Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » čtv 23 lis, 2023 2:24 pm

To popisování si všeho, co máš v MGP jednou oceníš. :wink:
Pájení těch driverů je opravdu otravná práce. Zbavit drátek lakované izolace a pak ho zaletovat do příslušné díry je po pár kusech už na zblbnutí. A to jich mám jen dvacet. Používal jsem malou knoflíkovou baterií, abych poznal, ke které LEDce patří který drát.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 23 lis, 2023 6:00 pm

Jirkátor píše:To popisování si všeho, co máš v MGP jednou oceníš. :wink:
Pájení těch driverů je opravdu otravná práce. Zbavit drátek lakované izolace a pak ho zaletovat do příslušné díry je po pár kusech už na zblbnutí. A to jich mám jen dvacet. Používal jsem malou knoflíkovou baterií, abych poznal, ke které LEDce patří který drát.

JJ, popisování všeho jsem už ocenil když jsem to předělával a měl jsem se od čeho odpíchnout a věděl jsem kam je co zapojeno. Takže teď při předělávce jsem popisy ještě rozšířil, že i na panelu je zespodu všechno popsaný. Pájení driverů k návěstidlům je hrůza, já jsem nakonec postupoval tak, že jsem vodiče zkrátil, malým hořáčkem jsem si opálil konce (opatrně, chvilku dýl a vodič je v háji), pak jsem konce ještě osmirkoval a nakonec pocínoval. Pak už to pájení bylo docela v pohodě, i když jsou ty plošky malý, ale pod lupou to šlo. 40 návěstidel je hodně, jsou to 2 plný nádraží a posuny.

No a teď se vrhnu na točnu, na to jsem taky dost zvědavej. Přečetl jsem 2 pojednání od Lokopina, tak to snad bude v pohodě.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 07 pro, 2023 7:07 pm

Aktuálně se věnuji točně, pro řízení jsem zvolil dekodér TT-DEC a včera jsem ho programoval. Zjistil jsem jednovelké omezení, z Daisy II v podstatě nelze smysluplně ovládat, jedině z Wlanmyši, ta má oddělená tlačítka pro signály výhybek (to Daisy II nemá). Většina se podařila naprogramovat, ale teˇještě přijít na to, jak ovládání "poslat" z iTrainu, aby to odpovídalo fyzickému uspořádání na kolejišti. Obávám se, že to budu muset přeprogramovat tak, že v TT-DEC budou nastaveny všechny výjezdy a v iTrainu zaškrtnu, které jsou použity. Položím otázku zde (i když nevím, jestli to někdo z Vás řešil) - neví někdo, jak toto nastavit?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 02 led, 2024 7:57 am

Točna se již točí jak má, snad se podařilo i vyřešit spojení s iTrainem. Nyní se budu věnovat nástupištím na obou nádražích. A zde je první nesrovnalost, kterou řeším a snad mi s ní někdo poradí. Našel jsem hotová plastová nástupiště, kde je psána výška 4mm celého nástupiště. Dále jsem našel druhé, které má uvedeno 5.5mm a aby toho nebylo málo, tak dle NEM 102 - Průjezdný profil je uvedeno 5.5 mm, ale nad temenem kolejnice. Tak teď nevím, ketrou informaci brát jako správnou a podle toho si udělat nástupiště. Chtěl bych takový klasický český styl. Pokud k tomu má někdo nějaké bližší poznatky, sem s nimi. Díky.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Zlámalík » úte 02 led, 2024 10:48 am

Vše se v reálu počítá od temene kolejnice a typické výšky u nás jsou 250 mm, 300 mm, 500 mm (nástupištní hrana Tischer), nově pak 550 mm (Sudop).
Rozumy najdeš třeba zde: https://www.parostroj.net/modely/stanice/nastupiste.htm
Něco fotek z doby kdy jsem řešil totéž, zde: viewtopic.php?f=51&t=12706&start=45#p281611
NEM102 "průjezdný průřez" zde: https://www.morop.org/images/NEM_regist ... e_2019.pdf
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 02 led, 2024 11:20 am

Díky za informace, podle těch fotek by tomu, co chci já, odpovídala ta první fotka a to jsou tuším ty hrany Tischer, tudíž 500mm a nebo Sudop 550mm (to už je v podstatě v Nku skoro jedno, 50mm nikdo nepozná). Takže když to přepočtu na modelové výšky, tak kolej je vysoká 4mm k temenu, nad tím 500mm (to je asi 3mm - 3.5mm), tudíž moje celá výčka nástupiště bude 7mm, to by mělo bez problémů dát. Ale samozřejmě než začnu něco tvořit, tak si to musím vyzkoušet, jestli se tam vejdou osobáky a mašiny (aby nebylo moc vysoké). Ale nemělo by být, podle průjezdného profilu nad temenem má být 5.5mm, já tam budu mít cca 3.5mm.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pát 05 led, 2024 8:30 am

Nástupiště si asi vyrobím sám, bude to upravené SUDOP nástupiště, našel jsem i plánek, jak to má vypadat a tak jsem si ho trochu "dotvořil". Sice rozměry nejsou úplně dle vzoru, ale snad to bude OK.
2024-01-05_091544.jpg

A moje verze bude vypadat asi takto :
2024-01-05_092635.jpg
2024-01-05_092635.jpg (34.7 KiB) Zobrazeno 1740 krát

Vše bude řezané z kartonu, zkoušel jsem laserovat z překližky a na to mám moc slabej laser, takže karton snad dá v pohodě. Včechno pak musím stříknout "betonem" a dodělat lajny na nástupních panelech.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 09 led, 2024 11:54 am

První pokusy s laserem a kartonem jsou trochu rozpačité, ale chce to si vyhrát s nastavením a pak už to snad bude ok. Ale i tak jsem postavil první cvičné nástupiště, některé detaily jsem doupravil (například sklon přechodu) a taky jsem dodělal rozteče podpěr, aby byly všude stejně (měl jsem na jednom modelu zakótováno od špatné hrany). Také síla vrchní desky je na Nko přílišná, takže jsem objednal ještě slabší materiál a zvažuju, jestli toto neudělat ze slabé překližky a dořezat ručně. Dle výkresů by to mělo být ze síly asi 0.6mm, osobně zkusím spíš 0.8mm, k té mám přístup.
Přílohy
laser_1.jpg
laser_2.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod HonzaM » úte 09 led, 2024 12:19 pm

Vypadá to zajímavě, těším se na pokračování a hlavně na výsledek. 3D tisk jsi nezvažoval?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 09 led, 2024 12:58 pm

HonzaM píše:Vypadá to zajímavě, těším se na pokračování a hlavně na výsledek. 3D tisk jsi nezvažoval?

Ahoj Honzo, 3D tisk jsem zkoušel, ale tam je problém v tom, že se blbě barví a chci to celé stříknout "betonem". Ale na vyzkoušení rozměrů jsem si 2 kousky vytisknul a nevypadalo to úplně zle, ale tenhle laser má k realitě trochu blíž. I když v Nku mluvit o realitě je poměrně ošemetné :D

Sám jsem na výsledek zvědav, teď jsem udělal další pokus, kde jsem do překližky 1mm vylaseroval nástupiště, tak uvidím, jak to bude vypadat, až to zase testovačně postavím. A až přijde ta 0.8 a 0.6mm překližka, tak to zkusím taky. A uvidím, co bude vypadat realističtěji.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 09 led, 2024 4:24 pm

Upravená verze, horní deska je z 1mm překližky.
Photo 09.01.2024, 15 27 15.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Ivan » stř 10 led, 2024 2:57 pm

Vypadá to hezky.

Já řešil pozici rampy u skladiště. NEM bylo trochu jinak než realita, nakonec jsem udělal nějaký kompromis, přišlo mi to modelovější. Průjezdný profil dle NEM nemám úplně dodržen, ale odzkoušel jsem tam vozy, které budu provozovat. Problém byl s začínajícím obloukem u konce rampy.

Nástupiště bych udělal, aby to i oku ladilo a že schůdků nebyla dolů šílená propast.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod marian_r » stř 10 led, 2024 4:08 pm

Tiež som to nedávno riešil, nástupište bude pri rovnej koľaji ale má tam byť rozšírenie profilu (žltá). Ak nástupište posuniem 2 mm, cestujúci budú skákať do vagónov... Takže to spravím tak ďaleko (blízko), aby prešli súpravy.

prechod.jpg
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 10 led, 2024 4:42 pm

Dneska jsem udělal snad poslední prototypovou verzi. Hrany jsou páleny z kartonu 1.5mm, pochozí desky jsou z překližky 0.8mm na kterou jsou vylaserovány jednotlivé panely (v dlouhém kusu). Zezadu pod hranami je podloženo taktéž kartonem podle profilu, takže to bude v podstatě plné nástupiště, aby bylo pořádně za co přilepit ke korku. Tato verze se mi i pohledově líbí.
nastup_1.jpg

Vyzkoušel jsem i s jedním vagónem, jak to bude vypdat a jestli to i výškově vyjde a snad ok. Tedy taky to přesně neodpovídá NEM, ale dle NEM mi tam ta mezera přijde až moc velká.
nastup_2.jpg

A taky takto udělané nástupiště má výhodu v tom, že ty vrchní panely si můži vyrobit v libovolné velikosti, takže mezi kolejemi to můžu doladit na desetinu milimetr (není problém udělat šíři 14.8, 14.9 nebo 15mm) a to taky není k zahození. Celé nástupiště jsem stříknul, abych viděl jak vyjde kresba dřeva a zas tak blbě to nevypadá, i když karton by vypadal jistě ještě líp.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 16 led, 2024 12:51 pm

Podařilo se mi sehnat alespoň karton 0.9mm. Sice lepší by byl 0.8mm nebo 0.7mm, ale to jsem tady v republice nikde nesehnal, tak na nástupištní desky bude muset stačit 0.9mm. Alespoň tam po nabarvení nebude vidět kresba dřeva a bude to opravdu jako betonové nástupiště. Takže až dojde chlazení k CO2 laseru, tak budu testovat dál nastavení. Ale co jsem viděl u "odborníků" na tyto lasery, tak to jak prd projede i 2.5mm kartonem, tak i 1.5mm překližkou a odborník pravil, že se dá i 4mm překližka tím říznout a najednou.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků