Kolajisko N 150*58

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod chphoto » úte 08 bře, 2022 6:52 am

Drobně se také zapojím do diskuze o stoupání a připojím 2 vlastní zkušenosti. Mám zkušenost jak z kolejiště TT, kde bylo použito "tovární" stoupání Auhagen, které stoupalo na 1m o 3.5cm. Na tomto stoupání v podstatě samotná lokomotiva ani motorový vůz neměli problém. Problém nastal až s motorákem MTB, který je strašně těžký na jedné straně a lehký na opačné. Tam s jedním vozem OK, se dvěmi měl viditelně problém a se třemi nevyjel. Po výměně lokomotivy za Brejlovce i se 4-mi vozy nebyl problém. Podobné pokusy jsem dělal i před začátkem stavby N kolejiště (nějaké info je i v "mém" vlákně) a tam jsem stanovil, že maximální stoupání bude na 1m délky 3cm. Na rovném úseku není probém vyvést i dost osobních vagónů, ale do té zatáčky to je už trochu složitější, jízdně jsem zkoušel RailJet soupravu se 4-mi vozy a vyjela oblouk v pohodě, ale já mám minimální poloměry na kolejišti 261.8 (R3). Delší soupravy jsem nezkoušel a ani technicky se mi tam delší nevejdou na nádraží, takže pro mé použití bude tohle stoupání vyhovující. Takže abych to shrnul, záleží jednak na lokomotivě, vozech, ale i na tom poloměru do jakého se má stoupat. Rovná trať zvládne podstatně větší stoupání než oblouk a lokomotiva co je na jedné straně těžká a na druhé lehká má podstatně větší problém než lokomotiva s hmotností "uprostřed".
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod pixel123 » úte 08 bře, 2022 8:44 am

Dobre stupania mame ujasnene. Teraz spat k planu kolajiska. Rad by som smeroval debatu k tomuci dava toto kolajisko zmysel pripadne aky je nazor plena na povodny koncept ktory je taky ako popisuje jirkator
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod hank » úte 08 bře, 2022 9:36 am

pixel123 píše:Dobre stupania mame ujasnene. Teraz spat k planu kolajiska. Rad by som smeroval debatu k tomuci dava toto kolajisko zmysel pripadne aky je nazor plena na povodny koncept ktory je taky ako popisuje jirkator


To přece záleží na tom, co od toho kolejiště chceš. Osmička a všechny možné její varianty - přeložená osmička, dvojitá osmička atd. - jako možné modifikace oválu jsou klasika stará jako železniční modelářství samo a určitě si ji za posledních 100 let postavily milióny lidí po celém světě. Jestli to kolejiště chceš mít jako kochací vlakodrom nebo jako zkušební okruh, není to nic proti ničemu. Dokonce i sám velký guru naší generace Vladimír Zuska, jinak důsledný zastánce modelového provozu podle grafikonu, publikoval několik podobných plánků kolejišť. Smysluplný provoz na tom ale neznázorníš. Kdybys takový provoz chtěl i na oválu, nahlédni do 1. dílu publikace Milana Ferdiána a nastuduj si něco o logice kruhu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 bře, 2022 9:59 am

pixel123 píše:Dobre stupania mame ujasnene. Teraz spat k planu kolajiska. Rad by som smeroval debatu k tomuci dava toto kolajisko zmysel pripadne aky je nazor plena na povodny koncept ktory je taky ako popisuje jirkator

Ještě k tomu stoupání. Já používám na svých plánech kolejišť, poměrové stoupání,např. na délku 30,0 cm - výška 1,0 cm/1:30. Začátečníci zapomínají hlavně na plynulý přechod z roviny do stoupání/klesání.
Ke kolejišti. Co dodat, hank to krásně popsal. Buď budeš jen kroužit nebo se pokusit zabudovat prvky dle definice "Logiky kruhu". Ani nevíme jaké kolejivo jsi použil při kreslení svého plánku.
edit: Uvedl jsi kolejivo Fleischmann, ale které? Je PICCOLO nebo co spadá do něj kolejivo exROCO?
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod pixel123 » úte 08 bře, 2022 10:30 am

milan ferdián píše:...
-m-


Ano na toto myslim od zaciatku ze nesmiem zalomit kolaj do uhla, otazka znie, je lepsie pomaly pridavat na kolajach uhol klesania alebo zo dva kusy rucne mierne ohnut do plynuleho obluku ? A teraz si ma dostal, myslel som ze FL je len jeden druh... S podlozim a bez. Ja mam bez podlozia a neviem ktore su to ale maju kodove oznacenie 222/xx a podla toho som aj kupoval. Konkretne obluky R2 s kodom 22222 a maju radius 228.2 cize som uviedol predtym chybny udaj. Cely plan vychadza z toho kolajiva a vyhybky 15st r5
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod Jirkátor » úte 08 bře, 2022 10:55 am

Fleischmann dělá, pokud se nepletu, dva druhy - s podložím to je řada Piccolo a bez podloží to je exROCO.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod hank » úte 08 bře, 2022 10:57 am

U "velké" dráhy se lom sklonu upravuje takhle:

lom_sklonu.jpg

(Zdroj: Přednášky ze stavební fakulty VŠB. Velké V ve vzorci pro výpočet zaoblení je traťová rychlost.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 bře, 2022 11:01 am

pixel123 píše:Ano na toto myslim od zaciatku ze nesmiem zalomit kolaj do uhla, otazka znie, je lepsie pomaly pridavat na kolajach uhol klesania alebo zo dva kusy rucne mierne ohnut do plynuleho obluku ?

Můžeš oboje. U kusového kolejiva na přechodový úsek cca o délce 33,6 mm. Tj. +/-0 =35= +1=35= +3 - pokračuje zvolené stoupání.
pixel123 píše: A teraz si ma dostal, myslel som ze FL je len jeden druh... S podlozim a bez. Ja mam bez podlozia a neviem ktore su to ale maju kodove oznacenie 222/xx a podla toho som aj kupoval. Konkretne obluky R2 s kodom 22222 a maju radius 228.2 cize som uviedol predtym chybny udaj. Cely plan vychadza z toho kolajiva a vyhybky 15st r5

Jedná se o kolejivo exROCO, které je uvedeno v technických listech pod názvem "Technik-Info FLEISCHMANN N". R2 - R228,2.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 bře, 2022 11:05 am

Jirkátor píše:Fleischmann dělá, pokud se nepletu, dva druhy - s podložím to je řada Piccolo

Tady pozor, poloměry u PICCOLO jsou R192 a R225,6 dále R396,4 a R430.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod pixel123 » úte 08 bře, 2022 11:46 am

Ja mam FL bez podlozia cize exRoco
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 bře, 2022 11:51 am

pixel123 píše:Ja mam FL bez podlozia cize exRoco

Ano.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod pixel123 » úte 08 bře, 2022 12:05 pm

Prosba na vas vsetkcyh. Nejaky odkaz na literaturu ktora mi pomoze pochopit kde a ake navestidla dat ? Pripadne niekto tej dobrej vole ze mi to rovno "osadi" na plan ?
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod Jirkátor » úte 08 bře, 2022 12:42 pm

pixel123 píše:Prosba na vas vsetkcyh. Nejaky odkaz na literaturu ktora mi pomoze pochopit kde a ake navestidla dat ? Pripadne niekto tej dobrej vole ze mi to rovno "osadi" na plan ?

To klidně můžu udělat. Dej finální schéma a já ti to do toho pak nakreslím. Zatím si ale rozmysli, zda chceš minimalistickou verzi (skupinové odjezdové návěstidlo), nebo je chceš mít u každé koleje. Zda chceš mít i seřaďovací návěstidla.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod hank » úte 08 bře, 2022 2:14 pm

pixel123 píše:Prosba na vas vsetkcyh. Nejaky odkaz na literaturu ktora mi pomoze pochopit kde a ake navestidla dat? Pripadne niekto tej dobrej vole ze mi to rovno "osadi" na plan?

Chceš se naučit chytat ryby nebo aby ti někdo ulovil rybu? Tady
http://vlaky.bestsite.cz/zeleznice.htm
se je naučíš chytat...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolajisko N 150*58

Příspěvekod pixel123 » úte 08 bře, 2022 5:46 pm

hank píše:
pixel123 píše:Prosba na vas vsetkcyh. Nejaky odkaz na literaturu ktora mi pomoze pochopit kde a ake navestidla dat? Pripadne niekto tej dobrej vole ze mi to rovno "osadi" na plan?

Chceš se naučit chytat ryby nebo aby ti někdo ulovil rybu? Tady
http://vlaky.bestsite.cz/zeleznice.htm
se je naučíš chytat...


Ďakujem. radšej sa ryby učím chytať :wink: ten link mi pomôže aj pri voľbe prestavníkových navestidiel

ale aj tak dakujem jirkator, za ochotu. lepšie bude keď sa to aj do budúcna naučím. ja by som ťa poprosil o kontrolu ke´d sem prídem so svojím návrhom rozmiestnenia, či som to pokazil veľmi alebo len trochu :lol:

dovolím si len pridať svoj postreh, že googlením sa mi podarilo nájsť niečo čomu rýchlo pochopia aj pomalší, ako napríklad ja , tak ak niekomu bude treba : http://masinky2003.wz.cz/navestidla.html
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků