Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod HonzaM » úte 18 led, 2022 11:17 am

chphoto píše:
Fox píše:Já neřešil každou výhybku samostatně, na jeden vstup jsem dal celé zhlaví, případně skupinu výhybek - tedy za předpokladu, že nechceš s výstupy dekodérů něco dělat.


To já asi taky nebudu řešit každou úplně zvlášť, jelikož srdcovky takhle stejně nejdou pořešit samostatně, protože MGP modul má jeden vstup napájení a pak jen výstup 5x srdcovka. Takže to bude zapojeno do sebe na jeden detektor.

Pro upřesnění je to 5 výstupů pro jednotlivé srdcovky. Detekci obsazení mám na domácím kolejišti i na modulové stanici řešenu jako na Tvém prvním plánku, jeden úsek pro střední část a hned za návěstidlem úseky úsek sloužící pro přestavení návěstidla na “stůj”.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Myšpulín » úte 18 led, 2022 4:24 pm

Fox píše:... Ještě k výhybkám a zhlaví obecně: Do Bloku se v iTrain nikdy nezahrnují výhybky, ani krátké spojky např. ve zhlaví. Řada modelářů řeší detekci zhlaví a já nikdy nepochopil proč. SW podle zadaného kolejového plánu dobře chápe, že je vlak po opuštění příslušného Bloku na výhybce a projíždí zhlavím. Zná naprogramované délky výhybek i složení zhlaví a ohlídá možné kolize. Jiná věc je, napájení zhlaví. Tady doporučuji napájet výhybky / zhlaví přes stejný zpětnovazební detektor, jako jiné úseky. To kvůli zajištění stejného napětí, jinak informace o obsazení výhybky / zhlaví je nadbytečná. Připomínám, že "neumím" jiné SW, takže nemusí vše platit obecně.

A co se ti stane, když na staniční koleji zastaví vlak, který se na tu kolej nevejde? Jak SW pozná, že poslední vůz ještě blokuje výhybku za ním a nelze tedy stavět na sousední kolej? Ano, zhlaví nepatří do bloků. Ale patří do kontroly volnosti pro vjezd na patřičnou kolej. Proto je nutné, aby všechny vozy indikovaly obsazení úseku.
Co se týče provedení napájení zhlaví s ohledem na ovlivnění funkce snímání obsazení jsme tu již řešili před časem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Fox » úte 18 led, 2022 4:56 pm

SW to samozřejmě pozná, protože zná délku vlaku. Z rychlosti jízdy pak spočítá pozici mašiny i posledního vagónu. A ani nemusí být vozy jednotlivě indikovány. Bavíme se ale o automatickém provozu, v ručním, nebo poloautomatickém provozu taková ochrana není. Ale tam je zase operátor, který provoz sleduje...
OT: podrobnosti už do tohoto tématu napatří, můžeš použít např. téma viewtopic.php?f=26&t=10666
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Myšpulín » úte 18 led, 2022 5:32 pm

To Fox: Ne každý program v každé verzi toto má zabudováno. A pokud k tomu přidáš i ruční sestavování nákladů a souprav, tedy změnu délek souprav, ... (Přiznávám, iTrain neznám)

To chphoto: Jak píše Fox, pokud to SW umí ohlídat z jiných údajů, je to zbytečné. Pokud ale začneš do souprav šahat, modifikovat je, ..., pak je na tobě, jak to ohlídáš. Pokud nemáš problém s množstvím detekovaných míst a pokud používáš k detekci obsazení odběr úseku, není na škodu s tím počítat. To, jestli se to nakonec využije či nikoli je jen na změně definice v SW. Víc už k tomu nemám.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 18 led, 2022 6:25 pm

Myšpulín píše:To Fox: Ne každý program v každé verzi toto má zabudováno. A pokud k tomu přidáš i ruční sestavování nákladů a souprav, tedy změnu délek souprav, ... (Přiznávám, iTrain neznám)

To chphoto: Jak píše Fox, pokud to SW umí ohlídat z jiných údajů, je to zbytečné. Pokud ale začneš do souprav šahat, modifikovat je, ..., pak je na tobě, jak to ohlídáš. Pokud nemáš problém s množstvím detekovaných míst a pokud používáš k detekci obsazení odběr úseku, není na škodu s tím počítat. To, jestli se to nakonec využije či nikoli je jen na změně definice v SW. Víc už k tomu nemám.


Taky si říkám, že jistě nebude chybou udělat úseků víc, i kdyby se pak všechny nevyužívaly. Díky všem za rady, jdu se věnovat smysluplnému umístění detektorů a propojení k úsekům.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 26 led, 2022 5:18 pm

Tak zase po delší odmlce přidám pár nových poznatků ze stavby. Poskládal jsem si viditelné "hlavní nádraží" a při stavbě té nejkratší koleje jsem narazil na problém, jak vymodelovat z flexi koleje zatáčku, ale jen 10 stupňů s velkým poloměrem. Samozřejmě kovovou šablonu mám, ale ta je na 30 stupňů. Tak jsem si vyfrézoval z pevného materiálu (sklotextit) takovou "vložku" do koleje, podle které se to celé vytvaruje a pak už jen stačilo přidělat napájecí vodiče kolej přilepit. Více napoví obrázky.
Photo 26.01.2022 18 06 52.jpg

Stejnou šablonu jsem si udělal i pro velké oblouky, které budu dělat jako příjezd a odjezd z nádraží. Takže doufám, že jsem "objevil Ameriku" a toto už jistě někdo běžně používá :mrgreen:
Photo 26.01.2022 18 07 05.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Kavka_ » čtv 27 led, 2022 6:55 am

Dobré a funkční - já používám takovéto "vložky" vytištěné na 3D tiskárně, především na extrémní oblouky miniprojektů včetně přechodu z roviny do takového oblouku a rozhodně se to velice osvědčilo. Vložím, přilepím, vyjmu a oblouk je perfektní...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 27 led, 2022 9:11 am

Jedinej problém je, když neví člověk přesnou geometrii. To teď budu řešit u skrytého nádraží, kde to budu muset nějak odhadnout, z výhybky půjde asi kouser rovného úseku, tak to podle něj udělám a snad se to "správně potká". Ale jinak jsem z těch šablon nadšenej, taky mě jednou napadlo něco užitečnýho.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod mpinta » čtv 27 led, 2022 7:19 pm

"Ameriku" jsi objevil, ale to se stává dost často každému.
Našel jsem sice jen jednu fotku (z 9.2.2016), ale šablon mám asi deset, různé poloměry, mezi kolejnice, mezi koleje atd.
Materiál jsou desky (asi PVC) z reklamní služby.
Přílohy
01_sn_39_sablona.jpg
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pát 28 led, 2022 8:08 am

Já si myslel, že jsem objevil již objevené..... Ale i tak mám z toho radost, že jsem vyřešil "problém" s pokládkou a lepením kolejí....
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 02 úno, 2022 8:01 am

Včera jsem zase mírně pokračoval a ještě jsem mírně upravil část za skrytým nádražím a to tak, že jsem vypustil jednu zatáčku a celý úsek jsem trochu "narovnal", aby se mi tam vešla spojka z výhybek.
Staré provedení
staré.jpg

Nové provedení
nové.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 10 bře, 2022 3:43 pm

Tak po měsíční odmlce jsem dnes zase pokročil v kolejišti a jelikož jsem postavil (kolejemi) hlavní nádraží a skryté nádraží a vše jsem i pod panelem zapojil (zatím bez přestavníků) tak jsem dnes provedl i testovací jízdy a naštěstí skoro vše se povedlo hned na první dobrou. Až tedy na jednu výhybku, na které nastal zkrat a to kvůli tomu, že jsem nedoříznul kolej a byla vlasově spojena a tak při nájezdu mašiny kolečka propojily potenciály. Takže jsem doříznul a vše v pořádku. Také jsem otestoval RailJet soupravu jak na nejdelší koleji, tak i na nejkratší ve skrytém nádraží a vejde se s rezervou.
Photo 10.03.2022 15 55 08.jpg

Na hlavním nádraží je místa dost
Photo 10.03.2022 15 56 04.jpg

A taky se trochu "urodilo" u Brejlovců
Photo 10.03.2022 16 07 18.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 03 kvě, 2022 6:10 am

Po delší době zase malý pokrok v pracích. Sice pokrok malý, ale alespoň nějaký. Postavil jsem "vrchní nádraží", je to na samostatné desce, takže šlo stavět mimo panel a teď bude zbývat jen usadit do panelu a propojit koleje.
Photo 02.05.2022 15 30 46.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » ned 15 kvě, 2022 9:03 am

Opět posun ve stavbě panelu, dneska jsem takřka dokončil pokládku kolejí (zbývá jen depo na horním nádraží), jinak jsou koleje položeny a zatím testována jen funkčnost vagóny, elektrika není ještě zapojena. To budou další práce. Ale koleje takto již zůstanou, jediné možné drobné předělávky budou podle jízd s lokomotivami, ale to by mělo vyjít v pohodě, spodní nádraží je už elektrické zapojené a tam lokomotivy jezdily dobře, takže nepředpokládám větší problém u horního nádraží a sjezdu dolů, to jsou celkem jednoduché úseky (oproti spodnímu nádraží a skrytému nádraží).
Přílohy
okruh.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pon 12 zář, 2022 6:50 am

Po delší odmlce (zvelebování domova) jsem se pustil do další féze stavby. Elektrika pod panelem je vcelku zapojená, nyní budu programovat dekodéry na výhybky a budou následovat kompletní jízdní zkoušky na celém panelu. A tak začínám přemýšlet o návěstidlech, kam a jaká umístit. Zatím jsem si načrtnul jejich umístění, ale trochu "tápu" v tom, jaké typy kam dát. Vjezdová mám skoro jasno - 5 světel, ale odjezdová a na kusé koleje, to zatím nevím. Tedy nevím, na posun asi modrá/bílá na kusé koleje, ale jako odjezdová jsem myslel třísvětelná (červená, zelená, žlutá). Tak poprosím znalejší, jestli mi poradí. V plánku jsou všechna návěstidla kreslená jako 3-světelná, program nesežere víc, takže to je jen orientační.
Přílohy
hlavní nádraží.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků