Lokální trať na minimodulech - N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod michal_n_cz » úte 10 led, 2023 4:05 am

Ivan píše:Asi jo, jestli to chceš fakt jako hlavní podklad, není to dokonalý mat.

Skvělý odstín a barva je "hlína" od agamy, pár míst jsem si s ní vypomohl a odstín je parádní. Jenže natírat či stříkat s tím celé kolejiště? To by se člověk nedoplatil.
:wink:


Kdysi jsme taky používali hnědý balakryl jako podklad pod trávu atd. Jednoho dne jsem pikslu otevřel, smrdělo to jak bolavá noha - letěla do popelnice. Zároveň odstín byl příliš tmavý a spíše pololesklý než matný. Vyrobil jsem si jednoduše svoji barvu. Základ je disperze - bílé lepidlo D3, přeměřeně přiředěné vlažnou vodou, do toho jsem přidal usušenou a přesátou skutečnou hlínu. Výsledek je vidět vpravo na foto. Je to pěkně matné, díky použití D3 je to dostatečně odolné proti následujícím mokrým procesům např. při flokování atd. Tímto se dá dostupně natřít celé kolejště v místech kde má být vegetace. Na to se lepí foliáže, flokuje statika, nebo se zakapávají různé posypy znázorňujiící vegetaci.
Krajina je z polystyrénu nebo styroduru, lze použít i různé Pur pěny. Pak se můžou některá místa trochu zatmelit vhodným tmelem co je po ruce. Není nutné v této fázi vůbec používat speciální na to určení krajinářské drahé tmely, drobné nežádoucí nerovnosti lze tmelit třeba lepidlem na fasádní polystyren, nějakou sádrou, tmelu co nejméně, je lepší polystyren opracovat co nejpečlivěji. Celé se to pak potapetuje natrhanými proužky novinového papíru, kolega používá papírové utěrky na ruce (takové ty tenčí zelené nebo šedivé co byvají např. na benzince na WC). Lepidlo zase přiředěné D3 natírám na podklad a pokud možno i na ty proužky papíru, ty se po natření vlhkem lepidla mírně roztáhnou a po přilepení a při schnutí se ten papír má snahu scvkávat a pěkně se vypne a zamaskuje to drobné nerovnosti. Dá se říct, že ty noviny jsou vhodnější spíše na větší a méně členité povrchy a utěrky na členitější tolik se to nenapne, a může se to naopak někde trochu skrabatit.
Přílohy
moduly.hlina.jpg
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod Sandy » úte 10 led, 2023 8:39 am

Já vím, že "jen tu mou mám za jedinou", ale popisované postupy mi přijdou zbytečně překombinované (co se týká barev a materiálů).
Já používám postup:
- polystyren/styrodur/PUR pěna, tvarované trafopájkou nebo teplou žehličkou
- papírové ubrousky (zelené/šedé/bílé) lepené ředěným Herkulesem
- Balakryl (klidně i ten nejlesklejší)
- do vlhkého Balakrylu nebo do ředěného Herkulesu prachsprosté PILINY (co mi zbyly z pokusů těsně po druhý světový) a sem tam pohozený kousek molitanu pod statiku k rozbití jednolité plochy
- v případě potřeby lehce stříknu zelenou ze spreje
- a pak statika/foliáže :

P2123949.JPG

Nahoře základ + kousky foliáže, dole kousky foliáže a statika

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_stanice_Mokropsy/1527037496
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod Dusan » úte 10 led, 2023 9:21 am

Jenom k tomu matu, pokud je potřeba celou plochu sjednotit barvou, tak nejvíc matné jsou barvy řady DENAS, odstínově a složením určitě stejné jako Balakryly, Sokraty apod. tam už není co vymýšlet. Matné jsou pěkně, odstíny a peníze taky stejné..... 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » stř 11 led, 2023 7:28 pm

No vidim, že existuje nekonečně mnoho postupů. Tak holt budu zkoušet a zkoušet. Určitě hlínu nezatracuji, možná u ní totiž fakt nakonec skončím :D . Ještě se podívám na ten Denas, ten odstín khaki by mohl fungovat, pokud to opravdu bude dostatečně matné.
Řešení z vlastní barvou z lepidila D3 je taky možnost, navíc to umožní vrstvení statiky bez rizika rozmočení. Jak jsem četl různě po fóru, někdo používá taky sportakryl.
Každopádně mám nad čím přemýšlet. Díky! ;)
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod michal_n_cz » stř 11 led, 2023 9:55 pm

MrBlackbird píše:No vidim, že existuje nekonečně mnoho postupů. Tak holt budu zkoušet a zkoušet. Určitě hlínu nezatracuji, možná u ní totiž fakt nakonec skončím :D . Ještě se podívám na ten Denas, ten odstín khaki by mohl fungovat, pokud to opravdu bude dostatečně matné.
Řešení z vlastní barvou z lepidila D3 je taky možnost, navíc to umožní vrstvení statiky bez rizika rozmočení. Jak jsem četl různě po fóru, někdo používá taky sportakryl.
Každopádně mám nad čím přemýšlet. Díky! ;)


Ano, zředěný matný sportakryl používáme na zakapávání štěrku, fixaci listí na stromech atd. Výhodou je že to opravdu to zůstává matné, vlastnost je, že to vodou nepustí. Upozorňuji, že sportakryl nepříjemně reaguje s povrchy které byly lepeny nebo přetím zakapávány zředěným herkulesem. Proto D3. Herkules vodou následně muže povolit, něco se dodatečně může zvlnit nebo povolit. Hlavně to dělá takové světlé skvrny či mapy - např. na první pohled povrch dokonale připravený na posyp velice jemným a důkladně propláchnutým štěrkem např. pro sypané nástupiště a větší rovné plochy atd. pokud je nejprve použit Herkules a pak nějaké sprchchování zředěným sportakrylem může přinést nepříjemné překvapení. Podobně reagoval právě i ten balakryl.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků