Lokální trať na minimodulech - N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » úte 02 lis, 2021 2:27 pm

Zdravím vás,
poslední dva roky stavím šnečím tempem modulové kolejiště ve velikosti N. Z modulů lze sestavit jak ovál, tak i trať odněkud někam, kdy stanice Javorník slouží jako koncová. Do budoucna plánuji postavit modul s menší vlečkou (do 800 mm délky) a skryťák s přesuvnou.

Rozměry kolejiště jsou patrné z prvního obrázku, který zachycuje plánovanou podobu kolejového uspořádání obou stanic. Současný stav lze vidět na druhém obrázku. Během prvotního plánovaní jsem se totiž chtěl vyhnout dvojité výhybce, a tím se pravé zhlaví stanice Javorník roztáhlo a umožnilo mi přidat krátkou zahnout kusou kolej. Ta, jak se později ukázalo, je celkem k ničemu.

layout_kotovany_v1_mensi.jpg
Obr. 1: Plánovaný stav (varianta 1)

layout_origin.png
Obr. 2: Současný stav

Javorník
Největší starost mi dělá umístění výpravní budovy, což je stavebnice od KB-models „Malá Morávka“ (odtud pracovní název "Javorník", kde je stejná, ale zrcadlově otočená VB). Její přední stěna je od osy vzdálená jen 18,5 mm (2960 skut. mm), což mi přijde dost málo. Pro srovnání jsem se koukal na stanici Kouřim, kde je výpravní budova také natlačena až ke koleji, ale přímo na místě jsem nebyl, abych to změřil.

Varianta 1
Nahrazením pravého zhlaví st. Javorník dvojitou výhybkou a zrušením zmiňované kusé koleje se mi uvolní dvě pravé a jedna levá výhybka. Kolejové uspořádání pak bude vypadat jako na prvním obrázku.

Varianta 1a
Na pravém zhlaví na 3. kolej od VB lze umístit ještě jednu výhybku (recyklovanou pravou, nebo novou symetrickou) a vytvořit kusou kolej, jejíž pražce ovšem budou jen 9 mm od hrany modulu.

Varianta 1b
Pokud VB nemůže být na místě jako na obrázku, tak mi nezbývá, než ji umístit na samostatný díl, čehož jsem se chtěl od začátku vyhnout. Na druhou stranu pak bude možné do uvolněného místa dát kusou kolej. Tu jde zapojit z pravého i levého zhlaví (pak by ale stávají kusá kolej musela v některých případech sloužit jako výtažná).

Hradišťko
Osud staničky Hradišťko ještě není úplně určen. Zatím počítám s tím, že to bude stanice s dvěma dopravními kolejemi. Jednu pravou výhybku uvolněnou přestavbou st. Javorník použiji na kusou kolej, která tam nyní chybí. Zde se rovněž nabízí alternativa se symetrickou výhybkou a zkrácenou mateční kolejí.
Polohu VB jsem prozatím neurčil. Buď bude vpravo dole, nebo vmáčknu nějaký malý strážní domek s čekárnou nahoru.

Odbočka
Odbočka je stavěna jako by byla na širé trati a nejspíše to bude jediný modul, na kterém budou návěstidla. Stavědlo se bude nacházet pravděpodobně nad výhybkou. Odvrat buď nebude vůbec, nebo ho znázorním atrapou výhybky. Ta by byla na trati, která na obrázcích vede z oválu.

Vozový park teprve buduji. Hnací vozidla (749 a 753) jsou z produkce MTB a vagony stavím z leptů a odlitků. Osobní dopravu zajišťují vozy Bmto, které jsou na takovou trať obrovské a nejspíš se jich zbavím, až za ně postavím náhradu (vozy Baafx a Bdtn).
Žádnou konkrétní předlohu tratě nemám, ale inspirací mi je trať na Dobříš, Posázavský Pacifik a trať Lipová lázně – Javorník ve Slezsku.

Technické informace
Peco c55, DCC, dvouvodičové el. propojení, ovládání přes Z21 app, epocha: předěl 5. a 6.

Těším se na vaše případné komentáře a připomínky.

Pozn.: Vlákno jsem založil v této sekci, jelikož se jedná o domácí kolejiště. Moduly nemají normovaná čela a neplánuji žádné spojování s cizími moduly.
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod hank » úte 02 lis, 2021 7:07 pm

Vzdálenost výpravní budovy od osy krajní koleje je v souladu s normou NEM 102 - minimum je 13,5 mm. Navíc je to zřejmě manipulační kolej, takže se po ní bude jezdit jenom občas. Na druhé straně je fakt, že ta vzdálenost bývala ve skutečnosti větší, řekněme 5 - 10 m, ale třeba na ÖLEG (Čelechovice - stejná budova jako v Kouřimi) jenom 4 m od osy koleje.

Nebo můžeš zvolit užší budovu. Nebo použít poloplastickou kulisu.

Edit: Ještě bych k tomu měl dodat, že ta krátká vzdálenost budov ÖLEG od osy koleje souvisí s tím, že skladiště je stavebně spojeno s vlastní výpravní budovou, takže vychází z potřebné vzdálenosti rampy skladiště od koleje. U takových budov jako je Javorník apod. bych přece jen čekal, že budou od kolejí dál.

celechovice_pudorys.jpg
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » pát 05 lis, 2021 9:05 am

Doplňuji ilustrační foto. Samozřejmě ty vozy nebudou nikdy stát přímo před okny.
Javornik.jpg

hank: Máš namysli nějakou konkrétní budovu? Co jsem se koukal, všechny byly spíš větší, než tahle. Poloplastickou kulisu tam vzhledem k uskladnění (na boku) dát úplně nemůžu.
Ta kouřimská výpravní budova by se tam asi přesně vešla, pokud je to ta stejná, kterou vyrábí awepe jako Ronov. Nicméně mně se ty ÖLEGácký budovy moc nelíbí, nejradši bych tam měl budovy z Českomoravský transverzálky, ale v Nku si člověk holt nemůže moc vyskakovat. :D
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod hank » pát 05 lis, 2021 10:00 am

MrBlackbird píše:hank: Máš na mysli nějakou konkrétní budovu?

No vždyť jsem ti to tam už napsal. Jedná se o normálii společnosti ÖLEG (Rakouská společnost místních drah) z 80. let 19. století. Konkrétní výkres se týká budovy v Čelechovicích na Hané, ale takových budov bylo na Hanáckém Pacifiku i jinde na ÖLEGu ha'voll (jak říkáme my Sudeťáci), kromě jmenované třeba v Náměšti na Hané, ale úplně stejná je právě i v Kouřimi, v Zásmukách a jinde. Budova Ronov od Awepe je taky ten typ. Já jsem ji tam dal jako příklad budovy, o které vím, že se stavěla takhle natěsno ke kolejím, včetně zdůvodnění proč. Jiné typy budov (včetně lokálkových podle normálií kkStB a/nebo ZvKČ - vše se tu probíralo, najdi si) se takhle blízko nestavěly (nebo o tom aspoň nevím), protože k tomu nebyl důvod.

Ještě k tomu dodám, že jako nějaká rozumná minimální hodnota se dá brát např. vzdálenost čelní stěny strážního domku od osy koleje na širé trati kkStB podle normálie 103/H, tj. 5,5 m. Ve stanicích na důležitějších tratích (namátkou jsem teď našel např. výkresy nákladiště se zastávkou Černousy nebo žst Žihle) to bývá např. 9 m od osy krajní koleje; ale třeba Veleliby 12 m apod.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod Ivan » pát 05 lis, 2021 10:08 am

Ahoj,

zajímavý projekt, mne se líbí ;).

Ad Kouřim, odměřil jsem to z KN mapy + ortofota a vyšlo to přesně na 4m, čili bez překvapení, jak píše Hank. Nemůžeš to o těch 6mm posunout? Koleje jsou již přidělány?

K odbočce - osobně bych doplnil ještě odvratnou výhybku, bude to vypadat hezky, ale nevím jestli se ti vejde.

Držím palce do další stavby, budu určitě sledovat :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod vojtas » sob 06 lis, 2021 1:55 pm

Hanku, nemáš ten půdorys ve větším? Já mám k téhle budově pouze pohledy.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod hank » sob 06 lis, 2021 4:06 pm

vojtas: Máš ode mě SZ.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod hank » sob 06 lis, 2021 7:26 pm

Kopie normálie staniční budovy ÖLEG (Kouřim, Zásmuky, Čelechovice na Hané, Náměšť na Hané, Ronov nad Doubravou, Žacléř před přístavbou, Mimoň staré nádraží a další...) je v úschovně na adrese

https://www.uschovna.cz/zasilka/RS69W5MT6CKKZAPI-MP3/

Kdybyste to po 30 staženích, až to vyšumí, ještě někdo potřebovali, dejte mi vědět.

Enjoy!
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod Zlámalík » sob 06 lis, 2021 10:55 pm

hank píše:Kdybyste to po 30 staženích, až to vyšumí, ještě někdo potřebovali, dejte mi vědět.
Enjoy!

S dovolením jsem si pro svoje mini taky stáhl, děkuji velice. Jsem šestý :-)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » úte 18 led, 2022 7:42 am

Ahoj,
od posledně jsem pokročil jen málo. Oboustranná výhybka je napůl na svém místě a v Hradišťku jsem doplnil kusou kolej. Také jsem si ujasnil situaci s budovami. Do větší stanice přijde přímo ke koleji ta budova ÖLEG z Ronova, která se tam přesto vejde jen tak tak. Dále jsem na stránkách zeleznicni-normalie.cz nastudoval výkresy původně strážního domku (taky ÖLEG), který poté sloužil jako výpravní budova. Výhodou je, že v reálu má na šířku jen 5,6 m, takže se mi s přehledem vleze do Hradišťka (viz obrázek). Jen si ho budu muset vyrobit sám.
Zbývá už jen vymyslet nové názvy stanic. :D

ad hank: díky za podklady. Hodily se na odměření do modelu a alespoň budu moct podle reality rozdělit vnitřek na pokoje kvůli osvětlení.

ad Ivan: posunout kolej nelze, nebyla by zajištěna správná osová vzdálenost jednotlivých kolejí. To bych to musel vytrhat úplně všechno. :lol: Ta odvratná výhybka by se tam vejít mohla, uvidíme. :)

IMG_20220117_143252.jpg
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » pát 05 srp, 2022 8:33 am

Ahoj,
výměna výhybek za oboustrannou proběhla úspěšně a došlo díky tomu k prodloužení 1. a 3. koleje. Nová výpravní budova už je nahrubo postavená, ale samozřejmě chybí spousta detailů. Na ty se dostane až při tvorbě krajiny.
Stanice_2.jpg

Na jaře jsem řešil hlavně vzájemnou polohu kolejnic a připojovacích kolíků. Za pomocí kamarádova laseru jsem vyrobil jednoduchou měrku, která se nasadí na kolíky a obdélníkovými dírami se protáhnou kolejnice. Poté se kolejnice přiletují k vrutům a následně se odřezají pilkou – klasika. Teď už jsou konečně všechna rozhraní minimodulů stejná a je úplně jedno, jak se kolejiště poskládá. Zároveň jde měrka použít jako zarážedlo na konci modulu.
Merka_2.jpg

V nadcházejících měsících se budu stěhovat a budu řešit, jak přímé moduly vystavit, aby se na ně neprášilo. Ty s oblouky uskladním nejspíš do krabice, to ještě uvidím. Potom už konečně budu moct začít s tvorbou krajiny.
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » ned 08 led, 2023 1:00 pm

Ahoj,
je to tady, začal jsem s pokusy o tvorbu krajiny na cvičném dioramatu. Základ je vytvořen ze styroduru, který je dotvořen Ostafixem. Dále jsem to celé i s kolejemi stříknul sprejem Prisma Color (RAL 8014M – sépiová hnědá). Naštěstí jsem si předem ověřil, jak moc to rozpouštědlo ze spreje bude rozežírat ten jemný styrodur pod kolejemi, takže jsem ho předem natřel penetrací.
Pro větší kusy krajiny bude potřeba ale nějaký skutečně matný základu, sprej se totiž leskne, přestože má být matný. Z toho pramení otázka, jestli matné Balakryly jsou opravdu matné, nebo se také lehce lesknou? V hledáčku mám ten šedohnědý.
Pro tentokrát jsem povrch zmatnil nasypáním kávového logru, a poté aplikoval statiku Model Scene (zelená a časné léto). Po statice jsem zasypal koleje štěrkem Polák (hnědý). Bohužel se mi opačný postup prací – tedy nejdřív tráva a potom štěrk – neosvědčil. Ale uznávám, že tento postup bude asi lepší u foliáží a u statiky to nemá moc smysl.
Kolejnice a štěrk jsem potom zmatnil a dopatinoval pomocí pigmentů CMK Stardust (rez světlá, zemitá tmavá). Aplikoval jsem je nasucho, ale jejich barva vůbec neodpovídá té, která je shora nalepená na lahvičce. Do budoucna si seženu ty od Agamy.
IMG_20230108_114557(1).jpg

Další dokumentační fotky ze stavby dávám sem.
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod Ivan » ned 08 led, 2023 1:14 pm

Ahoj,

mne přijde balakryl dost matný, pár fotek mám zde ve vlákně. Sice to na fotce hází odlesky, ale v reálu to podle mne působí matně.
On je to stejně takový základ, terý budeš ještě přesypávat hlínou či jinou drtí.

U statiky asi lepší nejdříve štěrkovat, protože narozdíl od foliáže ti umožní plynulý přechod.
Mnitkovy stránky asi znáš, pode mne určitě top co se týče statiky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod MrBlackbird » pon 09 led, 2023 9:06 pm

Tvoje vlákno s nadšením sleduji, dobře se na tvoji tvorbu kouká :D .

Já jsem pojal kacířskou myšlenku, že to sypat prachem nebudu a matná barva poslouží sama o sobě jako podklad. Bohužel ten balakryl i přes inzerovanou matnost mi přijde (z tvých fotek) stále dost lesklý. Sám jsem zkusil použít úplně obyčejné akrylové barvy od Koh-i-nooru a ty prostě ten matný povrch vytvoří bez problému. Na druhou stranu nerady tvoří souvislou vrstvu na polystyrenu :roll: . Zkoušel jsem si udělat takový test barev, ze kterého mi vyšly nejlíp tmavší barvy, proto chci jít do té zemité hnědé/šedohnědé nebo něčeho podobného. Pokud se to ale bude pod tou statikou lesknout, tak je to k prdu (jak už jsem pár experimenty sám zjistil).
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Lokální trať na minimodulech - N

Příspěvekod Ivan » pon 09 led, 2023 10:24 pm

Asi jo, jestli to chceš fakt jako hlavní podklad, není to dokonalý mat.

Skvělý odstín a barva je "hlína" od agamy, pár míst jsem si s ní vypomohl a odstín je parádní. Jenže natírat či stříkat s tím celé kolejiště? To by se člověk nedoplatil.
Obyčejné akrylky od kohinoru jsem koupil klukům, když chtějí natřít nějakou dřevěnou hračku, tak aby to vydrželo. No a světě div se, taky je používám při modelářině na některé detaily na domkach. Dobře se míchají a hezky se s nimi pracuje a jsou dost mat.

Ono je prostě mraky postupů jak se dostat k výsledku, každý si musí najít to své. Každý máme také jinou představu. Také dělám občas testy na kousku polystyrenu.

A ještě jeden tip, polystyren jsem dotvaroval tmelem Red devil onetime. Po vytvrdnuti je lehce pružný, zdá se že i trochu měkký, ale ne zas moc. Hlavně se s ním dobře dělá a je ultralehký. Na koryto potoka jsem dal raději akryl, aby to bylo tuhé. Nevím však, zda je to vhodné i pro statiku.
Až budu za 15-20let stavět velké kolejiště, určitě použiji statiku místo foliaz a jako základ natru disperzí a zasypu hlínou sítkem. Nebudu už ale přemlouvat, testuj a jistě najdeš co ti vyhovuje :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků