Prosím o radu k návěstidlům

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Olda476 » čtv 09 zář, 2021 4:57 pm

Zdravím modeláři,
chtěl bych poprosit o radu k návěstidlům - snad se mi podařil uploadovat obrázek kolejiště z XTrackCad.
Rád bych měl předvjezdové a vjezdové návěstidla. Na základní trať mi to příjde jednoduché, ale nechápu jak umístit návěstidla ke dvěma angličanům. Příjde mi, že to bude chaotické až nelogické.
Dále bych se rád zeptal na předvjezdové návěstidla. Kam byste je umístili aby to mělo smysl je tam mít :)
Děkuji
Olda

Obrázek
Olda476
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09 zář, 2021 4:00 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod sidlo » čtv 09 zář, 2021 5:30 pm

V zásadě nemám nic proti vlakodromům. Problémem pak je do vlakodromu implementovat něco z velké železnice. Navrhoval bych koleje napřed trochu učesat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Polabský » čtv 09 zář, 2021 6:55 pm

Plán je to smělý ale bohužel nerealizovatelný. Nevychází ani sklon kolejí.
To, že je to něco co neznázorňuje ani trochu reálnou železnici ani nemluvě.
Chce to vydržet a hledat tady na foru základní principy navrhování kolejišť a znázornění reálného provozu.
Přeji mnoho úspěchů.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Olda476 » čtv 09 zář, 2021 7:55 pm

Díky za odpověď.
Berete ten plánek moc doslovně - reálně je deska kolejiště o něco větší,tedy i kolejiště je roztáhlejší. Vychází to z toho, že XTrackCad není úplně uživatelky pohodlný program a nebaví mě v něm pracovat.
S převýšením není problém, beru u tt převýšení na metru u rovné trati 5cm a zatáčky o 3cm a vychází mi to (spodní nádraží je vyvýšené).
Jinými slovy nedělat předvjezdové návěstidla a jednoduše před výhybky dát návěstidla vjezdová? Tedy dvě ledky- červená a zelená.
Olda476
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09 zář, 2021 4:00 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Ivan » čtv 09 zář, 2021 9:30 pm

Plánek je skutečně nerealizovatelný, velmi doporučuji detailně naplánovat před stavbou. Když ti nevyovuje Xtrack (mne také ne), zkus scarm nebo wintrack.
Návěstidla řeš až jako několikerý bod v pořadí.
5cm na 1m je i v TT moc. Neříkám, že to některá vozidla nevyjedou, ale bude to problematický provoz. Doporučuji tak max 3 cm.
A jedna praktická, nebude-li kolejiště přístupné ze všech stran, neměla by jeho šíře překročit cca 80 cm.

Ohledně plánku ti již poradil sidlo, napsal to hezky.

Případně jako inspiraci se můžeš podívat na plánky Milana Ferdiána sem:
http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwigo/index.php?/category/8

Technická pro adminy: dle mého by bylo lepší vlákno přesunout do modelových kolejišť nebo začátečnických dotazů.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod hank » pát 10 zář, 2021 4:09 am

Olda476: Jestli začínáš, vřele doporučuji začít nějakým projektem, pro které se tu vžily pojmy minikolejiště/mikrokolejiště. Viz tady: viewforum.php?f=51

Z programů pro plánování kolejišť bych kromě uvedených ještě doporučil Anyrail. Je sice v plné verzi placený, ale ze všech uvedených se mi ovládá nejlíp, už umí i česky a má průběžně aktualizované knihovny kolejiva.

Jo, a co je to "předvjezdové návěstidlo"? Ve zdejší diskusi máš spoustu výkladů k historii i současnosti návěstění na skutečné železnici včetně správné terminologie. Hledej například příspěvky uživatele lajblt. Nebo rovnou jeho stránky: http://vlaky.bestsite.cz/zeleznice.htm
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Olda476 » pát 10 zář, 2021 5:24 am

Díky za odkaz. Teď jsem to proletěl očima a vypadá, že mi zodpoví většinu otázek :)
Vzhledem k tomu, že už mám kus postavený, tak koleje rvát dolů nebudu. Nelíbí se mi kolejiště ve formátu jedné koleje a moře krajiny. Návrh mám plus minus z knížky ze 70 let, kde jsou zpracované příklady. Dneska je očividně jiný trend, ale to naštěstí řešit nemusím ;)
Olda476
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09 zář, 2021 4:00 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Ivan » pát 10 zář, 2021 8:12 am

Olda476 píše:Díky za odkaz. Teď jsem to proletěl očima a vypadá, že mi zodpoví většinu otázek :)
Vzhledem k tomu, že už mám kus postavený, tak koleje rvát dolů nebudu. Nelíbí se mi kolejiště ve formátu jedné koleje a moře krajiny. Návrh mám plus minus z knížky ze 70 let, kde jsou zpracované příklady. Dneska je očividně jiný trend, ale to naštěstí řešit nemusím ;)


Jasně, nic proti tomu, že budeš mít kolejiště plné kolejí ;). Já dával odkaz na plánky hlavně z důvodu ispirace jednotlivých částí kolejiště.
Pozor jen u starších plánků, kolejivo BTTB mělo o dost jinou geometrii, Tillig zabírá více místa. Kuehn se mu blíží více, ale tam je poslední dobou problém s kvalitou výhybek.

Jestli jsi už rozjel stavbu, tak máj toto již vyřešeno.

Doporučení hanka začít miniprojektem podepisuji. On člověk i zjistí, kolik času vše sežere...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod hank » pát 10 zář, 2021 9:48 am

Olda476 píše:Návrh mám plus minus z knížky ze 70 let, kde jsou zpracované příklady.


Ty knížky ze 70. let většinou ideově vycházely z německých návrhů a ty zase původně vznikaly v 60. letech v době německého hospodářského zázraku u továrních výrobců modelových železnic, kteří se ve svorné spolupráci s redaktory magazínů typu MIBA snažili, aby u nich zákazníci utratili co nejvíc... Takhle se Němci naučili mít rádi to, od čeho se dnes postupně s tím, jak střední vrstva chudne, zase odchází - co největší kolejiště přecpaná kolejemi i kýčovitými neželezničními stavbami a nereálnou krajinou.

Kromě toho letitá a drahými penězi zaplacená zkušenost říká, že čím víc se začátečník rozmáchne se svým prvním projektem, tím větší je pravděpodobnost, že ho nedotáhne do konce. Jestli u tohoto projektu vydržíš, budeš vzácná výjimka.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod HonzaM » pát 10 zář, 2021 6:31 pm

Tohle vlákno začalo trochu podivně, kolejiště se obvykle přizpůsobuje rozměru který je k dispozici a modelové velikosti. Určitě ne umístění návěstidel. Podle jedné Tvé zmínky má jít pravděpodobně o TT, rozměr plochy která je k dispozici jsem tady nezaznamenal. Píšeš že už máš něco postaveno a tomu se cheš přizpůsobit. Jak to tedy je?
Podepisují to, co píše hank, jestli je to první kolejiště které stavíš, měl bys začít s něčím jednodušším.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod jipol57 » pát 10 zář, 2021 6:55 pm

A ty žluté koleje v obrázku, jsou co? Je to jak zatáčky na silnici. Je to nějaký normovaný poloměr?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod milostt » sob 11 zář, 2021 7:51 am

Vjezdová návěstidla , nejsou jen zelená a červená ,
doporuči i tom si něco nejdříve nastudovat třeba zde : https://milanfon.cz/topic/2407-n%C3%A1v ... -soustava/

vjezodvé návětidlo , dle dispozic stanice , může být klidně i 5-ti světelne
tak přeji příjemné studium ať se pak stavba daří
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod TTBlecha » ned 12 zář, 2021 10:31 am

Zdravím. Vlákno jsem otevřel jako nádražák a snad modelář, se zájmem o jaký problém jde. Podle přihlášení tazatele na toto fórum nevím, jak dlouho se o železnici a modely zajímá. Možná jen o pár týdnů déle. Nevíme asi ani věk. Ale, bez urážky. Návrh mi pripadá jako návrh dětí nebo pro děti, kdy musí být co nejvíce kojejí, dá se jezdit do všech a ze všech směru, prostě úplně všude. Nemá to asi žádnou logiku ani hlubší smysl. Jen ten, aby se bavilo jízdou vláčků. Proto mi nepřipadá vhodné školit tazatele z rychlostní návěsní soustavy na českých darhách nebo proboha její historií. Ani netuším proč tazatel na tomto návrhu chce mít návěstidla, když i krajinu moc neřeší... Dost to projekt prodraží a zesložití. Ale budiž. Sám píše návěstidla s červeným a zeleným světlem. Nechal bych to tak, a pro základ dal informaci, že červená zakazuje jízdu, zelená povoluje. Vlak nemuže jet jinde než po koleji, a je tedy nutné postavit návěstidla tak, aby chránila jednotlivé koleje (a úseky), vlastně mezi výhybkami, proti jízdě protijedoucího vlaku nebo před jízdou následného vlaku, aby do něj nenarazil zezadu.
Tohle by mohlo stačit pro základ osazení návěstidly. Jestli to použiješ důsledně a osadíš to všude, je na autorovi.
Pokud ti jde o model v plném smylu toho slova, je na tomto fóru dost informací, a na netu ještě více. Ale v tom případě to chtělo začít studovat problematiku železnice před stavbou. Ale každý si může najít svou cestu. Ale i má rada je. Pokud je to opravdu začátek s vláčky, tak nedělat to moc velký a definitivní, prože to budete x krát zkoušet, přestavovat, vylepšovat atd.
A ještě, to stoupání 5 cm na metr je opravdu hodně i na rovince, a ne do ostrých oblouků. Možná pro samotné lokomotivy. Sice to nějak jezdit asi bude, ale je to spíše horská dráha. Ale proti gustu. Přeji hodně radosti s vláčky. A pokud je to velikost TT, vítej v klubu zlatého středu. :)
TTBlecha
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát 17 dub, 2009 4:32 pm
Bydliště: Přerov

Re: Prosím o radu k návěstidlům

Příspěvekod Jirkátor » pon 20 zář, 2021 6:49 pm

Já si říkám, že to staví sám pro sebe a když mu něco takového vyhovuje a líbí se mu to, tak proč ne. Osobně bych do toho nešel, ale proti gustu... Jen ty "tramvajové" poloměry oblouků se mi moc nezdají, stejně jako plánované stoupání. Poradit jste se mu snažili, dál je to jeho boj.
Jenom detail, ta návěstidla, jež nazýváš předvjezdová, se jmenují předvěst.

Olda476 píše:...Příjde mi, že to bude chaotické až nelogické...

U podobného kolejiště se na logiku vykašli, tam žádná není a dej ta návěstidla tam, kde se ti budou líbit.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků