Rozšíření stávajícího kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod hank » sob 15 led, 2022 3:32 pm

jafobe: Obávám se, že máš velký kus pravdy. HonzaM se zřejmě neumí rozhodnout sám a rád by zodpovědnost za to rozhodnutí přenesl na nějaký SW. Jenže na to je úplně jiná kategorie SW: https://cs.wikipedia.org/wiki/Expertn%C3%AD_syst%C3%A9m
A není mi nic známo o tom, že by byla nasazena i při řešení předmětného problému... :lol:

Současný stav věcí pěkně shrnuje např. tato diplomka:
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... e_id=40761
Z ní mj. vyplývá, že dnes existuje spousta volně dostupného SW, s jehož pomocí si každý, kdo k tomu má předpoklady, může svůj vlastní specializovaný expertní systém naprogramovat sám... :wink:

A kdo má podezření, že si z toho dělám srandu, není daleko od pravdy...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6162
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod jafobe » sob 15 led, 2022 4:20 pm

hank píše:jafobe: Obávám se, že máš velký kus pravdy. HonzaM se zřejmě neumí rozhodnout sám a rád by zodpovědnost za to rozhodnutí přenesl na nějaký SW. Jenže na to je úplně jiná kategorie SW: https://cs.wikipedia.org/wiki/Expertn%C3%AD_syst%C3%A9m
A není mi nic známo o tom, že by byla nasazena i při řešení předmětného problému... :lol:

Současný stav věcí pěkně shrnuje např. tato diplomka:
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... e_id=40761
Z ní mj. vyplývá, že dnes existuje spousta volně dostupného SW, s jehož pomocí si každý, kdo k tomu má předpoklady, může svůj vlastní specializovaný expertní systém naprogramovat sám... :wink:

A kdo má podezření, že si z toho dělám srandu, není daleko od pravdy...


Vím že takový SW "existuje", ale sám od sebe bez toho, že do něj někdo ty data "nacpe" nebo ho naučí jak je hledat a jak s nimi pracovat neumí v podstatě nic... Je to jako jakákoliv jiná umělá i biologická inteligence, musíme ji naučit jak se má učit... Takže já se ani nedivím že toho skoro nikdo nevyužívá, snad krom (šmírovacích" cocies na internetu a autonomních systémů pro řizení automobilů a techniky... ale když náhodou nebude elektřina nebude z unělí inteligence nic, jen Milanovy plánky budou vznikat nějakou dobu v omezenějším množství dál, ale k nám se už jen tak nedostanou... ;)
V našem případě by to bylo vše kolem železnice i to s ní zdánlivě nesouvisí, takže staveb a krajiny lidských potřeb, souvislostech proč je někde malá stanice jinde velká, proč je depo jen někde a někde jen malé i když u většího mádraří není žádné, proč někde udělali zářez v krajině, proč je vesnice jednou kolem nádraží na obou stranách jinde je úplně mimo... Ano umělá inteligence. pod kterou daný SW spadá, si to může sice zjištovat na internetu, ale tam se nedozví vše, zase jenom to co tam už někdo dal, a zase narazí na problém která data jsou skutečná a která zavádějící...
Takže ve vásledku je otázkou jestli mi takový SW vůbec v reálu dokáže pomoct, polud mu jen "předhodím" nějaký nákres nádraží s tím že chci krajinu kolem... Co s tím udělá? Pokud dokáže pochopit naše zadání, tak maximálně porovná kolejový plán nádraží s tím co někde najde (pokud umí hledat i v jiných než jen textovách souborech a ví jak s tím má pracovat), když to nebude shodné nebo nic nenajde, tak zkusí vzít to nejpodobnější co zvládne najít a podle toho mu přiřadí krajinu kolem. takže se nám může stít ýe pži zadání chci krajimu kolem takového nádraží nám vypadne fotka někde z Ameriky... takže bych mu musel zase upesňovat zadání, chci české, chci ho ve městě... takže si to dost možná za ten program stejně ve výsledku budu muset skoro celé naplánovat z větší části sám... :mrgreen: Takže pak je otázkou jestli takový SW potřebuju...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 699
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » ned 16 led, 2022 10:39 am

Abe Simpson píše:Velikostí a stylem mi nádraží působí jako čistě osobní, skoro stylu Brno hl.n., takže bych si na panelu představoval tak maximálně městskou zástavbu. Možná s nějakým kreativním přednádražím, náměstíčkem s trhy apod. Tu odbočku k nákladním kolejím bych já osobně kvůli zajímavosti provozu vedl přes úvrať, a možná bych si vzal ještě větší inspiraci z Brna a udělal z toho vlečku k veletrhům, umožnilo by to vozit tam cokoliv tě napadne na ukázku na veletrhu, od lokomotiv až po vagony, jako prezentaci investorům

Děkuji, tohle použiju. Tohle vlákno tím považuju za ukončené. Vážím si těch kdo dali věcné připomínky, je smutné že se našlo několik takových, kteří se nezmohli na víc než osobní útoky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Michal Vaniš » ned 16 led, 2022 12:25 pm

HonzaM píše:Děkuji..., je smutné že se našlo několik takových, kteří se nezmohli na víc než osobní útoky.


Bohužel,Ty svou komunikací k tomu přispíváš, takže si občas zpětně přečti co píšeš za názory a zameť si před svým prahem :cry:
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Ivan » ned 16 led, 2022 6:00 pm

Honzo, jak píše Michal Vaniš i Dovi, ty jsi začal ve svém vlákně opět nepochopitelné narážky na "Milanův SW", přitom všichni vědí, že Milan žádný nepoužívá. Bylo to zbytečné... Milan žádal o některé kóty ke kolejišti, nedočkal se a tak svoji nabídku stáhnul. Ale nechme toho, očividně to nemá smysl řešit dál.

Přeji Ti, ať se další díl kolejiště zadaří a slouží k plné spokojenosti.

Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1707
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pon 17 led, 2022 8:24 am

U řady přispěvatelů do tohoto vlákny jde o nepochopení co jsem měl na mysli. Je mi samozřejmě jasné, že neexistuje žádný software který by vymyslel a navrhl kolejiště. To musí vytvořit autor jako je třeba Milan, umět navrhnout vedení tratí, řešení nádraží, jenže potřebuje k tomu určité pomůcky, aplikace, programy nebo jak to budeme nazývat. Tedy třeba něco jako SCARM, Wintrack, co umožní s využitím například knihovny kolejiva poskládat to co autor navrhl. Na rozdíl od jmenovaných programů je kolejivo jen ve formě linky, ovšem i tam s označením jednotlivých komponent, ty je nutné brát z nějaké knihovny. A navíc s možností třeba používat i stromečky, různé objekty, a ty na plochu osadit. Tedy taková skládačka, která umožní s těmi objekty manipulovat, umísťovat a přesouvat je. A to se opravdu nedá dělat s tužkou a pravítkem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4108
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Pavel-HP » pon 17 led, 2022 8:49 am

??? Když myslíš ... .
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 17 led, 2022 8:50 am

HonzaM píše:U řady přispěvatelů do tohoto vlákny jde o nepochopení co jsem měl na mysli. Je mi samozřejmě jasné, že neexistuje žádný software který by vymyslel a navrhl kolejiště. To musí vytvořit autor jako je třeba Milan, umět navrhnout vedení tratí, řešení nádraží, jenže potřebuje k tomu určité pomůcky, aplikace, programy nebo jak to budeme nazývat. Tedy třeba něco jako SCARM, Wintrack, co umožní s využitím například knihovny kolejiva poskládat to co autor navrhl. Na rozdíl od jmenovaných programů je kolejivo jen ve formě linky, ovšem i tam s označením jednotlivých komponent, ty je nutné brát z nějaké knihovny. A navíc s možností třeba používat i stromečky, různé objekty, a ty na plochu osadit. Tedy taková skládačka, která umožní s těmi objekty manipulovat, umísťovat a přesouvat je. A to se opravdu nedá dělat s tužkou a pravítkem.

:roll: :roll: :roll:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 17 led, 2022 9:03 am

Software.
-m-
Přílohy
software.JPG
software.JPG (68.24 KiB) Zobrazeno 2921 krát
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Dovi » pon 17 led, 2022 9:09 am

 
HonzaM pát 14 led, 2022 píše:Chybí mi ale zaplnění plochy krajinou, na to by se výborně hodil sw jako používá Milan

HonzaM sob 15 led, 2022 píše:Milanovy plánky [...] Velmi se mi líbí software kterým plánky tvoří, výsledky vypadají velmi pěkně a umožňuje to chrlit neuvěřitelné množství návrhů a variant.

HonzaM pon 17 led, 2022 píše:U řady přispěvatelů do tohoto vlákny jde o nepochopení co jsem měl na mysli. Je mi samozřejmě jasné, že neexistuje žádný software který by vymyslel a navrhl kolejiště. To musí vytvořit autor jako je třeba Milan, umět navrhnout vedení tratí, řešení nádraží, jenže potřebuje k tomu určité pomůcky, aplikace, programy nebo jak to budeme nazývat. Tedy třeba něco jako SCARM, Wintrack, co umožní s využitím například knihovny kolejiva poskládat to co autor navrhl.


Tak už asi popadesátý...

Ne, nepotřebuje !!!

N E - P O - T Ř E - B U - J E


HonzaM pon 17 led, 2022 píše:Na rozdíl od jmenovaných programů je kolejivo jen ve formě linky, ovšem i tam s označením jednotlivých komponent, ty je nutné brát z nějaké knihovny.


Ne, není je nutno brát z nějaké SW knihovny.

Stačí znát geometrii kolejiva, které si autor plánků zvolí pro realizaci.

Čili v principu u kusového kolejiva:
- délky rovných kolejí
- u oblouků jejich poloměry a "délky", respektive úhly kruhových výsečí tvořících kruh
- u výhybek délky větví a hlavně úhly a poloměry odbočení


HonzaM pon 17 led, 2022 píše:A navíc s možností třeba používat i stromečky, různé objekty, a ty na plochu osadit [...] A to se opravdu nedá dělat s tužkou a pravítkem.


Budeš se divit, ale dá.


P. S.
A jestli to pořád nejsi schopen pochopit (nebo u Milana se s tím ochoten smířit), zkus si promyslet, jak asi tak o jednu nebo dvě generace starší autoři kreslili plánky před těmi 50 nebo 60 lety...
Myslíš si, že měli k dispozici a ke své práci potřebovali nějaké softwareové "aplikace" ??
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 553
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod hank » pon 17 led, 2022 9:15 am

milan ferdián píše:Software.
-m-


:lol:

To je spíš HW. SW je to, co máš v mozkovně.

Koukám do starých análů, že tu mám s datumem 27. 10. 2015 pod názvem ferdian_archeo adresář s .jpg kopiemi 10 tvých plánků kreslených tužkou pravděpodobně ještě pro Malou železnici. Marně vzpomínám, kde a jak jsem k nim přišel. Nechtělo by se ti třeba znovu je zveřejnit? Nebo je sem mohu pověsit já? Ať někteří vidí, jak to je s používáním toho SW...

OT kontrolní otázka pro HonzaM a všechny další nevěřící tomáše: Jaký SW používali stavitelé katedrál?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6162
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Pavel-HP » pon 17 led, 2022 9:15 am

milan ferdián píše:Software.
-m-


PS.
Kde jsi našel tu "můzu"?
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1031
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Sandy » pon 17 led, 2022 9:17 am

milan ferdián píše:Software.
-m-


Milane, myslím, že tam ještě chybí pánové SE a TO, které si pravděpodobně půjčuješ od Tempotaxiho. Není reálně možné, aby jeden člověk "chrlil" jedno kolejiště za druhým s takovými detaily... :roll:

EDIT: Když vidím ten HW, tak jsem se v duchu vrátil do doby těsně po druhý světový, kdy mi bylo moře po kolena... :cry:
Naposledy upravil Sandy dne pon 17 led, 2022 9:28 am, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1489
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 17 led, 2022 9:18 am

hank píše:Koukám do starých análů, že tu mám s datumem 27. 10. 2015 pod názvem ferdian_archeo adresář s .jpg kopiemi 10 tvých plánků kreslených tužkou pravděpodobně ještě pro Malou železnici. Marně vzpomínám, kde a jak jsem k nim přišel. Nechtělo by se ti třeba znovu je zveřejnit? Nebo je sem mohu pověsit já? Ať někteří vidí, jak to je s používáním toho SW...

Klidně je zveřejni :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 17 led, 2022 9:20 am

Pavel-HP píše:
milan ferdián píše:Software.
-m-


PS.
Kde jsi našel tu "můzu"?

Ta mě začala doprovázet, co jsem našel pod stromečkem dětský vláček a my se přestěhovali k vlakovému nádraží, kde denodenním rituálem bylo sledovat parní lokomotivy všech možných řad. :wink:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11846
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků