Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » čtv 30 pro, 2021 10:47 am

Přátelé modeláři, pomalu spěji ke stavbě nového kolejiště. Z minulých zkušeností a z prostorových možností mi vychází 3 segmenty, každý o délce 115 cm a šířce 100 cm, celková plocha tedy bude 345 x 100 cm. Při návrhu jsem chtěl co nejvíce vyhovět následujícím požadavkům:
- III.epocha, velikost TT, digitální ovládání (PC, RocRail)
- hlavní trať - okruh se stanicí a se skrytým nádražím
- odbočka na vedlejší trať se stanicí (vedlejší stanice)
- mezi hlavní a vedlejší stanicí skrytá výhybna pro střídání vlaků (kvůli malé délce trati mezi stanicemi)
- z vedlejčí stanice vlečka do lomu
- skryté nádraží, dvě vratné smyčky
- dělení segmentů mimo výhybky
- přestavníky výhybek horní tratě mimo spodní trať plus přístup k nim zespodu (vzhledem k malým výškám)

Vyšel mi z toho samozřejmě placatý vlakodrom, jsem si toho vědom, nicméně si myslím, že by snad mohl nabídnout možnosti zajímavého provozu.
- výšky: hlavní stanice v úrovni 50 mm, skryťák v úrovni 30 mm, vedlejší stanice v úrovni 100 mm. Skryťák má k dispozici tedy jen 70 mm výšky, nic moc, počítám s oddělávacími částmi terénu nad ním pro "servisní potřeby"
- zviditelnil jsem části vratných smyček, bylo mi líto dlouhých neviditelných částí

Rád bych požádal o Vaše komentáře a poznámky.
Přílohy
01.jpg
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Myšpulín » čtv 30 pro, 2021 11:06 am

Jak ti výškově vychází to křížení trati do skryťáku s výhybnou úplně vlevo? To samé na pravé straně mezi kolejemi v lomu a stoupající tratí do horní stanice. A hlavně, v plánku jsem ztratil, kam vede trať z horní stanice po té, co podjede vlečku lomu. Hned do skryté stanice? Pokud ano, tak to je na zubačku. Jinak, i když to je samá trať, tak by to nemuselo být špatné. Jen upozorňuji, že metr je moc na dosažení, i když ty nemáš horní nádraží až vzadu. Ale do skryťáku se ze předu nedostaneš ani omylem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » čtv 30 pro, 2021 12:15 pm

Myšpulín píše:Jak ti výškově vychází to křížení trati do skryťáku s výhybnou úplně vlevo? To samé na pravé straně mezi kolejemi v lomu a stoupající tratí do horní stanice. A hlavně, v plánku jsem ztratil, kam vede trať z horní stanice po té, co podjede vlečku lomu. Hned do skryté stanice? Pokud ano, tak to je na zubačku. Jinak, i když to je samá trať, tak by to nemuselo být špatné. Jen upozorňuji, že metr je moc na dosažení, i když ty nemáš horní nádraží až vzadu. Ale do skryťáku se ze předu nedostaneš ani omylem.

Na levé straně je v místě podjezdu 65 mm, napravo je 60 mm.
Ano, z horní stanice směrem doprava vede trať rovnou do skryťáku, stoupání je 3,89%, vím, že je to hodně, ale nevím, jak bych ten úsek měl prodloužit, na to tam bohužel není místo.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Zlámalík » čtv 30 pro, 2021 12:30 pm

Za mně - násilně zalomené pravé zhlaví hlavní stanice, vypadá to divně, zkus se podívat optikou člověka stojícího na perónu. Zvaž zatočení celé pravé části - jde to i u peronů, jak má Vovo.
Zkus přeskládáním zkrátit levé zhlaví, viz níže (to je taková typická konfigurace zapojení odbočné tratě) - a buď tím získáš místo na pravé zhlaví, nebo o to prodloužíš trať vlevo.
Případně použij štíhlejší výhybky, získá to na vzhledu.

Snímek obrazovky 2021-12-30 131422.jpg

Kde bude staniční budova? Klasicky uprostřed? Pak bych dal výtopnu doleva dolů a získal víc místa kolem budovy a skladiště.
Zruš kusou kolej vpravo dole - kdyžtak bývají na straně " u lidí" a ne na obrácené, tady by se zjednodušením získal lepší pohled na zhlaví v oblouku.

Stočil bych osu horní stanice, aby nebyla rovnoběžně s tou dolní.
Tunely, co mizí pod střed horní stanice, bych prodloužil tak o 30 cm, aby mezi tunelovým portálem a stanicí mohl být kousek maskovacího lesa nebo něco jiného (ulice).
Rozdělil bych portály tunelů vpravo, to by tam byl divný kopec, aby vyšly vedle sebe. Nebo tam dej les, ať se oddělí.
Za mně taky moc komplikovaný skryťák, nepřístupný a pokud to nebude nějak automatické, tak tě nebude bavit jezdit v tunelu, když nevíš, co se tam děje.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » čtv 30 pro, 2021 3:04 pm

Díky za náměty a připomínky. Se skřípěním zubů jsem zvětšil šířku segmentů - celkový rozměr je tedy nyní 345 x 110 cm.
- předělal jsem levé zhlaví a zapracoval do něj křižovatkovou výhybku. Ctěl jsem co nejvíce prodloužit trať s výhybnou mezi spodní a horní stanicí, proto jsem křižovatku dal nahoru, nikoliv dle návrhu Zlámalíka - může to tak být? Nebo raději dolů, tak jak je na Zlámalíkově obrázku naznačeno?
- spodní stanici jsem mírně zakroutil - bylo to myšleno takto?
- předělal jsem pravé zhlaví a zrušil slepou kolej
- výtopnu jsem přemístil dolů
- předělal jsem i pravé zhlaví horní stanice - nevím, zda to takto může být ? (Nemusí být jedna kolej průběžná?)
- osu horní stanice jsem natočil oproti spodní stanici
- u horní stanice jsem přidal ještě jednu vlečku (tu si ještě rozmyslím, trochu se mi zdál prázdný ten levý horní roh)
- výškové poměry a stoupání vychází trochu lépe než v první verzi
- horní stanici nechci posouvat dozadu nad skryťák kvůli přístupu k němu (i když přístup ke kolejišti bude i zezadu, ale výškově by tam bylo málo místa a to nemluvím ani o komplikovanější stavbě)
- vytáhl jsem tunely více před horní stanici
Přílohy
02.jpg
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 30 pro, 2021 3:45 pm

Libore, ty neřešíš základní úkol. Máš v názvu "Segmenty", tzn. že segmenty budeš rozebírat a uschovávat do skříně nebo do jiného skrytu. Proč o tom mluvím, protože si nedovedu představit jak chceš řezat a upravovat výhybky, staniční koleje ve spojích segmentů. Platí to i o nivelitách navazujících tratí ve stoupání/klesání. Napasování krajiny a atd. ve spojích segmentů. Plánek kolejiště musíš si navrhnout na míru segmentů :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » čtv 30 pro, 2021 4:08 pm

milan ferdián píše:Libore, ty neřešíš základní úkol. Máš v názvu "Segmenty", tzn. že segmenty budeš rozebírat a uschovávat do skříně nebo do jiného skrytu. Proč o tom mluvím, protože si nedovedu představit jak chceš řezat a upravovat výhybky, staniční koleje ve spojích segmentů. Platí to i o nivelitách navazujících tratí ve stoupání/klesání. Napasování krajiny a atd. ve spojích segmentů. Plánek kolejiště musíš si navrhnout na míru segmentů :wink: .
-m-

Milane, jsem si toho vědom, v rovinách dělení segmentů není ani jedna výhybka. Co se týká nivelit, mám představu, že segmenty budou spojeny, postavím např. stoupající trať a až potom ji v příslušné dělicí rovině rozříznu. Staniční koleje obdobně - budou položeny a zafixovány na spojených segmentech a až poté rozříznuty.
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 30 pro, 2021 4:15 pm

Libor píše:Milane, jsem si toho vědom, v rovinách dělení segmentů není ani jedna výhybka. Co se týká nivelit, mám představu, že segmenty budou spojeny, postavím např. stoupající trať a až potom ji v příslušné dělicí rovině rozříznu. Staniční koleje obdobně - budou položeny a zafixovány na spojených segmentech a až poté rozříznuty.

No, ale na tom plánu nejde moc poznat, kde výhybky leží, jedině, že bych si plánek vytiskl :wink: . Čtu, že víš jak na to. Super.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Zlámalík » čtv 30 pro, 2021 6:55 pm

- Angličana dej jak jsem ti ho namaloval - takhle je v hlavní koleji a ne, že by to nešlo, ale limituje ti rychlost na 40 km/h.
Princip připojení odbočné tratě byl tento:
Snímek obrazovky 2021-12-30 191247.jpg

Kolej u budovy manipulační, pak kolej pro odbočnou trať, hlavní trať prochází přímo. Odbočka se obvykle dodělala poté, co si do nádraží přivedla trať jiná společnost a hledělo se na náklady i účelnost. Ty máš sice budovu na opačné straně, ale princip bude stejný. Víc ti poví znalci zde, vědí toho víc.
- Pravé zhlaví výrazně lepší, jen to esíčko na kolej u budovy by chtělo vyhladit.
- Hloubka 110 je moc, jak polezeš do skryťáku? zezadu? To pak jo. Jestli bude jen sundavací strop s krajinou, nedošáhneš. Ušetři něco uprostřed.
- Výšky - na půlkruhu nenastoupáš o 55 mm, co potřebuješ jako minimum (45 mm je profil + 4 mm kolej + 6 mm překližka).
- Horní stanice - je lepší když je průběžná, stanice s odklonem osy existují, ale toto jde řešit v přímé.
- Ty odhalený smyčky dělají dost divokej terén, zkus si namalovat, jak by tam vypadala příroda. Jde o to, co od toho chceš.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod StandaR » pát 31 pro, 2021 2:18 pm

Ahoj, zkusil jsem něco na rychlo poklikat ve wintracku

Z hlavního dole nyní vedou dvě cesty na každou stranu (skrytý a cesta k vedlejšímu)
Smyčky jsou kompletně schované, a jako náhradu na kochání jsem zkusil prodloužit cesty vedlejší trati, ta by teď měla stoupat dost pohodlněji a zároveň by se tím vyřadila potřeba výhybny.

Vše je pouze pro inspiraci samozřejmně :wink:

EDIT: asi by si s tím šlo ještě pohrát aby nebyl potřeba tobogán a napojení vedlejší stanice by bylo naopak, vlaky by pak jely asi ještě o něco dýl a s klidnějším stoupáním
Přílohy
viditelne.png
Verze s opačným připojením
viditelne.png
cca viditelne casti
Skryte.png
Skryte SN
komplet.png
celkový náhled
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Jirkátor » sob 01 led, 2022 9:18 am

Já ti nevím, na to že spotřebuješ tolik metrů kolejí, si pohledů na jedoucí vlaky moc neužiješ, když to je všechno v tunelu.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod StandaR » sob 01 led, 2022 10:07 am

Samozřejmě by se dalo pohrát ještě s vedením cest přes středový segment, zároveň tím že vedlejší stanice je o patro výš, odpadá potřeba ji nemít nad skrytým
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Jirkátor » sob 01 led, 2022 10:31 am

Abe Simpson píše:Samozřejmě by se dalo pohrát ještě s vedením cest přes středový segment, zároveň tím že vedlejší stanice je o patro výš, odpadá potřeba ji nemít nad skrytým

Ta moje připomínka byla k plánku z úvodního příspěvku.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Libor » ned 23 led, 2022 4:51 pm

Díky všem za komentáře, náměty a připomínky. Po mnoha úpravách nakonec asi směřuji k následujícímu:
- bojuji s místem (kdo ne?) - z prostorových důvodů jsem tedy nakonec zmenšil celkový rozměr na 95 x 300 cm. Dělení pouze na dva segmenty, tedy 2x (150x95)
- zrušil jsem pravou vratnou smyčku - nahradí ji průjezd vlaku přes horní stanici
- podařilo se mi zcela se vyhnout kolejím nad skrytým nádražím
- snížil jsem požet tunelů
- minimální poloměr oblouků je 330 mm
- stoupání jsou prudká, ale beru to jako daň za malý prostor. Úroveň skrytého nádraží =0, úroveň spodní stanice =20 mm, úroveň horní stanice =60 mm
Přílohy
34.jpg
Libor
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob 19 led, 2008 8:40 am

Re: Segmenty TT 3x (115x95 cm)

Příspěvekod Ivan » ned 23 led, 2022 10:32 pm

Stanice jsou moc blízko u sebe, navíc mezi nimi ještě lokálka. Jaký tam bude terén? Přijde mj tam málo místa i na skálu a dávat všude opěrné zdi není ideální. Zkusil bych horní stanici nacpat výše a oddělit svahem s lesem a sem tam skálou.

Jaké máš stoupání mezi v tunelu vlevo? Obloukové výhybky jsou ve stoupání? Možná bych je zrušil
, i tu spojku že spodní stanice na lokalku.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Adam96, HonzaR68 a 25 návštevníků