Rozšíření stávajícího kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » čtv 13 led, 2022 5:52 pm

Po delším váhání uvažuji o rozšíření domácího kolejiště s dvojkolejnou hlavní tratí (velikost N) o nový segment, na němž chci nádraží s délkou kolejí postačující s rezervou pro sedmivozový railjet. Z toho vychází přiložený návrh. Sestává ze dvou částí, spojovací díl který slouží k navázání k trati vycházející z tunelu. Původní pokračování trati zde bude ukončeno a bude zde začínat spojovací díl pro navázání na vlastní nádraží. Kolejové schema vlastního nádraží chci přesně tak, jak je zde navrženo, s dvojitými kolejovými spojkami na obou zhlavích. Nádraží je plánováno v oblouku, působí to zajímavěji. Odbočka z levého zhlaví by mohla vést například do depa, nebo třeba do nákladového prostoru. Potřebuji zejména poradit jak využít plochu panelu, nechci ho mít přeplácaný kolejemi. Na pravé straně bude připojen panel, na němž dojde k odbočení spodní i horní tratě o 90 stupňů, řešené obdobně jako ten tunel na obrázku, odkud vlaky přijíždění, oblouk bude kompletně zakryt odnímatelným vrškem (aby nebylo vidět "lámání" souprav rychlíkových vozů). Trať zde povede kolem další stěny místnosti.
Spodní trať povede ve spodním patře bez jakéhokoli přerušení, tedy bez výhybek. Nepřístupné skryté nádraží považuji u velikosti N za velmi problematické, jde o možné vykolejování, ale hlavně o dobrý přístup pro čištění. N-ko je v důsledku malé hmotnosti hnacích vozidel velmi náchylné na ztrátu kontaktu s kolejemi, stačí malé znečištění kolejí a koleček lokomotiv a vlak se po zastavení nerozjede a je nutné ho postrčít. Na svém stávajícím kolejišti proto nemám žádné místo kam by nebyl možný přístup, kopce a tunely jsou zásadně odnímatelné.
Přílohy
IMG_2626.jpg
nový segment.jpg
Spojovací díl.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod chphoto » pát 14 led, 2022 10:32 am

Sice nevím, jestli jsem nejpovolanější k tomu něco hodnotit, sám se se svým kolejištěm spíše potýkám, ale jako plánek se mi to zdá dpobré. Je mi jasné, že takto na plánku to vypadá jinak, v reálu budou koleje "srovnané" se stejnými rozestupy a podobně, ale to je v tuhle chvíli nepodstatné. Velmi se mi líbí ty kolejové spojky na zhlavích. Obloukové nádraží mi přijde zakjímavé, jen asi bude trochu komplikované na stavbu nástupišť, ale s tím asi počítáš. Co se týče té odstavné koleje, zakolejování panelu a podobně, tak já jsem spíše více příznivcem "vlakodromu" (ale u mě to je dáno malým prostorem), tady mi to přijde docela "vzdušné" a tak bych se nebál, že nebude dostatek místa na krajinu a že to bude přeplácané kolejemi. A to co bude na té slepé koleji je vcelku jedno, ale možná co využít 2 koleje okolo nějaké budovy (třeba nákladní nádraží s rampou).
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » pát 14 led, 2022 11:26 am

Díky za první reakci. Jak píšeš, nemám potřebu snažit se o využití každého kousku plochy pro koleje. Vzhledem k počtu účastníků diskuze kteří příspěvek četli a nijak si k němu negativně nevyjádřili to chápu tak, že je návrh dobrý. Chybí mi ale zaplnění plochy krajinou, na to by se výborně hodil sw jako používá Milan, s jeho spoluprací ovšem počítat nemohu. Znáte někdo nějaký sw, který je k takovému účelu určen nebo kde hledat inspiraci? Mám dlouholeté zkušenosti se stavbou domácího kolejiště i několika modulů, moje invence bohužel končí u návrhu vedení kolejí. Kde a jaké stavby postavit, kde pole, lesy, městskou zástavbu, zvlněni terénu atd.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Ivan » pát 14 led, 2022 11:48 am

Honzo, skutečně chceš depo napojit takto? Při výjezdu z depa bude loko blokovat hlavní kolej. Já bych napojení udělal více vpravo a depo posunul blíže ke stanici. Nevím však, kde plánuješ mít VB.
Jaké bude mít stanice nástupiště? Budou velká, nebo jen nástupní hrany?

V plánku mi občas nesedí geometrie, ale možná je to jen exportem do obrázku. Jestli stavíš z flexi, hravě to doladíš při stavbě.

Co se týče krajiny - já tvořil ta, že jsem nastudoval podrobně 4-5 plánků od Milana, které se mi líbily a pak jsem sesazoval jednotlivé motivy + nějaká vlastní invence. Myslím, že i stanic této velikosti nakreslil Milan (a jiní) hodně.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod hank » pát 14 led, 2022 2:20 pm

HonzaM píše:Znáte někdo nějaký sw, který je k takovému účelu určen nebo kde hledat inspiraci?


Tak pro tento účel je nejlepší SW, který mají někteří ve svých mozkovnách. :lol:

A taky bych trochu nakouknul k mistrům modelářům z dob, kdy jiný SW k dispozici nebyl. U nás to byli např. Vladimír Zuska nebo František Jiřík, v Německu desítky let a zcela bezkonkurečně rodák z Vrbky u Postoloprt Norbert Josef Pitrof (1907 - 1995) aka Pit-Peg, který spolupracoval s časopisem MIBA od r. 1949 až do své smrti; jeho dědictví uspořádal Franz Rittig do souhrnné 288stránkové publikace pod názvem Pit-Peg: Panoramen, Skizzen, Anlagen, Bauprojekte, kterou vydalo MIBA-Verlag Nürnberg v r. 2004 (ISBN 3-89610-221-4). Pit-Pega jsme nicméně už před časem probírali i na zdejším fóru, a to tady:
viewtopic.php?f=1&t=11178
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod jardaaa » pát 14 led, 2022 5:13 pm

za mě jednoznačně nej na plánování krajiny a vůbec vzhledu je tohle, ale je to starý téma tak vůbec netuším, jestli se dá ještě ten simulátor sehnat, nebo jen nová verze, ale v každým případě by mě to samotnýho zajímalo, ten výsledek je suprovej..
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod workous » pát 14 led, 2022 5:44 pm

jardaaa píše:za mě jednoznačně nej na plánování krajiny a vůbec vzhledu je tohle, ale je to starý téma tak vůbec netuším, jestli se dá ještě ten simulátor sehnat, nebo jen nová verze, ale v každým případě by mě to samotnýho zajímalo, ten výsledek je suprovej..


Myslím, Trainz Simulator 12...mám někde nevyužitý doma original s licenčním číslem pokud by měl někdo zájem odkoupit mne stačí wintrack.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod jipol57 » pát 14 led, 2022 5:54 pm

Jestli to tak pořád je, tak v TRAINZu se nedá stavět podle geometrie kolejiva. Wintack je rozhodně lepší. Možná ne po té vizuální stránce, ale po praktické rozhodně.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod sidlo » pát 14 led, 2022 7:51 pm

Předpokládám, že pohledová strana je ta horní.

Obrázek

Potom ty tři kusé koleje bych nepojal jako depo, do té stanice se provozně nehodí, ale jako nákladiště viz např. Žďár nad Sázavou https://mapy.cz/zakladni?x=15.9345743&y=49.5555190&z=19&l=0&base=ophoto. S budovami bych to nepřeháněl, mohl by být problém s perspektivou.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 15 led, 2022 9:32 am

jipol57 píše:Jestli to tak pořád je, tak v TRAINZu se nedá stavět podle geometrie kolejiva. Wintack je rozhodně lepší. Možná ne po té vizuální stránce, ale po praktické rozhodně.

Tohle je navrženo v XTrackCAD, ten umožňuje bud' vybírat jednotlivé komponenty (výhybky, rovné koleje, oblouky), nebo používat flexi koleje, v menu lze nastavit minimální poloměr, není tedy nebezpečení navržení oblouku s příliš malým poloměrem. Na rozdíl od jiných aplikací tak lze navrhnout třeba nádraží v oblouku, což při výběru z kusového kolejiva není možné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 15 led, 2022 9:56 am

Ivan píše:Honzo, skutečně chceš depo napojit takto? Při výjezdu z depa bude loko blokovat hlavní kolej. Já bych napojení udělal více vpravo a depo posunul blíže ke stanici. Nevím však, kde plánuješ mít VB.
Jaké bude mít stanice nástupiště? Budou velká, nebo jen nástupní hrany?

V plánku mi občas nesedí geometrie, ale možná je to jen exportem do obrázku. Jestli stavíš z flexi, hravě to doladíš při stavbě.

Co se týče krajiny - já tvořil ta, že jsem nastudoval podrobně 4-5 plánků od Milana, které se mi líbily a pak jsem sesazoval jednotlivé motivy + nějaká vlastní invence. Myslím, že i stanic této velikosti nakreslil Milan (a jiní) hodně.

Je to jen ideový námět, geometrií jsem se tady nezabýval. Všechny výhybky jsou ale vybrány ze sortomentu výrobce a je tedy zaručena realizovatelnost. Jedná se o kolejivo Peco Code55. Kromě výhybek a křížovatek bude vše z flexi. Nástupiště budou různé šířky, bude nutná jejich individuální výroba. Naštěstí jsou zde technologie laserového řezání. Předpokládám vždy ke dvojicím kolejí široké nástupiště.
Milanovy plánky jsou zajímavé, většinou jsou ale řešeny y tak, aby se na daný prostor vešlo co nejvíc kolejí. Je to pro hodně modelářů určitě užitečné. Velmi se mi líbí software kterým plánky tvoří, výsledky vypadají velmi pěkně a umožňuje to chrlit neuvěřitelné množství návrhů a variant.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod StandaR » sob 15 led, 2022 10:17 am

Velikostí a stylem mi nádraží působí jako čistě osobní, skoro stylu Brno hl.n., takže bych si na panelu představoval tak maximálně městskou zástavbu. Možná s nějakým kreativním přednádražím, náměstíčkem s trhy apod. Tu odbočku k nákladním kolejím bych já osobně kvůli zajímavosti provozu vedl přes úvrať, a možná bych si vzal ještě větší inspiraci z Brna a udělal z toho vlečku k veletrhům, umožnilo by to vozit tam cokoliv tě napadne na ukázku na veletrhu, od lokomotiv až po vagony, jako prezentaci investorům
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Dovi » sob 15 led, 2022 10:40 am

 
HonzaM píše:Milanovy plánky jsou zajímavé [...] Velmi se mi líbí software, kterým plánky tvoří [...] umožňuje to chrlit neuvěřitelné množství návrhů a variant.

Honzo,
Ty si s tím údajným Milanovým kreslicím softvérem nedáš pokoj a nedáš, že jo? :-)



"Kreslící software":
viewtopic.php?f=26&t=13757
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod Dusan » sob 15 led, 2022 11:07 am

Dovi píše: 
HonzaM píše:Milanovy plánky jsou zajímavé [...] Velmi se mi líbí software, kterým plánky tvoří [...] umožňuje to chrlit neuvěřitelné množství návrhů a variant.

Honzo,
Ty si s tím údajným Milanovým kreslicím softvérem nedáš pokoj a nedáš, že jo? :-)



"Kreslící software":
viewtopic.php?f=26&t=13757
 

Já myslím, že to už je diagnóza :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Rozšíření stávajícího kolejiště

Příspěvekod jafobe » sob 15 led, 2022 2:43 pm

Mám trochu obavu že žádný software, alespoň ne ten počítačový, za Tebe krajinu ani návrh sám nedodělá... :oops:
Každý počítačový program bude dělat jen to co mu nadefinuješ co ho naučíš Ty nebo jeho tvůrce, nic navíc, jen ti umožní si to plánovat třeba ve dvourozměrném prostoru s tím že ti dokáže vygenerovat 3D náhledy...
Ale na to aby z programu něco vylezlo je potřeba mít už předem jasno nejen nějaký kolejový plán se mi líbí, ale i nějakou inspiraci z reálu které bych se chtěl přiblížit, představu kde bude nádražní budova jak s tím bude souviset rozložení kolejí... Nemusí to být samozřejmě jedna konkrétní stanice s jejím okolím, může to být klidně inspirace z více stanic a jejich okolí, ale klidně i něčím co je někde úplně mimo koleje... z jednoho města třeba prostor kolenm nádtražní budovy, z dalšého třeba nádražní budovu samotnou a zádtavbu v okolí nádraží či krejinu na druhé straně nádraží ale s přihlédnutím k tomu prvnímu (pokud bude na jedné straně nádraží ulice s dvou a více patrovýni buduvami tak na druhé asi nebude pole) a z dalšího nádraží třeba tu nákladovou vlečku... Pak už stačí to jen skloubit dohromady tak aby to nejen dávalo nějaký smysl ... a zadávat si jednotlivé prvky do programu, kde se s nimi dá poté hýbat, ale to ani ty sebelepší programy samy od sebe nic víc neumí, ty pracuji jen s tím co jim zadáme a každá naše chyba je po zásluze odměněna... :mrgreen:

Schránka06.jpg


Já používám WinTrack 8, ale ani tam nejsem odkázaný jen na tovární kolejivo a flexi koleje... aby byl plánek "učesaný" i na nestandartním kolejivu je tam možnost si vytářet i své vlastní kolejivo s danými parametry, takže mohu třeba u svého oblíbeného měřítka počítat i s flexi stavebnicemi vyhybek, kdy si už do plánku nadefinuji že mají být třeba obloukové ale na jiných poloměrech než klasické oblouové... mohu si nadefinovat oblouky velkých poloměru podle daných roztečí mezi kolejeni které potřebuji...

harr-kolejem.jpg
harr-kolejem.jpg (11.21 KiB) Zobrazeno 5763 krát


A takto to pak vypadá na vyfrézované šabloně, teď ale nevím jestli na stejném poloměru... Pod Štadlerem je standartní poloměr R 310mm v TT..

harrach-real03.jpg
harrach-real03.jpg (25.06 KiB) Zobrazeno 5763 krát


Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků