osobně bych to pojal ala kamenicky, třeba s tvými kazetami.

Přijde mi hlavně, že tu má teď tazatel dost podkladů k zamyšlení a uvidíme, kudy se vydá :)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: 130x60 TT

Příspěvekod Zlámalík » čtv 24 bře, 2022 11:00 am

Kavka_ píše:...i když to je pro začátečníka asi celkem sousto.

Však taky neříkám, stavět to přesně tak. Spíš jako téma, že se dá i na malý kousek prostoru našlapat scenérie, normálně se rozkládající na ploše jednoho okresu :D To, co obdivuju u Milana F.

Pro začátek bych se držel Ivanova návrhu výše, ale udělal z něj koncovou stanici tím, že bych zrušil levý oblouk dozadu, resp. by tam trať končila obloukem v houští (kdysi jakože vedla dál, ale nyní je tam prostor VÚ) a netvořila by ovál. Tím to bude malá stanička na konci lokálky, s vlečkou či nakládkovou kolejí pro armádu a dál je "zeleno". Určitě bych areál oplotil - vlnitým plechem nebo betonovou skládanou ohradou, jak to všude bylo a mnohde stále je.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: 130x60 TT

Příspěvekod lubo5s » čtv 24 bře, 2022 12:47 pm

super dakujem, perfektne napady. Len otazka ked by som sa vydal cestou Kamenicky da sa masinka v DCC naprogramovat tak aby sama jazdila z jednej strany na druhu?
lubo5s
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 bře, 2022 6:37 am

Re: 130x60 TT

Příspěvekod lubo5s » čtv 24 bře, 2022 1:03 pm

Moje oblubene masinky Kocur a Okuliarnik by tie obluky zvladly?
lubo5s
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 20 bře, 2022 6:37 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků