Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Jirkátor » pon 24 led, 2022 5:42 am

Taky jsem zvědavý, kam dáš nějakou krajinu. Hned za výpravní budovou ti povede trať a hned nad ní je další stanice. To celé v TT a na necelém půl metru. Chápu, že to druhé nádraží máš tak moc vepředu, jelikož nevystoupáš dostatečně vysoko nad to skryté, ale nějakou krajinu nad něj stejně budeš muset dát a ta už bude muset být dostatečně vysoko a tak netuším, kde budou nějaké staniční budovy. Jestli to napravo od skryťáku jsou výhybky, tak na to zadní nádraží budeš muset dělat hodně ostré stoupání, abys nadjel tu trať ve středu, když stoupání začínáš ve výšce 0cm. Netuším, kolik cm na to musíš v TT vystoupat, ale bude to navíc celé v oblouku a tak nevím, jestli to mašiny s pár vozy vůbec vyjedou.
Omlouvám se, ale asi to není zrovna to, co jsi chtěl slyšet. :cry:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 24 led, 2022 7:43 am

Ahoj,
marně hledám tu náhradu smyčky. Vidím jen dva okruhy se společnou částí. To odbočení trati na výjezdu z tunelu před zhlavím stanice má být úvraťové napojení lokálky? Pokud ano, spis bych ho čekal z kuse koleje. Pokud ne, tak odbočku udělej skrytou, takhle to vypadá jak z pohádky o Mašince Tomášovi.
Dal se bojím, ze bude problém s výškami Na 95% vlevo, a asi i vpravo nahoře.
Jak psali kolegové, stanice i trati jsou namačkány blízko k sobě.
Raději bych se vrátil o krok zpět.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod jirmicz » pon 24 led, 2022 10:55 am

Ahoj, teď tady máš několik rad co napsali kolegové přede mnou. Tak to neber jako hanění. Je to docela velký projekt, tak je potřeba to promyslet. Segmenty jsou super, ale spočitej si kolik tam bude spojů. Jedno kolejiště jsem takto stavěl, ale když jsem zjistil, že tam mám 16 spojů kolejí a ještě některé v oblouku, tak jsem to už nikdy radši nerozdělal. To musí být úplně na přesno, jinak je hned problém.
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod StandaR » pon 24 led, 2022 3:18 pm

Ahoj

Jako další možnost inspirace - vzal jsem v potaz zmenšení panelu a upravil jsem původní návrh na pozvolné stoupání do vedlejší stanice, v tomto případě koncové, zachoval jsem obě smyčky ve skrytém a vytvořil dlouhou viditelnou trať o délce necelých 5m, vlak si tedy aspoň nějakou dobu na cestě pobude. Do skryťáku ke smyčkám by se trochu klesalo, stejně jako v tvém vlastním návrhu

ttcosividitelne.PNG
Pouze viditelná část


ttcosiskryte.PNG
Pouze skryta


ttcose.PNG
Komplet



Pokud je na vedlejší stanici bezpodmínečně potřeba, aby byla průjezdná a ne koncová, stačí napsat, můžu zkusit klidně zase něco jiného
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Tomas Lebeda » pon 24 led, 2022 3:20 pm

Ahoj, úplně souhlasím s výše uvedenými příspěvky.
Sám stavím podobně velké kolejiště, které jsem rozdělil na tři díly. Byla to konstrukční chyba, díky které je pak všechno o hodně složitější.
Kvůli tomu to radši vůbec nerozpojuji.
Nejde jen o počet dělení kolejnic ale i o počet propojek kabelů, kdy často jsou detekce úseků na dvou různých částech apod.
Ve výsledku mám desítky kabelových spojů a něco v tom hledat je i s dokumentací docela náročné.
Doporučil bych uměřenost a to jak v návrhu kolejiště tak i v konstrukčním řešení.
Čím jednodušší to bude, tím je větší šance že bude kolejiště dokončeno až do zdárného konce:)
odkaz na moje kolejiště, kdyby jsi se chtěl poučit z mých chyb:
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=10697&hilit=poustevna&start=90#p232736
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Ivan » pon 24 led, 2022 4:06 pm

Nedá mi to sem ješě pro volnou inspiraci vložit Mulanovi plánky:

Obrázek

... poustevnu tu někdo i stavěl :wink:

Obrázek

... a verze Troxtova kolejiště
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod milan ferdián » pon 24 led, 2022 4:41 pm

Abe Simpson píše:Ahoj

Jako další možnost inspirace - vzal jsem v potaz zmenšení panelu a upravil jsem původní návrh na pozvolné stoupání do vedlejší stanice, v tomto případě koncové, zachoval jsem obě smyčky ve skrytém a vytvořil dlouhou viditelnou trať o délce necelých 5m, vlak si tedy aspoň nějakou dobu na cestě pobude. Do skryťáku ke smyčkám by se trochu klesalo, stejně jako v tvém vlastním návrhu
Pokud je na vedlejší stanici bezpodmínečně potřeba, aby byla průjezdná a ne koncová, stačí napsat, můžu zkusit klidně zase něco jiného

Stoupání vedlejší tratě na levé straně se mi nezdá :? .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Jirkátor » pon 24 led, 2022 5:41 pm

milan ferdián píše:Stoupání vedlejší tratě na levé straně se mi nezdá :? .
-m-

Také si myslím, že to nevystoupá dost vysoko. Dokud bude trvat na těch vratných smyčkách, tak to bude na panelu těchto rozměrů těžko řešitelé. Řešil jsem něco podobného v eNku (viz. odkaz dole) a nevěřím, že to půjde. Snad tu lokálku táhnout vnějškem, ale to pak nebude vzadu přístup do skryťáku.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Zlámalík » pon 24 led, 2022 6:38 pm

Já před časem (sedmi lety) řešil něco podobnýho - dobral jsem se ke skryťáku v podobné poloze a jen k jedné smyčce (a tehdy si bláhově myslel, že bych ji pro obrácený směr "procouval" :D No, třeba to jako inspirace pomůže, dám to sem:

Velká Paka 5 3W84.jpg

VIZ_2015_232701.jpg

Na vysvětlenou - je to takový kolejiště "já tam chci všechno". Motivem je stanice v VI. epoše, kdy na kopečku vznikla průmyslová zóna a trať z horní stanice dál je už zrušená, zůstal jen kousek na vytažení a dál se nejezdí. Důvod umístění stanice podél přední strany byl ve využití existující Velké Paky, která měří jen 34 cm na hloubku i s ovladači (viz fotky v galerii u mě na webu). Další vývoj tohoto nápadu byl v rozvinutí stoupání vlevo do přidaného segmentu, čímž kolejiště dostalo tvar "L", ve stanici přibylo kolejí a zóna se přestěhovala dolů. Zásadním důvodem pro změnu ale byla nepřístupnost skrytého nádraží. Dnes bych to řešil výjezdem do stolku dopředu, jak jsem i jinde nadhazoval. Jinak je tam fůra blbostí a nedostatků, berte to prosím shovívavě :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » pát 28 led, 2022 7:22 pm

Opět musím všem poděkovat za připomínky a za čas, který tomu věnujete. Já vlastně vím, že všechny námitky jsou na místě, ale člověk to asi potřebuje slyšet od někoho jiného, sám sobě to prostě nevěří a nevěří a bláhově se domnívá, že se to přeci nějak udělá. Pokusím se zde shrnout a zopakovat co by se mi líbilo:
- zabrat co nejméně prostoru, přitom ale mít minimální poloměr oblouků 330 mm
- kolejiště bohužel musí být děleno na segmenty, vím, že je to komplikace, proto jsem taky už ze tří segmentů udělal jen dva
- mít dobrý přístup ke skrytému nádraží (odnímací terén nad ním)
- nemít trať pod výhybkama horního patra kvůli přestavníkům
- raději nechci koncovou stanici abych nebyl závislý na dokonalém vyřešení rozpojování spřáhel (dokonalé řešení se mi zatím ještě nikdy nepodařilo)

Faktem je, že na mých třech metrech délky se prostě dá s rozumným sklonem vystoupat do patřičné výšky jen z jedné strany, na druhou stranu to už nevychází.
Dobral jsem se tedy k řešení, kdy do horní stanice stoupá červená trať okolo zadní části nad skrytým nádražím, v tunelu se potom větví na vjezd do horní stanice z jedné nebo z druhé strany. Je to trochu krkolomné, ale na nic jiného jsem nepřišel. Horní patro takto může být v pohodě 120-130 mm nad základní úrovní. Pokud by se spodní stanice zvedla o 20 mm, dalo by se horní patro dát 150 mm nad základní úroveň (tedy nad skryté nádraží).
Přílohy
109.jpg
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » sob 29 led, 2022 11:17 am

Ještě jsem dostal nápad změnit skryté nádraží. Jednak se sníží počet kolejí na hranici segmentů, ale hlavně to umožní posunout horní stanici více na sever.
Přílohy
116_2.jpg
116_1.jpg
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Zlámalík » sob 29 led, 2022 2:14 pm

Sorry, ale jsi tam, kde jsem byl já, než jsem to (ten plán výše) zahodil. Překombinovaný, nepostavitelný a provozně diskutabilní.
Já v téhle situaci otevřel Milanovy Plány kolejišť a dlouho jsem hledal inspiraci v něčem, čeho je půlka a co si mnohem víc užiju.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Jirkátor » sob 29 led, 2022 6:04 pm

V tom skryťáku odstavíš na každé straně jen jednu soupravu, na druhé koleji už nic nenecháš, abys měl kudy projet z protilehlé smyčky a ta třetí je sama smyčkou. Takových kolejí jen proto abys měl kde schovat dvě soupravy, to mi přijde zbytečné.
Možná bys měl opravdu vzít čistý papír a zkusit vymyslet něco úplně jiného. Teď jen překopáváš původním nápad a přitom sám cítíš, že to stále není ono. Opravdu potřebuješ hlavní i vedlejší trať? Co prostě jeden ovál se skrytým nádražím a dlouhou viditelnou tratí. Třeba i falešnou dvojkolejku.
Já mám v eNku na šířku 72 cm a není to ni moc a to mám poloměry 192mm. V TT ma 95cm se holt taky musíš uskromnit.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Trixt » pon 31 led, 2022 4:19 pm

Ahoj Libore. Také jsem se v tom motal. Pokud chceš zachovat obě vratné smyčky a máš délku panelu 300 cm a nevadí ti výška, kterou kolejiště zaujme, pak bys mohl zkusit to skryté nádraží dostat dopředu tím, že ho dáš o patro níže. Je to jen nástin myšlenky s výškami, která tu již určitě někde byla, ale odpadl by ti problém s přístupem ke skryťáku a křížením tratí. horní patro se stoupající koncovou tratí si pak můžeš vymyslet dle potřeb, aniž by ti to příliš komplikovaly vratné smyčky. Sklon tratě je do 3%. Druhá půlka by byla zrcadlově.

libor02.jpg

P.S: Na poprvé jsem vložil špatný obrázek.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Zlámalík » úte 01 úno, 2022 9:51 am

Námitka - vlak pojede velkou většinu doby v tunelu. Čas od vyslání soupravy ze skryťáku po její vynoření se z portálu spolehlivě odradí člověka od "hraní si s mašinkama", protože bude furt na něco čekat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků